maxifarmer

Rewers elektrohydrauliczny w mf 6180

Polecane posty

rafik256    22

@masseyferguson6140 w tych MF-ach nie ma przekładni nawrotnej takiej jak w najnowszych ciągnikach z rewersem elektrohydraulicznym. Rewers o którym piszecie jest bardzo podobny do tych stosowanych w seriach 30xx 31xx i serii 61xx z mechanicznym rewersem. Jedyna różnica jest taka że w tym elektrohydraulicznym zamiast dźwigni jest siłownik, który zmienia położenia kół zębatych.

 

Także mówiąc krótko jest to rewers mechaniczny z innym sterowaniem. Dlatego nie uważam zeby takie używanie rewersu służyło dobrze kołom zębatym i synchronizatorom. Sam napisałeś że mocno szarpie ciągnikiem a to właśnie przez to że dochodzi do gwałtownego zazębienia kół i natychmiastowej zmiany kierunku jazdy. W takiej sytuacji przenoszone momenty są dość duże co bardzo obciąża przekładnię.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W MF z serii 61XX były dwa rodzaje rewersów mechaniczne obok dźwigni zmiany biegów albo elektryczne (nie elektrohydrauliczne ani mechaniczne) pod kołem kierownicy. W rewersach elektrycznych dźwignie można przerzucić w każdym momencie ale kierunek jazdy zmieni się dopiero po wciśnięciu sprzęgła. Po prostu rewers elektryczny nie jest zintegrowany ze sprzęgłem. W wersjach mechanicznych dźwignie można przerzucić tylko przy wciśniętym sprzęgle i wtedy też zmienia się kierunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

ciekawe rzeczy piszesz. W takim razie jak dochodzi do przesunięcia wybieraka w tym rewersie elektrycznym? Czyżby był tam silnik elektryczny skoro według ciebie nie ma tam siłowników ani dzwigni.

 

W MF z serii 61XX były dwa rodzaje rewersów mechaniczne obok dźwigni zmiany biegów albo elektryczne (nie elektrohydrauliczne ani mechaniczne) pod kołem kierownicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to dokładnie działa ale są to rewersy elektryczne. Ostatnie zdanie 3 akapitu o MF 6170.

http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/maszyny-rolnicze/kupujemy-uzywany-ciagnik,8428.html

Edytowano przez FerdekKiepski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

wydaje mi sie że wiem jak działa ten rewers i jak to się odbywa. Właśnie dlatego zostanę przy zdaniu że jest on elektrohydrauliczny. Mówiąc prosto w zmianę kierunku jazdy jest zaangażowana elektryka (dźwignia rewersu) i hydraulika (siłownik).

 

W tym artykule jest napisane że sterowanie jest elektryczne co nie zmienia faktu że rewers jest elektrohydrauliczny.

Edytowano przez rafik256

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PrzemoO    29

Ja w swoim zauważyłem, że jeśli najpierw wcisnę sprzęgło zatrzymam się potem dopiero rewers to ma chwile zastanowienia, czasem muszę go lekko bujnąć do przodu lub tyłu, może tryby nie zawsze się zgrają.

Natomiast gdy w trakcie jazdy przerzucę rewers potem sprzęgło to ciągnik sam wyhamuje po czym następuje zmiana przełożenia i mogę już jechać do tyłu i na odwrót.

Co do szarpnięcia to jest to raczej zmiana kierunku jazdy bo ciągnik toczy się jeszcze do przodu po czym zaczyna jechać do tyłu, praktycznie nie ma momentu w którym on stoi w miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek92    0

Witam . Jestem posiadaczem Massey Ferguson 6130 z 1996 roku. Mam problem z rewersem. Ciągnik tylko jedzie do tyłu. Wszystkie 4 biegi i półbiegi działają .Żółw -Zając ---działa. Ciągle migają diody od jazdy przód-tył. Do tego słychać dźwięk prawdopodobnie odpowiadający za ten rewers. Przy ustawieniu kierunku jazdy do przodu ciągnik stoi w miejscu i nadal kontrolki mrugają na zmianę. Elektrozawory sprawne-żaden się nie zakleszcza. Moduł sprawdzony podnośnik działa,wałek działa. Napęd i blokada raczej nie działa bo po kliknięciu nic się nie wyświetla. Dodam ,że pod odpaleniu ciągnika wszystkie kontrolki gasną tylko pozostaje ten dźwięk z mrugającymi diodami kierunku jazdy. Czujnik ciśnienia oleju ,czujnik przy pedale sprzęgła sprawdzony... juz nie wiem gdzie mam szukać przyczyny. Jeśli ktoś miał podobny problem albo zna przyczynę proszę o wskazówki . Traktorek pracował z ładowaczem czy to możliwe żeby rewers się rozsypał ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micro16    21

W moim 6120 dynashift przyczyna takiej usterki był akurat sterownik ten pod kabina. Sprobuj jeszcze zamienic kable od rewersu ten co odpowiada za jazde do tylu daj go na przod i zobacz czy się kierunek jazdy zmieni. Jeżeli miałeś wszystko dobrze to tak nagle raczej Ci sie nie rozsypal. u mnie bynajmniej to pierw zaczal wyskakiwać podczas jazdy a jak już całkowicie padl to kupa zgrzytu była i na wstecznym z pola zjechałem. Przeczytaj sobie na forum temat REWERS może cos pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slajders25    22

Podepnę się pod temat. Gdzie w serii 61xx znajduje się głośniczek który generuje piszczenie przy przerzucaniu rewersu. Jak go kupiłem to działało to piszczenie a potem przestało. Nie działał mi brzęczyk od ręcznego. Namierzyłem go po prawej stronie w konsoli. Rozebrałem, przeczyściłem i działa. Tego od rewersu nie mogę znaleźć. Ktoś wie gdzie on się znajduje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slajders25    22

Dla zainteresowanych brzęczyk od rewersu znajduje się po prawej stronie w konsoli pod brzęczkiem od ręcznego. Takie duże okrągłe coś na samym dole. Kupiłem za 3zł malutki brzęczyk (buzzer), podłączyłem i działa :) . Ważne żeby kupić brzęczyk o dźwięku ciągłym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Manys
      Witam.
      Mam problem z MF 3070 a mianowicie nie ciągnie przedni napęd, kontrolka działa jak powinna tzn. po wciśnięciu niby gaśnie potem po ponownym załączeniu się zapala ale napęd przedni nie ciągnie.
      Wszystko inne normalnie załącza i rozłącza, zamieniłem elektrozawory z blokadą i nic się nie zmieniło czyli zawór ok, stop działa, styki przejrzane, 
      Przeszukałem forum ale jest temat że nie rozłącza napędu dlatego piszę 
      Podejrzewam że może tarczki do wymiany
      Proszę o podpowiedzi 
    • Przez rogalik102
      Co się dzieje z napedem podczas orania. Rozłącza się
       
      VID_20240421155706.mp4
    • Przez Ajaa
      Witam pany mam pytanie nie działa mi ehr jak przełączam przycisk na automat i jest włączona blokada to wyłącza blokadę z panelu gdzie szukać przyczyny 
    • Przez ziolek1996
      Witam, 
      w moim MF 3065 wymieniamy końcówki wtryskiwaczy na nowe, pytanie jakie powinno być ustawione na nich ciśnienie??
    • Przez xzibit0000
      Witam. Podesłalby ktoś zdjęcie gdzie zamontować linkę od hamulca recznego? Albo jakoś logicznie podpowiedział gdzie ja zaczepić?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj