Skocz do zawartości
MateuszMichalczuk

Na co nastawić się na gospodarstwie ok.6ha

Polecane posty

Witajcie. Mam małe gospodarstwo rolne ok. 4ha gruntów ornych i pewnie z lekko ponad 2ha łąki. Lubię zajmować się gospodarka i chciał bym coś robić w przyszłości ją rozwijać. Posiadam 2 stodoły do tego sporą oborę z "kanalizacją" i poidełkami. Mam możliwość nabrać około 15ha ornego w dzierżawę i łąki też się znajdą jak zawsze. Może ktoś mi powie co mogę hodować żeby coś na tym wyjść byki mięsne?, jałówki mięsne, jakieś gęsi< barany owce? Na jakie projekty mogę liczyć ze jestem w stanie się załapać jakaś modernizacja małych gospodarstw czy może jakaś agroturystyka?  Jeśli chodzi o sprzęt to sprzęt jako tako posiadam tylko aktualnie jestem na etapie zakupu małego kombajnu zbożowego i może jakiegoś ciągnika ok. 60-70km. 

Wiadomość z agroFakt.pl

Uziu92    1409

jak masz warunki i mozesz pola dobrac i laki to spokojnie mozesz jakies bydlo opasowe wstawic i hodować.

Podkarpacki    4

moim zdaniem bierz pola ile się da przerób stodoły na obory i choduj opady . ps mam do sprzedania mały kombajn claas columbus

Risto    16

Kolego powiem ci prawdę byś na tym wyszedł to musisz mieć wszystko własne inaczej idziesz na dno prędzej czy później. Same opłaty za grunty rolne i użytki zielone będą duże bo za darmo nie da ci nikt. Dopłat nie dostaniesz za nie a musisz kupić nawozy za 12-15tys. tak skromnie + 1200-1500l. ON, środki ochrony roślin, usługi za koszenie i ugniatanie na pryzmie kukurydzy a z 1ha musisz posiać min. Do tego by robota szła musi być z dwóch chłopa co i pojedzie maszyną i fizycznie zdrowy inaczej żebrasz o pomoc co rusz. Opasy chować ale rasowe mięsne byki, lecz drogie w kupnie cielaki lub ostatecznie mięsno-mleczne od chłopa ale to już nie ta kasa. A chować musisz 23-24m-ce max. zanim sprzedasz. Wyciąg obornika musisz mieć i poidła. Traktor 4x4 85km kupić i ładowacz czołowy z osprzętem, prasę rolującą też. Super, że masz inną pracę i na tym się skup na 99,9% nawet innej podobnej dodatkowej czy handlem, byle nie rola a pole traktuj z dystansem, póki nie są to twoje grunty własnościowe, te 15-20ha. Inaczej wyjdziesz na tym jak Zabłodzki na mydle. 

LukaszBRO    47

biorac te 15 hekatrow trzeba sie liczyc z tym ze pierwszego roku obsiac trzeba nawozic uprawiac trzeba zainwestowac jednym slowem przy inwestowaniu od poczatku łatwo jest sie wpakować w koszta i długi rozwijaj sie ale powoli i zgłową nie wiem czy na poczatek ten kombajn Ci potrzebny lepiej zainwestowac w nawozy czy kiszonke jesli w opas wchodzisz. Jak masz budynki spore to moze swinie na tucz na sciolke nie ma takich kosztow przerobek i firmy paszowe czasem proponuja rolnikom tucze kontraktowe lub wstawiaja warchlaka i pasze a platnosci po sprzedazy

gotchisc    51

na twooim miejscu rzucił bym ta gospodarkę dobre studia i całkiem inna robota a nie ciągle problemy i taplanie się w gownie .. taka rzeczywistość

hm jeśli chodzi o inną pracę po studiach to to nie wchodzi w grę teraz pracuje jako mechanik i w domu remontuje maszyny rolnicze po pracy przyczepy traktory wszystko co się da. Ale z tym jest tak ze jest robota a raz nie sami wiecie jak to jest. jeśli chodzi o świnie to nie wiem ostatnio było gorąco z tym wirusem asf są chlewnie dalej ale to już takie co trzymają po 6000 szt. dla gospodarzy co mieli po 40-100 szt powybijali albo zrezygnowali już sami. macie jakieś pomysły czy bym mógł starać się o jakieś dofinansowanie czy coś ?

zetorki12    2006

Najlepiej znaleźć desperata , który zapłaci wysoką sumę za dzierżawę lub sprzedaż ziemi . Wtedy Ty masz kasę , a on robotę , a szczęście obopólne :lol: :D;)

ilnicki96    3

jeśli tak sie nie opłaca to dlaczego wszyscy nie oddajcie ziemi w dzierżawę ja też zaczynalem od 6 ha w tym momecie mam 70 ha 40 wlasnego i 30 dzierżawy i jakoś sie kula powoli do przodu nie można zniechęcać jeśli to lubi robić to jak najbardziej iść w tym kierunku tylko z głową wszystko robić żeby nie przeinwestowac

u mnie gościu ma 6 he to obsiewa je 2 he pszenica ozima 2 he rzepak 2 he qq i poplon co roku przypuśćmy że zabierzesz 7 ton pszenicy 20 ton qq i 4.5 tony rzepaku pomóż to sobie i ci wyjdzie ze nie opłaca ci się chować na takim areale jak masz łąki to możesz chandlowac sianem kiszonkami itd pozdro

dabaz    54

A nie zalapiesz sie na modernizacje malych gospodarstw? oblicz sobie te dochody w euro. 60 tys na ulicy nie lezy a wzrost potencjalu zrobisz jak dodzierzawisz ziemi i w opasy wejdziesz.

Napisano (edytowany)

u mnie pszenica i qq nie urośnie za słabą ziemia rośnie jedynie owies żyto pszenżyto. W tym roku wszystkie pola sypałem wapnem bo ph ziemi na badaniach gleby spadła już do 3-4 ph były słabe plony żyta to Max 2t z ha a owsa też jak były 2t to dobrze. W tym roku wszystko zasiane jest wapnem mam około 3ha żyta i śiałem pod kożeń lubofoske 450kg na ha na wiosnę będę siać saletre pewnie coś około 200kg/ha. pod owies pod kożeń może posieje 300 kg na ha salerzaku i ciągle się zastanawiam czy brać te pole w dzierżawę na dzieńvdzisiejszy mam możliwość coś około 8ha wziąść dotacją na pół idzie. jeśli kupię jakiś nie za drogi kombajn to pewnie wezmę te pole zasieje owsem dam 300kg/ha saletrzaku i później najwyżej dam dolistnie mącznik i zobaczymy co z tego wyjdzie

Edytowano przez MateuszMichalczuk

the1mati1    45

A nie zapomniałeś o PK pod owies? Chociaż jakaś amofoska lub tarnogran w dawce 200kg/ha.

damianos95    52

Najlepesza byłaby polifoska Ale jak po taniosci to jak kolega wyżej albo jakaś potafoska lubofoska no i lepiej jak przedsiewnie dac mocznik mniej go wyjdzie taniej no i zaletą ze działa po 3 tyg od wysiania więc będzie dostępny kiedy rośliny będą go potrzebowac

Rolnik7343    426

To nie wiem co ty tam masz za ciebie ze twierdzisz ze ci kukurydza nie urośnie ...

wojtal24    173

kolego rozwijaj się po woli bierz dzierżawy na rozsądnych zasadach nie pchaj się w hodowlę tylko z tego budynku co masz szykuj sobie porządny warsztat skoro piszesz ze jesteś mechanikiem do tego dołóż sobie jakąś wulkanizacje i wymianę olei itp. i ciągnie te dwa kierunki za bardzo z sobą nie koliduj jak będzie padać będziesz w warsztacie jak pogoda wyskoczysz na pole poszukaj tu na forum uzytkownika @mariusz (zdun) zobacz jaki chłopak ma warsztat

bobcat2250    337

Hodowla to drogi interes... Nie Mówcie, że nie.
Ja bym wszystko wyorał, dzierżawy też, kombajn bym kupił, jedną stodołę przerobić na galancie tak, żeby służyła jako magazyn zbożowy, zbiory Sprzedasz i nie Wstajesz do tego zasranego bydła.

no z bydłem to jest sporo problemów wiem bo miałem jednego od którego chciałem zacząć hodowlę ale wyszło dużo problemów chorował i sprzedałem. tak jak mi podpowiadacie chyba sprubóję z zbożem kupię kombajn i posieje ile będzie się dało. A co do nawozów wieloskładnikowych to one nie działają u mnie kiedyś podziałem polifoske 8 300kg/ha i efekt był bardzo słaby. stary gospodarz polecił właśnie siać ten saletrzak więc chce spróbować w tym roku

przemo89    6

Najpierw to może zapoznaj się z podstawami uprawy roślin. Jak będziesz sam azot dawał to po paru latach już nich nie urośnie. Trzeba to i to z pojęciem stosować.

damianos95    52

Haha bo pewnie już taka jest glebą skoro dał PK i mało co dało
I nie słuchaj głupot fakt azot jest najważniejszy Ale bez siarki fosforu potasu magnezu i innych składników to zdegradujesz jeszcze gorzej ta glebę
A najlepiej zrobić badania gleby

Forsze    7

Podobno na konopiach przy małym areale jest dochód :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jestem_z_miasta
      Cześć, 
      mam nadzieję, że trafiłem w dobre miejsce. Odziedziczyłem 6 hektarów ziemi (2 łąki, 4 ziemi) łąki w 3 działkach, pola w 2 + budynki gospodarcze i maszyny. 
      I nie wiem co z tym zrobić. 

Mieszkam w mieście 70km od wsi w której znajduje się ziemia. I raczej nie zostawię mojej pracy, bo po prostu ją lubię, a codziennie dojazdy nie wchodzą w grę. 

Mielibyście jakieś porady, co mógłbym zrobić, aby zarabiać na tej ziemi i jednocześnie nie musieć tam pracować non - stop? Szukam czegoś, co pozwoli wyciągnąć z tego więcej niż na dzierżawie. 

Mam nadzieję, że ktoś podrzuci jakieś fajne pomysły  

dzięki!
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Aries
      Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

====================================================
      4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

*   *   *
      1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
      W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.
      http://www.informacj...ug-nowych-zasad

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez Arni
      Czy musieliście zrobić plan i dostać pozwolenie od sąsiadów żeby zrobić dach na oborze?
      Jak to było u was?

Pozdro Arni