sebarr

czy 220KM da radę agregatowi Bednar 7m ??

Polecane posty

sebarr    9

Czy ktoś użytkuje szeroki na 6-7m agregat przedsiewny??

 

Stoję przed zakupem agregatu przedsiewnego, w grę wchodzi tylko Bednar i mam do wyboru 5m lub 7m. Myślę, że optymalne było by 6m ale niestety nie ma na tę chwilę tej szerokości w dobrej popokazowej cenie. Chodzi mi o model SWIFTER SO F. 

 

Myślę, że 5m do za mało dla tego ciągnika ale 7m trochę mnie przeraża i zastanawiam się czy ciągnik nie będzie musiał mieć zakładanych bliźniaków- a to odpada ze względu na odległości od pola do pola.

Wiem, że wg danych technicznych moc zalecana do 7m to 180-220km więc powinno wystarczyć ale może ktoś ma doświadczenia z takim agregatem to bardzo proszę o opinie.

Bardzo proszę o opinie osób które mają agregaty o podobnej szerokości a nie dobre rady osób które "dużo czytają forum i wiedzą..."

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

kolego mój znajomy używa agregaty farmetu 6 i 8 metrów z 6 m chodzi ciągnik 190 km i radzi sobie bez problemu z 8 metrowym chodzi ponad 300 konny i na dużych górach ma co ciągnąć ale daje rade

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dacjan123    28

kolego ja mam agregat strom swifter 5 m i ciagam go ciągnikiem 250KM bo mam też górki jak bym miał równe pola to spokojnie bym mógł ciągnąć 6 m ale myślę że 7 m do twojego ciągnika to za dużo lepiej mieć trochę weszy a szybciej jechać bo lepsza robotę w tedy robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

dacjan123 ja nie mam żadnej górki, ani jednej. Jaki masz rozmiar opon w tym 250KM??? .

 

Bo jak patrzę na youtube to ciągają 7m takie 200-220km tylko ze na bliźniakach. Ja mam słabe ziemie i zastanawiam się czy nie będzie ciągnikowi jeszcze ciężej bo będzie się trochę kopał w piachu- a może się mylę?  Mam duży dylemat. Agregat 5m jest za 48tys netto z dowozem do mnie popokazowy jak nówka a nowy 6m to 110tys. Gdyby był 6m popokazowy to bym się nie zastanawiał ale wybór mam 5m lub 7m.

Jak widzę ten filmik, że 6m ciąga 16145 to widzę, że mój zielony 220km nie jest skazany na porażkę z 7m :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dacjan123    28

mam 710 z tyłu opony a przud 600 no masz rację na lzejszej ziemi będzie jeszcze ciężej szedł to nie jest leki agregat myślę że 7 metrów to na twoim miejscu bym sobie odpuscil bo to nie jest agregat jak niektuzi mają jakiś z Brodnicy na walkach strunowych bo taki z Brodnicy czy innych firm na walkach strunowych to bym mógł ciągnąć z 8 m spokojnie wim to bo kolega miał pronara 1523 i miał agregat 5 m z Brodnicy to ciagal go spokojnie ale wiadomo że na cieszę ziemi to nie robił roboty zobaczył jak mój strom robi to sprzedał ten z Brodnicy i kupił stroma 4m to musiał wymienić znowu ciągnik bo męczył się z nim i kupił case 170 KM to jet teraz ok
LukaszBRO a jaki ty masz ten agregat 5 m myślę że napewno nie stroma bo po świeżej orce to wątpię żebyś jechał 11 na godzinę
a widać jak na tym filmiku ta 16 z tym agregatem jedzie to ma napewno przód dźwigniety trochę na podnośniku spukchniacze śladów idą w powietrzu
myślę że jak byś założył bliźniaki to byś dał radę z tym 7m wiadomo że zaszybko byś nie pojechał ale na lepiej ziemi to ja przynajmniej jak jadę i mam dosyć głęboko ustawiony agregat to powyżej 10 na godzinę nie mogę jechać bo mi zapycha agregat jak ustawie płytko to w tedy niema tego problemu to też zależy kiedy się uprawia jak po świeżej orce to jest gorzej ciężej idzie a jak już położy trochę i jeszcze deszcz popada to idzie dużo lżej
koło mnie jest spółdzielnia i mają dwa agregaty stromy 6m i ciagaja je fendt 926 i 927 fakt że mają naprawdę duże górki że samym ciągnikiem jest poc co jechać ale też ora ja z pakomatami to też dużo lżej się później uprawia bo sam raz spróbowałem wjechać na ich pole które było zaorane z pakomatem to czuć było że idzie lżej jak na moim polu dlatego też myślę o zakupie na przedni tuz taki wal z exspomu terra 2,5 meta jeśli ktoś tu taki posiada to bym prosił o opinię takiego wału jak to się sprawuje i z wytrzymałością tego bo wiem że różnie jest z naszymi maszynami chodzi o materiał czy się nie krzywi coś albo pęka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

