18mateo18

[MTZ82]Stukanie w skrzyni/reduktorze

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tommee    0

W moim 920.2 cos zaczęło dzis stukać. Skrzynia 4 biegowa plus oczywiście polowe/drogowe, żółw i zając. Stuka na wszystkich polowych lącznie ze wstecznym. na drogowych cisza.  miał ktoś taki przypadek? ciągnik dopiero ma 300 mth.. gwarancji juz brak.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam dołączę się do tematu stukania w skrzyni biegów otóż  w moim jumzie nagle zaczęło stukać w skrzyni na 5 biegu na reszcie biegów jest wszystko w porządku wszystko pracuje jak powinno spotkał się ktoś z was z czymś takim ???????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

701601134

Podaję numer katalogowy widełki do hamulca walka sprzęgłowego. Jak by ktoś miał takie widełki używane to bym chętnie odkupił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Panowie w skrzyni biegów w mtz od strony ataku górna obudowa łożyska ma położone takie podkładki dystansowe. Jak teraz wymienie wałek główny to według czego dobrać ilość i grubość tych blaszek.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

Atak od bloku skrzyni ma być oddalony o 58 mm , ale to też zależy od grubości uszczelek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jako tako stałej odległości nie będzie.  Zęby dyferencjału muszą odpowiednio ze sobą współpracować sprawdzasz to na kartkę papieru lub tuszowanie a ustawiasz atakiem przesuwając go w przód lub tył. Po tym ustawiasz luz na przekładni który ma wynosić 0,25-0,55  mierząc na kole talerzowym. Luz łożysk układu różnicowego nie może przekroczyć o,3 mm.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

Ale seweryn już opisał to mniej więcej , a jeśli nie rozumiesz tego nadal to lepiej kogoś do tego zawołaj co wie jak się to robi, albo spróbuj poszukać gdzieś na YT jak ustawiać dyfer.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Czyli żeby zmierzyć trzeba skrzynie odsunąć do mostu i co ściągnąć pokrywę od mostu i sprawdzać czy kartka przechodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

Tak . Te 58 mm co podałem to jest wymiar teoretyczny( może się udać ale nie musi). Później zjeżdżasz skrzynią i skręcasz , ściągasz pokrywę dyfra i ustawiasz zazębianie ataku z kołem talerzowym, później luz na dyfrze , i łożyskach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Czyli będę musiał jeszcze kabinę ściągnąć (mam polską szyszki) bo teraz obyło się bez ściągania ale żeby pokrywe dyfru ściągnąć to nie będzie innej możliwości. A te 58mm mierzymy od końca szerszej części trybu do obudowy skrzyni? Jest gdzieś opis tego w jakiejś książce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

A tymi podkladkami pod obudową łożyska ustawiam luz na tym łożysku a potem podkladkami okrągłymi tryby atakujący przysuwam lub odsuwam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

Zleć to lepiej komuś co ma odrobinę pojęcia... i odpatrz i następnym razem będziesz już robił sam bo ręce opadają  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Onet poczta To jeśli ręce opadają to wytłumacz mi jak krowie na rowie po kolei. Mam całą skrzynie w częściach i proszę po kolei. Po to chyba to forum żeby tłumaczyć a nie negowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

To złóż skrzynie i ustaw atak na te 58 mm . Później przykręć skrzynie i sprawdź czy atak ładnie zazębia z kołem talerzowym, później luz na dyfrze i łożyskach, co tu jeszcze tłumaczyć????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2509    26

Witam,

na wstępie chciałbym zaznaczyć że w poszukiwaniu rozwiązania swojego problemu "przeczytałem" już chyba cały internet i nic nie znalazłem, dlatego proszę Was o pomoc.

 

Postanowiłem kupić taniego mtz i go własnymi rękoma z Ojcem wyremontować. Niepokojącym objawem przy kupnie były stuki w skrzyni - jak by koło zębate zaczepiało o obudowę. Zaznaczam że do tej pory nie mieliśmy doświadczenia z mtz tylko c-330.

Po rozkręceni skrzyni biegów i pośredniej co zauważyliśmy:

-luzy miedzy kołami zębatymi w skrzyni na dolnym wałku - dołożona została podkładka ponieważ nakrętka dokręcała się do końca i nie dało się luzu inaczej skasować, 

- zostały wymienione prawie wszystkie łożyska

-wymieniony został wałek sprzęgłowy

-przetoczono koło zamachowe, wymieniona tarcza sprzęgła

-rozlatujące się łożysko igiełkowe na wałku WOM w skrzyni pośredniej

- brakowało miedzianej/mosiężnej? tulei podtrzymującej dolny wałek w skrzyni biegów - założona nowa

-wymieniliśmy wałek od WOM - stary miał rozbity kołnierz ograniczający łożysko od strony frezu - nie wiem czy to była dyskwalifikująca wada

- wymieniono 90% kół zębatych

-górny wałek skrzyni biegów nowy

-przesuwka reduktora nowa

 

po złożeniu wszystkiego i odpaleniu stuka dalej

po wciśnięciu sprzęgła lub po ustawieniu reduktora w położeniu neutralnym stuki ustają

po którymś tam rozpołowieniu ciągnika zaczęliśmy szukać rozwiązania metodą wykluczania:

ciągnik rozpołowiony skrzynia pośrednia przy silniku - po odpaleniu stuków brak - wykluczyliśmy winę skrzyni pośredniej ?

po dołożeniu skrzyni biegów i odpaleniu pojawia się stukanie - tak jak by cała skrzynia dostawała wibracji i ciężko zlokalizować gdzie stuka ale wydaję się że na połączeniu skrzyń

- po odkręceniu skrzyni biegów sprawdziliśmy o ile można to tak nazwać skrzynie napędzając ją przez silnik elektryczny paskiem klinowym - nic nie stuka - wykluczam wadę skrzyni, skupiliśmy się na połączeniu skrzyń

- zdjeliśmy dolne koło to podwójne reduktora ze skrzyni i bez niego podłączyliśmy skrzynie i co się  okazuje - stuków brak, po założeniu koła dalej stuka - wiem wniosek banalny - wina koła tego podwójnego dolnego? a może górnego na wałku sprzęgłowym na igiełkach ? górne od strony skrzyni jest nowe. 

 

i teraz moje pytanie dobrze kombinuję i kupić jeszcze to koło czy mtzty tak mają i tylko niepotrzebnie marnuje pieniądze i czas na rozkręcanie i skręcanie bo powoli moja cierpliwość i Ojca do tego ciągnika się kończy. Wczoraj skręciliśmy wszystko i już niby ma tak zostać ale już tyle czasu i pieniędzy włożyliśmy w robote (oczywiśćie opisałem tylko małą część) że chciałbym mieć dobrze zrobione.

 

Błagam o pomoc, może ktoś miał podobny problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Cz masz katalog jesli tak to sprawdz czy masz wszystkie podkładki idystanse  i czy ustawienia kół zebatych się zgadzają bo niewiadomo kto przed tobą to robił A przy okazji dokręć nakretkę wałka atakującego tylnego mostu jeśli masz zdjetą pokrywę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jaki masz docisk sprzęgła? Jeśli nowy typ sprawdź czy nie walą głowy śrub  m8 zdaje się którymi jest przykręcone zabezpieczenie regulacji o jakiś element w obudowie sprzęgła.  


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek80    18

Może nie koniecznie stukają koła reduktora, a wałek wom-u . Spróbuj przełączać 540/1000 , nawet pozostawić na środku i sprawdzić czy stuki nie ustaną, albo nie zelżą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2509    26

Cz masz katalog jesli tak to sprawdz czy masz wszystkie podkładki idystanse  i czy ustawienia kół zebatych się zgadzają bo niewiadomo kto przed tobą to robił A przy okazji dokręć nakretkę wałka atakującego tylnego mostu jeśli masz zdjetą pokrywę

dziekuje za odpowiedz,

przegladalem kilka katalogow niejednokrotnie, nawet znalazlem kilka sprzeczności pomiedzy katalogami w których raz podkladki byly z jednej strony łożysk raz z drugiej np przy dolnym kole reduktora tym podwójnym,

co do składania faktycznie czasem mozna sie za glowe złapac - jak mozna było nie założyc tej tulei na dolny wałek

co do ustawienia kół jeśli by bylo złe to chyba ciągnik by nie jeżdził/biegi nie wchodziły?

poza tym w położeniu nieutralnym skrzyni biegów kręci sie tylko górny wałek z jedna przesuwką/kołem która chodzi po tym kole na igiełkach na dolnym wałku (wolnobieżka?) a z kolei ta wolnobieżka napędza boczny (lewy patrząc od kierowcy) wałek czyli wewnątrz  skrzyni biegów chodzą po sobie 3 koła plus  2 koła reduktora (górne i dolne od strony skrzyni biegów) plus od strony skrzyni pośredniej koło na igiełkach na wałku sprzęgłowym plus jeszcze przesuwka reduktora  . reszta stoi w miejscu również wałek ataku ktory oczywiście został dokręcony

