Polecane posty

lazik11441    23

Witam :) chciałbym zadać pytanie osobom które niedawno budowały bądź obecnie budują nową tuczarnie :) na forum można znaleźć dużo tematów o tuczarniach ale żaden nie odpowiada na moje pytanie :) mianowicie chciałbym postawić nowoczesną tuczarnie na pełnym ruszcie, najlepiej żeby to była konstrukcja stalowa. jak się spisuje taka budowa ze stali lepsza od tradycyjnych z cegieł? jakie są różnice w kosztach budowy? :) w pełni zautomatyzowana (paszociągi wentylacja mechaniczna bądź grawitacyjna). no około 1800 sztuk cykl oczywiście otwarty :) zakładam również że na początku mogła by byś taka sytuacja że chciałbym prowadzić tucz nakładczy w tej tuczarni :) czy opłacalne jest wziąć kredyt na taką inwestycję i jak długo bym go spłacał, bez wkładu własnego :) pytanie jest do osób w temacie (budujących taki obiekt bądź zamierzającym budować ale już wszystko wiedzą i podzielą się ze mną ) za komentarze typy " nie opłaci się" bez argumentacji bądź " jeżeli jesteś zielony to daj sobie spokój" to dziękuje ale nie po to pytam żeby zostać zhejtowany tylko się dowiedzieć czy mogę tak sobie planować, od osób które mają o tym pojecie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel328    645

ja uważam wręcz odwrotnie, banki wola dawać kasę na cala inwestycje, przyklad: brat chciał budować dom na kredyt, miał 50 tys jako wkład własny to jeden z banków na wstępie mu powiedział ze tylko i wyłącznie kredyt na 100% inwestycji.


Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

jeszcze się nie spotkałem z tym żeby bank nie chciał wkładu własnego
i uważam jak Łukasz


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49
Napisano (edytowany)

Po pierwsze pierw proponowałbym skończyć szkołę i spróbować pracować i utrzymać się z gospodarstwa 

 

A co do chlewni to powiem tak: Bank da Ci kredyt na 15 lat , przez 15 lat 60 % zysku będziesz oddawał do banku , 10 % wydasz na wodę i prąd 

Po 15 latach kredyt spłacisz ale będziesz brał nowy, żeby wymienić ruszta bo przez 15 lat się zużyją 

 

U mnie w okolicy Agri plus i cedrob oferują współpracę, nawet załątwiają kredyt po części, cedrob nawet spotkanie zorganizował i jak pokazali kalkulacje to ładnie wyglądały, ale po głębszym przeanalizowaniu było wszystko zaniżone. Co miesiąc przy 2 tys sztuk na czysto zostawało jakoś 5 tys, ale na karku kolosalny kredyt 

 

Jak masz ochotę na chlewnię to postaw sobie na 600 sztuk, nawiąż współpracę żeby Ci przywiezli warchlaka i paszę i co miesiąc masz wypłatę do ręki 

 

Edytowano przez adrian3005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilSokoowski    109
Napisano (edytowany)

Chyba jakies bledne wyliczenia masz kolego.... kuzyn pobudowal chlewnie i ma 6 tys na czysto przy 1000 sztukach a umowe ma podpisana z agriplus a podobno najlepiej teraz placi cedrob (60 zl od sztuki)

Edytowano przez KamilSokoowski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49
Napisano (edytowany)

kuzyn ma kredyz z agri na 15 lat ?

 

a cedrob płaci 55 zł ale umowę trzeba podpisać na 15 lat i mieć nowy budynek, dodatkowo jeszcze wpisują się w hipotekę, tak zwany weksel trzeba z nimi zrobić

Edytowano przez adrian3005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

Po pierwsze pierw proponowałbym skończyć szkołę i spróbować pracować i utrzymać się z gospodarstwa 

 

A co do chlewni to powiem tak: Bank da Ci kredyt na 15 lat , przez 15 lat 60 % zysku będziesz oddawał do banku , 10 % wydasz na wodę i prąd 

Po 15 latach kredyt spłacisz ale będziesz brał nowy, żeby wymienić ruszta bo przez 15 lat się zużyją 

 

U mnie w okolicy Agri plus i cedrob oferują współpracę, nawet załątwiają kredyt po części, cedrob nawet spotkanie zorganizował i jak pokazali kalkulacje to ładnie wyglądały, ale po głębszym przeanalizowaniu było wszystko zaniżone. Co miesiąc przy 2 tys sztuk na czysto zostawało jakoś 5 tys, ale na karku kolosalny kredyt 

 

Jak masz ochotę na chlewnię to postaw sobie na 600 sztuk, nawiąż współpracę żeby Ci przywiezli warchlaka i paszę i co miesiąc masz wypłatę do ręki 

 

skończyłem szkołę i pracuję w gospodarstwie rodziców, tzn mam już część na siebie(młody rolnik), ale chciałbym cos swojego a czasu mi wystarczy i na to i na to :)

tucz nakładczy to tylko na poczatku bym chciał prowadzić bo lepsze to niż brac kredyt na warchlaki ale to tak max 2-3 lata :)

a cedrob to pomaga nawet wybudować chlewnie na 2000 tysiące sztuk z tym że umowa na 2 lata i niby na czysto miesięcznie dla rolnika ma zostać 12-14 tysi, tylko to jest jakiś projekt który sie dopiero zaczyna :)

nie bardzo mi się opłaci na 600 sztuk bo jeżeli by szło dobrze to bym w przyszłości postawił na lochy i wtedy ta na 600 sztuk jest mała :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilSokoowski    109

Kuzyn ma podisana umowe na 10lat. do tego dostaje 200tys za nowy budynek ktore maja byc placone ratalnie co roku przez 10lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

Kuzyn ma podisana umowe na 10lat. do tego dostaje 200tys za nowy budynek ktore maja byc placone ratalnie co roku przez 10lat.

 

to chwali sobie mówisz? :D ale 200 tysi co rok to 2 melony wyjdzie czyli nowy budynek albo dwa takie po 1000 sztuk. to by chyba za dobre było xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

Kolego policz to realnie policz po 40zł teraz firmy które proponuja tucz podniosły bo i cena świni poszła lekko w góre 40złx 1800=72000tucz trwa ok 3-3,5 miesiaca to miesieczne zostaje Ci 24000 odlicz prad i wodę bo to po twojej stronie to myśleś ze 20000 zostaje od tego chyba trzeba zapłacić podatek jakiś bo sie przepisy pozmieniały

Myśle że taka chlewnia to iwestycja 4 000 000zł kredyt na 3% to odsetki roczne 120 000 to miesiecznie same odsetki 10000zł

Tylko bardzo zmieniło sie prawo budowlane i cieżko jest uzyskać pozwolenie na budowę takiej chlewni środowisko zagospodarowanie gnojowicy przeliczaj na ilść hektarów i na poczatku to zorientuj sie czy wogóle masz szansę dostać pozwolenie 


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

to znaczy tak sobie liczylem już mniej więcej, no ale nie liczylem aż 4 miliony tą inwestycję tylko tak z 1,5 miliona bo wiecej to chyba nie wyjdzie, odliczyl bym sobie vat i to całkiem fajnie wychodzi, tylko się chciałem dowiedzieć od kogoś kto tak zrobił czy jest zadowolony itp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

4 mln to chyba pasniki musiałaby być ze złota już ;-) tak jak kolega pisze okolice 1,5 mln i to brutto myślę. Kolega się niedawno pytał o chlewnie na 500 szt to powiedzieli mu ze jak sam by dużo zrobił, tzn murowanie z jakimś pomocnikiem, układanie rusztow, płytę warstwowa by sam założył to spokojnie do 300 tys brutto by się zmieścił jak nie mniej nawet. Czyli wychodzi 600 zł na tucznika, tutaj liczymy już 830 zł na stanowisko, także myślę spokojnie do 1,5 mln da się zmieścić ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jak ci się uda tanio zrobić to może w 2mln się zmieścisz. w naszej okolicy każdemu kto buduje tak wychodzi czyli ok 1000 zł za jedno stanowisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

