Skocz do zawartości
griga

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego

Polecane posty

farmermf    78

http://www.agrofoto.pl/artykul-rolniku-plac-za-licencje-na-zboze-165472.php

Artykuł dla zainteresowanych.

Od kilku lat dostaję grubą kopertę, los ją zawsze spotyka ten sam. :D Powiem że są nieugięci, śla ponaglenia i daja mi łaskawie ponownie 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Kupuje co roku co raz to droższy kwalifikat , ale nic nie odsyłam. Niech mi przyślą znaczek i kopertę zwrotną, czemu mam się pchać w dodatkowe koszta. :D

Nikita_Bennet    100

Witam, wczoraj otrzymałem do wniosek agnecji nasiennej, jezeli mam ponizej 25ha i sieje tylko zboze to musze wypełniac ten wniosek i go odsyłac?

wg prawa tak musisz odesłać.

Najlepsze jest to że emeryt który posadzi 30arów ziemniaków nic nie wypełnia.

Rolnik który ma 11hektarowe gospodarstwo i sieje zboża to też nie nie powinien nic wypełniać, mając jednak ogród przydomowy na jednej z działek i sadząc tam ziemniaki musi to zgłosić (nawet 11 arów ziemniaka).

Ostatnio myślę że pomysły Palikota nie są takie złe (połączyć ANR, ARR, ARiMR, AN-Leszno, a ODRy mogłby zacieśnić współprace z KIR).

saszeta    73

ze względu ma oszczędność to dobry pomysł. Ale czym więcej urzędów i urzędników tym łatwiej przeżyć bo można łatwiej naginać przepisy a i tak się nikt nie dopatrzy

Wiadomość z agroFakt.pl

prezeskr    0

zróbmy listę odmian, których nie ma w spisie agencji nasiennej

przyda się w czasie kontroli aby się jakoś wytłumaczyć, jakie odmiany siejemy, tak aby im nie płacić.

STANK    11

witam do mnie też przysyłają druki agnas na razie nie odpowiadałem ale chyba nie odpuszczą a jak by wpisał że wysiewam odmiany chronione na poziomie wspólnotowym to też trzeba opłaty wnosić bo od 10 -30 ha to pisze że na krajowym poziomie wykazują

most13    0

Witam . Wczoraj dostałem wezwanie do sądu w sprawie nie płacenia opłat do agencji nasiennej, tak jak ponieżej koledzy piszą olewałem wszystkie ponaglenia , a teraz straszą mnie kosztami 800zł za koszty sądowe , tak na wstępie. Przesłuchanie w sądzie mam w lutym 2012. Czy ktoś wie mo mam robić ? Jak sie z tego wyplątać?

STANK    11

sam też nie wiem co robić most13 to z agencji nikt u ciebie nie był tylko sprawę do sądu skierowali

saszeta    73

bo teraz niby zaczęli kierować. I to głównie z kujawsko-pomorskiego.

Dostałeś poleconym? Bo jak nie to wsadź do pieca. A w sądzie to wiadomo. Nic nie przychodziło a ja jestem za głupi na tą biurokrację i nie wiedziałem że to trzeba a po za tym trudna sytuacja w domu. Na litość sędzie to cie z kosztów zwolni

most13    0

Przychodziły ponaglenia,które wyrzucałem do kosza . A teraz przyszło wezwanie do sądu , którego nie mogę wyrzucić. Wezwania dotyczy lat 2008 i 2009, myśle żę za 2010 i 2011 jeszcze może przyść. Prawnik radzi mi bym próbował się z nimi dogatać, to może zmniejszy koszty sądowe.Jestem z dolnego śląska w mojej okolicy prawie szyscy więksi gospodarze dostali takie wezwania. Tak więc olewanie tej sprawy się nie opłaca i radzę kolegom odpowiadać na ponaglenia bo skończycie tak jak ja, czyli w sądzie.

MichalR    33

A ja zapłaciłem w tym roku pierwszy raz opłatę za licencję, to chyba jakieś 100 zł wyszło i mam święty spokój.

STANK    11

to mnie wystraszyliście bo ja już 3 takie pisma dostałem i olałem to jak wszyscy ale oni cwani są bo pierwsze poleconym przyszło i odbiór kwitowany jest a teraz zwykłym przychodzą i napisane jest że pierwszy polecony był i odebrałem a niewiele brakło bo wtedy listonosz mnie nie zastał i na poczcie odbiór był jak bym wtedy wiedział że z agencji to bym nie odebrał i mogli by mnie! i taka sprawiedliwość w tym kraju w centrali nasiennej x lat nasiona kupowałem i teraz agencja się czepia bo dane mają a ci co zawsze byle czym obsiewali to mają spokój moim zdaniem jak chcą kasy to niech wszyscy opłacają a nie jednych się uczepili

Buchaj007    0

http://www.agrofoto.pl/artykul-rolniku-plac-za-licencje-na-zboze-165472.php

Artykuł dla zainteresowanych.

Od kilku lat dostaję grubą kopertę, los ją zawsze spotyka ten sam. :D Powiem że są nieugięci, śla ponaglenia i daja mi łaskawie ponownie 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Kupuje co roku co raz to droższy kwalifikat , ale nic nie odsyłam. Niech mi przyślą znaczek i kopertę zwrotną, czemu mam się pchać w dodatkowe koszta. :D

dokładnie mój pkt widzenia....skoro stać ich przysłać formularze to niech i zafundują kopertę zwrotną...

Problem jest jednak taki ze w przyszłości będziesz mieć problemy...wiem co mówię...

Przychodziły ponaglenia,które wyrzucałem do kosza . A teraz przyszło wezwanie do sądu , którego nie mogę wyrzucić. Wezwania dotyczy lat 2008 i 2009, myśle żę za 2010 i 2011 jeszcze może przyść. Prawnik radzi mi bym próbował się z nimi dogatać, to może zmniejszy koszty sądowe.Jestem z dolnego śląska w mojej okolicy prawie szyscy więksi gospodarze dostali takie wezwania. Tak więc olewanie tej sprawy się nie opłaca i radzę kolegom odpowiadać na ponaglenia bo skończycie tak jak ja, czyli w sądzie.

To nie tak do końca.... Warto walczyć o swoje... bo ustawa mówi że rolnicy muszą przekazać informacje AN ale nie precyzuje kto ma ponosić koszty tej informacji...ponadto pozostaje problem ochrony danych osobowych....

Nikita_Bennet    100

No i co na to GIODO (Gen Inspektor Ochrony Danych Osobowych).

Ogólnie jakby się rolnicy wzięli do kupy to można byłoby wywalczyć takie warunki:

- losowe kontrole - co roku ma byc losowanie kto ma złożyć informację, osoba nie może być wylosowana częściej niż 1 raz na 2 lata,

- przy uprawie zbóż zwolnieni będą rolnicy których uprawy nie przekraczają 25ha ale jak ktoś ma 10 ha łąk i 16 ha gruntów ornych na których sieje zboża to nie musi składać informacji. Chodzi mi o to że dziś mając 40ha z czego 16 jest łąkami czyli zostaje 24 pod zboża i tak musimy składać informację mimo że sąsiad ma 24ha samego ornego i obsiewa to swoją pszenicą i takiej informacji nie musi składać.

- uwzględniana jest tylko powierzchnia na którą rolnik składa dopłaty, czyli jak mam 2ha bez dopłat to do tego nic nie mają,

- opłacone koperty zwrotne czyli koszt przerzucony na AN-Leszno

- w przypadku gdy hodowca nie może zapewnić materiału siewnego (oświadczenie od 4 lokalnych sprzedawców że nie mają go w ofercie) możemy wysiać materiał z własnego zbioru nie płacąc AN-Leszno. Nie wiem jak u was ale u mnie ciężko jest kupić wybrany materiał siewny bo firmy mają swoje odmiany i albo biorę to co mają albo sieje swoim. Tak przymusiłoby to hodowców aby ich materiał siewny był dostępny a nie idę i chce kupić np odmianę Zadra i 4 lokalnych dostawców mi mówi że nie mają ale mogą sprowadzić za kilka tygodni ale minimum 4tony (czyli na 20 ha) gdzie tyle nie potrzebuję bo sieję też ozimą i j.jary no i czekać 4 tygodnie to opóźni siewy.

Tylko gdzie tu znajdą się rolnicy którzy zechcą walczyć z bublem prawnym jakim jest utworzenie AN-Leszno.

STANK    11

ale jakie losowanie jak agencja 2 razy do roku przysyła druki żeby składać zeznania , na podstawie przepisów art 14 ble ble ble na dole jest taka rubryka łączna kwota za wykorzystanie materiału ze zbioru tam się (deklaruje) czyli godzimy się na opłatę , agencja reprezentuje interes hodowców a rolnik jak widać nie ma organizacji która wywalczyła by jakieś odstępstwa, jak kupuję płytę to płace za prawa autorskie wiadomo odtwarzać publicznie wypożyczać zabronione ale nikt nie każe sobie płacić opłat licencyjnych za każde odsłuchanie bo ras już zapłaciłem kupując i tak powinno być z materiałem na siew płacę przy zakupie opłatę dla hodowcy to na drugi rok jak sieję tą odmianą z własnego zbioru i muszę zapłacić hodowcy to tak jakbym musiał 2 raz płacić za odsłuchanie płyty . np . i znaczka nie trzeba kupować bo wnioski dołączają o utworzenie konta na platformie internetowej agn@s , wszelkie wygody

farmermf    78

@Buchaj ja kupuję kwalifikat na 100% upraw, mam faktury, ale nic nie odsyłam i tyle.Interesuje mnie na jakiej podstawie ANL wie ile mam ha, czego ile zasiałem, i jak to może zweryfikować z np. wnioskiem o dopłaty? Jak mi udowodnią , że w ogóle coś tam siałem na działkach? Dopłaty mogłem brac, nie siejąc, kontoli nie było itp. Kto tam pracuje w ANL przyznawać się i odpowiadać. :D

1piotr1    11

jest jeszcze druga strona medalu kto ma finasować Polska hodowlę jak nie Ci którzy z niej korzystają ??? więc pozostaje tylko kwestia tego czy te pieniądze idą naprawdę na rozwój hodowli roślin czy nabijaja konta prywatnych biznesmenów ....

dla przykładu podam, że u mnie chyba austryjacy już wykupili centrale nasienną w Środzie Śląskiej i jak dojdzie do tego ze zachodnie koncerny przejmą Polskie firmy to doj*b... takie opłaty, że ho-ho.....

MECHANIZATOR    156

ale jakie losowanie jak agencja 2 razy do roku przysyła druki żeby składać zeznania , na podstawie przepisów art 14 ble ble ble na dole jest taka rubryka łączna kwota za wykorzystanie materiału ze zbioru tam się (deklaruje) czyli godzimy się na opłatę , agencja reprezentuje interes hodowców a rolnik jak widać nie ma organizacji która wywalczyła by jakieś odstępstwa, jak kupuję płytę to płace za prawa autorskie wiadomo odtwarzać publicznie wypożyczać zabronione ale nikt nie każe sobie płacić opłat licencyjnych za każde odsłuchanie bo ras już zapłaciłem kupując i tak powinno być z materiałem na siew płacę przy zakupie opłatę dla hodowcy to na drugi rok jak sieję tą odmianą z własnego zbioru i muszę zapłacić hodowcy to tak jakbym musiał 2 raz płacić za odsłuchanie płyty . np . i znaczka nie trzeba kupować bo wnioski dołączają o utworzenie konta na platformie internetowej agn@s , wszelkie wygody

zgadza się za odsłuchanie kolejny raz płyty praw autorskich nie musisz opłacać - ale też i na tym nie zarabiasz - ale gdybyś powiedzmy puszczał te płyte zarobkowo to prawa autorskie cię obowiazują - tutaj jest tak samo - jeśli masz z czegoś korzyść to podziel sie dochodem z tym kto ci w tym pomógł przez wychodowanie odpowiedniej odmiany

AD @1piotr1

i trafiłeś w sedno sprawy - zobaczymy jak będziecie cienko śpiewać jak zachodnie firmy upomną się po swojemu o prawa do odmian

farmermf    78

Ja tylko zachodnie odmiany uprawiam, to chyba finansuję już te zachodnie koncerny? :o O koncerny to ja bym się nie bał, teraz skrócone rejestracje mają to se radzą, zainteresowanie duże materiałem bo są dopłaty. Może wzorem zakładów cukrowych firmy nasienne podzielą sie swym zyskiem z tymi co im kieszenie nabijają? ;[

STANK    11

ja na prawach do odmiany przecież nie zarabiam a raczej daje zarobić firmą nasiennym i hodowcy wysiewając ich odmianę ,pszenica ozima do siewu kwalifikowana c1 zaprawa nie za specjalna 230zł q to nie mało biorą za klasę już nie za specjalną i z tego firmy płacą hodowcy opłatę a ja materiałem siewnym przecież nie handluję , AN niech lepiej ściga nieuczciwe firmy i gospodarstwa które handlują materiałem niekwalifikowanym sprzedając bez papieru po 150zł q ( na przykładzie pszenicy) za daną odmianę a kasę biorą dla siebie i raczej z hodowcą się nie dzielą , kto finansuje działalność AN

Nikita_Bennet    100
ale jakie losowanie jak agencja ...

Obecnie jest tak - AN-Leszno wylosowało sobie jakieś grono rolników które nęka co roku o wypełnienie druków.

Przepisy mówią coś o losowo wybranych rolnikach.

Tylko czemu Ci losowo wybrani rolnicy mają być co roku Ci sami?

Tak np ja mam co roku AN na głowie a moi sąsiedzi nie.

Gdzie tutaj równość względem systemu?

Nikita_Bennet    100

z ARiMR - tam w pierwszych dokumentach które przysłali do mnie było wyraźnie napisane kto i na jakiej podstawie prawnej im to udostępnił.

farmermf    78

To może, ja jeszcze żadnych ich dokumentów nie czytałem, gorzej, że się nauczyli wysyłać za potwierdzeniem odbioru. Trudno, babcia 85lat odebrała, a że zapomniała mi przekazać. :o

Buchaj007    0

@Buchaj ja kupuję kwalifikat na 100% upraw, mam faktury, ale nic nie odsyłam i tyle.Interesuje mnie na jakiej podstawie ANL wie ile mam ha, czego ile zasiałem, i jak to może zweryfikować z np. wnioskiem o dopłaty? Jak mi udowodnią , że w ogóle coś tam siałem na działkach? Dopłaty mogłem brac, nie siejąc, kontoli nie było itp. Kto tam pracuje w ANL przyznawać się i odpowiadać. :D

Ale Agencja najpierw oskarży cie o to iż nie składasz informacji do czego zobowiązuje cie ustawa o ochronie prawnej odmian (czy jakoś tak). Potem gdy zmuszą cie do udzielenia informacji dopiero zabiorą sie za weryfikacje czy wykorzystywałeś ich materiał czy nie...

Jakbyś chciał troszkę więcej informacji to pisz na PW

I pytanie podstawowe, zadawane od paru lat, z jakich źródeł maja dane osobowe? :o

hmmm tego oni strzegą jak oczka w głowie... ale sądownie mógłbyś ich zmusić skąd pozyskali takie dane...a w tedy mógłbyś rządać zadośćuczynienia za bezpodstawne handlowanie twoimi danymi

Edytowano przez Buchaj007

slaw17    22

Jeśli AN-Leszono prześle wniosek o informację listem zwykłym a nie poleconym to się mogą w d... pocałować. Nie są wstanie udowodnić że taką przesyłkę dostałeś.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni