micgal39533

zezwolenie na postawienie wiaty

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
micgal39533    498

Witam 

 

Nabyłem ostatnio wiatę o wymiarach 40x8 

 

Czy trzeba gdzieś zgłaszać lub starać sie o pozwolenie na postawienie takiej wiaty? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Trzeba . Procedura chyba dość podobna jak np. na garaż czy tam stodołę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

no własnie zmieniły się wcześniej było do 50m2 na zgłoszenie a teraz do 35m2 bez zgłoszenia ale jak z większymi to nie wiadomo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tego co Ja wiem to wiata (u nas bez żadnych ścian) do 50 m2 kompletnie bez żadnych formalności , budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

do 50m2 bez zgłoszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

to trzeba będzie się udac do gminy albo starostwa i jakieś pozwolenie załatwić bo jak dojdzie druga wiata to będzie prawi 500m2 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciek1337    2

To nie jest tak prosto "załatwić jakieś pozwolenie",bo musisz uzyskać warunki zabudowy,mieć projekt budowlany i wtedy jeśli wszystko będzie spełniało wymagania itd dostaniesz pozwolenie budowlane. trwa to około 3miesiecy. dodatkowo jeśli jest to wiata np dla bydła I będziesz przekraczał 40djp w gospodarstwie powinieneś uzyskać decyzję środowiskowa. To trwa następne 2-3miesiace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

trzeba będzie uruchomić tajne dojścia ;d a ten projekt budowy nie jest potrzebny wtedy jak się coś buduje a nie stawia tylko słupy z kratownicą i dach ? 

Edytowano przez micgal39533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4224

U mnie w starostwie pani mówiła, ze wiata(tylko musisz się dowiedzieć co u Ciebie pod to zaliczają) do 50m po rzucie dachu-bez niczego, powyżej 50m zwykle zgłoszenie. Tylko jest chyba limit takich zabudowań na działkę(powierzchnie działki?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciek1337    2

każde pozwolenie na budowę podparte musi być projektem. pod budowę silosow zbożowych (np bin) też potrzebny jest projekt i pozwolenie. (wyjątek małe silosy do 4m wysokości chyba).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2488

Musi byc zezwolenie na budowe. Zejdzie Ci sie dobre 3miesiace żeby wszystko załatwić wiem bo sam bede stawiał podobny budynek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

za tydzień będę u znajomego co wypełnia papiery o dopłaty to się dowiem co trzeba załatwić 

 

nasz kraj to jest jednak głupi, 

 

pytałem w zeszłym roku Ukrainek jak były u nas to mówiły że u nich żadnych pozwoleń ani zgłoszeń nie ma chcesz to budujesz i tyle 

 

bydło też tam będzie ale raczej 40djp nie przekroczę bo będzie około 40 sztuk 20 dużych 20 małych 

Edytowano przez micgal39533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciek1337    2

Tylko to dotyczy ilości djp w całym gospodarstwie.. Ale jeśli nie bierzesz na to żadnego dofinansowania to możesz powiedzieć,że budowałes dla maszyn i później wpusciles z konieczności bydło czy coś w ten desen. ponadto jeśli Ci się spieszy można postawić budynek na okres tymczasowy,do 12miesiecy i wtedy starać się o pozwolenie,lecz musisz być pewien że je dostaniesz,I budynek będzie mógł powstać w tym miejscu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

no wiem ale jak uda się to postawić to dotychczasowa obora zostanie zlikwidowana i bydło do wiaty. a z pozwoleniem też raczej nie powinno być kłopotów bo ani budynków mieszkalnych obok tego ani podobnych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159

pozwolenie dostaniesz najpierw idziesz do gminy musisz wyrysować gdzie ona będzie na mapie dołączasz wniosek i po ok 2 tyg dostajesz decyzje o war zabudowy. Na podstawie tej decyzji projektant musi zrobić projekt  z 2 koła pewnie trzeba teraz  położyć Z tą decyzją + projekt idziesz do powiatu. I tu zaczynają się cyrki bo teoretycznie jak chcesz tam podłączyć prąd to musi oddać to energetyka tak jakbyś dom stawiał. Ja w projekcie miałem pisane że na maszyny i bez prądu. Z powiatu z 3 miesiące przychodziły pierdoły do poprawy bo projektant słaby i robił błędy. I dodatkowo jak już zatwierdzą często na oddanie przyjeżdża kontrola i spr czy zgadza się z projektem ta wiata. Później założysz prąd chyba że nie potrzebujesz wpuścisz bydło i mogą cię cmoknąć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

dzięki wszystkim za odpowiedzi rozjaśniło to trochę sytuację może zacznę w tym tyg załatwiać te papierki, prąd to sobie później doprowadzę nie będę się bawił w jakiś energetyków :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
scoffer    1156

Nowela znosi ponadto obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

Nowela znosi ponadto obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych

 

 

to chyba wymagania domu :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten temat. Czy można postawić przy samej granicy działki ? Bo gdzieś o uszy obiło mi się, że w 2015 roku była nowelizacja ustawy i jeżeli wiata będzie służyć do postoju pojazdów to odległość od granicy działki musi wynosić 3m, natomiast jeżeli takich znamion nie będzie wiata spełniać to może stanąć nawet na granicy sąsiedniej działki. Czy ktoś może podpowiedzieć o co tu chodzi ?  :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

W prawie ani w warunkach technicznych nie ma rozdzielenia na wiaty na pojazdy czy cos innego. Wiata może stać w granicy bo nie jest budynkiem, więc przepisy ppoż ich nie obowiązują. Obecnie można stawiać wiaty do 50m2 bez pozwolenia i zgłoszenia. 


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja napotkałem się na artykuł, który mówi że w 2015 była jakaś nowelizacja ustawy i trochę się zmieniło.

 

Poniżej link do artykułu:

http://ladnydom.pl/budowa/7,106603,19239473,wiata-a-nowe-prawo-budowlane-pozwolenie-na-budowe-czy-budowa.html

 

 Tutaj treść o której mówiłem:
 

Wiata rekreacyjna, do przechowywania drewna lub miejsce postojowe

Jeśli inwestor zamierzałby postawić wiatę garażową (niezależnie od tego, czy miałaby ona 50 m2 powierzchni czy mniej) to - zgodnie z prawem - kwalifikuje się ją jako zadaszone miejsce postojowe. Obejmują ją zatem przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki ich usytuowanie: odległość wydzielonych miejsc postojowych, w tym również zadaszonych, od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym nie może być mniejsza niż 7 m; odległość wydzielonych miejsc postojowych dla samochodów osobowych od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 3 m.

Powyższe wymagania nie będą natomiast miały zastosowania do wiat rekreacyjnych czy też wiat przeznaczonych do przechowywania drewna - pod warunkiem, że nie mają ścian. Jeśli inwestor zdecyduje się na budowę wiaty ze ścianami, wówczas spełnia już ona funkcje użytkowe budynku o przeznaczeniu gospodarczym. W tej sytuacji minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi).

Nie można jednak zapomnieć o przepisach dotyczących ochrony budynków mieszkalnych przed niedopuszczalnym zacienianiem przez inne obiekty - postawiona przez nas wiata nie może "zabierać" słońca sąsiadowi.

Podsumowując podkreślić należy, iż wiaty bez ścian nie wymagają zachowania jakichkolwiek odległości. Oznacza to, że taką wiatę można usytuować bezpośrednio przy granicy działki, nie ma ona bowiem funkcji użytkowej.

Uwaga! W przypadku wiat przeznaczonych na drewno kominkowe trzeba się jednak liczyć z wymaganiami przeciwpożarowymi. Oznacza to, że jeśli chcielibyśmy postawić taką wiatę bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, wówczas ciąży na nas obowiązek wykonania przynajmniej jednej przegrody w obiekcie, od strony granicy działki, z ogniotrwałego materiału.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 409 ze zmianami). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 74 poz. 690 z 2002 r. ze zmianami).

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sawyer23    9

odświeżam temat. czy w wiacie do 50m2 bez zgłoszenie mogę hodować bydło i czy mogę postawić ją na granicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj