marcin80wlkp

Zawór stałociśnieniowy-działanie przy zmianie prędkości i obrotów

Polecane posty

marcin80wlkp    38

Kupiłem używanego Herosa 800/15 z zaworem stałociśnieniowym Arag. Chciałem dowiedzieć się, jak działa taki zawór jeśli zwiększy się obroty ciągnika. Np jadę na biegu A4 przy 1500obr i wiem, ze jadę 7km/h, używając 200l/ha. Co się stanie gdy zwieksze obroty do 1700? Czy zawór sam zareaguje w taki sposób, że podniesie ciśnienie tak, aby ciągle wyszło 200l/ha?Czy to działa jakoś proporcjonalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

To działa w ten sposób ze jak zamkniesz któraś sekcje to nie wariuje ciśnienie i nie musisz go zmieniać, tylko jak masz ustawione przy obrotach np 1500 3 to masz cały czas tyle samo niezależnie od ilości sekcji. A obroty musisz trzymać cały czas te same bo inaczej wzrośnie lub zmaleje ciśnienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

wraz ze wzrostem obrotów wałka wzrośni ciśnienie i na odwrót, wtedy sam musisz je wyregulować żeby wydatek cieczy pozostał taki sam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Przemek 28, to akurat wiem że stałociśnieniorość na każdą sekcję oznacza t że czy pryskam całym, czy jedną sekcją ciśnienie jest stałe. Mi chodzi o zmianę obrotów, za czym idzie zmiana predkości, ale bez zmiany biegu. Czy ciśnienie zmieni się na tyle że wydajność pozostanie bez zmian? Załóżmy, że cały czas pryskam całym opryskiwaczem, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Nie czytasz uważnie, już Ci odpowiedzieli na twoje pytanie.

 

Nie do końca się z Tobą zgodzę. Przecież zawór proporcjonalny powinien własnie tak wyregulować wydatek cieczy, aby pozostał bez zmian jesli chodzi o ilość na/ha. Czy tak nie jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

Tutaj masz troche racii. Wraz ze zmianą prędkości zmienia sie wartość ciśnieni ale i w tym samym czasie pokonujemy dłuszą lub krutszą droge, jak to jest?
Zawór stałociśnieniowy nie redukuje ciśnieni wraz ze zmianą prędkości wałka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Zawór to nie komputer który odczytuje prędkość i sam zmienia wielkość dawki tak żeby wychodziła zadana ilość na ha. Poprostu nie wariuje ciśnienie intyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Zrób tak jadąc 7 km/h i mając ciśnienie 3 bary zwiększ prędkość np. do 8 km/h odczytaj ciśnienie i porównaj z tabelą wydatków i jeżeli wydatek na ha będzie zbliżony do wydatku na 3 barach to działa to proporcjonalnie. Mam taki zawór w pilmecie ale nigdy go tak nie sprawdzałem, staram się utrzymać stałą prędkość. Praktycznie zwiększasz prędkość o10 %,zwiekszają się obroty wałka o 10 % i teoretycznie powinna wzrosnąć wydajność pompy o 10%,teoretycznie zwiększamy prędkość to i dawka powinna zostać na tym samym poziomie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Zrób tak jadąc 7 km/h i mając ciśnienie 3 bary zwiększ prędkość np. do 8 km/h odczytaj ciśnienie i porównaj z tabelą wydatków i jeżeli wydatek na ha będzie zbliżony do wydatku na 3 barach to działa to proporcjonalnie. Mam taki zawór w pilmecie ale nigdy go tak nie sprawdzałem, staram się utrzymać stałą prędkość. Praktycznie zwiększasz prędkość o10 %,zwiekszają się obroty wałka o 10 % i teoretycznie powinna wzrosnąć wydajność pompy o 10%,teoretycznie zwiększamy prędkość to i dawka powinna zostać na tym samym poziomie.

