Polecane posty

koniu    841

Witam. Jakie macie sposoby na przetkanie i oczyszczenie poniemieckich drenów/sączków w polu? No i jak je znaleźć na działce 30ha? Nie byłby to problem na krótkim i suchym polu. U mnie są odcinki od 300-700m więc na pewno są też dreny zbiorcze. Czy są w sprzedaży jakieś wykrywacze drenarki itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

na nosa że tak powiem szukam :lol: :lol: :lol:

 

też podobnie mam teraz dobry czas bo mokro przy rowie szukaj dren teraz bo woda napewno wybija jak masz odmulony . Ja najpierw musiałem odmulic bo się okazało że dreny były na samym gnie albo i niżej teraz są 10 cm od lustra wody z 30-40 cm od dna.

 

No i jak odmulałem rów to jak koło od cyklopa wpadło to drena tam była (podobnie koparką)

Druga sprawa patrzysz w pole jak masz w jednym miejscu bajorko po wiośnie czy ulewach dalej mokro a w innych nie to drena zarwana może być z 10-20 m później (w stronę rowu)

 

Poniemieckie drenacja idzie dość płytko góra 1,2 metra , na jednym kawałku mam tak góra obniżenie terenu-dolinka i znowu do góry z 1 m wyżej jak ta dolina i rów odnoga. Zawsze woda stała w dolinie to nową drenę dałem ale w bok z tej doliny bo główny rów tam był tyle że góra z boku aż na 2 metry drenę wkopałem i co się okazało na odcinku 200 metrów w tej dolince 6 dren :huh: szło do odnogi rowu za to tyle wody z góry szła i wybijała teraz najsuchsze miejsce tam mam

 

Na innym kawałku położyłem nową drenę też i sucho po 2 latach (przyjmowała się ) i żadnej poniemieckiej nie znalazłem.

 

Tagże tego dużo szukania do kabli są wykrywacze ale do dren może byc bardzo drogie , do czyszczenia coś słyszałem żę w okolicy ktoś wziął firmę od czyszczenia kanalizacji w mieście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

u mnie dreny te co znalazłem są na głębokości 30-40cm to tyle dobrze że nie łatwiej się dokopać szpadlem, ale mimo wszystko bym chciał znaleźć pozostałe o których nie wiem lub nie wiem po jakiej linii są położone...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikon71    6

Skrzyp polny tez wskazuję gdzie dreny bo ma głęboko korzenie ale skrzyp tez pokazuje zakwaszenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Na drenarki szczególnie poniemieckie ,poszukaj map w melioracji ,sa bardzo dokładne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

a macie jakieś domowe sposoby żeby przeczyścić drenarkę na odcinku przynajmniej 200m bez rozkopywania i naruszania dren poniemieckich?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no to szukaj firmy kanalizacyjnej jak mówiłem u jednego przeczyścili bo jak masz zamulone dreny to nic sam nie dasz rady (wyorało mi się parę takich dren całkowicie zabite , chyba że zarwane to co innego

 

Z tymi drenami to map jeszcze nie spotkałem a są różne raz szukałem lini i nie ma do rowu połączenia to w bok poszłem z 10 m i druga linię znalazłem ... to się podłączyłem

 

Innym razem idzie dren 80 do niej z boku dochodzi 50 i na tym trójniku zarwało się (może nie mieli prawdziwego) potem za jakieś 40 m niżej w stronę rowu raptem 80 dren zmienia się na 60 :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marecki5056    1

Jeśli jest duży napór wody to wystarczy drut a woda reszte zrobi sama ale jak słaby spadek i mało wody i do tego glina to g.. to da ja mam zrobiony sprzęt do czyszczenia dren 250 bar i 100 m weża wyczyści tym wszystko nawet idą korzenie. Robie to usługowo woj  Lubuskie a co do odnaleźenia dren to poprostu jak się tym już dlugo zajmuje i poprostu przychodze na pole i wiem gdzie szukać i po czym poznać jak są położone sączki i zbieracze, to samo powie ci każdy stary dobry meliorant .Szpilka i naprzód. Jak by ktoś chciał to jestem w stanie taką maszyne zrobić ale koszt tego to około 8 tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

A jaki problem? Jak ktoś ma odrobinę doświadczenia to bez problemu rozróżni szpilą kamień od dreny. Przy szukaniem szpilą większym problemem niż kamienie jest glina, bo wtedy szpila "wchodzi" w ręce i plecy (gorzej jak kopanie) Ja na swoich polach mam drenarkę porobioną na tip-top, jak się nie ma sprzętu to jak pisał kolega wyżej, wiosną jak jest duży napór wody kawał druta i lecisz. No i wiadomo jak już poznajdujesz dreny to trzeba pilnować ujścia zbieraczy do rowów, żeby nie były poniżej dna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tobago
      Z racji że obecnie mamy lekką odwilż i wysoki poziom wód pokusiłem się o poszukanie poniemieckiej melioracji na swoich polach. Wysokie nasycenie gleby ułatwia ręczne szukanie rur drenarskich za pomocą szpilki. Z pomocą ojca który dobrze zna pola na których gospodarzył kilkadziesiąt lat udało nam się znaleźć kilka ciągów. Metoda ta jest dość męcząca bo mimo miękkiej gleby czasami trzeba kilkanaście razy nakłuć by natrafić na dreny. Zastanawiam się czy jest jakiś inny sposób by ułatwić sobie ich szukanie. W budowlance są detektory do wykrywania przewodów czy rur w ścianach, ciekawe czy coś podobnego jest do szukania podziemnych cieków wodnych.
      Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia?
      Dziwi mnie że tak mało jest na ten temat tu na forum bo jakby nie patrzeć problem zastoisk wodnych jest dość powszechny a ich występowanie często powoduje spore straty na polach.
    • Przez kobra89
      Witam. Mam problem, kilka lat temu rozwiazla sie spolka wodna i od tamtej pory nikt nie czyscil rowow i pozarastaly i przez to z suchych lak porobily sie bagna. I prosze was o pomoc, czym wy czyscicie u siebie rowy na lakach??
    • Przez paweljohnny
      Witam
      ze względu na nieprzewidywalność pogody i problemów związanych ze suszą bądź zbyt dużymi opadami chciałbym się dowiedzieć jaki jest koszt melioracji pól  w województwie łódzkim
      czy ktoś wie czy takie usługi są wykonywane w naszym kraju oraz jaki jest tego koszt?

    • Przez rolnikhghf
      Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad melioracją jednego z moich pól a właściwie ugoru. Pole to tata przestał uprawiać bo przynosiło bardziej straty niż korzyści ziemia to lV a i lV b klasa pole to jest raczej płaskie o powierzchni około 1 ha w prostokącie mieli byśmy tylko problem z jej odprowadzeniem ponieważ rów jest dość płytki na około 1m i pewnie musieli byśmy go pogłębiać około 100 m  do drugiego  na własną rękę i teraz pytanie jak to wygląda  od strony prawnej czy ciężko jest załatwić coś takiego? Nie miałem nigdy styczności z melioracją  wiec mam kilka pytań :
      Jakie mogą być koszty takiej inwestycji?
      Jakie rozmieszenie rów? (jedna od drogiej) 
      Na jakiej głębokości je położyć?
      czym przykryć?
      Jakiej średnicy rury?
       
      Z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj