Traceur

Uprawa pokrzywy zwyczajnej

Polecane posty

Traceur    0

Witam wszystkich forumowiczów chciałbym się dowiedzieć wszyskiego o uprawie pokrzywy zwyczajnej. Chodzi mi o to jak to siać, czym zbierać, jak oddzielić listki od reszty czy jest do tego jakaś maszyna, czy można to pryskać a jak tak to czym, czy jest to opłacalne na 4 hektarach i czy wiąże się z dużym nakładem pracy i jakie są koszty początkowe przy zakładaniu takiej plantacji?? Chce się dowiedzieć wszyskiego o tej uprawie żeby się nie władować w coś z czego nie ma żadnego zarobku. Mam nadzieję da się zrozumieć o co mi chodzi. ;) Ale widzę że jest tu dużo kumatych ludzi z bardzo dużą wiedzą także dacie radę mam nadzieję. ;) jak jakieś pytania jeszcze przyjdą mi do głowy to napisze. :) Pozdrawiam wszystkich. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Pokrzywę pozyskujesz ze stanu naturalnego, czyli zbierasz pokrzywy tak gdzie są i rozsadzasz. Tniesz taka pokrzywę na odcinki około 5cm-7cm i wsadzasz. Jeśli chodzi o sadzenie to najlepiej wczesną wiosną. Oczywiście wbrew pozorom nie lubi ona kiepskiej nie organicznej gleby więc klasa V i VI raczej odpada. Co do zbiorów to zbierasz ja zanim zakwitnie i jest jeszcze zielona i miękka. Jeśli chodzi o zbieranie to zależy co posiadasz możesz ciąć kosiarką w tym wypadku najlepiej listwową z racji tego że zanim zetniesz i zbierzesz, obeschnie i masz utratę liście które są najcenniejsze. Następnie zbierasz i suszysz w stodole bądź suszarni. Jeśli masz przyczepę zielonkową tą z kosiarka rotacyjną możesz tym zbierać jest o wiele szybciej i oczywiście wygodniej. Ładnie podsuszysz i liście opadają, łodygi też ( o ile są ładne i nie stare ) sprzedaż w niższej cenie.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Traceur    0

Dziękuję bardzo za odpowiedź i za rady. A jak jest z sianiem z nasion?? Bo można je w sumie niedaleko mnie kupić. A jest na pewno szybciej niż z kłączy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Z nasion nie wiem, pewnie siewnikiem do buraków dało by rade.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszDras    0

Siał ktoś pokrzywę z nasion? Jakimi siewnikami to robicie? Taki do buraków wystarczy? A może normalnym amazonem ale w jakiej ilości na ha wysiewać? Wiem że konkurencja, ale u nas w rejonie mało rozpowszechniona uprawa a jest szansa by poprawić budżet godspodarki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

W stanie naturalnym pokrzywa wysiewa nasiona na jesieni. Ilość to może być porównywalna z innymi ziołami, około 2 - 5 kg/ha, nasiona lekkie, objętościowe. Z miejscem na pokrzywę jest problem, tam gdzie sobie sama rośnie to ok, a w innych miejscach poprostu nierośnie, albo słabo. Masa zielona jest ciężka, jak gnój, ręczna robota ciężka, dopiero po tygodniowym przeschnięciu lżejsza, liście się okruszają. Koszą parę razy w roku, może i ze trzy razy, na łąkowych dzikich pokrzywiskach tak robili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykkk123    0
18 godzin temu, Stud-Nick napisał:

W stanie naturalnym pokrzywa wysiewa nasiona na jesieni. Ilość to może być porównywalna z innymi ziołami, około 2 - 5 kg/ha, nasiona lekkie, objętościowe. Z miejscem na pokrzywę jest problem, tam gdzie sobie sama rośnie to ok, a w innych miejscach poprostu nierośnie, albo słabo. Masa zielona jest ciężka, jak gnój, ręczna robota ciężka, dopiero po tygodniowym przeschnięciu lżejsza, liście się okruszają. Koszą parę razy w roku, może i ze trzy razy, na łąkowych dzikich pokrzywiskach tak robili.

Witam chce właśnie zasiać na polu gdzie ona występuje tylko jest przerośnięta chwastami. Tylko nie wiem czym to później pryskac jak juz zejdzie i jakie nawozy stosować i czy siać na wiosnę czy na jesień 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stud-Nick    0

Siać kiedy się samoistnie osypuje z roślin, na jesieni.

 Jak dobre miejsce to się rozrośnie i zdominuje wszystko dokoła, opryski to od jednoliściennych, i może lontrel, ale ostrożnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez rafals3001
      Witam czy znajdą się jeszcze fajne ustabilizowane dziewczyny lubiące życie na wsi ciszę spokój gospodarstwo które chciały by zamieszkać na wsi założyć rodzinę? Jeżeli takowe się znajdą zapraszam do pisania w temacie.
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj