lukasz493

Emerytura krus a sprzedaz bydla

Polecane posty

lukasz493    90

Witam, mam nurtujące pytanie - mianowicie posiadam wydzierżawione na siebie gospodarstwo rolne od rodziców.

Ojciec posiada już emeryturę w krus nie ma żadnej ziemi na siebie.

 

Hodujemy nadal bydło opasowe, i stąd pytanie czy przy braku ziemi i emeryturze ojciec może sprzedać na siebie bydło ?

Czy ten dochód nie będzie kolidował z tym że jest na emeryturze ? Jak to wygląda ?

 

Proszę o pomoc i odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

nie moze ....
powinienes miec wszytsko na siebie przepisane wlacznie ze stadem, rodzice nie moga miec zadnego dochodu juz z gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    90

Ok jeszcze trzy pytania:

1). Czy ja nie mając dopłat do zwierząt mogę bez problemów takowe sprzedawać na siebie (uwzględniając że mam na siebie gospodarstwo) ?

2). Mamuśka nie ma jeszcze emerytury jest płatnikiem krus ma 0,50 a , wspólne konto z ojcem czy w takim przypadku już nie będzie problemów ?

2). Kto zainteresowałby się takim przelewem za bydło przykładowo na konto ojca ? KRUS ?

Edytowano przez lukasz493

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

nie wiem jak u was ale u mnie jak mama przechodziła na emeryture to ojciec musial sie rowniez wszytakiego pozbyc jako ze jest wspolnosc małżeńska, wiec nie maga miec zadnych przelewow z tytulu gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

@łukasz493 po pierwsze to ojciec nie jest już rolnikiem w swietle prawa i nie powinien nikt na niego wystawiac faktur Vat RR bo ten Vat mu sie nie należy i jak sie US dopatrzy to bedzie musiał zwrócić z odsetkami 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    90

Dokładnie tak samo myślałem, ale zawsze warto zapytać zwłaszcza że na forum jest wiele osób które odpowie w dość szybkim tempie.

 

A odnośnie przelewu na wspólne konto matki i ojca (tak jak mówiłem mamuśka płaci krus ma 0,5 h na siebie) jest to możliwe czy też to jest bardzo naciągane ?

 

No i co z sytuacją gdy ja nie mam żadnych dopłat do bydła a stado nadal jest na ojca czy mogę taki przelew przyjąć do siebie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

wez stado tez na siebie .... ojciec nie moze miec zadnego dochodu z goapodarki a doplaty sa dochodem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Ale Ty masz namieszane z tym bydłem. Jak bydło na ojca to chyba on nie powinie mieć emerytury z KRUS bo powinien nie mieć żadnego dochodu z rolnictwa. Kolejna sprawa to że oddasz bydło na konto ojca nic się przecież nie stanie, przecież nie musisz posiadać konta a odbiorca bydła oddaje tylko na konto to przecież możesz wpisać konto ojca i nic się nie stanie. KRUS nie ma wglądu do twojego konta i nie widzi jakie przelewy przychodzą. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Ale KRUS to interesuje tylko ziemia, przy przejściu na emeryturę nie wspominają nic o zwierzętach.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vhalior2    66

u nas wlasnie musialo byc wszytsko przepisane lub wydzierzawione za zero zlotych ....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Ale KRUS to interesuje tylko ziemia, przy przejściu na emeryturę nie wspominają nic o zwierzętach.

też mi się tak wydaje.

 

Co do zwierząt to bym sprzedawał je z ojca a nowe już pisał na siebie żeby jednak to uporządkować.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
weris    44

 

Ustawa 

Warunkiem uzyskania emerytury rolniczej, zgodnie z art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolnej.

 

Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając min gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej: małżonkiem emeryta lub rencisty, jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

dla ciekawości 

http://www.se.pl/twoje-pieniadze/emerycie-walcz-o-swoje/kto-ma-prawo-do-rolniczej-emerytury_139759.html

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dziecku można wydzierżawić i bez rejestrowania umowy dostać emeryturę.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Dziecku nie można wydzierżawić, to jest jeden z warunków w przepisach

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właściwie nie wiem w czym jest problem? Tak trudno przepisać bydło i założyć konto , że aż tak trzeba kombinować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Dziecku nie można wydzierżawić, to jest jeden z warunków w przepisach

 

Mam dzierżawę od taty i tata ma emeryturę przyznaną od  2 stycznia.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolega może miał na myśli , że dziecko do 18 lat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Może normalną emeryturę. Mój ojciec chciał przejść na wcześniejszą i  dzierżawa na dzieci nie wchodziła w grę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Bo za łatwo się poddaliście, umowa nie rejestrowana w starostwie, tata na wcześniejszej emeryturze.

 

Wpisz w Google "dzierżawa dziecku a emerytura"  w ostatnim numerze top agrar jest to opisane jak to przebiega.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Ojciec i tak miał w planach rozpisac ziemię, więc za bardzo nie walczył. Przy okazji trochę ewidencję poprostował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Więc nie pisz że nie można jak można.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9228

Odpowiedź z KRUS-u była taka, że ma przepisać notarialnie pole albo wydzierżawić do czasu normalnej emerytury na osobę trzecią, nie będacą zstępnym ani ich małżonkiem. To było 6 lat temu, może coś sie zmieniło ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nic się za wiele nie zmieniło nadal placówki terenowe twierdzą że się nie należy ale Centrala stwierdza inaczej.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    90

Dzięki za odpowiedzi, a jak to wygląda w przypadku renty chorobowej przyznanej na stale ? Tez taka osoba nie moze trzymac bydla (przy braku ziemi) i sprzedawac go na siebie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj