Wojtek026

Stary polski kultywator Unia Grudziądz czy ma jeszcze zastosowanie

Polecane posty

Wojtek026    76

[galleryimg=70224]

Czy stary polski kultywator na rtych zwykłych łapach czy warto jeszcze inwestować w taki sprzęt czy nastawić się na coś nowego, bo w sumie dokupić można podwójny wał strunowy poszerzyć na 3,2m i jest agregat za niecałe 3 tyś zł, jak patrze na te nowe agregaciki mniej popularnych polskich firm to ten stary polski kultywator przetrzyma większość tych sprzętów, ale jak jest z efektywnością takiej maszyny czy te starego typu łapy zrobią porównywalną robotę jak nowe agregaty uprawowe np. https://www.olx.pl/oferta/agregat-scierniskowy-2-5-2-7-3-4m-firmy-staltech-CID757-IDbMOdZ.html#4015d744c1

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

Pod ziemniaki uprawiałem najpierw takim na szerokiej łapie głęboko a  poźniej na wąskiej z podwójnym wałkiem żeby zagęscić ;) Te na szerokiej moim zdaniem lepiej sie sprawdzają na wiosne po zimowej orce 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

kolego zobacz w mojej galerii,i film jak sobie daje radę

 

szacun robotę robi, w sumie sam tylko wały strunowe podwójne bym dokupił i ma robotę robić, a do tych łap w polskim kultywatorze to wąską czy szeroką redliczę a są też takie ala gęsiostupki może coś takiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Sprzęt idealny jak termin siewu goni a na polu mokro ale pod warunkiem że nie ma wałków. Robisz kultywatorem, za 2-3 dni płyciutko agregatem i jest cacy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszekbrzuze    297

Do likwidacji ugorów według mojego ojca niezastąpiony, wzdżłuż, wpoprzek, obornik i orka.


KPK Kumurun Team
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki,

GG: 33264431 t: 724772311

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

U mnie pracuje więcej taki kultywator niż agregat. Uprawiam nim pod ziemniaki, kapuste i inne warzywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nie można. Może inaczej - można ale szkoda inwestycji bo efekt mizerny. Agregatu ścierniskowego z niego nie zrobisz, możesz sobie pisać co chcesz ale i tak nic z tego nie wyjdzie.

Kolego Wojtek026 - kultywator to kultywator, niezastąpiony do głębszej uprawy wiosną, szczególnie do przyśpieszenia terminu siewu. Uprawia się nim przed uprawą agregatem uprawowym bo kultywator nie uprawi jak agregat a agregat nie zrobi tego co kultywator pomimo podobnego wyglądu. Chcesz zrobić z kultywatora agregat - ok, jest sens bo rama jest dużo lepsza niż w budżetowych agregatach ale jak masz kupić kultywator i go przerobić to bez ceregieli kupisz używany kompletny agregat. 

Jak wyżej pisałem jako ścierniskowy się nie nadaje, za niski prześwit, za miękkie sprężyny i słabe łapy na gęsie stopki. Tu nie ma co kombinować i trzeba kupić gruber lub jak kto woli talerzówkę.

Kultywator dobry pod ziemniaki i inne warzywa ( wymagające głębszego siewu jak groch czy warzywa z rozsady ), do przesuszenia wiosną, uprawy ugoru i w zasadzie tyle. 

Agregat uprawowy do uprawy przed każdym siewem, nawet tym wiosennym po kultywatorze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

Posiadam przy moim UG 2.1 podwójny wal dziekana i powiem Ci, że robotę robi konkretną, nawet na szerokich łapach. Zdjęcie efektu uprawy tego zestawu można obejrzeć u użytkownika @klaq24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

mieliśmy 2,1metra, stoi teraz praktycznie nie używany bo dostałem ramę od 3metrowego.

Nowe zęby, na wszystkie gęsiostópki, myjka, szczotka druciana, farba i już parę ładnych latek śmiga wiosną czy to pod ziemniaki czy to pod jare czy to przy likwidacji tego co wymarzło (poza tym nie wiem do czego może się przydać).

Prawie zawsze czepiane są za nim 3 brony 20stki.

Teoretycznie zbędny, praktycznie niezastąpiony bo maszyna prosta, niezbyt droga.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

no dobra jak dla mnie to są 3 kierunki postępowania

1. kupno typowego agregatu uprawowegoz wąskimi graczkami i 2 rzędami wałów strunowych

2  kupno agregatu uprawowo scierniskowego np staltech eurokult

3 doposarzenie kultywatora w wał strunowy podwójny z dociskiem

ziemie mam lekkie piaszczyste na co byscie stawiali, czy na typowy agregat przedsiewny czy na uniwersalny uprawowy typu erokult, dodam że mam talerzówkę i agregat miałby również uprawiać po talerzówce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Jak masz lekkie ziemie to dołóż walki i rura chociaż ten wałek co przy nim jest powinien robić już swoją robotę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Jak masz talerzówkę to odpuść sobie tego eurokult tylko zwykły agregat na wąskich zębach z podwójnym wałem strunowym i nie ma co się bawić w żadne kultywatory itp. Tak jak wyżej pisał czy np kolega Nikita_Bennet, kultywator zostaw sobie do upraw wiosennych czy likwidacji ugorów ( brona do kultywatora to najlepsze rozwiązanie, nie potrzeba żadnych wałków które nie umywają się do bron ) i kup sobie agregat uprawowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

Myślałem zacząć się bawić w uprawy bezorkowe, talerzówka potem ten eurokult i siew ale może i lepiej nastawić się na agregat typowo uprawowy, zaznaczam że ziemie mam w większości lekkie piaszczyste, ale i kawałek gliny też jest, w sumie jeśli chodzi o agregaty typowo uprawowe przedsiewnie to jeszcze pozostaje temat doboru graczek na piachy co było lepsze, bo jak przeglądam maszyny np. rylec akpila ma zęby ze wzmocnieniem 10x32 za to agromasz ma pojedyńcze 12x32 czy lepsze na piach są te Ski czy proste, oraz czy bardziej polecacie agregat osobno jakiś 3m lub wiekszy zawsze to 4 rzedy graczek czy jakiś prosty bez wałka przedniego z hydropakiem i razem z siewnikiem, w drugiej opcji chyba więcej wilgoci w glebie by zostało i wschody były by lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

No wiadomo ze jednym przejazdem sie nie przesuszy tak ziemi :o i do tego jeszcze waly posiewne :) ja mam dwa ha piachów na próbę dwa razy talerzowka i siew agregatem uprawowo siewnym. Jak narazie jest dużo lepsze niż to z orki. Zobaczymy w zniwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

no właśnie a ja tak myślałem raz talerzówka a 2gi raz agregatem ale jakimś ciężejszym, albo typowym ścierniskowym albo takim eurokult bo talerzówka robotę zrobi ale tam gdzie więcej resztek, a obornik też pod talerzówkę stosuje to czy taki agregacik na wąskich graczkach to nie będzie się zapychał

No i chciałbym zasięgnąć Waszej rady co do samych wąskich graczek tam są jakieś różne i grubsze i cieńsze i z podwójnym tym ESEM i co byście polecili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

Ja to zrobilem na stanowisku po lubinie który nie byl koszony. Pole trochę zaperzone, pierwszy zabieg koniec sierpnia drugi koniec września przed siewem i siew agregatem widocznym w mojej galeri :) ale zwykly kultywator chyba nic tu nie zrobi :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

też takie próby robiłem, w sumie nie było widać różnicy, a wracając do agregatu, to właśnie na takie lekko zaperzone pola gdzie po talerzówce są resztki pożniwne, to jakie graczki do agregatu polecacie czy poradzi sobie taki agregacik na wąskich graczkach z wyrównaniem i wyprawieniem tego po talerzówce, bo taki typowy uprawowy gdzie są 4 rzędy graczek to chyba jakoś by to szło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj