Runder

Zadrzewienie śródpolne zwiększa plon prawda czy mit?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawel885    2279

Zostawiłem kiedyś parę arów na warzywa żonie, nie wykorzystała całego poletka i tam gdzie nie posiała warzyw wyrosła komosa powyżej 1m, zrobiła swego rodzaju żywopłot. Warzywa rosły super, później kosiarką wygoliłem tą komosę i moment zaraza padła, Jestem pewien że ten "żywopłot" chronił bo sąsiedzi sporo wcześniej narzekali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

I z tym się zgodzę identyczna sytuację miałem.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobra, przekonałeś mnie, już wiem, że nie mam racji. Jakie masz w takim razie rady na państwowy las tuż za miedzą?

 

Ja mam cię przekonywać o korzyściach ? Chyba żartujesz ? To ty widzisz same zalety , więc zgodnie a twoją teorią masz plony dużo lepsze niż tacy bez lasu obok . :D :lol:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem aby granicząc z lasem był większy plon :)


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

Przy sadach i plantacjach owoców często zadrzewienie z odpowiedniej strony potrafią podnieść plon bo chronią przed zimnymi wiatrami.

W starych książkach sadowniczych często zalecają żeby od północy sadu posadzić szpaler świerków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

No właśnie od północnej strony SADU, a nie pola uprawnego.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz355    1

Moim zdaniem bardzo obniżają plon i to w każdym przypadku w naszym klimacie, co innego gdzieś w USA gdzie przechodzą burze i wywiewają glebę tam są one pożyteczne. u nas tego nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadownikx2    6

Panie pie(cenzura)

Zwiększają plon.

W tamtym roku do okoła ogrodu miałem żywopłot z kukurydzy 2,5m i nic nie więdło,super warzywa były.

Dwa lata temu kukurydzy nie było i wszystko więdło pomimo mocnego podlewania.

To samo się tyczy truskawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

kukurydza to nie zadrzewienie, drzewa zawsze zciągają substancje odżywcze, moim zdaniem więcej szkodzą niż z nich pożytku, wszystko zależy od tego jaka klasa gleby, nachylenie terenu jak układa się otwarta przestrzeń i wiele innych czynników mam pas drzew wśród polnej drogi śródpolnej, efekt taki że jakby trochę zatrzymywały wiatr mniejsza erozja gleby, w okół drzew może i plon nie spadł bo drzewa nie są duże i nie są gęsto, ale za to z jednej strony pozostają nieośnieżone place i oziminy przemarzły w tych miejscach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadownikx2    6

Drzewa mają korzenia głęboko.

Tak samo jest z badylem np. w sadzie.

Gdy pod drzewami jest zielono to ziemia wolno wysycha jest mokra a gdy by była goła ziemia pod drzewami już by wyschła.
Ja tam mam w sadzie po drzewami niską zieloną roślinę zwaną popularnie muchotrzypem (nie wiem jak to się nazywa) i to sobie tam rośnie i tyle,jest niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takie coś znalazłem w necie. Nasadzenia przeciwerozyjne w USA.  W takim roku jak obecnie, i przy takich wiatrach być może by się przydało. 

800px-FieldWindbreaks.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomb2
      A więc trzymam dla swinek zboze w odzielnym pomieszczeniu (było z 3 tony zeszłorocznego zboża) wchodze dzisiaj patrze na ściane a ta pełno robaków tak jak wołki ! W pszenicy tez były. Kupiłem dzisiaj jakiś preparat ale przeczytałem ulotke i pisze że jak opryskam tym preaparatem to zboze bedzie skazone i nie bedzie sie nadawalo na pasze ! Czy znacie jakieś preparaty które nie zaszkodzął zbożu, a dobrze wytępią wołki ?
    • Przez farmers99
      Ładowacz na tył ciągnika do przewozu bel,po co wizic turem jak można tym i szybciej,zapinasz do mf255 i śmigasz.
    • Przez Pablo9812
      Witam !
      Mam taki problem z lisami
      Jest u nas taka duża stodoła i jest przedzielona na 2 części. W jednej jest słoma a w drugiej magazyn za zboża. I jak dziś wysypać paszę z mieszalnika usłyszałem pisk i jakieś szczekanie. U nas w okolicy bezpańskich psów jak na lekarstwo,bardzo rzadko coś przejdzie drogą i dlatego podejrzenia pada na lisy. Jest tych skurczybyków w okolicy dużo.. I pojawia się pytanie.
       
      Jak się ich pozbyć ? Są pod jakąś ochroną ?
    • Przez rzeznik13
      Omanica prosowianka -  (Ostrinia nubilalis) - motyl nocny (ćma) z rodziny omacnicowatych, szkodnik roślin uprawnych. Jest to ciepłolubny motyl nocny o rozpiętości skrzydeł od 25 do 30 mm, z wyraźnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym. Przednie skrzydła samic są jasnobrązowe z ciemnymi brzegami i dwoma falistymi liniami poprzecznymi, natomiast u samców są brunatne z jasnymi przepaskami. Długość ciała motyli wynosi od 12-15 mm (samice są większe od samców).
    • Przez ADOB
      Dzień dobry,
       
      Chcielibyśmy jak najlepiej dotrzeć do naszych klientów, dlatego uruchamiamy wątek na forum. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie nawozów firmy ADOB chętnie na nie odpowiemy.
       
      Życząc wysokich plonów
      ADOB

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj