Budowa obory dla krów mlecznych
Przez
Funn, w Budynki i obejścia gospodarskie
-
Podobna zawartość
-
Przez Mircia26
Witam!
Tak jak w temacie. Obora nieduża, bo z 45 metrów kwadratowych. W niej 6 krów mlecznych. Budowana za tak zwanego "Niemca". Wyciąg w postaci otworu w stropie 1x1 metra. Para wodna osadza się na wewnetrznej stronie dachu. I nie wiem czy to starcza? Trochę za wilgotno chyba. Ale jak na dworze mokro i wilgotno to jak w oborze obniżyć wilgotność?
-
Przez rolnikokos
Witam wszystkich,
Na wiosnę startuję z przebudową starej stodoły na magazyn zbożowy i z tyłu dostawienia wiaty na maszyny.
Mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.
W stodole mam zamiar magazynować jak najwięcej ile jest to możliwe zboża. Liczę, że do 2 lub 2.5m wysokości zboże będzie zasypane na ściany + stożek na środku czyli jakieś 3.5m na środku. Wiata z tyłu stodoły dach jednospadowy po całej jej długości szerokość 6.5m +/- ponieważ chcę użyć starej więźby z stodoły, a na stodole będzie nowa. W przyszłości wiatę będę również użytkował jako magazyn na zboże.
Stara stodoła jest wymurowana z białej cegły silikatowej i z niej zostawię tylko boczne ściany nośne i słupy które są rozmieszczone tak jak na rysunku resztę będę murował do samego wieńca z suporexu solbet na zaprawę klejową. Na to wieniec, murłata i dach dwuspadowy z blachy trapezowej i membrana. Wrota przesuwne na szynie.
Wiata dach jednospadowy z membraną.
W środku pomiędzy stodołą, a wiatą zostawię wrota żeby muc sprawniej jeździć z przyczepami.
Muszę wylać nowe fundamenty, pomiędzy słupami w stodole, ponieważ wcześniej bylo tylko 1.5m scianki z białej cegły silikatowej i deski.
1. Pierwsze pytanie czy w połowie wymurowanych nowych ścian wylać dodatkowy poziomy wieniec dokoła aby zboże nie rozepchalo ścian. Myślałem również czy by nie zrobić dodatkowych pionowych słupów żelbetowych pomiędzy murowanymi slupami ale przy rozstawie 3.9m i 2.7m jest sens?
2. Jakiej Fi ø10,12,14 grubości prętów zbrojeniowych użyć przy robieniu belek do fundamentów i wieńca oraz jak rozmieścić pręty w belce?
3. Ściany boczne w wiacie pierw myślałem obić blachą ale jeśli w przyszłości mam tam również magazynować zboże do 2.5m wysokości na tylną ścianę to może warto by było wylać fundament i wymurować z suporexu? Stara murłata z stodoły przy rozstawie słupów w wiacie 6.6m wytrzyma obciążenie dachu?
4. W jaki sposób tanio zrobić posadzke w stodole i wiacie ?
Myślałem o podbudowie z piaski 20cm, zagęścić na to folia dwa razy i wylać 15cm betonu b25 zatrzeć na gładko zacieraczką maszynową.
5.Nie wiem jak z wiatą, wstępnie wychodzi jakieś 112m2, mógłbym podzielić na 2 po 50m2 i zrobić odstęp ale do przechowywania zboża to bezsensu.
Czy do dobudowania wiaty do stodoły powyżej 100m2 muszę mieć projekt budowlany i zezwolenie czy zgłoszenie wystarczy do gminy?
Chcę to zrobić raz solidnie i przyszłościowo żeby muc magazynować jak najwięcej zboża
w normalnych pieniądzach. Mógłbym zburzyć stodołę i postawić kompletnie nowy magazyn ale to już robią się kolejne koszty i ogromne pieniądze za takie hale, a do stodoły nie potrzebuję projektu.
W jaki sposób wy byście to zrobili na moim miejscu?
Trochę się rozpisałem, będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam
-
Przez Matifryd
Witam. Czy z programu bioasekuracji można postawić wiate na słomę? Niby coś piszą że tak, ale może ktoś korzysta akurat z tej opcji i wie coś więcej. Z góry dziękuję za podpowiedzi 😉
-
Przez hodowcamlody
Brakuje mi miejsca na krowy dojne i chciałbym jałówki dać luzem do wiaty. Narazie nic wielkiego do dołożyłbym do starej obory to 9m miałby tylko stół paszowy, ale myślę że przy takiej długości wejdzie z 15 jałówek takich np 300-400kg. To by była głęboka ściółka itd ale no nie chcę żeby były mrozy w środku bo gorzej rosną itd. Sama blacha na ściany mi się wydaje że mało. Myślałem dać deski od środka, styrodur 3cm, folię paraizolacyjna i blacha? Albo deska 5cm, folia i blacha? Ma to jakiś sens? Płyta warstwowa to koszt z metra 60m2, wydaje się mi że taniej zrobi tak. mi
-
Przez czaro
Cześć
Co polecacie jako zbrojenie do posadzki w magazynie na zboże: krata z drutu fi5 lub fi6 ewentualnie gotowe elementy (maty) czy włókna stalowe lub polietylenowe?
Posadzka o grubości 10-15 cm będzie wylewana na chudziak. Oprócz zboża będą znajdowały się tam od czasu do czasu jakieś maszyny lub nawozy.
-