Polecane posty

Avenger    0

Witam.
Uprawiam ziemniaki jadalne od kilku lat jednak pierwszy raz będę miał do czynienia z sytuacją gdy ich przedplonem będzie kukurydza na kiszonkę. Staram się układać płodozmian w miarę racjonalnie z rocznym wyprzedzeniem i ta sytuacja będzie miała miejsce w 2018 roku. 
Czytałem, że kukurydza jest złym przedplonem dla ziemniaków bo jej system korzeniowy niszczy strukturę gleby a pozostałości herbicydów mogą być szkodliwe dla ziemniaków. Mam sporo czasu na działanie i chciałbym uniknąć poważnych błędów w związku z tym mam też sporo wątpliwości i jeszcze więcej pytań.

Planuję zbiór kukurydzy na koniec sierpnia-początek września 2017r. Zastanawiam się nad zasianiem po niej jak najszybciej się da poplonu, może jakiejś mieszanki szybkorosnących roślin (rzodkiew oleista, gorczyca, facelia). Później w listopadzie obornik i orka zimowa, ewentualnie dam obornik od razu po zbiorze kukurydzy, zrobię odwrotkę i w to zasieję poplon.
Tylko czy herbicydy stosowane w kukurydzy mogą zahamować wzrost poplonu albo nawet uniemożliwić wzejście? Nie zapominając o szkodliwości dla ziemniaków? Może są herbicydy które rozkładają się w miarę szybko?

Poplon lepiej zasiać zestawem talerzówka+siewnik talerzowy czy rozsiewaczem i na to talerzówka?
 

Mam pewne obawy odnośnie szkodników glebowych. Ziemniaki były tam ostatnio w 2015r i nie było drutowców itp. więc liczę że kukurydza mi niczego na to pole nie zwabi.

W glebie po kukurydzy zostaną tylko korzenie i resztki łodyg ale czy to się rozłoży i nie będzie przeszkadzało w sadzeniu albo zbiorze? Nie mogę zbyt głęboko przyorywać resztek bo to gleba klas IVb i V. Może przed wysiewem międzyplonu rozsiać azot lub dolomit dla pobudzenia rozkładu resztek?

Proszę o rady i podzielenie się Waszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Edytowano przez Avenger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Kolego uprawiałem ziemniaki po kukurydzy i herbicydy nie mają żadnego wpływu u mnie był to Lumax na te ziemniaki, a co do resztek to przy kopaniu jest tego trochę na kombajnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja bym bardziej bał się nicieni i drutowcow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

To właśnie chciałem usłyszeć na temat szkodliwości herbicydów. Pawlak2507 dawałeś obornik pod ziemniaki? Liczę na to że jak dam dobrą dawkę albo dodatkowy N to może trochę pobudzi rozkład resztek kukurydzy. 
Mam już na jednym polu bardzo poważny problem z drutowcem i dlatego wiem co on robi i trochę się boję. Tylko czy kukurydza sprowadzi mi go tak od razu? Do tej pory nie miałem do czynienia z nicieniami. Mogą się pojawić w kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Dawałem i oborniki i gnojowicę i uwierz mi że resztki kukurydzy rozkładają się bardzo długo szczególnie że koszę trochę wyżej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Na pewno lepiej Ci się rozkładały z obornikiem i gnojowicą niż bez ale rozumiem, nie ma mocnych na te resztki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawlo16
      Witam wszystkich. Nie wiem jak tam u was jest z ziemniakami. U mnie krucho, Cena niska, ziemniaków jeszcze sporo w piwnicy, więc planujemy z tatą w tym roku na polu gdzie miały być ziemniaki zasiać gorczycę. Nigdy nie sialiśmy gorczycy żeby ją potem zebrać i sprzedać. I tu jest moja prośba, piszcie kiedy mniej więcej powinno sie ją siać, kiedy zbierać plony, może jeszcze jak dbać o nią, ile powinno się wysiewać gorczycy na ha. Z góry dziękuję i pozdrawiam @pawlo16
    • Przez piotrb14
      Witajcie. Nikt nie orientuje się gdzie w województwie lubelskim mogę dostać gorczycę mątwikobóczą? Obdzwoniłem centrale nasienne i nikt nie może mi pomóc. Pozdrawiam.
    • Przez Pixel0126
      Witam, pożyczyłem od znajomego poznaniaka, gdyż chce posiać gorczyce. Lecz nie wiem jak ustawić go aby wysiewał 25 kg. gorczycy na hektar.
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 
       
      plan jest taki:
       
      za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka
       
      nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu
       
      kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać
       
      nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny
       
       
      co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi
       
      a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 
       
      jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez MacRolMF
      Cześć,
      chciałbym kupić siewnik do kukurydzy, czy moglibyście mi doradzić jaki najlepszy używany i tani, będzie miał on za zadanie siew kukurydzy na 1-2,5 ha.
      Z góry dzięki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj