asus921

Massey Fegusson 821, Riviere casallis 115 skrecajace pasy problem

Polecane posty

asus921    250

Witam

Kupiłem prase Massey Fergusson 821, z tego co widzę, to jest to klon riviere casallis 115.

Prasa wygląda na dobry stan, komora nie wytarta itd.

Przednie pasy ładne, a tylne byly zerwane spinki na czterech sztukach, a dwóch pasów nie było wcale.

Dosztukowałem dwa brakujące pasy długości były rożne około 563cm, teraz są ucięte wszystkie około 560-561, roznice max 1-2cm, napewno mniejsze różnicę niż były wcześniej.

Jak załączę wałek wszystko idzie w miarę prosto, problem się zaczyna jak otwieram klapę, pasy zaczynają iść na prawo, a te dwa co dokupiłem zachodzą na te ograniczniki na dole i urywają spinki.

Jedyna regulacja jest na jednej rolce, zrobilismy te rolke na maksa do gory z lewej i na maksa na dol z prawej i szly nieco lepiej. Ale dalej po otwarciu klapy ściągało je na prawo.

Razem z klapa zamocowane sa 3 rolki, na oko było widać, ze klapa jest delikatnie krzywa, wydaje mi się, ze ją naprostowaliśmy, bo teraz na tej rolce z regulacja jest po obydwu stronach mniej więcej równo. Wiec teraz mogę swobodnie regulować pasy na lewo czy na prawo patrząc na ten dolny ogranicznik miedzy pasami.

Ale problem przy otwieraniu klapy nadal pozostał, dalej pasy skręcają na prawo i boje sie, ze jak założę nowe spinki to je tez pozrywa.

Posiada ktoś taka prasę, albo ma jakikolwiek pomysł dlaczego tak sie dzieje ?

Niechce was niepotrzebnie nastawiać, ale my obstawialiśmy na krzywa klape lub za krótkie pasy, gdzieś wyczytatałem, ze powinny być 570cm, a mam teraz jakieś 561cm, ale to nie jest pewne, ciężko takie informacje znaleźć.

Ogólnie każda podpowiedz mile widziana, nie sugerujcie się tez moimi przypuszczeniami, bo to może być zupełnie coś innego.

Z góry dzięki

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RaFaL47    11
onczyono    0

"gdzieś wyczytatałem, ze powinny być 570cm, a mam teraz jakieś 561cm, ale to nie jest pewne, ciężko takie informacje znaleźć".

 

No to masz 570-561=9cm różnicy, ale pomiędzy fabryką, a tym co masz. Ważne, aby pasy pomiędzy sobą były równe - dopuszczalna "książkowa" (którą co kontroluje się co 10 000 bel) różnica pomiędzy długością pasów to 5cm.

 

Co 2500 bel powinno się kontrolować przetyczki spinek - no przynajmniej tak w książce jest napisane.

 

No, ale to nie istotne, bo u ciebie pasy skręcają przy otwieraniu komory. Na chwilę obecną nie wiem jak ci pomóc.

Edytowano przez onczyono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Po otwarciu klapy faktycznie pasy tylne są napięte mocno, ale czy dlatego, że są za krótkie?

Tak na logikę co by się działo jakby były za krótkie? Moim zdaniem ściągało by na którąś stronę jeżeli jedne pasy by był krótsze, a drugie dłuższe.

Ta prasa ma naciąg na sprężynach i z jednej strony śruba mimośródowa była o 180 stopni przestawiona względem drugiej strony. Przestawiliśmy wcześniej na te same ustawienie na maksymalny naciąg.

Tak myśle może spróbować jednak poluzować te pasy.

Jest jeszcze jedna rzecz jaką przed chwilą przypadkiem dojrzałem. Śruby do naciągu są ustawione tak samo, a odległość tej górnej belki od tego oparcia jest nie równa z dwóch stron mimo identycznego ustawienia śruby. Jedna strona jest wyżej o jakiś 1cm, również te "łapy" są wtedy pod innym kątem. Wygląda na to że, żeby ustawić równo te belkę z naciągiem, trzeba nie równo ustawić pozycje tych śrub od regulacji, tylko dlaczego? Sprężyny się wyciągły? Jakiś luz ?

W sumie jeżeli teraz mimo identycznego ustawienia śrub, naciąg jest różny, to automatycznie ta rolka napinająca też jest pod innym kątem.

Na logikę jeżeli rolka napinająca będzie szła krzywo, to pasy będą się krzywo napinać i schodzić na jedną stronę.

Tylko czy wtedy nasilałoby się to wraz z otwarciem klapy?

Co myślicie?

Rano to wytestuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1450

Myślę, że kupiłeś trupa. Gdyby była to prosta naprawa, to handlarz dołożyłby te dwa pasy i sprzedał w stanie idealnym. A tak musiałeś dokładać i równać pasy, prostować klapę... A i tak na koniec okaże się że trzeba hydraulikę remontować. No ale pewnie tania była, a w ogólnym rozrachunku okaże się że kupiłbyś sprawną i tyle samo wydał, a na nerwach zaoszczędził... No nic, walcz, powodzenia! (to nie złośliwie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Myślę, że kupiłeś trupa. Gdyby była to prosta naprawa, to handlarz dołożyłby te dwa pasy i sprzedał w stanie idealnym. A tak musiałeś dokładać i równać pasy, prostować klapę... A i tak na koniec okaże się że trzeba hydraulikę remontować. No ale pewnie tania była, a w ogólnym rozrachunku okaże się że kupiłbyś sprawną i tyle samo wydał, a na nerwach zaoszczędził... No nic, walcz, powodzenia! (to nie złośliwie)

No jednak trochę złośliwe, nie znasz sytuacji. On akurat sprzedaje sprzęt jak leci, bez napraw. Na zachodzie chyba tez nic nie grzebali, widac, ze te pasy juz zerwane dawno, żadnych oznak świeżych napraw niema

A trup to raczej nie jest, komora w bardzo dobrym stanie, wizualnie tez ładna, cicho chodzi, wiec łożyska chyba tez ok.

Przednie pasy w dobrym stanie i stoją prosto, wzorowo, balot byl wykonany na probe ale mały, bo nie było co prasować, wyszedł dobry, zbity, na 99% zerwało spinkę jak podnosiłem klape.

Jest jeszcze opcja wyłączania wałka po owinięciu i wyrzut balota i ponowne załączenie, akurat u mnie nie będzie to raczej "upierdliwe"

Ale wolalbym jednak dojsc do tego co te prasę boli. Cos jest krzywe, źle ustawione, może się okazać "błachostka" o której nie wiem, przoczylem, zle patrze itd.

Ale dzieki za opinie :)

 

P.S

Jedyne na co dałem się naciągnąć to te dwa pasy, które dokupiłem. Nie są nowe i wygląda na to, ze fabrycznie były źle wycięte, bo w jednym miejscu robi się taki banan i właśnie na tych dwóch pasach najbardziej skręca w prawo i na nich zrywają się spinki

Te dwa napewno muszę wymienić, ale nie chce wkładać nowych póki stare nie będą szły prosto.

Chyba, że wszystkie tylne pasy mam do wymiany. Mogły się jakoś naciągnąć i skręcać w jedną stronę jako objaw zużycia ?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onczyono    0

"Tak na logikę co by się działo jakby były za krótkie?"

 

Nie zrobisz większej jak w książce przykazano do 189cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

"Tak na logikę co by się działo jakby były za krótkie?"

 

Nie zrobisz większej jak w książce przykazano do 189cm.

Ta prasa robi chyba max 160 cm. O ile dobrze cie rozumiem długość pasów nie ma żadnego znaczenia w działaniu prasy? Mam powiedzmy 10-12cm krótsze, to jedyny minus, ze zrobię mniejszy balot? A jak to się ma do długości pasów przednich a tylnych ? Jeżeli założymy, ze z przodu jest oryginalna długość, a z tylu skrócone o 12cm ? W sumie chodzą na innych rolkach, i ich długość "oryginalnie" tez jest inna, wiec raczej nic do rzeczy niema, ale wole zapytać.

Jeżeli skrócę pas z 572 na 560cm, czyli 12 cm, to maksymalny balot tez się skróci o 12cm? Czy to tak nie działa?

 

Zostaje mi do sprawdzenia naciąg pasów, bo na srubie do ustawienia sa w tym samym miejscu, ale po odmierzeniu jedna strona ma naciąg o 1,2cm większy od drugiej, automatycznie te ramiona nad sprezynami tez maja delikatnie inny kat.

Macie jakieś doświadczenia z nie równym naciągiem? 1,2 cm i delikatnie inny kat to dużo czy mało? Ściągałoby wtedy pasy na stronę bardziej naciągnięta, czy po prostu by balot byl bardziej zbity z jednej strony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RaFaL47    11

ja jestem świeżym użytkownikiem vicon RV 136 i jeszcze jej nie rozgryzlem. A co za pasy do niej kupiłeś bo jak są to pasy transmisyjne to przy źle ustawionej rolce mapinajacej mogły się wyciągnąć jedną stroną i dlatego je ściąga bo jak wspominali wcześniej przy otwarciu komory pasy się naciagaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

ja jestem świeżym użytkownikiem vicon RV 136 i jeszcze jej nie rozgryzlem. A co za pasy do niej kupiłeś bo jak są to pasy transmisyjne to przy źle ustawionej rolce mapinajacej mogły się wyciągnąć jedną stroną i dlatego je ściąga bo jak wspominali wcześniej przy otwarciu komory pasy się naciagaja.

Pasy jakie kupiłem to porażka, okazało się, żę chyba to są jakieś od Z230, są krzywe. Te 4 sztuki co były nie wiem co to za pasy, na nowe nie wyglądają. 

Rolka napinająca masz na myśli naciąg na sprężynach, czy tę rolkę na klapie, którą możesz regulować góra-dół ?

Mam wrażenie, ze przy zamkniętej klapie lewa strona pasów chodzi po tej dolnej rolce, a prawa strona jest bardziej luźna, przy podnoszeniu schodzi na prawo. Teraz mam tak wyregulowane, że tylko te dwa wchodzą na ogranicznik, tamte też idą z lewej na prawą, ale mieszczą się w swoim torze, ewentualnie trochę haczą.

A może to jednak pasy są przekrzywione tak jak mówisz,a nie rolka czy klapa. Jest taka możliwość, że są wszystkie skręcone na prawo?

Ale co by spowodowało, ze przy zakupie wszystkie cztery miał zerwaną spinkę na prawej stronie? Tak długo się wyciągały na prawo, ze w końcu wszystkie zahaczyły o ogranicznik? Czy to musiało być coś nagłego, jak jakieś skręcenie czy przeładowana komora.

Tak czy inaczej zastanawiam się czy nie kupić nowych transmisyjnych po 14zl za metr. 

To wychodzi jakieś 480 + spinki z 300. Jestem w stanie to przeboleć, przynajmniej byłyby nowe, ale boję się, że kupie nowe, a te dalej będą schodzić na prawo.

RaFaL47 jak otwierasz klapę, to prasy z tyłu masz bardzo napięte? Z tego co widzę na youtube raczej są napięte przy otwartej, ale przy innych prasach np. JD 550 są chyba luźne.

Podasz numer na priv? Możę coś tam podpytam

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onczyono    0

"Ta prasa robi chyba max 160 cm. O ile dobrze cie rozumiem długość pasów nie ma żadnego znaczenia w działaniu prasy? Mam powiedzmy 10-12cm krótsze, to jedyny minus, ze zrobię mniejszy balot? A jak to się ma do długości pasów przednich a tylnych ? Jeżeli założymy, ze z przodu jest oryginalna długość, a z tylu skrócone o 12cm ? W sumie chodzą na innych rolkach, i ich długość "oryginalnie" tez jest inna, wiec raczej nic do rzeczy niema, ale wole zapytać.

Jeżeli skrócę pas z 572 na 560cm, czyli 12 cm, to maksymalny balot tez się skróci o 12cm? Czy to tak nie działa?"

 

No jeśli mamy takie same bo u mnie RC115\totalny niewypał jeśli chodzi o zaczęcie belki - podbieracz 2m, - u ciebie MF821 - to tak u mnie chyba 140-150cm, może i 160 średnicy, zresztą nawet nie mierzyłem - tylko na oko widzę średnicę balota w porównaniu ze stałokomorówkami.

 

Długość pasów ma znaczenie\ale odbieżności od co fabryka dała - a co mamy u siebie, no ja nie wiem czy są takie istotne. Dowaliłem jednego razu balota - no na maxa jeśli chodzi o średnicę - wyszedłem z tyłu, patrzę na pasy tylne i "trą" o siebie. Także wiem, że już tego "maxa" nie dowalam, jeśli chodzi o słomę\upał coby się nie zapaliło.

 

"Mam powiedzmy 10-12cm krótsze, to jedyny minus, ze zrobię mniejszy balot?" - tak mi się wydaje - a ile w tym prawdy to ja nie wiem. Zresztą też pisałeś, że masz docisk na sprężynach - to tam też może inaczej.

 

"A jak to się ma do długości pasów przednich a tylnych ? Jeżeli założymy, ze z przodu jest oryginalna długość, a z tylu skrócone o 12cm ? W sumie chodzą na innych rolkach, i ich długość "oryginalnie" tez jest inna, wiec raczej nic do rzeczy niema, ale wole zapytać.

Jeżeli skrócę pas z 572 na 560cm, czyli 12 cm, to maksymalny balot tez się skróci o 12cm? Czy to tak nie działa?" - nie wiem, nie podpowiem bo nie wiem.

 

Powiem tak, musiałem wymienić przednie spinki Titan 05 - bo totalna ruina. Długość (samego) pasa przód (skracałem jedynie o długość czy tam szerokość spinki jak kto woli - oczywiście ładnie pięknie przycięte prostopadle do długości pasa):

- 476,5 cm - przed skróceniem

- 473 cm - po skróceniu, czyli jakieś 3,5cm różnicy - no ale to może z racji wyciągnięcia - bo chyba nigdy nie zmieniane.

 

Jeśli chodzi o tylne długości to nie wiem bo ich jeszcze nigdy nie zdejmowałem - prawie jak nówki (john deerowskie - struktura rombu).

 

"pasy zaczynają iść na prawo, a te dwa co dokupiłem zachodzą na te ograniczniki na dole i urywają spinki."

 

- jak ci pasy skrecaja, to raczej nie jest sprawa długości pasów\co do fabryki a tym co masz. Co innego jakbys tylne pasy mial roznej dlugosci (mogłoby pewnie i komorę "wichrować" i nie tyle komore co napinacze pasów\ docisk beli - no ten taki co dwie rolki pomiedzy pasami przod i tyl). No o tej rolce z tyłu komory (bo z przodu komory też jest, ta dolna przednia) co jest na "fasolce" i można se nią regulować (już nie pamiętam co), ale chyba o tym pisałeś.

 

- jakie ograniczniki co spinki urywają na dole bo nie czaje?

 

"Tak czy inaczej zastanawiam się czy nie kupić nowych transmisyjnych po 14zl za metr." - przy takim systemie coby ci się nie zapaliło. Porównaj strukturę pasa od strony "wału napędowego" pasa transmisyjnego\pasa do pras rolujących.

 

 

 

Edytowano przez onczyono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

 

 

- jakie ograniczniki co spinki urywają na dole bo nie czaje?

Ograniczniki to takie plaskowniki miedzy pasami, na przednich sa o samej gory, a na tylnych na samym dole, musisz sie nachylic, zeby je zobaczyc, pod pasami idzie taki jakby pret, a miedzy nimi plaskownik, razem to daje taki prostokat w ktorym kazdy pas "idzie", ten prostokat jest szerszy niz pas, mysle, ze ma z 20 cm, ale to teraz strzelam. W sumie musialby miec 20cm, bo komora ma 120cm, a pasow jest 6.

 

MF 821 jest chyba jednak inna prasa niz RC 115, moze bardziej jak Vicon rv 136 , czy riviere rv136

Ogolnie mam waski podbieracz + docisk na sprezyny.

 

Zrobilem jeden balot slomy i jeden sianokiszonki, wypuszczalem balota na wylaczonym walku i bardzo dobrze zbija, nie skreca pasow.

Skrecilo mi raz, ale to dlatego, ze przy sianokiszonce moze byl wiekszy opor i puscila sruba od ustawiania docisku na tych sprezynach i byl nie rowny po obydwu stronach. Ale to wystarczy dociagnac.

 

Jak stanelem na rownym, otworzylem klape maks to widac z daleka, ze jest lekko krzywa, ciezko zobaczyc co, zawiasy i silowniki raczej ok.

Narazie wazne, ze ladnie prasuje i na wylaczonym walku mozna wyrzucac balota.

 

Moze podpowiesz jaka prasa jest identyczna do mojego MF 821, bo nie wiem jak ustawic wielkosc balota na tej skali.

120cm wychodzi na okolo 5.5, a skala jest tylko do 6, moze troche ponad 6.

RC115 i Vicon RV136 sa niemal identyczne, a tam jest chyba max na 160cm, wiec sam juz nie wiem, czy tam mam jechac ponad skale, czy nagle jak dojade ponad 6 to ze 120 sie zrobi 150-160. Niechce przepalnic komory :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onczyono    0

"Jak stanelem na rownym, otworzylem klape maks to widac z daleka, ze jest lekko krzywa, ciezko zobaczyc co, zawiasy i silowniki raczej ok.

Narazie wazne, ze ladnie prasuje i na wylaczonym walku mozna wyrzucac balota."

 

- przylukaj na spokojnie, co gdzie "wydaje się" krzywe. Tylko na spokojnie, a nie jak "wyjedzie rolnik w pole". No chociaż ja ze swoją walczę już drugi rok - i tylko w warunkach polowych pokazuje jaka to "piz*a" jesli chodzi o podkrecenie\zaczecie beli. Potem idzie mniodzio.

 

"Moze podpowiesz jaka prasa jest identyczna do mojego MF 821, bo nie wiem jak ustawic wielkosc balota na tej skali.

120cm wychodzi na okolo 5.5, a skala jest tylko do 6, moze troche ponad 6.

RC115 i Vicon RV136 sa niemal identyczne, a tam jest chyba max na 160cm, wiec sam juz nie wiem, czy tam mam jechac ponad skale, czy nagle jak dojade ponad 6 to ze 120 sie zrobi 150-160. Niechce przepalnic komory sad.png"

 

- nie patrz się też na skalę (tzn. aż tak mocno się nią nie sugeruj) co pokazuje wielkosc\srednice balota - bo jednego razu zrobiłem do tej skali "6" - ale na ciśnieniu chyba - już nie pamiętam jakim - a bo zawór ciśnienia mi nie trzymał\popuszczał. No to bela taki flak wyszła. Na skalę to musisz patrzeć\wylukać ciśnienie dobicia rdzenia - i reszty (obwodu\średnicy). Aże ci tam wyjdzie 120 czy 160 średnicy, to już inna para kaloszy.

 

- nie wiem jaka jest identyczna. MF\RC to takie pochodne prasy, ale jeszcze nie widziałem, że "docisk to sprężyny".

 

No to powiem tak (ale jeszcze sam bede musial przylukac, bo nie jestem pewien).

 

Napinacz od:

- napinania beli

- od naciągu pasów - mają swoje "ograniczniki", które to "więcej nie popuszczą". To wtedy pasy swoją rozciągliwością mogą "przełamać barierę" - "6" - jesli chodzi o wskaznik wielkosci\szerokosci beli.

 

 

"Ograniczniki to takie plaskowniki miedzy pasami,"

 

- A OK, ja ich nie nazywam ogranicznikami tylko prowiderami. No ale, jak zwal tak zwal. Czaje baze.

 

Chociaż, jak Ty masz docisk na sprężynach - to chyba bedzie ci łatwiej "przełamać barierę 6". No ale w kazdym badz razie, nie widzialem jeszcze "viconowskiego" sprzetu z dociskiem na sprzezynach. Chyba JD co niektóre tak mają.

 

http://mlt.pl/wp-content/uploads/2015/01/dane-o-pasach.pdf - strona 7 (szcesliwca ;)) - na samym dole - mamy podobne dlugosci pasow.

Edytowano przez onczyono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Spoldriver
      Witam, poszukuje zaworu ciśnieniowego napinacza pasów do prasy Vicon rv 187, lub zestawu uszczelek do tego zaworu, lub jakiegoś specjalisty od hydrauliki który by mi ten zawór zrobił. Okolice Kościana (woj. Wielkopolskie). Jeśli ktoś ma takowy na sprzedaż, albo jakieś namiary na kogoś to proszę o info, pozdrawiam
    • Przez luki987654321
      Witam, proszę użytkowników prasy o napisanie na co zwrócić uwagę podczas oglądania prasy tak aby nie nadziać się na jakiegoś gruza z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez Goldenj
      Witam.
      Nie wiem czy to normalne, ale przy prasowaniu słomy część przedostaje się nad pasy i w momencie zamykania klapy tylnej słoma podchodzi tam gdzie jest czujnik i nie widzi, że klapa jest zamknięta. A czasem nawet tak podejdzie, że klapa rzeczywiście się nie domknie. Czy da się wyeliminować to zjawisko? Może problemem jest różna siła naciągu pasów? Zauważyłem, że jeden jest mocniej naciągnięty od innych. Czy może o co innego chodzi?
       

    • Przez luki987654321
      witam, rozglądam się za prasą pasową i interesuje mnie prasa vicon rv1601 i rv1901 proszę o opinie użytków. z góry dziękuję za opinie.
    • Przez piotr820
      Witam
      Nie znalazłem takiego tematu więc zakładam nowy.
      Tak jak w tytule, interesuję mnie opinia na temat pras zmiennokomorowych Vicon. Jakie awarie w nich mieliście??? ile bel itp...
      Z tego co wyczytałem to ta firma, to jest połączanie Kvernelanda z Viconem.
      Na co zwrócić uwagę przy zakupie??? Jak stwierdzić przebieg po stanie pasów (czy są jakieś ząbki/schodki które się ścierają po jakimś tam przebiegu tak jaki w JD)???
      Czy wszystkie Vicony mają wiązanie na 2 sznurki??
      A te Vicony to to samo co Greenland??? Jakie jeszcze są prasy tej samej budowy??? Bo np. dziś oglądałem Riviere, Greenlanda i DF i to jest jedno i to samo...
       
      Co myślicie o tejhttp://allegro.pl/prasa-zwijajaca-rolujaca-vicon-rv-157-grenland-i3894313237.html ??? Cena bardzo przystępna, choć w ten przebieg to nie wierzę...
      A gdzie sprawdzić rok produkcji, bo na tabliczce znamionowej nie znalazłem?? No na felgach jest, ale felgi można zmienić...
      Sorki za tyle pytań.
      Pozdrawiam: piotr820
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj