Skocz do zawartości
News
panmino

Szerokość kosiarki centralnie zawieszonej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
panmino    5

Wszędzie piszą, że kosiarki dyskowe z centralnym zawieszeniem lepiej kopiują teren. Pojawia się pytanie o ile? Czy da się to jakoś zmierzyć, policzyć? Stoję przed wyborem kosiarki i bardzo mnie zastanawia o ile szerszą kosiarkę mogę kupić, jeśli wybiorę tę z centralnym zawieszeniem?
Czy jest jakaś reguła? To u mnie bardzo ważne, ponieważ mam nierówne łąki.

Hubert147    0

Mam centralnie zawieszoną krone R280 , a wcześniej miałem vicona z zawieszeniem bocznym to szczerze powiem że jest duża różnica, w ogóle jest inne kopiowanie terenu. Moim zdaniem lepiej kopiuje centralnie zawieszona. Tylko mam jeszcze podpowiedź jak masz kamienie na polu to zwróć uwagę czy będziesz miał zabezpieczenie na dysku ścinane, oraz na typ listwy.

A jeśli chodzi o szerokość to zależy jeszcze jaki masz ciągnik pod kosiarkę, oraz ile ha kosisz.

panmino    5

To, że lepiej kopiuje na centralnym, to fakt bezdyskusyjny. Pytanie, o ile szerszą można założyć, żeby uzyskać nie gorsze kopiowanie od tradycyjnego zawieszenia w tym samym terenie.

Wiadomość z agroFakt.pl

AlaCapone    5001

To, że lepiej kopiuje odnosi się bardziej do prędkości koszenia niż szerokości, choć są one ze sobą zależne. Kosiarką z centralnym zawieszeniem można znacznie szybciej kosić, podczas gdy zawieszana tradycyjnie będzie "podskakiwać" unosić się, czyli nierówno kosić.

Co do nierówności to zależy jak są usytuowane: wzdłużnie, czy poprzecznie w stosunku do kierunku koszenia.

• Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

AlaCapone    5001

W takim razie z szerokością nie poszalejesz. :D

Jaką kosiarką dotychczas kosiłeś? (marka, model i szerokość)

• Like 1

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

panmino    5

W takim razie z szerokością nie poszalejesz. :D

Jaką kosiarką dotychczas kosiłeś? (marka, model i szerokość)

Samasz z 010/2 ze spulchniaczem. 2,1m szerokości roboczej. 

AlaCapone    5001

Myślę, że 2,4-2.6m dla kosiarki bębnowej zawieszanej centralnie to wszystko na co możesz sobie pozwolić. Przy dyskowej mógłbyś pokusić się o powiększenie szerokości roboczej do 2,6-2,8m.

corrado    280

Jak takie nierówności to najlepiej 2.6m z centralnym zawieszeniem to optymalny wybór znam to z doświadczenia. Bembnowej szerszej niż 1.8m nie ma co kupować już nie wspominając o tych 4-bembnowych to jak dla mnie jakaś pomyłka. 

„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

panmino    5
Napisano (edytowany)

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Kosiarka na centralnym zawiasie ma maksymalne kąty pracy znacznie mniejsze niż na bocznym zawiasie. W zależności od producenta może to być różnie:
Pronar Pdt 300 -16º+11º,
Samasz Kt, Kdtc 24°, ale nie wiadomo, czy to jest 2x12°(tak mi ktoś przez telefon powiedział), czy +-24°
Pottinger +-22,5°
SIP silvercut -15+20°

Na minusie to nie problem, najwyżej kosiarka będzie wisiała nad zaniżeniem terenu, ale co w sytuacji, jeśli mam groblę o kącie 30°? Albo traktor jedzie dołem a kosiarka jest na zboczu. Co się wydarzy? Macie jakieś doświadczenia z taką sytuacją?
Jeśli niejasno się wyraziłem, wklejam ilustrację sytuacji.

post-42907-0-96249300-1494219126_thumb.jpg

post-42907-0-38186000-1494219148.jpg

Edytowano przez panmino

AlaCapone    5001

Wyjaśnienie

Kąt wychylenia na plus (+) odpowiada za wychylenie czoła belki koszącej (część najbardziej oddalona od koła ciągnika) ku górze, zaś na minus () za wychylenie czoła belki w dół, czyli zagłębienie.

Uściślenie

Musisz pisać dokładnie pełną nazwę kosiarek, których te kąty wychylenia dotyczą, bo w przeciwnym wypadku będziesz wprowadzał czytających w błąd.

Dla kosiarek PÖTTINGER kąty wychylenia wynoszą:

NOVACAT ± 22,50

NOVADISC + 22, – 300, zaś po odblokowaniu zabezpieczenia przez krótki okres czasu nawet + 450

Konsekwencje

W pierwszym momencie nastąpi zarycie czoła listwy w ziemię (uszkodzenie darni), później zostanie wymuszone podniesienie ramion podnośnika. Może to także skutkować zadziałaniem zabezpieczenia najazdowego na przeszkodę (jeśli siła ślizgu przekroczy siłę zadziałania zabezpieczenia) i wychyleniem kosiarki w tył. Jeśli zabezpieczenie najazdowe nie zadziała tylko zostaną podniesione ramiona dalsze koszenie jest możliwe, ale ucierpi na tym jakość koszenia, gdyż czoło listwy lub środkowa jej część (zależnie od szerokości grobli lub zbocza) będzie opierać się o darń, zaś listwa od strony koła będzie uniesiona nad ziemią - trawa nie będzie wykoszona. Zależnie od szerokości grobli i odległości prawego koła od niej mogą wystąpić różne sytuacje, ale zawsze w którymś miejscu listwa tnąca będzie mocno opierać się o darń a w innym kosić za wysoko. W bardzo skrajnym przypadku, gdy z dużą prędkością czoło listwy najedzie na groblę może nastąpić oprócz zadziałania zabezpieczenia najazdowego uszkodzenie noży, ich mocowania, dysku zewnętrznego lub samej kosiarki - podobnie jak przy najechaniu na większą przeszkodę.

