Skocz do zawartości
leszek1000

TMR niechętnie pobierany przez krowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
leszek1000    33

Witam.Od 3 tygodni testuję paszowóz.Wszystko było ok do teraz.Krowy niechętnie jedzą ten tmr.Przyczyną jest sianokiszonka z trzeciego pokosu była za wcześnie sprasowana,jest mokra.Po zapachu tmr jest super,ale krową coś nie pasuje.

Dawkowanie:

50kg-słowa jęczmienna

60kg-siano

500kg-wysłodki mokre

600kg-kukurydza

500kg-sianokiszona z bel 3 pokos(wygląd-ciemno zielona,może się nie ukisiła)

50kg paszy(tylko dla krów)

Jałówki dostają 200kg sianokiszonki,słowy i siana.Później wszystko dosypuje i idzie dla krów)

Co zrobić z takim przypadku.Niektóre krowy dopychają się słomą z pszenicy.Sianokiszonka naprawę ładnie pachnie.Trochę tych balotów mam więc muszę jakoś to wykorzystać. Mam jeszcze pryzmę z 2 pokosu i gorczyca z jęczmieniem.

Wiadomość z agroFakt.pl

pp1208    474

melasa super sprawa. napewno to pomoże. najlepiej kupić kilka litrów na sprobowanie na początek :)

tomekskw    4

po dawce widzę,że krowy są napewno przykwaszone

Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

dabaz    61

No za ostre. Sprobuj calego balota słomy i o połowę mniej sianokiszonki. Zobaczymy czy bardziej jałowe im zasmakuje.

leszek1000    33

No za ostre. Sprobuj calego balota słomy i o połowę mniej sianokiszonki. Zobaczymy czy bardziej jałowe im zasmakuje.

No coś wykombinuje.Tylko cielaki jako tako jedzą.Byki też mało jedzą.Sianokiszonka pachnę jakimś ziołem,ale ładny zapach.Wcześniej dostawały z pierwszego pokosu i może nie zasmakowało im.Pierwszy dzień to zjadły prawie wszystko.A dzisiaj rano to 2/3 zostało.wolą podłogę lizać. Nie wiem, wszystko zgnitę odrzucam wiadomo wszystkiego nie odrzucę,ale staram się dokładnie robić tmr.

slawek74    232

słome wymienił bym na twardszą (przenżyto,żytnia ,pszenicza)odją bym wysłodek o
a sinokiszonka po jakiej prasie i jak z wilgotnością jej ?

leszek1000    33

słome wymienił bym na twardszą (przenżyto,żytnia ,pszenicza)odją bym wysłodek o

a sinokiszonka po jakiej prasie i jak z wilgotnością jej ?

stara sipma.Mokra

slawek74    232

na moje oko trochę za wilgotne to wszystko spróbuj raz zrobić mniej suchszego .

zkordalski    95

Sam znalazłes odpowiedz jakimś ziołem . krowy maja bardzo dobry zapach . U mnie jak trafiła sie bela gdzie był jakiś kwiat to już tylko byki to rozpracowywały bo krowy wszystko zostawiły . A myślałem właśnie że wóz to idealna sprawa na takie niepwene bele że ten zapach jednak ginie i one chcą jeść

leszek1000    33

na moje oko trochę za wilgotne to wszystko spróbuj raz zrobić mniej suchszego .

nie rozumiem mniej słomy czy więcej ?

slawek74    232

mniej wysłodek i suchsza sianokiszonka najlepiej zmieszać trochę suchszej trochę wilgotnej i lekko przegłodzić .

leszek1000    33

Sam znalazłes odpowiedz jakimś ziołem . krowy maja bardzo dobry zapach . U mnie jak trafiła sie bela gdzie był jakiś kwiat to już tylko byki to rozpracowywały bo krowy wszystko zostawiły . A myślałem właśnie że wóz to idealna sprawa na takie niepwene bele że ten zapach jednak ginie i one chcą jeść

No też się,zdziwiłem.Wszystko ładnie wymieszane,ale krową coś czują

leszek1000    33

mniej wysłodek i suchsza sianokiszonka najlepiej zmieszać trochę suchszej trochę wilgotnej i lekko przegłodzić .

tylko ja nie mam suchej sianokiszonki tylko tą w belach.A z 2 pokosu nie chce otwierać bo nie starcy mi do wiosny

tomekskw    4

Spróbuj 2 pokos zamiast pierwszego i będziesz miało odpowiedź czy coś z pierwszym pokosem jest nietak.Ewentualnie spróbuj z innej kwatery

Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

leszek1000    33

Spróbuj 2 pokos zamiast pierwszego i będziesz miało odpowiedź czy coś z pierwszym pokosem jest nietak.Ewentualnie spróbuj z innej kwatery

Nie wiem co się stało ale kolejny bat jest dobry.Moim zdaniem tamten balot nie ukisił się bo był zielony,a ten jest brązowy.Urobiłem paszowóz i krowy jedzą.Bydło dostało rozwolnienia.Czy to możliwe,że cały baton nie ukisił się,czym to może być spowodowane.

pawlak2507    6

To od tego zioła dostały biegunki. Na Twoim miejscu szybko bym kupił i podał do wozu preparaty przeciwko biegunce bo mleko spadnie jak tak dłużej będą mieć biegunkę

leszek1000    33

To od tego zioła dostały biegunki. Na Twoim miejscu szybko bym kupił i podał do wozu preparaty przeciwko biegunce bo mleko spadnie jak tak dłużej będą mieć biegunkę

mleko mi już spadło o połowę. bo 2/3 tmr nie zjadły

pawlak2507    6

To następnym razem jak sytuacja się powtórzy to jak najszybciej drugi wóz mieszać, wiadomo czasami trafią się gorsze bele. Oby następny tmr jadły to mleko wróci ale na biegunkę coś by się przydało

ralf    8
Napisano (edytowany)

jak wprowadzałem paszowóz tez tak było u mnie miało znaczenie kolejność zasypywania nigdy nie syp wysłodek na suche siano lub słome bo wtedy nie chcą jeść wysłodki daj przed zasypywaniem śruty i na początek duzo drożdzy hefe z sano lub inne do mieszanki

Edytowano przez ralf

slawek74    232

biegunka prawdopodobnie jest wirusowa a nie koniecznie z paszy niestety to wina mijającej odwilży a to że niechciały jeść paszy to zbieg okoliczności . ja opisuje baloty z której łąki i te gorsze dla jałówek i zasuszonych aw tym roku to koniecznie już w pryzmę .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Wojtas777
      Witam koledzy mam pytanie a raczej potrzebuje doradztwa mam dwuletnia krowe mleczna bardzo wdzieczna spokojna daje bardzo ladne cielaki ale dostalem oferte zamiany jej na dwa cielaki ncb wiek 1,5 miesiaca i jalówke mm czerwono biala w wieku 5 miesiecy i niewiem co robic potrzebuje porady czy warto sie zamienic pomórzcie cos doradzic bede bardzo wdzieczny
    • Przez marconi965
      Witam, od paru dni zmagam się z coraz mniejszą wydajnością u krów mlecznych. W tej chwili dojnych jest 9 sztuk (wszystkie HF), dzienna wydajność wynosi ok 70 litrów. Krowy dostają dziennie ok. 15 kg kiszonki z kukurydzy, 10 kg sianokiszonki, 10 kg siana, 3 kg śruty zbożowej (owies, pszenżyto, jęczmień) i 1 kg śruty rzepakowej/szt. Czy miał ktoś z was podobny problem? Wiele sztuk jest młodych, ale przynajmniej połowa stada jest po wycieleniu, także dziwi mnie ta mała ilość mleka. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    • Przez manitoumlt728
      Witam Wszystkich
      Mam Pytanie. Mam zamiar kupić wóz paszowy i nie wiem jaki. Mam do wyboru Italmix duplex  10m3 (2 ślimaki) oraz RMH mixell 10 m3 na jeden ślimak ? 
      Który znich jest lepszy czy 2 ślimaki czy 1 jeden ?
      czy Lepszy jest z firmy RMH czy Italmix
      Dodam tylko że Italmix ma wym. wys 2,30 szer. 2,15
      a RMH wys 2,45 a szer u dołu 2,25 u góry 2,40-45.
      obora o wymiarach wys 2,50 a szer stołu paszowego 2,50-260 tzn nie licząc żłobu.
      Bardzo bym prosił o opinie
    • Przez rolniczka30
      rano ocielila mi sie moja mucka.wszystko przebieglo sprawnie.niestety wymie ma ogromne,twarde,spuchniete.dala po ocieleniu 2 l siary,po poludniu ok 1litra.kopie-widocznie ja boli.przed samym wycieleniem miala wymie opuchniete ale wlasnie tez mialam wrazenie ze w strzykach nie ma siary.poprzednie cielenie nie bylo takich cyrkow to jej 4 cielenie.to zapalenie czy problem z oxytocyna?masuje ja oczywiscie,ciele jej nie zdaja bo jest osobno.dostala butle z mieszanka glikol,gliceryna,wapn,ladnie sie oczyszcza,lozysko odeszlo 3 h po porodzie w calosci.krowa pije i je.zdajac ja czesciej(niby to oslabia krowe) masowac i czekac do jutra?czy wezwac weta  juz?cieleakowi narazie siary starczy ale krowy zal ze sie meczy.
    • Przez Mistrzu2
      Witam mam problem z zacieleniem krowy ruje występują regularnie i normalnie. Inseminator próbował już dwa razy i gówno co zrobił nadal powtarza. To co niepokojące zauważyłem to nigdy po skończonej RUI nie pojawiała się krew ani po dwóch ani po trzech dniach. U innych sztuk bez względu na to czy weszła ciąża czy nie zawsze po 2 dniach była krew a tu nic sucho. Czy w tym jest gdzieś problem? Czy próbować własnym bykiem? 

Niestety na moim rynku jest niedobór inseminatorów i ten co jest "biznesmen" przyjeżdża do mnie kiedy mu wygodniej nawet po 4 godzinach od wystąpienia RUI właściwej, a nie na konkretną godzinę  zawartą w instrukcji, czyli po min 8 -10 H
      Zawsze stosowałem się według tych instrukcji 
      http://www.ams.zdrowemiasto.pl/czytaj/007.html
      http://www.ams.zdrowemiasto.pl/czytaj/002.html 

Może ktoś poleci dobrego inseminatora co prawidłowo zbadałby moją krowę i ewentualnie zacielił za raz. Jestem z okolic Bielska Podlaskiego. 

Dlaczego po 2 dniach po RUI u krowy nie krwi?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.