Polecane posty

lukbold    1054

Chciałbym obmurować wiatę i zrobić miejsce dla 20 cieląt w 3 kojcach. Wiata ma wymiar 14x 5.5 oraz 5m wysokości. Pasowałoby mi zrobić strop, żeby te cielęta w zimie nie zmarzły a już a tym bardziej nie było problemów z wodą. Z czego można by zrobić w miarę tani strop, na którym składowałbym max kilka warstw kostek z sianem? Czy jest fizycznie jest możliwe zrobienie stropu szerokości 5.5m bez podpór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

wiata konstrukcji metalowej czy drewnianej? jeśli metalowej to spawasz do słupów jakiś mocny profil albo dwuteownik i na to kładziesz płyte obornicką taką jak na dach i gotowe. ocieplony strop i skraplać się nie będzie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1701    3

ale jeśli zrobisz taki strop bez wentylacji do góry to skraplać się będzie aż miło mimo ze dasz płyte obornicką. musi być wentylacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Na te płyty planujesz położyć "kilka warstw kostek z sianem"?

Ten "mocny profil albo dwuteownik" to wzdłuż, czy w poprzek?


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

No siana to się za wiele już nie robi (200-250 kostek) ale pasuje je gdzieś schować przy okazji zwalniając miejsce w stodole... Tylko te 5.5m rozpiętości wydaje mi się dużo aby tego nie podpierać... mam w planie mała ładowarkę ale narazie cyklopem myślałem usuwać obornik z kojców temu te podpory mi tak nie pasują. Ale chyba bez nich nie da rady.
Rozważam też opcje obniżenia konstrukcji dachu a zamiast blachy trapezowej dać płytę warstwowa i tyle... Pewno będzie prościej. Siano do stodoły i finał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Co do szerokości 5, 5 m to nie ma najmniejszego problemu. Są płyty o większych długościach nie potrzebujące żadnych podpór. Mówię o gotowych stropowych płytach kanałowych typu S - to żelbetowe elementy stropowe z otworami (kanałami). Płyty produkowane są w różnych długościach i grubościach. Jak dla Ciebie odpowiednie byłyby płyty „S-24” o grubości 24 cm dla obciążeń do 10 kN/m2 przy długości do 590 cm. Przy tej konstrukcji odchodzi kłopotliwe stemplowanie a pozwalają na szybkie wykonanie dużych powierzchni stropów, wystarczy zatkać otwory aby zapobiec dostawaniu się mieszanki betonowej do otworów w czasie wykonywania wieńców stropowych. Odchodzi także wykonywanie podpór.

Nie wiem jakim portfelem dysponujesz, ale znając życie ta forma wykonania stropu będzie za droga. Do tego dochodzi koszt wybudowania solidnych ścian, jeśli ich nie ma, ze względu na masę płyt.

 

Płyty wielowarstwowe są dość wytrzymałe, ale raczej odpada układanie na nich kostek siana. Z rozbiórki można kupić takie płyty w dobrych pieniądzach, także o długościach 6mb

 

Co do skraplania to przy małych cielętach problemu można powiedzieć nie ma, ale gdy podrosną trzeba koniecznie zapewnić wentylację.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Musze się rozejrzeć za tymi płytami stropowymi w okolicy. Może i tanie to nie jest ale cóż innego wymyślić. Ciekawe czy ze względu na moje małe wymagania odnośnie jego późniejszego użytkowania obeszłoby się bez oblania tego betonem... ot postawić na murach i tyle. 

Wentylacja poprzez takie płyty stropowe to raczej nie przejdzie. Może okna wystarczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1701    3

okna nie wystarczą. w oborze ze stropem muszą być otwory w stropie z wyprowadzeniem na dach. świeże powietrze wpada przez okna a przez te otwory w stropie wydostaje się ciepłe 'oborowe' powietrze. jeśli tego nie będzie będzie sie lało po suficie. mowa o okresie zimowym oczywiscie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

W starej oborze właśnie tak mam... w dodatku wentylator w kominie no ale w takiej płycie stropowej otworu nie zrobisz... tak mi się wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj