griga

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego

Polecane posty

farmermf    80

http://www.agrofoto.pl/artykul-rolniku-plac-za-licencje-na-zboze-165472.php

Artykuł dla zainteresowanych.

Od kilku lat dostaję grubą kopertę, los ją zawsze spotyka ten sam. :D Powiem że są nieugięci, śla ponaglenia i daja mi łaskawie ponownie 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Kupuje co roku co raz to droższy kwalifikat , ale nic nie odsyłam. Niech mi przyślą znaczek i kopertę zwrotną, czemu mam się pchać w dodatkowe koszta. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Witam, wczoraj otrzymałem do wniosek agnecji nasiennej, jezeli mam ponizej 25ha i sieje tylko zboze to musze wypełniac ten wniosek i go odsyłac?

 

wg prawa tak musisz odesłać.

Najlepsze jest to że emeryt który posadzi 30arów ziemniaków nic nie wypełnia.

Rolnik który ma 11hektarowe gospodarstwo i sieje zboża to też nie nie powinien nic wypełniać, mając jednak ogród przydomowy na jednej z działek i sadząc tam ziemniaki musi to zgłosić (nawet 11 arów ziemniaka).

 

Ostatnio myślę że pomysły Palikota nie są takie złe (połączyć ANR, ARR, ARiMR, AN-Leszno, a ODRy mogłby zacieśnić współprace z KIR).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ze względu ma oszczędność to dobry pomysł. Ale czym więcej urzędów i urzędników tym łatwiej przeżyć bo można łatwiej naginać przepisy a i tak się nikt nie dopatrzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezeskr    0

zróbmy listę odmian, których nie ma w spisie agencji nasiennej

przyda się w czasie kontroli aby się jakoś wytłumaczyć, jakie odmiany siejemy, tak aby im nie płacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

witam do mnie też przysyłają druki agnas na razie nie odpowiadałem ale chyba nie odpuszczą a jak by wpisał że wysiewam odmiany chronione na poziomie wspólnotowym to też trzeba opłaty wnosić bo od 10 -30 ha to pisze że na krajowym poziomie wykazują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
most13    0

Witam . Wczoraj dostałem wezwanie do sądu w sprawie nie płacenia opłat do agencji nasiennej, tak jak ponieżej koledzy piszą olewałem wszystkie ponaglenia , a teraz straszą mnie kosztami 800zł za koszty sądowe , tak na wstępie. Przesłuchanie w sądzie mam w lutym 2012. Czy ktoś wie mo mam robić ? Jak sie z tego wyplątać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

sam też nie wiem co robić most13 to z agencji nikt u ciebie nie był tylko sprawę do sądu skierowali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

bo teraz niby zaczęli kierować. I to głównie z kujawsko-pomorskiego.

Dostałeś poleconym? Bo jak nie to wsadź do pieca. A w sądzie to wiadomo. Nic nie przychodziło a ja jestem za głupi na tą biurokrację i nie wiedziałem że to trzeba a po za tym trudna sytuacja w domu. Na litość sędzie to cie z kosztów zwolni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
most13    0

Przychodziły ponaglenia,które wyrzucałem do kosza . A teraz przyszło wezwanie do sądu , którego nie mogę wyrzucić. Wezwania dotyczy lat 2008 i 2009, myśle żę za 2010 i 2011 jeszcze może przyść. Prawnik radzi mi bym próbował się z nimi dogatać, to może zmniejszy koszty sądowe.Jestem z dolnego śląska w mojej okolicy prawie szyscy więksi gospodarze dostali takie wezwania. Tak więc olewanie tej sprawy się nie opłaca i radzę kolegom odpowiadać na ponaglenia bo skończycie tak jak ja, czyli w sądzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