 

Sadek, chodzi mi właśnie o to co dokładnie opisałeś. Muszę sprawdzić, czy faktycznie tak jest. Dam odpowiedź jak będę po badaniach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Imbroglio    8

Ja mam zawór stałocisnieniowy w opryskiwaczu Biardzki i on działa tak że jak zamykasz pojedyncze sekcje to ciśnienie nie skacze. A główne ciśnienie ustawiasz przy obrotach takich na jakiś chcesz jechać i jak dobrze pamiętam to zwiększenie obrotów w trakcie jazdy nie zwiększa ciśnienia powyżej zadanego, jedynie spadnie jak masz za małe obroty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek83    7

zawór stałociśnieniowy, zwany proporcjonalnym, odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia na sekcjach, przy zamykaniu jednej lub więcej z nich. Ustawiasz w nim ciśnienie robocze i maksymalne, więc jeśli obroty podskoczą zawór przeleje "nadmiarem" więcej do zbiornika i ciśnienie robocze nie zwiększy się, ale...

Ale dawka może ulec zmianie, bo choć nie zmienia się ciśnienie robocze i rozpylacz to ulega zmianie trzecia wartość - prędkość. 

Utrzymanie dawki daje tylko i wyłącznie komputer, zawór stałociśnieniowy nawet elektrycznie sterowany tego nie daje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ovi    210

zwiększając prędkość bez zmiany biegów wzrośnie ciśnienie ,czy wydatek cieczy proporcionalnie na hektar pozostał bez zmian, o to ci chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

zawór stałociśnieniowy, zwany proporcjonalnym, odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia na sekcjach, przy zamykaniu jednej lub więcej z nich. Ustawiasz w nim ciśnienie robocze i maksymalne, więc jeśli obroty podskoczą zawór przeleje "nadmiarem" więcej do zbiornika i ciśnienie robocze nie zwiększy się, ale...

Ale dawka może ulec zmianie, bo choć nie zmienia się ciśnienie robocze i rozpylacz to ulega zmianie trzecia wartość - prędkość. 

Utrzymanie dawki daje tylko i wyłącznie komputer, zawór stałociśnieniowy nawet elektrycznie sterowany tego nie daje. 

 

Pewny jesteś że ciśnienie nie podskoczy na takim zaworze ?

http://roltronik.pl/pl/kompletne-zestawy-na-belke/835-rozdzielacz-manualny-5-sekcji-180lmin-arag-rozdzielacz-5-sekcyjny-do-opryskiwacza-rozdzielacz-manualny-arag.html


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kalka    7

Przy zwiększeniu obrotów ciśnienie podskoczy, przy zamknięciu sekcji nie, imo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Ostatnie pytanie. Czy gdy wszystkie sekcje są otwarte, to czy kręcenie tymi małymi pokrętłami które są przy każdej sekcji ma wpływ na ciśnienie?  Tzn czy gdy włączę na tryb praca, i opryskiwacz pryska to czy kręcenie tymi małymi pokrętłami ma wpływ na wydajność danej sekcji, czy te pokrętła mają wpływ tylko z ustawieniem stałego ciśnienia przy zamykaniu poszczególnych sekcji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kalka    7

Ustawiasz je raz przy kalibracji stałego ciśnienia i później już nie ruszasz.

Jak pokręcisz to ma to wpływ na ciśnienie, a co za tym idzie na wydatek oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Ustawiasz je raz przy kalibracji stałego ciśnienia i później już nie ruszasz.

Jak pokręcisz to ma to wpływ na ciśnienie, a co za tym idzie na wydatek oprysku.

Ale jak mam ustawione tymi małymi zaworkami ciśnienie aby było jednakowe na każdej sekcji to dlaczego jak zakręcę wszystkie te małe pokrętełka do końca to opryskiwacz i tak pryska? Odkręcę lub zakręcę i nic się nie zmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kalka    7

Pryska i będzie pryskał. One nie odcinają dopływu cieczy na sekcję tylko kalibrują nadmiar, który wraca do zbiornika.

Znajdź temat na forum jak ustawić taki zawór jeżeli masz wątpliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli chodzi o przyśpieszanie i zwalnianie to wygląda to tak prędkość 7 km/h i wydatek 6,8 l/min, prędkość 6 km/h wydatek 6,0 l/min (wydatek z 6 dysz) działa to prawie liniowo więc można przyjąć że zwalnianie jak i przyśpieszanie (oczywiście bez zmiany biegu) nie ma wpływu na ilość cieczy na 1 ha.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie i wydatek na ha powinno ustawiać się na max obrotach wałka dopuszczalnych w danym opryskiwaczu .Daje to w miarę stały wydatek cieczy na ha również przy mniejszych prędkościach o ile obroty nie spadną poniżej granicznych.( objawy falowania strumienia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
StanPiter    0

witam. Mam pytanie do fachowców, żeby nie otwierać nowego tematu to zadam tutaj.
opryskiwacz z zaworem stałociśnieniowym Tolmet (planuje kupić)
czy jeśli odetnę 1 lub 2 dysze (potrójne obrotowe-jest taka możliwość) to zwiększy to ciśnienie na tej sekcji, w której będą odcięte dysze?
Ma to znaczenie przy opryskiwaniu warzyw na mniejszych powierzchniach. Opryskiwacz który chcę kupić  ma 3 sekcje i przez to ograniczoną możliwość podziału.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jeżeli zamkniesz sekcję to ciśnienie nie wzrośnie ale jak na belce zamkniesz przykładowo 3 z 6 dysz to ciśnienie wzrośnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ketlin23
      Planuje wymiarem opryskiwacza aktualnie mam krakowiaka Apollo 1500l belka 15 m na jakiś 2800-3500 l belka 24m tylko czy ciągnik 110km Deutz fahr agrofarm 430 podoła z takim opryskiwaczem mam dużo gór i jakiej firmy szukać ma być w miarę prosty w obsłudze i naprawie i w miarę dobry dostęp do części chciałbym żeby już miał zmienny wydatek cieszy od prędkości i lance niezależne prawa lewa strona tzw jaskółka budżet około 60 tyś
    • Przez luk110
      Witam mam slabe ciśnienie w opryskiwaczu rozkręciłem zawór stałego ciśnienia i w środku był taki plastik widoczny na zdjęciu, Miał ktoś podobny problem ? Sterownik działa i jak daje plus lub minus to obraca się 

      Ten plastik był w środku 




    • Przez agroplusf75
      Opryskiwacz hardi problem z komputerem hc 2500 nie pokazuje przepływu cieczy co może być
       
    • Przez zielas
      Witam,
      Proszę użytkowników opryskiwaczy RAU z komputerami quantotron o opinie na temat ich precyzji.
    • Przez nemo1
      Posiadam dysze eżektorowe MMAT czerwone i niebieskie dwustrumieniowe Lechler. Nie zwracając na producenta chciałbym spytać się osób które używają obu typu eżektorów do jakich zabiegów ich używacie i która będzie lepsza według waszego doświadczenia. Wiem że prawidłowa praca eżektora to min 3 do max 5 bar.  Wykonałem czerwonymi dopiero dwa zabiegi wydatek wody 240 l/ha 10 km/h ciśnienie prawie 4.8 bar czyli według norm z tabeli. Tylko jakie będą efekty np pryskając herbicydem czy grzybówką. Kropla jest większa niż w niebieskich (jednostrumieniowych). Prędkość 10 km/h wydaje się szybko. Czy zabieg będzie skuteczny? Proszę o opinię użytkowników.
      Do tej pory pryskam dwu strumieniowymi 220 l/ha 8 km/h i też niecałe 5 bar. Tylko trochę mnie irytują bo lubią się przytykać pomimo filtrów i lubię trochę szybciej pojeździć.  
      Nie wiem czy zrezygnować z czerwonych
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj