Skocz do zawartości
News
czerwonywozek

Staż pracy w rolnictwie a przetargi w ANR

Polecane posty

Witam.

Spróbuje opisać problem.

Posiadam wykształcenie inne niż rolnicze- a od kwietnia bede miec kwalifikacje r. 03.

posiadam 6 ha ziemi.

pracuje zawodowo i odprowadzam ZUS-tzn pracodawca.

Startowałem do przetrargów na dzierżawę, złożyłem wszystkie wymagane dokumenty oświadczenia, ale, komisja przetargowa odrzuciła mnie z przetargów bo:

- mój staz pracy jako domownika (pomagałem rodzicom w gospodarstwie jak chodziłem do szkoły sredniej, studia itd.) został nie zaliczony przez komisje przetargową  ponieważ nie jest to jeden z 3 wariantów poświadczenia stazu pracy.
dla bardziej wtajemniczonych nie bede pisać co i jak ..

otóz dziś przejrzałem kilka ustaw i trafilem na ustawę 
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

która zawiera wpis, że ja jako domownik mogę mieć zaliczony staż pracy do emerytury (urodzony jestem po 1983)

tak wiec czy takowy staż pracy nie moze być zaliczany do pracy w gospodarstwie przez ANR a jest zaliczany przez KRUS?

dopisane jest rowniez ze musi być 2 swiadków poswiadczających ten staz zę pracowałem jako domownik u rodziców, a wszystko sporzadzone przez Urzad Gminy.

pisałem nawet do prezesa agnecji ale odpisał o tych 3 wariantach(niewspomnianych wyżej)- one widnieja w rozporzadzeniu o przetragach na ziemie rolną i warunkach jakie musza byc  spełnione do udziału  w przetargach na dzerżawę.

Czy ktoś z Was miał podobny przypadek, lub cos wie jak to ugryźć.

Zależy mi na powiekszaniu gospodarstwa - jestem synem rolnika- czy udac sie do prawnika, ale czy warto rozpocznac jaką batalie z Anr.

Dodam ze w mojej gminie jest głód ziemi a słupy jak brały tak biorą ziemię, an ikt tego nie kontroluje..

pozdrawiam 

Marcin

Armag    2

Za staż pracy w rolnictwie masz liczone lata opłacane przez ciebie/rodziców KRUSu. No i tu zaczynają cię schody. Jak pracujesz na ZUSie to on ma pierwszeństwo przed krusem. To że rodzice cię ubezpieczyli jako domownika na czas nauki szkolnej nie daje ci nic poza stażem do emerytury. I tu masz tak jak piszesz te 2 lata przy wymogu poświadczenia przez 2 świadków że faktycznie pomagałeś rodzicom. to się nazywało jakoś po swojemu.

Z tego o co im chodzi musiałbyś mieć płacony oddzielny krus jako domownik rolnika (jako członek rodziny rolnika pracujący w gospodarstwie masz do tego prawo, Masz zaliczany staż pracy do emerytury i składki emerytalno-rentowe odprowadzasz za siebie)

Będąc pełnoletnim rodzice mieli cię podłączonego do ubezpieczenia zdrowotnego i chorobowego, nic więcej. Takie miałeś z tego co opisujesz. Niestety nie wygrasz tej batalii. Musiałbyś się ubezpieczyć jako domownik i zapłacić 3 lata w tył. ale tu też haczyk. Musiałbyś mieć okres bezskłatkowy w Zusie w tym czasie. 

Masz identyczną sprawę jak moja przyszła żona, ale ona chciała, żeby jej staż pracy w rolnictwie zaliczyli zamiast wykształcenia na Mlodego Rolnika, a tu d*pa bo musi mieć szkołę rolniczą i idzie w kamasze do szkoły. Tak na młodego rolnika da się wziąść dotacje po czym wziąść później ślub z rolnikiem. Niestyty ze ślubem musiałem poczekać do decyzji ARiMRu

GR_Stachnik    24

Jesteś na Zusie więc jak chcesz wbić się w definicję rolnika indywidualnego chcącego powiększyć gospodarstwo rodzinne? Z Cb taki sam SŁup

Wiadomość z agroFakt.pl

Jesteś na Zusie więc jak chcesz wbić się w definicję rolnika indywidualnego chcącego powiększyć gospodarstwo rodzinne? Z Cb taki sam SŁup

nie masz nic mądrego do powiedzenia, to nie odpowiadaj!

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rafkap
      Już od 26 września według zapowiedzi Ministra Rolnictwa ruszają wypłaty suszowe.
      W ciągu pierwszego tygodnia wnioski złożyło 9 tyś rolników. 
      Piszcie kiedy dostaniecie przelewy, z jakich gmin jesteście.
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez piotreks90
      Witam
      Mam pytanie rodzice planują przepisać mi kilka hektarów ziemi lecz mam skończone technikum o profilu nie  rolniczym a odrazu po szkole podjąłem pracę na etacie. Z przepisaniem ziemi to raczej nie będzie problemu ale żeby być '' rolnikiem '' w dzisiejszych czasach potrzebne jest wykształcenie , co mogę zrobić czy jest jakieś obejście przepisów, nadmienię że pracuje z rodzicami od małego. 
      Oraz mam drugie pytanie odnośnie założenia nowego siedliska na przepisanej zmieni potrzebuje być rolnikiem , jak ktoś ma szerszą wiedzę niech udzieli mi trochę wiadomości w przystępny sposób
    • Przez zignorowany6
      Witam, poszukuję stron na których można kupić części i używane sprzęty tokarskie.
      Z góry dziękuję za pomoc.
    • Przez Daria88
      Witam, Czy istnieje możliwość ubezpieczenia się w krusie jako domownik w pełnym zakresie ale wstecz? Od kwietnia zeszłego roku nie podlegam ubezpieczeniu w zusie i chciałabym tą lukę zapełnić ubezpieczeniem w krusie. Jeśli jest taka możliwość , jak należy przeprowadzić cały proces ?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.