A ja zapłaciłem w tym roku pierwszy raz opłatę za licencję, to chyba jakieś 100 zł wyszło i mam święty spokój.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

to mnie wystraszyliście bo ja już 3 takie pisma dostałem i olałem to jak wszyscy ale oni cwani są bo pierwsze poleconym przyszło i odbiór kwitowany jest a teraz zwykłym przychodzą i napisane jest że pierwszy polecony był i odebrałem a niewiele brakło bo wtedy listonosz mnie nie zastał i na poczcie odbiór był jak bym wtedy wiedział że z agencji to bym nie odebrał i mogli by mnie! i taka sprawiedliwość w tym kraju w centrali nasiennej x lat nasiona kupowałem i teraz agencja się czepia bo dane mają a ci co zawsze byle czym obsiewali to mają spokój moim zdaniem jak chcą kasy to niech wszyscy opłacają a nie jednych się uczepili

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buchaj007    3

http://www.agrofoto.pl/artykul-rolniku-plac-za-licencje-na-zboze-165472.php

Artykuł dla zainteresowanych.

Od kilku lat dostaję grubą kopertę, los ją zawsze spotyka ten sam. :D Powiem że są nieugięci, śla ponaglenia i daja mi łaskawie ponownie 14 dni na wywiązanie się z obowiązku. Kupuje co roku co raz to droższy kwalifikat , ale nic nie odsyłam. Niech mi przyślą znaczek i kopertę zwrotną, czemu mam się pchać w dodatkowe koszta. :D

dokładnie mój pkt widzenia....skoro stać ich przysłać formularze to niech i zafundują kopertę zwrotną...

Problem jest jednak taki ze w przyszłości będziesz mieć problemy...wiem co mówię...

 

Przychodziły ponaglenia,które wyrzucałem do kosza . A teraz przyszło wezwanie do sądu , którego nie mogę wyrzucić. Wezwania dotyczy lat 2008 i 2009, myśle żę za 2010 i 2011 jeszcze może przyść. Prawnik radzi mi bym próbował się z nimi dogatać, to może zmniejszy koszty sądowe.Jestem z dolnego śląska w mojej okolicy prawie szyscy więksi gospodarze dostali takie wezwania. Tak więc olewanie tej sprawy się nie opłaca i radzę kolegom odpowiadać na ponaglenia bo skończycie tak jak ja, czyli w sądzie.

To nie tak do końca.... Warto walczyć o swoje... bo ustawa mówi że rolnicy muszą przekazać informacje AN ale nie precyzuje kto ma ponosić koszty tej informacji...ponadto pozostaje problem ochrony danych osobowych....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

No i co na to GIODO (Gen Inspektor Ochrony Danych Osobowych).

 

Ogólnie jakby się rolnicy wzięli do kupy to można byłoby wywalczyć takie warunki:

- losowe kontrole - co roku ma byc losowanie kto ma złożyć informację, osoba nie może być wylosowana częściej niż 1 raz na 2 lata,

- przy uprawie zbóż zwolnieni będą rolnicy których uprawy nie przekraczają 25ha ale jak ktoś ma 10 ha łąk i 16 ha gruntów ornych na których sieje zboża to nie musi składać informacji. Chodzi mi o to że dziś mając 40ha z czego 16 jest łąkami czyli zostaje 24 pod zboża i tak musimy składać informację mimo że sąsiad ma 24ha samego ornego i obsiewa to swoją pszenicą i takiej informacji nie musi składać.

- uwzględniana jest tylko powierzchnia na którą rolnik składa dopłaty, czyli jak mam 2ha bez dopłat to do tego nic nie mają,

- opłacone koperty zwrotne czyli koszt przerzucony na AN-Leszno

- w przypadku gdy hodowca nie może zapewnić materiału siewnego (oświadczenie od 4 lokalnych sprzedawców że nie mają go w ofercie) możemy wysiać materiał z własnego zbioru nie płacąc AN-Leszno. Nie wiem jak u was ale u mnie ciężko jest kupić wybrany materiał siewny bo firmy mają swoje odmiany i albo biorę to co mają albo sieje swoim. Tak przymusiłoby to hodowców aby ich materiał siewny był dostępny a nie idę i chce kupić np odmianę Zadra i 4 lokalnych dostawców mi mówi że nie mają ale mogą sprowadzić za kilka tygodni ale minimum 4tony (czyli na 20 ha) gdzie tyle nie potrzebuję bo sieję też ozimą i j.jary no i czekać 4 tygodnie to opóźni siewy.

 

Tylko gdzie tu znajdą się rolnicy którzy zechcą walczyć z bublem prawnym jakim jest utworzenie AN-Leszno.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

ale jakie losowanie jak agencja 2 razy do roku przysyła druki żeby składać zeznania , na podstawie przepisów art 14 ble ble ble na dole jest taka rubryka łączna kwota za wykorzystanie materiału ze zbioru tam się (deklaruje) czyli godzimy się na opłatę , agencja reprezentuje interes hodowców a rolnik jak widać nie ma organizacji która wywalczyła by jakieś odstępstwa, jak kupuję płytę to płace za prawa autorskie wiadomo odtwarzać publicznie wypożyczać zabronione ale nikt nie każe sobie płacić opłat licencyjnych za każde odsłuchanie bo ras już zapłaciłem kupując i tak powinno być z materiałem na siew płacę przy zakupie opłatę dla hodowcy to na drugi rok jak sieję tą odmianą z własnego zbioru i muszę zapłacić hodowcy to tak jakbym musiał 2 raz płacić za odsłuchanie płyty . np . i znaczka nie trzeba kupować bo wnioski dołączają o utworzenie konta na platformie internetowej agn@s , wszelkie wygody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

@Buchaj ja kupuję kwalifikat na 100% upraw, mam faktury, ale nic nie odsyłam i tyle.Interesuje mnie na jakiej podstawie ANL wie ile mam ha, czego ile zasiałem, i jak to może zweryfikować z np. wnioskiem o dopłaty? Jak mi udowodnią , że w ogóle coś tam siałem na działkach? Dopłaty mogłem brac, nie siejąc, kontoli nie było itp. Kto tam pracuje w ANL przyznawać się i odpowiadać. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

jest jeszcze druga strona medalu kto ma finasować Polska hodowlę jak nie Ci którzy z niej korzystają ??? więc pozostaje tylko kwestia tego czy te pieniądze idą naprawdę na rozwój hodowli roślin czy nabijaja konta prywatnych biznesmenów ....

dla przykładu podam, że u mnie chyba austryjacy już wykupili centrale nasienną w Środzie Śląskiej i jak dojdzie do tego ze zachodnie koncerny przejmą Polskie firmy to doj*b... takie opłaty, że ho-ho.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

ale jakie losowanie jak agencja 2 razy do roku przysyła druki żeby składać zeznania , na podstawie przepisów art 14 ble ble ble na dole jest taka rubryka łączna kwota za wykorzystanie materiału ze zbioru tam się (deklaruje) czyli godzimy się na opłatę , agencja reprezentuje interes hodowców a rolnik jak widać nie ma organizacji która wywalczyła by jakieś odstępstwa, jak kupuję płytę to płace za prawa autorskie wiadomo odtwarzać publicznie wypożyczać zabronione ale nikt nie każe sobie płacić opłat licencyjnych za każde odsłuchanie bo ras już zapłaciłem kupując i tak powinno być z materiałem na siew płacę przy zakupie opłatę dla hodowcy to na drugi rok jak sieję tą odmianą z własnego zbioru i muszę zapłacić hodowcy to tak jakbym musiał 2 raz płacić za odsłuchanie płyty . np . i znaczka nie trzeba kupować bo wnioski dołączają o utworzenie konta na platformie internetowej agn@s , wszelkie wygody

 

 

zgadza się za odsłuchanie kolejny raz płyty praw autorskich nie musisz opłacać - ale też i na tym nie zarabiasz - ale gdybyś powiedzmy puszczał te płyte zarobkowo to prawa autorskie cię obowiazują - tutaj jest tak samo - jeśli masz z czegoś korzyść to podziel sie dochodem z tym kto ci w tym pomógł przez wychodowanie odpowiedniej odmiany

 

AD @1piotr1

i trafiłeś w sedno sprawy - zobaczymy jak będziecie cienko śpiewać jak zachodnie firmy upomną się po swojemu o prawa do odmian


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ja tylko zachodnie odmiany uprawiam, to chyba finansuję już te zachodnie koncerny? :o O koncerny to ja bym się nie bał, teraz skrócone rejestracje mają to se radzą, zainteresowanie duże materiałem bo są dopłaty. Może wzorem zakładów cukrowych firmy nasienne podzielą sie swym zyskiem z tymi co im kieszenie nabijają? ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

ja na prawach do odmiany przecież nie zarabiam a raczej daje zarobić firmą nasiennym i hodowcy wysiewając ich odmianę ,pszenica ozima do siewu kwalifikowana c1 zaprawa nie za specjalna 230zł q to nie mało biorą za klasę już nie za specjalną i z tego firmy płacą hodowcy opłatę a ja materiałem siewnym przecież nie handluję , AN niech lepiej ściga nieuczciwe firmy i gospodarstwa które handlują materiałem niekwalifikowanym sprzedając bez papieru po 150zł q ( na przykładzie pszenicy) za daną odmianę a kasę biorą dla siebie i raczej z hodowcą się nie dzielą , kto finansuje działalność AN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
ale jakie losowanie jak agencja ...

Obecnie jest tak - AN-Leszno wylosowało sobie jakieś grono rolników które nęka co roku o wypełnienie druków.

Przepisy mówią coś o losowo wybranych rolnikach.

Tylko czemu Ci losowo wybrani rolnicy mają być co roku Ci sami?

Tak np ja mam co roku AN na głowie a moi sąsiedzi nie.

Gdzie tutaj równość względem systemu?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

z ARiMR - tam w pierwszych dokumentach które przysłali do mnie było wyraźnie napisane kto i na jakiej podstawie prawnej im to udostępnił.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

To może, ja jeszcze żadnych ich dokumentów nie czytałem, gorzej, że się nauczyli wysyłać za potwierdzeniem odbioru. Trudno, babcia 85lat odebrała, a że zapomniała mi przekazać. :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buchaj007    3

@Buchaj ja kupuję kwalifikat na 100% upraw, mam faktury, ale nic nie odsyłam i tyle.Interesuje mnie na jakiej podstawie ANL wie ile mam ha, czego ile zasiałem, i jak to może zweryfikować z np. wnioskiem o dopłaty? Jak mi udowodnią , że w ogóle coś tam siałem na działkach? Dopłaty mogłem brac, nie siejąc, kontoli nie było itp. Kto tam pracuje w ANL przyznawać się i odpowiadać. :D

Ale Agencja najpierw oskarży cie o to iż nie składasz informacji do czego zobowiązuje cie ustawa o ochronie prawnej odmian (czy jakoś tak). Potem gdy zmuszą cie do udzielenia informacji dopiero zabiorą sie za weryfikacje czy wykorzystywałeś ich materiał czy nie...

Jakbyś chciał troszkę więcej informacji to pisz na PW

 

I pytanie podstawowe, zadawane od paru lat, z jakich źródeł maja dane osobowe? :o

hmmm tego oni strzegą jak oczka w głowie... ale sądownie mógłbyś ich zmusić skąd pozyskali takie dane...a w tedy mógłbyś rządać zadośćuczynienia za bezpodstawne handlowanie twoimi danymi

Edytowano przez Buchaj007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jeśli AN-Leszono prześle wniosek o informację listem zwykłym a nie poleconym to się mogą w d... pocałować. Nie są wstanie udowodnić że taką przesyłkę dostałeś.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj