Skocz do zawartości
Ponik87

Uprawa samego zboża na glebie słabej klasy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Zboża
Ponik87    0

Cześć wszystkim,

Mam taka mała zagwostkę związaną z moim gspodarstwem (tzn. jeszcze rodziców). Mianowicie gospodarstwo ma około 10ha w dość małych kawałkach. Póki co profil gospodarstwa jest oparty na trzodzie chlewnej (z przyzwyczajenia). Nie ma z tego żadnych zysków.. nawet dokładanie. Nie ma tez kto przy tym chodzić, robią to przed i po pracy na etacie. Po prostu aby jakoś utrzymac gospodarkę i jej nie zaniedbać. Klasa ziemi to 4-6z. Pytanie. czy przy takiej ziemi jest szansa uprawy samego zboża bez obornika? Nie musza byc wielkie zyski, grunt aby nie bawic sie w hodowle bo sie zajedziemy na robocie i stratach. 

na jakiej zasadzie można utrzymac ten areal w produkcji roslinnej samego zboza? jakie najlepiej siad z pomijaniem obornika? Jak zmieniac sprawy nawozow, opryskow aby wykrzesac z ziemi normalne plony? Słoma.. warto ciąć i ja worywac w ziemie czy zbierac?

jakie sugestie?

Czekam na sugestie..

jonek98    886

Na 6 klasę to tylko owies albo żyto, na 4 można się w pszenicę pobawić. Po co ci obornik, pod zboża przecież wszystko załatwisz nawózow. Jak chcesz glebę w dobrej kulturze to na początek weź próby daj do laboratorium, a potem odpowiednie wapno

Tomasz78    345

słoma daje próchnice niezbedna do rozwoju tak że ciąć i pryskac mocznikiem ,kolega wyżej dobrze radzi ph  i na jego podstawie nawożenie

Wiadomość z agroFakt.pl

Tomasz78    345

hehe a Wapno to co ? nie nawożenie? z gruntu wychodzi czy z opadami?

zamiast sie czepiac dodaj coś od siebie ,moze się koledze przyda i to pozytywnie wykorzysta

mikon71    6

A co dotąd co roku gnoiłes całość?? Ze boisz sie ze bez gnoju nie urośnie? Dziwne ze ktoś musi chować bo nie będzie miał gnoju

lukasz222    2354

Ktoś tu chyba zapomina o płodozmianie. Już widzę te kokosy na V i VI klasie przy intensywnej uprawie zbóż. Więcej wsadzi w nawozy i ŚOR niż zarobi na sprzedaży ziarna.

Ponik87    0

Dzięki koledzy,

Odnośnie próby gleby i laboratorium to na jakiej zasadzie to sie odbywa? Domniemam, że z kazdego pola  z wielu miejsc nalezy wziac probki.. Pewnie to bedzie wysoki koszt, ziemie mam w 10 kawalkach.. Laboratorium musze znalezc sam? W sprawie nawozenia jestem zielony, nie zajmowałem sie nawozami osobiscie od a do z. Wapnowanie - na taka laboratoryjna skale - jak czesto powtarzac aby utrzymac odpowiednie ph? Takie badania nalezy po wtarzac co sezon? Ze słomą to tak właśnie myslalem.. Myslicie, że ogolnie gra warta swieczki na takim areale i z taka klasą? W sumie lubie to robic, wiec grunt aby nie ponosic duzych strat finansowych.. Kolego, tak, co roku gnoilismy całość - rządy starszych i starej szkoły (dziadek/ojciec) :P

zetorki12    2039

Kolego na podstawie pH ustala się potrzebę wapnowania a nie nawożenia.

No patrz , a Mi przysłali również jakie składniki znajdują się w próbkach , a nie tylko pH . Promocja jakaś , czy jak ? :o

wojtal24    174

słyszałeś o czymś takim jak płodozmian, poplon 

Możesz spróbować siać łubin no może groch, kukurydze na mokrę ziarno, gorczycę, podstawowe badania gleby nie sa drogie ok 30-50zł za próbkę 

Ponik87    0

No tak, co sezon jest wymienność rodzaju zasiewów na każdym kawałku.. Poplon siać i worywać? A wcześniej słoma cięta.. To zwiększy wydajność gleby? 

Tomasz78    345

na początek weż po jednej próbce  z kawałka ,zrób raz aby wystartowac później co kilka lat ,pamiętaj że wapno nie działa od razu więc nie spodziewaj sie efektu od razu ,co do nawozenia tak jak piszesz obornik byl dobry ,jeśli jednak nie będziesz go juz mial to zastąp go ścięta słomą ,QQ też daje sporo masy ale czy plon będzie adekwatny do nakładu ? raczej nie ,ale to moja opinia ,strączkowe takie jak łubin ,dają dobre stanowisko pod zboza ,(wojtal dobrze podpowiedział )siej na poplon saradele ,ewentualnie gorczycę ale nie dopuść do kwitnienia jej ,stosuj mocznik a nie saletrę ,pod korzeń zalecam sól potasową  ,opryski odchwaszczania nornalnie ,tak jak przewiduje uprawa ,dodatkowo mozesz dokarmiac dolistnie siarczanem magnezu i mocznikiem

Ponik87    0

No tak, co sezon jest wymienność rodzaju zasiewów na każdym kawałku.. Poplon siać i worywać? A wcześniej słoma cięta.. To zwiększy wydajność gleby? 

badanie gleby wyglada tak ze dzielisz sobie pola na obszary gleb. mniej wiecej wiesz gdzie jest lepsza a gdzie gorsza. srednio z hektara pobiera sie jedna probe zbiorowa na ktora skladaja sie 4-5 prob. pobierasz mieszasz ziemie zawozisz do labolatorium i za wykonanie badania placisz 13 zl od probki. tylko wazne zeby przy badaniu powiedziec im zeby napisali ci zalecenia nawozowe :) bo sami z siebie tego ci nie napisza

Tomasz78    345

kupic ,lub zamienić na obornik ,ja tak robie, zamieniam 19 ha słomy 4 ha obornika ,obornik od bydła ,co 5 lat ,nawiezione ok 40-50ton ,ale fakt gleby od 3 do 4

bartekd91    3

A ja bym powiedział ze jak wcześniej bylo siane zboże na tych polach to cięcie slomy pod przyoranie i sianie znow zboża mija się z celem. Lepiej zebrac slome i zasiać jakis poplon. Chyba ze pod burak czy rzepak to pociac. Sam byłem w takim systemie i takie sianie zbóż i przyorywanie słomy to jej niszczenie.

Wojtek026    9

czy takie słabe gleby można zabezpieczyć w jakiś sposób przed suszą np. stosując wałowanie posiewne czy to niewiele pomoże lub zaszkodzi na piaskach? jaki agregat uprawowy na piaski?

Piotras    2

słoma daje próchnice niezbedna do rozwoju tak że ciąć i pryskac mocznikiem ,kolega wyżej dobrze radzi ph  i na jego podstawie nawożenie

Pare lat z rzędu jeszcze niech będzie sucho i efekty tego będą widoczne

Jarecki88    183

No patrz , a Mi przysłali również jakie składniki znajdują się w próbkach , a nie tylko pH . Promocja jakaś , czy jak ? :o

No patrz, a jak pH zbadasz phmetrem albo paskami samodzielnie to K,P,Mg też Ci wyjdzie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez tomek2201
      Witam. Chciałbym abyście wypowiedzieli się na temat mierników pH gleby. Czy posiadacie takie urządzenia? Jeśli tak to jakie? Zakupiłem niedawno za niewielkie pieniądze takie urządzenie.  Jeszcze go nie testowałem ale jestem ciekaw czy ktoś ma taki miernik i czy według niego jest on wiarygodny?
      http://allegro.pl/miernik-ogrodniczy-kwasomierz-ph-gleby4-funkcyjne-i5013208473.html

• Przez mtz_820
      jakie zboze radzicie posiac na baaaardzo slabej ziemi normalnie piasek mialem tam juz jeczmien i owies i nakosilem tyle co na swoim z 3ha (tamto ma powierzchnie 5ha) z jednej strony jest ok ale na srodku i pod lasem niema nic normalnie jakby ktos powyrywal na wiosne bylo ok ladnie sie zapowiadalo przyszlo lato zniwa niema nic

wujek chce tam posiac żyto jak myslicie dobry wybor na takie zimie? tam jarego nie bedzie za chiny
    • Przez zielu781
      Witam wraz z tatą posiadamy gospodarstwo o powierzchni 20 ha plus okołu 4 ha nieużytków jest to pole na którym tata kiedyś próbował uprawiać zboże ale niestety z marnym skutkiem bo pole to jest podmokłe i nie posiada melioracji  i nie ma możliwości  jej zrobienia. Jako ze w niedługim czasie przejmę to gospodarstwo chciałbym coś zrobić aby ta ziemia przynosiła dochody. Wpadłem na pomysł wykopania dość dużego rowu o głębokości 2 metrów jednak problem w tym ze woda z tego rowu nie miała by żadnego ujścia bo po prostu  nie ma gdzie dodam ze pole jest dość krótkie ale za to bardzo szerokie i raczej równe rów miałby długość około 200 metrów czy myślicie ze ten rów zdałby egzamin  i umożliwił mi normalną uprawę woda stoi tam tylko na wiosnę po roztopach i posiane rośliny nie dają sobie rady jest to ziemia IVa i  IVb klasy czyli przepuszczalne.
      Rów miałby znajdować się na środku długości pola. Proszę o jak najwięcej odpowiedzi może ktoś ma coś podobnego napiszcie czy takie rozwiązanie przynosi jakieś efekty z góry dzięki
    • Przez Sqowron
      Witam, co posiać wiosną na hektarze pola? Nie chce siać kukurydzy klasa ziemi 4-5 teraz dwa lata z rzędu była posiana pszenica ozima co można posiać oprócz zboża? a jak już zborze to jakie ? Myślałem na pszenżytem jary?