*To tak z grubsza.

panmino    5

Plus minus to chyba większość rozumie, jeśli nie, to nie wniesie również nic nowego do tematu.

Z tematu  natomiast wynika, że mówimy o kosiarkach centralnie zawieszonych, więc wiadomo, że chodzi o Novacat Pottingera, nie Novadisc.

Poza tym dziękuję za wkład w dyskusję i cenne uwagi.

Piszesz, że nastąpi wymuszenie podniesienia ramion, a czy nie powinna się podnieść listwa na ramieniu, na którym wisi? Czy to właśnie miałeś na myśli?

Czy wskutek tego nie uszkodzi się przegub wału napędzającego listwę?

AlaCapone    5001

Pomyśl jeszcze raz nad swoim pytaniem i odpowiedz sobie na pytanie: Skąd dana kosiarka wie o jaki kąt ma się wychylić w daną stronę? i Dlaczego nie może wychylić się o większy kąt? - jeśli będziesz znał odpowiedź drugi raz nie zadasz ostatniego pytania, oraz poznasz co sprawia wymuszenie podniesienia ramion - to proste prawa fizyki.

panmino    5

Odnoszę wrażenie, że chyba się nie rozumiemy. Czy kosiarka nie zacznie się składać w górę po najechaniu na skarpę? O których ramionach piszesz? Tuz ciągnika?

AlaCapone    5001

Jeśli tego nie rozumiesz dalej nie ruszysz nawet na krok.

Arturo69    41

Ale to są proste rzeczy kolego, dostępne do pojęcia dla większości ludzi.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MFpower
      Witam. Mam problem z kosiarka jf stoll sb2402. Kosiarka normalnie uruchomiona w miejscu chodzi idealnie cichutko a gdy wjade w trawe to po przejechaniu około 50 metrów zaczyna coś strasznie piszczeć i do tego dochodzi dźwięk tak jakby nożyki o coś uderzały ale obejrzałem dokładnie i nie zauważyłem żeby o cos haczył któryś nożyk a gdy się zatrzymam wszytko wraca do normy żadnych dziwnych dźwięków. Co to może być?  Moze wymiana noży na nowe pomoże? 
    • Przez maureliusz
      Witam!
      Posiadam C330
      Do skoczenia raz/dwa razy w roku ok. 1,5 hektara
      Obecnie mam kosiarkę rotacyjną, ale wkurza mnie, że zostawia pokosy, co leżą i leża...
      Zastanawiam się nad zakupem kosiarki bijakowe. I tu nasuwają się pytania:
      -Czy C330 da radę?
      - jaką? 120cm czy może coś szerszego troszkę?
      -czy będę musiał kosić... na dwójce czy da radę na 3-4 biegu?
      - jaki model / tani polecacie do takiego koszenia od święta?
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez pawel2296
      Witam wszystkich użytkowników tego forum. Mam nadzieję że dostanę odpowiedź na moje pytania dotyczące kosiarki rotacyjnej. Otóż mój pierwszy problem to napinacz od pasków- rozkręcę go prawie do końca a paki nic, naciągnięte. Co może być przyczyną tego? Nie chciałem tam za bardzo rozkręcać bo boję się że mogę potem nie złożyć tego wszystkiego. Drugi problem to tulejka ona jest z przodu, przychodzi tam jak jest rura głowicy, bodajże to jest tuleja sworznia zabieraka. Wypadła mi ona chciałem ją nabić ale tylko do połowy się wbije i dalej nie idzie a nie mogę tego tak idealnie wycentrować. Trzeci problem to obudowa, otóż jeżeli kosiarka jest w położeniu roboczym to podczas koszenia do przodu kosiarka dobrze chodzi, ale gdy cofam to wiadomo trochę trzeba podnieś na pompie to obudowa ociera mi o koło tylne ciągnika. Wymieniłem już te tuleje plastikowe ale nic nie dało. Co to może być? No i kosiarka ma spore drgania nie wiem czym to spowodowane. Bardzo proszę o odpowiedzi bo to dla mnie na prawdę ważne, bo zaraz się zaczną sianokosy a ja będę siedział przy kosiarce.
      Dziękuje wszystkim i pozdrawiam Paweł
    • Przez jujork19
      Witam.
      Może ktoś miał bądz remontował kosiarkę ziegler mórtl bebnowa 3,3m ?
      Mianowicie mam problem z rozebraniem piasty, odkrecilem talerz, piasty i chce ja wyciagnac od samej gory z głownego wałka i trybów, odkreciłem 4 sruby gdzie w wiekszosci bebnowych piasta by wypadla razem z trybem, tutaj siedzi mocno i nie moge wyciagnac, z goty nie ma dostepu, zadnej pokrywy czy cos.. ktoś wie jak to rozebrac ? prawdopodbnie tryb sie scial bo przy pracy mocny hałas. z góry dziekuje za info, nie wiem jak sie dobrac. pozdrawiam
    • Przez Nicik83
      Witam przymieżam się do zakupu tej kosiarki, co sądzicie o niej ?Czy lepiej wybrać inną firmę. https://www.olx.pl/oferta/165cm-kosiarka-rotacyjna-bebnowa-lisicki-blacha-plandeka-CID628-IDtbdpF.html

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.