 

problem stukania dotyczy położenia neutralnego skrzyni biegów ( na luzie), najbardziej slyszalne na niskich obrotach .W czasie jazdy albo tego nie slychać albo nie stuka

Jaki masz docisk sprzęgła? Jeśli nowy typ sprawdź czy nie walą głowy śrub  m8 zdaje się którymi jest przykręcone zabezpieczenie regulacji o jakiś element w obudowie sprzęgła.  

dziekuje za odpowiedz

ciągnik z 1986 roku w sportowej kabinie więc chyba stary typ? nie bardzo rozumiem o które śruby chodzi. w obudowie sprzęgła o ile pamietam jest duzo miejsca - jutro szajrze przez dolny luczek.

fakt ze przy założonej skrzyni pośredniej do "części silnikowej" bez skrzyni biegów i mostu i po odpaleniu nic nie stuka nie wyklucza błedów w skrzyni pośredniej, tarczy docisku itd?

Może nie koniecznie stukają koła reduktora, a wałek wom-u . Spróbuj przełączać 540/1000 , nawet pozostawić na środku i sprawdzić czy stuki nie ustaną, albo nie zelżą.

tez mi ten pomysł chodził po głowie dlatego że przy skręceniu bez tego koła dolnego reduktora kiedy stuków nie było, był także wyjęty wałek WOM ale z drugiej strony po założeniu wałka i innych próbach wałek był teoretycznie wyłaczony tą "śrubą" pod skrzynią pośrednią i po zapaleniu się nie kręcił. 

 

Wszystkie próby odpalania są na rozpołowionym ciągniku ze zdjętymi pokrywami górnymi i bocznymi więc wszystko widac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hemi    45

Mi tak stuka z 15 lat , 3 lata temu zrobiłem generalkę w całym układzie przeniesienia napędu, wszystkie łożyska nowe, koła i wałki które mi nie pasowały. Stuka minimalnie mniej . Pieprze nie zaglądam jak się coś nie rozleci. A i na zimnym  nie słychać, na rozgrzanym mocno jazgocze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil2509    26

Mi tak stuka z 15 lat , 3 lata temu zrobiłem generalkę w całym układzie przeniesienia napędu, wszystkie łożyska nowe, koła i wałki które mi nie pasowały. Stuka minimalnie mniej . Pieprze nie zaglądam jak się coś nie rozleci. A i na zimnym  nie słychać, na rozgrzanym mocno jazgocze. 

dzieki za odpowiedz. nie pocieszyłeś mnie. ma jeszcze nadzieje  z tymi stukami zrobic bo az uszy bolą do tego raczej to nie jest dobre dla skrzyni. faktycznie na ciepłym jargocze mocnej ale na zimnym u mnie zaraz po odpaleniu zaczyna. ostatecznym wyjsciem bedzie wyrzucanie na neutralny na reduktorze na postoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Xxx
    • Przez Rafał11
      Witam, mam takie pytanie jestem młodym rolnikiem i jeszcze nie mam doświadczenia w obsłudze kombajnu i chciałbym się dowiedzieć czy da się sprawdzić stan skrzyni biegów bez rozbierania. Wiem jakie te skrzynie są w bizonie  i chciałbym sprawdzić czy w trakcie żniw się nie rozsypie. Z góry dzięki za pomoc.
    • Przez GrzywaRM
      Witam
      kupiłem MTZ i mam pytanie czy ten pręt pod skrzynią ze ściętymi  dwoma bokami na zdjęciu jest do zmiany prędkości obrotów wom? 

    • Przez Krzysiek2794
      Witam, ludzie pomóżcie mam problem z moim Jumz'em. Niedawno kupiłem jumza chyba przerobionego z koparki, nie znam jego przeszłosci,na rolniczy.Mianowicie mam problem z hydraulika, nie wiem czy ktoś maczał juz tam "paluchy" ale nie mam sekcji pływającej do orki, w żadnej z 3 dźwigni. Mam pytanko czy jak wymienie rozdzielacz na taki z sekcją pływającą to musze jeszcze coś przerabiać? Prosze o pomoc.
    • Przez Sadownikx2
      Dlaczego w ciągnikach w skrzyniach mechanicznych reduktor (żółw, człowiek, zająć lub l,m,h) jest niesynchronizowany?
      No tak ciężko było dołożyć synchronizatory?
      Musieli dziady zaoszczędzić.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj