Skocz do zawartości
News
Sokol2

Jaki podatek od zakupu nieruchomości?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sokol2    16

Witam,

kupuje działkę 0,25ha nie zabudowana sąsiadujacą z moim gosp. Jestem płatnikiem vat. Gosp. mam dłużej niz 5 lat. Zbywcą jest osoba prywatna która połowę tej działki miała zapisane 12 lat temu a druga połowe od 0,5 roku ma wspadku po bracie który zmarł.

Jaki bede musiał zapłacić podatek u notariusza?? Tzn jaki % od wartości i wogóle czy jakieś inne koszta będą. Za notariusza płaci zbywca

tomek73    233

Kupujący czyli ty opłacasz notariusza z 1,2- 1,5 tyś wyjdzie. Notariusz wszystko wyliczy.

Pytanie czy będzie można przepisać, bo część działki została przepisana 6 miesięcy temu, czyli po wejściu ustawy

Wiadomość z agroFakt.pl

ton16    2

kolega wyżej ma racje, do 30 arów ustawa nie obowiązuje, co innego jeżeli są tam drzewa lasy itp w ewidencji to może być umowa warunkowa na rzecz lasów, co do podatku to pcc w tym wypadku wynosi 2% od ceny wartości. A taksa notarialna liczona jest od wartości działki + opłata sądowa i koszty wypisów. W sumie jeśli masz gospodarstwo ponad 11 ha to możesz kupić na powiększenie gospodarstwa i będziesz zwolniony z podatku pcc.
jeszcze jest sprawa podatku od spadków i darowizn, bo nie minęło 5 lat, a pewnie sprzedający skorzystał ze zwolnienia, swoją droga miał 6 miesięcy na zgłoszenie spadku, bo inaczej i tak podatek ten będzie.

Sokol2    16

na mam powyżej 11ha, formalnie mamy wpisane 70tys zł i on coś mówił ze dodatkowo bede miał ok 4300zł podatku do zapłaty

tomek73    233

Ja teraz zamieniałem pole które nie miałem 5 lat.

Zapąłciłem 1600 ale to razy 2 wiec 3200 zł za całość. Opłaty naliczone od 65 tyś, od wyższej wartości działki,  w tym podatek .

Podatek dlatego zapłaciłem bo to była zamiana,  a jak bym kupił to wtedy nie płace podatku, bo jest zwolnienie jak  pole rolnik rolnikowi  sprzedaje, i pole jest dalej użytkowane rolniczo.

Nie chciałem kupować bo te same koszta notariusza, a jeszcze muszę zapłacić pieniądze  za pole tylko przelewem przez bank i tamten tak samo musi kupić ode mnie i zapłacić przelewem.

Wszystkie tranzakcje powyżej 15 tyś zł muszą iść przez bank.

Sokol2    16

A ja mam niby załatwione ze sprzedajacym ze gotówką mu zapłace a wartość dużo większa niż 15 tys. Musi być przelew jeśli nie ma VATu w tej cenie?

tomek73    233

Tak musi. Wszystkie tranzakcje w kraju powyżej 15 tyś zł, muszą być robione przez bank. Takie jest teraz prawo. 

To jest dla urzędu skarbowego i oni do 5 lat mogą zarządać tego. Vat tu nie ma nic do rzeczy.

Praktyka wygląda inaczej.

Sokol2    16

a jakby zaznaczyć ze płatnosc bedzie w kilku ratach po 14 tys to by przeszło gotówka??

tomek73    233

Nie wiem,  pytaj notariusza. Podejrzewam ze to nie będzie przestrzegane.

Sokol2    16

zapłaciłem 4500zł. gotówka, jeśli chodzi o pcc to jak chcę to mogę sie odwołać do us o zwrot ale 90%  że nie odzyskam podatku bo działka ma poniżej ha i bede miał kontrole. ymmmmmmmmmmmm

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez MarcinKoczewski
      Witajcie mam pytanie 
      Czy dzierżawca jak ma oddaną ziemię w dzierżawę  umowa pisemną ma prawo brac dopłaty bezpośrednie  
      Osoba która  chce wydzierzawic ziemie chce brać dopłaty  
      I tu pytanie czy jak  osoba która weźmie ziemię w dzierżawę  może złożyć  wniosek o dopłaty Cży to będzie zgodne z prawem 
      Z góry dziękuję i sorki jak juz temat był 

• Przez rafmax
      Witam,
      Zamierzam przejść na VAT w rolnictwie. Mam nie duże gospodarstwo ale po wstępnych wyliczeniach raczej będę miał nadwyżkę Vat z faktur zakupowych nad Vat z faktur sprzedaży. Mam tylko pytanie:
      W jaki sposób mogę sprzedać zwierzę, np. źrebaka dla tak zwanego handlarza który zapewne Vatowcem nie jest? Czy musze mieć kasę fiskalną i wystawić mu paragon? Czy w ogóle muszę mieć kasę fiskalną skoro większość sprzedaży będzie dla podmiotów które są na Vacie, wiec bedę wystawiał faktury sprzedaży?

• Przez kendzior15
      Cześć mam pytanie do kolegów którzy jeżdżą, wynajmują maszyny, jaka jest stawka dla operatora sieczkarni i kombajnu za hektar? Podkreślam że mam wszystkie uprawnienia na maszyny
    • Przez szaman1
      Witam jeżeli mam wykorzystane 13 tys euro de minimis, i teraz zakupie ziemie jednorazowo przekroczę ten limit o 1 tys euro. Czyli w sumie będzie to 16 tys euro. To dobrze rozumiem że będę musiał zwrócić  te 3 tys euro.?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.