4 mln to chyba pasniki musiałaby być ze złota już ;-) tak jak kolega pisze okolice 1,5 mln i to brutto myślę. Kolega się niedawno pytał o chlewnie na 500 szt to powiedzieli mu ze jak sam by dużo zrobił, tzn murowanie z jakimś pomocnikiem, układanie rusztow, płytę warstwowa by sam założył to spokojnie do 300 tys brutto by się zmieścił jak nie mniej nawet. Czyli wychodzi 600 zł na tucznika, tutaj liczymy już 830 zł na stanowisko, także myślę spokojnie do 1,5 mln da się zmieścić ;-)

 

Kuzyn postawił na 400 szt to sam dużo robił i koszt +/- 400 tyś.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

ja rozumiem gdy nie ma się na codzień wiele zajęcia to można powoli samemu stawiać chlewnie i o wiele taniej to wyjdzie ale gdy nie masz czasu ani tylu ludzi żeby pobudować samemu chlewnie to musowo przez firme i dlatego takie koszty typu 1000zł na tucznika wychodzą , właśnie pozwolenia są najtrudniejsze ale do przejścia , z tego co się orientuję to przy produkcji 6tys rocznie tucznika musisz mieć około 130ha żeby zagospodarować gnojowice i nie przekroczyć norm azotu , jest też zapis że co najmniej 70% gnojowicy musisz zagospodarować, chlewnie postawi się do 2mln , według cedrobu do 1,6ml. ale dolicz teren utwardzony , ogrodzenie , przyłącza prądu , woda , musisz kupić do tego beczkę do wywozu gnojowicy i odpowiednio duży ciągnik , beczką 3tys l to będziesz cały czas woził . musisz mieć także kogoś do pomocy bo nie wieżę że uda Ci się samemu przy sprzedaży nagonić tuczniki na samochód , i myśle że na kredyt musisz mieć wkład własny ale zanim załatwisz pozwolenia na budowę to i może już coś odłożysz z innej pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszBRO    197

średnio na chlewnie na pełnym ruszcie trzeba liczyć 1000-1200 zł za metr kwadratowy zależy jakie materiały jaka firma. Ja kupujac gospodarstwo z budynkami musialem 20% wkładu własnego mieć. Myśle że do odważnych świat należy kalkulować wszystko lepiej nie ciać kosztów przy liczeniu lepiej troche dodac zeby później nie było rozczarowania. Sam myśle o budynku na lochy na 100 sztuk lecz narazie sie wstrzymałem bo nie wiadomo co z pomorem dalej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tymtus
      Witam. Ostatnio czytałem o tuczarniach samospływowych, i mam możliwość zmodernizowania (nie teraz, ale może za rok) pewnej części stajni.
      Z moich obliczeń wychodzi tak.
       
       
      Sądzicie, że wszystko będzie dobrze, tuczniki nie będą miały zbyt dużej górki, obornik będzie dobrze spływał itp itd?
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      posiada ktos taka tuczarnie ?
      zastanawiam sie na przerobieniem obory po bydle i zastosowaniem takiego systemu
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      Witam, chciałbym wybydować w niedalekiej przyszłości tuczarnie 500-800 sztuk. Taka rozbierzność, ponieważ nie wiem ile wynosi koszt budowy i czy w budżecie się zmieszczę. Bardziej rozważam opcje z rusztami, koszt budowy na ściółce znacznie wyższy.  Ktoś postawił chlewnie na 750 sztuk i powiedział, że całkowity koszt budowy i wyposażenia wyniósł go niespełna 600 tyś brutto. Jest to realne ? 
      Ile trwa załatwianie formalności przy budowie takiej tuczarni ?
      Jakie dokumenty są potrzebne ? 
      Jakie ciekawe rozwiązania można zastosować jeśli chodzi o wyposażenie tuczarni ? 
      Ruszta, jak to zrobić aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, zniwelować zimno itd.  
      Ktoś niedawno budował tuczarnie ? 
      Może ktoś posiada tuczarnie na ściółce o dużej obsadzie ? 
      Jeśli tak to jak to wygląda, jeśli chodzi o obornik. 
      pozdrawiam. 
    • Przez FarmaBiegun
      Zapraszam do obejrzenia. Jeśli macie jakieś pytania, mogę odpowiedzieć
      https://www.youtube.com/watch?v=q9OFqfis9Ks



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj