Skocz do zawartości
marcin55

Ile wysiewacie jęczmienia jarego na 1ha?

Polecane posty

Taurus83    88

Ja pryskam puma+chwastox turbo i siada wszystkie ziele co rośnie u mnie.

można mieszać te dwa produkty? czy w odstępie, jeśli tak to jakim?

dzięki

gwozd    101

teoretycznie można mieszać ale w mieszankach puma może mieć mniejszą skuteczność a że nie jest tania to już jadę osobno

asharot    176

Można mieszać bez żadnych skutków ubocznych tak zaleca producent Pumy i ja też tak robię,efekt jest naprawdę widoczny.

Na oddzielny oprysk szkoda wody,paliwa i niepotrzebnie niszczysz zboże kołami.

Wiadomość z agroFakt.pl

gwozd    101
Napisano (edytowany)

To dlaczego producent na etykiecie w mieszaninach zaleca dawać maksymalną dawkę pumy? I jeszcze żeby "zalecanych mieszanin do jednoczesnego zwalczania owsa głuchego i chwastów dwuliściennych nie stosować później niż w fazie 4liści owsa głuchego"

to tak jakby mieszaniny zmniejszały skuteczność tego herbicydu.

Jeździłem trochę po kraju i zauważyłem że tam gdzie ścieżki technologiczne lepiej widoczne to i zboże lepiej wygląda. Taka luźna obserwacja z drogi ;)

Edytowano przez gwozd

rafff24    26
Napisano (edytowany)

w zeszłym roku optymalnie 157kg, w tym roku było trochę później wyszło około 168kg/ha,

a Puma faktycznie, wychodzi na to że lepiej pryskać osobno

Edytowano przez rafff24

kozulek2    228

pryskam zawsze osobno a powód jest prosty ,trzeba poczekać żeby owsik wszędzie powschodził i był w dobrym stadium rozwoju....więc chwasty jak najwcześniej a owsik jak najpózniej.

Pawelman    0

Ja powiem tak siałem w zeszłym roku zboże rozsiewaczem nawozu i plon nie różnił się niczym z 1ha uzyskałem 4t zboża.Więc można bez problemu siać zboże rozsiewaczem nawozu nie ma żadnej różnicy...

gwozd    101

Bieda sieje jęczmień jary.

nie bardzo rozumiem czy mógłbyś się jaśniej wyrazić?

Arek    113

W zeszłym roku kupiłem kwalifikowany materiał siewny z top farms w postaci jęczmienia ozimego JUP. O ile pamiętam sprzedawca zalecał wysiew 150-170kg/ha. Zasiałem 135-140 i plon był zadowalający ok 6-6,5t/ha podobnie jak hybrydowy zzom.

Wg zaleceń hodowcy nasion obsada powinna wynosić 400-450 nasion na m2. MTZ ważyłem 54gr, siła kiełkowania jest w trakcie ale będzie zapewne 90-95%.

Taka obsada nasion przy mtz 54 to daje ponad 220kg/ha a to chyba sporo za dużo jak na jęczmień?

Ile radzicie wysiać? Myślę, że 150-160 kg było by optymalnie.

Arek    113

Nie ważyłem ale muszę poszukać etykiety, może znajdę...

waldek25    3

ja wyliczałem sobie ze wzoru i wyszło mi 185kg a przecież wystarczy silna wola i dobra waga i mtn jest do zrobienia a wzór jest w top agrarze

zic    0

U mnie teść sieje wszystko poznaniakiem a w tamtym roku 3 ha talerzował bo kiepsko zeszło. Równiej się posieje ręcznie. A co do siania z ręki ja w tym roku posiałem 0,2 ha pszenicy napiszę jak urośnie. Ciekawe kto sieje ogród mechanicznie bo przecież ręcznie siany nie zejdzie np taka marchew czy buraczki toż to trzeba siać punktowym najlepiej taki ma 50 tys. wszystko urośnie bo w każdej roślinie jest siła do życia najważniejsze dobra gleba, wilgoć i ciepło i rośnie jak ...

piratqwert    1

a po co rozsiewaczem do nawozów????

mam siewnik Amazone D7 i zrobiłem mały test... 2 ha pszenicy Muszelki... 1 ha zasiany normalnie amazonką. a Drugi starym siwnikiem konnym (sasiad ma zespawane 2 razem) tylko odjęte redlice... a zamiast nich zainsalowana blacha... tak że nasiona z rurek spadają prosto na blachę i swobodnie rozsypują się po polu... następnie pole przejechałem agregatem (zamiast wałków dałem brony posiewne) efekt piorunujący. pszenica po amazonce oddała 7,8t a ta po konnym... prawie 9t... nawożenie, uprawa, klasa ziemi taka sama...

poprostu wykorzystana została cała powierzchnia pola...

a podpatrzyłem to u gości z pobliskiego PGRu.... oni mają siewnik: na przednim tuzie idzie coś w rodzaju rozsiewacza...z malymi talerzami a za ciągnikiem jakby mini tależówka... która to przykrywa. sieją po 70kg na ha... i zbierają po 7-8t....

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez krzysiekfarmer5
      Witam mam problem z wyborem jęczmienia jarego pastewnego na zasiew może ktoś z was sieje jakąś odminę godną polecenia jeśli tak: niech napisze jak wysoki rośnie, jak z wyleganiem no i jaki plon z ha i jak reaguje na kwaśność gleby
      z góry dziękuje za informacje
      pozdro
    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez rafar91
      Witam:) mam problem:/ tydzien temu(poniedzialek) opryskalem 4 ha jeczmienia jarego odmiany eunowa na chwasty. Uzylem Chwastoxu Turbo + Puma Uniwersal z tego wzgledu ze rok temu pojawil sie tam owies gluchy a w tym roku mialo byc pszenzyto ale wymarzlo. Gosciu zarowno w centrali jak i przedstawiciel handlowy Bayer mowil ze nie ma przeciwskazan by pryskac jeczmienia jarego puma. Ale juz w sobote pojawily sie przebarwienia na nim mozliwe ze nawet popazenie albo jakas choroba. Na opakowaniu pisalo ze moga pojawic sie przebarwienia. Pojechalem wraz z kilkoma roslinkami do centrali od srodkow och. ros. Gosciu stwierdzil ze to rynchsporioza. Polecil oprysk Artea plus odzyka oraz siarczan magnezu oraz mocznikiem. Mowil rowniez ze musze odczekac 10 dni od oprysku na chwasty. Wiec dopiero efekty moga byc pod koniec tygodnia.

Moje pytanie brzmi czy kogos z was spotkalo cos podobnego?
      Co wtedy zrobiliscie? Jakie srodki zastosowaliscie?
      Jest mozliwe ze 5 dni po oprysku na chwasty i pojawily sie choroby?
      Czy to moze przypalenie od pumy?

Kwestia jest jeszcze taka ze pryskalem wieczorem gdy bylo 18C i pochmurno.
    • Przez marciniak
      Czy można zastosować oprysk w jęczmieniu jarym po wykłoszeniu problem owsa głuchego
    • Przez przemo93pl
      witam sieje już od dwóch lat żyto hybrydowe i naprawde opłaca się w tym roku zobaczyłem oferte także jeczmienia ozimego hybrydowego i tu moje pytanie jaka jest różnicxa miedzy zwłykłym a taki czy to się opłaci ?