krychu

Kiszenie surowych ziemniaków.

Polecane posty

krychu    59

Z racji iż nie mam co zrobić z 15 t ziemniaków postanowiłem je zakisić a następnie skarmić trzodzie. Czy ktoś w tym sposobie ma jakieś doświadczenie?

Wiadomość z agroFakt.pl

ptaszyna    143

Jak znalazłeś taki super przepis, to po co się pytasz. Dużo powinno dać do myślenia że pomysł się nie przyją. Tak po za tym to powinieneś pomyśleć o tym rok do przodu, bo tam sporo plew jest potrzebnych.

wieslaw16    52
Napisano (edytowany)

Z racji iż nie mam co zrobić z 15 t ziemniaków postanowiłem je zakisić a następnie skarmić trzodzie. Czy ktoś w tym sposobie ma jakieś doświadczenie?

Bardzo dobry pomysł, dawniej robiłem kiszonki z ziemniaków pod nadzorem ODR w Zarzeczewo k.Włocławka, bardzo dobra karma, z tym że nie z samych ziemniaków ale z dodatkiem śruty żytniej i z pszenżyta, jak dobrze pamiętam proporcję to na 1 tonę ziemniaków dodawałem 600 kg śruty oraz dodawane było warstwowo sieczka z dobrego siana w celu pochłaniania nadmiaru soków z ziemniaka aby nie była z byt kwaśna,i ułatwia zakiszanie ziemniaków, ponadto każdą z warstw pryskałem roztworem soli z wodą w celu konserwacji i każda warstwa kiszonki grubości ok. 30 cm ugniatana.Kiszonka była robiona w dole typu rejka, nie pamiętam dokładnie wymiarów które mi podano w celu uzyskania jak najlepszych parametrów Ph, kiszenia oraz utrzymywania odpowiedniej temperatury kiszenia i przechowywania.Dół musi być wyłożony folią i folią szczelnie okryta kiszonka,ziemniaki muszą być rozdrobnione i mieszane ze śrutą, mi przywieżli z ODR-u maszynę do rozdrabniania ziemniaków typu brukwiarka z dodatkowym koszem na śrutę która w trakcie rozdrabniania ziemniaków leciała jednocześnie śruta na rozdrobnione ziemniaki i się razem wszystko mieszało i leciało do dołu wystarczyło tylko rozgarnąć w rejce i ugnieść.Bardzo dobra i treściwa pasza wystarczyło w karmieniu dodać rozpuszczony w wodzie koncentrat, polać na wcześniej zadaną kiszonkię , także dla bydła wartościowa pasza.Kiszonki te robiłem kilkanaście lat, nawet w dole dobrze szczelnie okrytym leżała nieraz i dwa lata z racji że nie zdążyłem skarmić i bardzo dobrze się przechowywała, albowiem robili w ODR w laboratorium badania jakościowe tak zaraz po ukiśnięciu jak i póżniej.

Edytowano przez wieslaw16

Dołącz do rozmowy

Możesz pisać i zarejestrować się później. Jeśli masz konto,Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Podobna zawartość

• Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
    • Gość adrian
      Przez Gość adrian
      czy ktoś umie wyliczyć fcr?
    • Przez tomek321455
      Witam w tym temacie chciałbym poznać waszą opinię na temat karmienia trzody chlewnej mieszanką paszową własnej produkcji zmieszanej z odpowiednią proporcją koncentratu i do tego młóto browarne. Takie pożywienie 2 razy dziennie rano i na wieczór a w przeciągu dnia tak popołudniu zielonka z lucerny co wy na to??
    • Przez RyszarsSkow
      Dzień dobry, zastanawiam się jak wygląda tucz ziemniaczany. Chciałbym wiedzieć ile ziemniaków na dzień na sztukę i ile do tego paszy treściwej. Czy do ziemniaków pasowałaby pasza z 40% jęczmienia, 20% pszenicy, 20% pszenżyta, 10% łubin, 10% koncentrat.
    • Przez krzysztofsmok77
      Czy ktos miesza pasze sam czyli swoje zboza, srute poekstrakcyjna sojowa i rzepakowa, mieszanke pelnoporcjowo uzubelniajaca, wapno paszowe i zakwaszacz? Jesli tak to ile czego dajecie i ile taniej wychodzi?
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.