ja mam ex-pomu wlasnie na strunowych mam spore gliny jak i slabe ziemie to wlasnie na piachu to lubie sie walek zapchac piachem jak szybko jade az go zablokuje ale mocy nie brakuje a ustawiony jest na max glebokosc w szczegolnosci jak robie pod kukurydze. Znajomy ma ciagany kverneland 6,5 metra i ciagał ursusem 1954 ale mial ciezko i zmienil na fendta 826

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
withanight    1108

Ogólnie jeżeli producent zaleca 180- 220 km to teoretycznie powinno starczyć mocy. Jesteś w górnym zakresie . Co innego gdyby zalecenie bylo 220-xxx wtedy można by się martwić. Jednak co innego teoria a co innego praktyka.


Take me Away !...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

dacjan123 ja nie mam żadnej górki, ani jednej. Jaki masz rozmiar opon w tym 250KM??? .

 

Bo jak patrzę na youtube to ciągają 7m takie 200-220km tylko ze na bliźniakach. Ja mam słabe ziemie i zastanawiam się czy nie będzie ciągnikowi jeszcze ciężej bo będzie się trochę kopał w piachu- a może się mylę?  Mam duży dylemat. Agregat 5m jest za 48tys netto z dowozem do mnie popokazowy jak nówka a nowy 6m to 110tys. Gdyby był 6m popokazowy to bym się nie zastanawiał ale wybór mam 5m lub 7m.

Jak widzę ten filmik, że 6m ciąga 16145 to widzę, że mój zielony 220km nie jest skazany na porażkę z 7m :-)

 

Ważna sprawa czy orka z wałem czy bez. Jeśli z wałem to powinno iść. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

Dacjan123 a powiedz mi co myślisz o takim czymś jakbym wziął ten 7m bo myslę że w większości przypadkach bym go ciągał a w razie dużej wilgotności czy innych niesprzyjających warunkach bym zdjął po kilka łap z jednej i drugiej strony?? wtedy bym miał powiedzmy 5,5 -6m roboczych z łapkami a tylko wałki by szły na zakładkę. Ta zakładka wałków jeśli chodzi o ugniatanie gleby to by chyba niewiele zmieniła, a z łapkami na powiedzmy 5,5-6m by ciągnik miał lżej...chyba?

 

Wiem, że to trochę kombinowane ale 5m to za mało do tego ciągnika. Ciągaliśmy agregat ścierniskowy 6m z łapkami, rzędem talerzy na przodzie, brony i wał z tyłu (chyba to john deere 640a) i ciągnik w niesprzyjających warunkach miał dość ciężko ale szedł. Myślę ze z tym bednarem mimo że metr szerszy miałby znacznie lżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dacjan123    28

myślę że możesz wziąć ten 7m wiadomo że będzie miał ciężej że wolniej pojedziesz tak jak mówiłem dużo zależy też od warunków jak Ziemia się usiądzie to napewno będzie lżej i myślę że dobrze by było orac z wałem to też napewno lżej później uprawa idzie i spalanie mniejsze ja jak kupowałem ten agregat to miałem ciągnik 180KM i na równym to noe było jakiegoś większego problemu ale tak jak wcześniej pisałem mam też pola z górami to już był problem trochę jak bym przy kupnie tego agregatu miał ten ciągnik co teraz to napewno bym wziął 6m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

1614 i Farmet 6 metrów to parodia a  nie uprawa. Jak już to 4 ma wtedy siłe i szybkość.

Uprawiałem  Farmetem 4 metry 1224 to było cieżko ledwo dawał rady ciągnik zdychał. Teściu 1634 daje rady spokojnie.

Kupiłem Case MX 150 zapiąłem te 4 metry to nie miał co z  nim robić 18 km zasuwał, więc kupiłem Ostroja 6 metrów, to samo co Lemken, i tak sobie dawał rady, przestawiłem go na 170 km i wiele różnicy nie było, ale 12 km a nawet 14 km/h potrafił uprawiać.

 

W tamtym roku wkurzyłem się na ostroja bo topił się na lekkich ziemiach, nie szło uprawiać,  to zamieniłem go na Farmeta 6 metrów i teraz 12 km/h spokojnie daję rady ale nie więcej, w  lżejszych ziemiach ciężej oczywiście

Teraz założyłem do Case gaz i myślę że 14 powinien spokojnie osiągnąć.

 A mam jeszcze jeden problem, pompę wtryskową mam chyba do remontu bo słabo pali, to też ma znaczenie.

 

Moje zdanie do 220 km to 6 powinno być w  sam raz, ale 5 to mało, więc szedł bym jednak w te 7 metrów, zawsze będzie pretekst do zmiany ciągnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

tomek73 oraz dacjan123 --dzięki wielkie za opinie, pomogliście mi podjąć decyzję. Jeszcze jedno pytanie- takie wyjście awaryjne jeśli by jednak z tym 7m topił się w piachu albo głębokie koleiny robił:

czy takie bliźniaki jestem w stanie założyć na polu we 2 osoby bez pomocy ładowarki?? ktoś się orientuje jak wygląda taki montaż? ile to czasu zajmuje?

 

https://www.olx.pl/oferta/kola-blizniacze-john-deere-20-8-42-580-70r42-blizniaki-CID757-IDjKb7F.html#e847652f7a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ile waży ciągnik. Mój jak ważył do 7,5 to na górkach zwłaszcza miałem problem, podskakiwał, teraz ma 9 i też mało przydało by sie  z 10 t.

Co do bliżniakow to nie wiem, ale 42 cale utrzymać to już problem a podnieść jak upadnie to  w dwie osoby nie możliwe.

Ja sam zakładałem  miedzy rzędowe 12,4 R44  do czasu jak  nie upadło i mnie przycisło, na szczęście  oparło się na wiaderku i udało mi się samemu wyjść z pod niego, ale od tej pory sam nie zakładam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

Ciągnik z prawie pustym bakiem waży 10,5t jak jest zalany po korek to 11,5t. Górek nie mam żadnych, nawet najmniejszych. Gumy 42 nie zdejmowałem ale w zeszłym roku od mniejszego jona zdejmowaliśmy i zakładaliśmy po naprawie 650 r38 i daliśmy radę we 2 osoby a te bliźniaki są dość wąskie bo ten rozmiar z ogłoszenia to chyba 480 tylko nie wiem ile felga z tym "kołnierzem" może ważyć. Ale na lekką nie wygląda...Może być niemożliwe bez ładowarki. Jesli ktoś zakłada bliźniaki to proszę o odzew jak je zakłada i ile to zajmuje czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

Ciągnik z prawie pustym bakiem waży 10,5t jak jest zalany po korek to 11,5t. Górek nie mam żadnych, nawet najmniejszych. Gumy 42 nie zdejmowałem ale w zeszłym roku od mniejszego jona zdejmowaliśmy i zakładaliśmy po naprawie 650 r38 i daliśmy radę we 2 osoby a te bliźniaki są dość wąskie bo ten rozmiar z ogłoszenia to chyba 480 tylko nie wiem ile felga z tym "kołnierzem" może ważyć. Ale na lekką nie wygląda...Może być niemożliwe bez ładowarki. Jesli ktoś zakłada bliźniaki to proszę o odzew jak je zakłada i ile to zajmuje czasu.

 

w jakim modelu masz zbiornik na paliwo 1000 l ?  nawet i większy bo litr napędu nie waży nawet 1 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może kolega Scania w polu robi albo innym siodłem ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2198

Waga wagą w świeżej orce nie da rady. Chodzą w okolicy zestawy 8 metrowe Viking z JD ponad 300km.

Farmet 4.5m chodzi z Pronarem 150km i też bez rewelacji zaraz za pługiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

@sebarr,  jakie masz ziemie i ile ten agregat miałby do obróbki?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

Ulman- ziemie lekkie 4,5,6, wiosną do objechania  trochę ponad 400ha i trzeba to zrobić szybko.

Na duże działki myślę że będę jednak zakładał bliźniaki na tył-zobaczymy po pierwszym przejeździe.

 

TOMEK90- ciągnik jeździł z agregatem ścierniskowym 6m john deere 640a po świeżej orce i szedł a warunki były fatalne-za duża wilgotność ale terminy goniły . Liczę że ten agregat będzie lżej szedł i ten 1m szerokości więcej mu nie zaszkodzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

Chyba skłaniałbym sie do 5m. Z doświadczenia wiem że w podobnym agregacie 40km na metr szerokości roboczej to optimum. W razie potrzeby można zrobić nieco szybciej czy głębiej. a ciągnik nie będzie stękał. 7m pociagniesz ale to bedzie męka  bo będziesz zwalniał, spłycał itd a wiele szybciej roboty nie zrobisz. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i pomoc. Decyzja zapadła i będzie to jednak 7m. Agregat 5m to za mało do tego ciągnika a 6m nie ma opcji ze względu na różnicę w cenie 50tys a nie ma już czasu na szukanie bo zaraz będzie dużo roboty.

7m to dużo dla niego i wiem że nie jest optymalnie ale biorę pod uwagę opinie, że mając węższy na 5m i tak nie pogonię szybkością bo agregat za łapkami będzie się zapychał i prędkość 10km/h jest bardzo optymalna dla tego agregatu, a to co mówi producent, że można jechać 15km/h to chyba po asfalcie a nie na polu.

Skłaniam się ku opinii, że bliźniaki na tylnych kołach załatwią sprawę i muszę jeszcze tylko rozwiązać problem ich montażu po dotarciu na pole we 2-3 osoby bez pomocy ładowarki.

Jeszcze raz dzięki za posy ktore coś wniosły do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5531

10 km/h jest optimum ale przy 220 km bedziesz miał ciężko to uzyskać. Tak czy inaczej powodzenia


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

To dlaczego ja ciągnikiem 150 km niby przestawiony na 170 6 metrowym Farmetem po orce pracuję 12 km.

12 spokojnie pojedzie, więcej będzie problem ale nie powiedziane że 14 da rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebarr    9

Zaliczka na agregat poszła więc temat można uznać za zamknięty.

Za miesiąc powinienem wiedzieć czy ciągnik daje radę czy popełniłem bardzo duży błąd- dam znać. Do tego czasu pozostaje mi żyć w nadziei, że robota będzie szła szybko i tanio.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dam4
      Witam,
      mam pytanie czy ktoś używał brony wirnikowej aktywnej LXG170 TRX i może wypowiedzieć się na jej temat? Brona ma noże 20cm czy nie będzie to za płytko? Ewentualnie czy ktoś poleci bronę aktywną w przedziale 10-15tyś?
    • Przez Lukas85
      Może ktoś wie ile oleju należy wlać do wanny brony wirowej Amazone ke303? potrzebuje tez informacji z jakim momentem należy dokręcać nakrętki wirników. może ktoś wymieniał w takiej bronie łożyska? nie mam pomysłu jak wydostać bieżnie zewnętrzne z tulei w ramie. po wybiciu wirnika łożyska i uszczelniacz wychodzą ale zostają po obu stronach pierscienie
    • Przez armin089
      Witam poszukuje naklejek takich jak na zdjęciu. 

    • Przez cris10
      Tak jak w tytule. Posiada ktoś brony 6metrowe Batyra z Lublina i może coś o nich powiedziec? Patrząc na wykonanie innych maszyn całkiem schludnie to wygląda. Ewentualnie jakie polecacie 6 metrowe na zębie 20.
    • Przez Jędrek1111
      Szukam opinii na temat agregatu apsp od agrotom . Szczególnie interesuje mnie wytrzymałość ramy i belek łączących wał z ramą główną 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj