Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Maja
lukowiag    1

Witam, pogoda nas nie rozpieszczała.Tak więc mamy 15 maja a około 2 ha nie obsiane. Prognozy są optymistyczne i są szanse że do końca tygodnia (20 maja) będę mógł wjechać siewnikiem, tylko czy jest jeszcze sens? Dodam że w grę wchodzi TYLKO OWIES więc proszę nie piszcie o jęczmieniu, kukurydzy czy innych zbożach.

Jeżeli na owies jest za późno, to co proponujecie zasiać, tylko po to by zaorać na jesień i użyźnić glebę?

kitowiak    358

Dokładnie coś z poplonów, jak u siebie będę miał soje z gorczyca ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

Cypis92    13

owies teraz to za dużego plonu nie da ale zawsze coś omłucisz zależy od gleby myślę że te 3 tony byś zebrał :)

Szymi40    382

Trzy tony  chyba słomy  z owsa  sianego  w drugiej  połowie maja.............. -siej coś      strączkowo-motylkowego... Ja  bym wsiał seradelę jak ma to być   ,,pod plug''

Roman_h2    47

Daj komuś kto ma krowy żeby zasial sobie kukurydzę i ewentualnie niech Ci coś zapłaci :)

lukowiag    1
Napisano (edytowany)

@Roman_h2

Kolego pisałem że kukurydza odpada. M.in z tego powodu że w okolicy nikt jej nie obrabia.

Edytowano przez lukowiag

zetorki12    2679

Poczytaj o gryce , może to jakaś alternatywa . Na owies to dość późno .

ZETOR TEAM

janczar810    257

sąsiad siał pod koniec lipca jęczmień jary w plonie głównym . Tylko On wszystko robi na odwrót 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez keeway
      Witam czy oplacalne jest 3 ha jesli tak to ma co sie nastawić.
    • Przez jarekvip99
      Mam gospodarstwo 17 ha produkcja tylko roślinna tzn rzepak, pszenica, burak. Czy opłacałoby mi sic kupić 20 ha na kredyt? środków własnych raczej nie posiada więc całość byłaby w kredycie. Cena za hektar to około 25 tys. Czy dałbym radę spłacić kredyt i jakoś godnie żyć? Maszyny posiadam na taki areał ciągnik 120 koni wszystkie maszyny do niego i oprócz tego c360 do lżejszych prac. Ile lat bym musiał taki kredyt spłacać? ile rocznie łącznie z odsetkami na jaki kredyt się skusić z jakiej linii? moglbym skorzystac tez z premii dla młodego rolnika jakby były nabory i całość przeznaczyć na tą ziemie. może ktoś miał podobno sytuację albo po prostu coś podpowie mądrego.
    • Przez jarekvip99
      Mam okazje wziac w dzierzawe 15 ka ziemii glownie klasa 3. Wzamian musialby oddawac doplaty ale placenie podatku spolki wodnej itp mnie nie obchodzi. Czy oplaca sie? ile z kazdego hektara mogloby zostac siejac 6 ha rzepaku, 6 ha pszenicy i 3 ha buraku. wszystko na sprzedaz nic pod krowy by nie szlo
    • Przez Kuba1212
      Witam. Pisze ten temat przy aprobacie Administratora. A dla czego piszę? Bo sam doświadczałem obfitych opadów i gdybym wcześniej o nich wiedział, mógłbym trochę złagodzić skutki. Chodzi o ostrzeżenie przed dużymi opadami deszczu, które mają rozpocząć się w środowy wieczór.
      Pisze również, gdyż ogólnopolskie media bagatelizują problem, który jest poważny. A wychodzę z założenia iż lepiej wiedzieć o czymś co nawet może nie nastąpi, niż dać się zaskoczyć.

Cytat z oficjalnego profilu PŁB

Otóż od kilku dni modele numeryczne przewidują znaczną sumę opadów w terminie 14-18 maja. Opady te, mogą być rzędu 170-180 l/m^2 według modeli i obejmą głównie obszar południa Małopolski i Podkarpacia.

Ostatnie aktualizacje dodatkowo znów podnoszą ogólną sumę opadu. Jest to katastrofa dla woj. Małopolskiego, gdyż przewiduje on sumę nawet 100 l/m^2 w ciągu DOBY!

Trochę o sytuacji jaka się klaruje na oficjalnej stronie stowarzyszenia PŁB. - http://lowcyburz.pl/...-opady-deszczu/

Co może się stać? Otóż w tych rejonach można się spodziewać opadu do 100 l/m^2 w ciągu 24h. Opad taki nie jest możliwy do wchłonięcia przez glebę. Doprowadzi on dodatkowo zalania pól, łąk. Sytuacja przypomina 2010r, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnie ilość opadu, gdyż modele nie przewidują dobrze zmian powodowanych przez efekty orograficzne. Równocześnie można się spodziewać sum dochodzących do 250 l/m^2. Mimo iż sytuacja na rzekach jest pomyślna, lecz jutrzejsze burze i niedawne opady na Podkarpaciu trochę opadu dały.

Co ja bym wam polecał? Przygotujcie swoje domy, oczyśćcie cieki wodne przy waszych polach, by nadmiar wody mógł szybko uciec. Sądzę że obsypanie ziemniaków to też chyba dobry pomysł, aby redlin tak szybko nie rozmywało. Nagromadźcie i zabezpieczcie paszę dla zwierząt, zabezpieczcie media (np.radio na baterię). Zakupcie artykuły pierwszej potrzeby, lecz nie róbcie bóg wie jakich zapasów. Po prostu, świece, baterie- sami sobie odpowiedzcie co wam potrzebne.. Jednym słowem zastanówcie się z doświadczenia, co można zrobić, by się ochronić.
      Ci którzy skosili łąki, niech się śpieszą ze zbiorem. Reszta chyba raczej niech się wstrzyma. I przede wszystkim, pocztą pantoflową powiadamiajcie znajomych. Organizujcie również swoje jednostki OSP, aby szybko zareagowały.

Będę pisał w tym temacie ew. zmiany w prognozach. Obserwujcie modele oraz oficjalne komunikaty mediów i PŁB, które będę przedstawiał i tutaj.

http://meteomodel.pl...RCZE/SOpad.html

Ogólnie mam nadzieję że to łagodniej przebiegnie.

Pozdrawiam Jakub Jarzyna.

temat przypięty
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam
      Mam problem ponieważ zaorałem poplon "gorczyca" było bardzo sucho i teraz na tym polu zrobił się puch.
      Będą tam posiane buraki cukrowe i nie wiem czy to teraz na jesieni zawałować wałem z włóką expom tytan 6.3m czy to zabronować bronami 6m ciężkimi?
      czekam na wasze odpowiedzi