pawelektryk

Przebudowa garażu na obore

Polecane posty

pawelektryk    1

Jak wyżej w temacie. Garaż ma wymiary 9x15. Z ojcem planujemy to przerobić na obore, na początku były by tam opasy, ale pewnie po kilku latach były by jałówki. Ojciec sie upiera nad jednym żędem stanowisk, ale trzymanie w takim budynku tylko 12 sztuk to tak mało opłacalne. Mój pomysł to uspawanie drabiny paszowej tak narazie żeby stały na uwiezi dopuki sie stado nie powiekszy, a po jakims czasie zrobienie 3 kojcy i bydło luzem. Moje pytanie to czy kuć posadzke która jest teraz i robiś jakieś odpływy gnojówki skoro ma być głebokaściółka czy zostawić tak jak jest, no i czy mój pomysł ma sens czy lepiej te stanowiska? post-153159-0-00841200-1485937399_thumb.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37
Napisano (edytowany)

kolego opisz stan tego budynku. zrób foto jak on wygląda na zewnątrz czy masz miejsce na wybieg. ja bym robił na luz. opasy lepiej przyrastają więcej ich wpuścisz a jak masz możliwość zrobić wybieg to jeszcze większy plus, dochodzi świeże powietrze co jest kolejnym plusem dla opasu. głęboka ściółka nie potrzebuje odpływu ścieków bo ich tam nie ma. całą gnojówkę pochłania słoma. ja mam na głębokiej mam też uwięziowe stanowiska i nigdzie nie mam odpływu bo słoma chłonie gnojówkę. 

Edytowano przez KarolGo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

Kolego mylisz sie teraz zgodnie z wymogami jest potrzebny odpływ na gnojowke:)

to podrzuć mi link na takie wymogi. to nawet się mija z celem robić odpływ jak ściółka wszystko chłonie. u mnie weterynaria była i dobrostan przeszedł bezproblemowa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelektryk    1

Budynek jak na zdj. szerokość siany na jedną cegłe, tylko to tynować czy może jeszcze murować w srodku z pustaka zeby zabezpieczyć cegłe? jak myślicie jak zrobie okna tylko we wrotach to wystarczy światła? no i jak zabezpieczyć konstrukcje dachu bo jest drewniana.
post-153159-0-71021100-1486016932_thumb.jpg post-153159-0-30949500-1486016960_thumb.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
etihw    6
Napisano (edytowany)

Jakby był kawałek szerszy tak chociaż 3 metry to by tam można było wcisnąć 2 rzędy ale w tej sytuacji chyba kojce wygodniejsze i więcej wejdzie. Nie wiem jak to dokładnie jest z przepisami ale jeżeli w głównej oborze masz zbiornik na gnojówkę nie powinieneś mieć problemu z tego powodu. U mnie fakt że stoją cielaki, nie duże byki w kojcach i powodzi jakiś nie ma. Chociaż wiadomo jeżeli miałbyś jakąkolwiek możliwość zrobić odpływu tego to nie zaszkodzi. 

Edytowano przez etihw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelektryk    1

No to fakt te dodatkowe 3 metry to by już było coś, ale jest tak jest i prawdopodobnie będą kojce, z odopływem gnojowki to narazie będzie bez, zobaczymy jak to się sprawdzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
etihw    6

I dodatkowo jeżeli chcesz mieć więcej jeszcze przestrzeni i więcej tam sztuk trzymać, zrób mała przybudówkę na wybieg i korytarz paszowy bo patrząc na te zdjęcia masz trochę miejsca z prawej strony ale ciężko określić ile. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelektryk    1

korytarz paszowy będzie w budynku, a z prawej strony jest jeszczs 5 m więc pewnie będzie tam wybieg na czas wywalania obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

z drugiej strony garażu co masz? ja bym robił na luz byki. ganek paszowy na 2 metry i zostaje Ci 7x15m 


tej cegły byki nie ruszą... zabezpieczyć tylko drzwi. w dachu możesz świetliki wstawić a w drzwiach pleksi żeby na lato wyjąć jakbyś nie robił wybiegu. tam masz pole możliwości tylko pozazdrościć :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelektryk    1

korytarz będzie szerszy 3m bo chciałbym traktorem wjechać, sianokiszonke wstawić czy kieszonki z qq nawiezc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Mam podobny pomysł więc podepnę się tu.

 

Przymierzamy sie do przebudowy niedawno postawionej hali na oborę. Ma ona wymiary 26 x 9,8 m. Więźba jest niestety z drewna i o to się najbardziej obawiam. Ale przeglądałem trochę galerię i widziałem że sporo osób tez ma tak zrobione.

Zdjęcia hali są w galerii mojej.

 

Zagruntował bym to jeszcze raz czymś i dał piankę natryskową, a pod wierzchołkiem zostawił szczelinę do pary ( tylko nie wiem czy ta co jest pod gąsiorem wystarczy ;) )

Wjazdy były by zamurowane i okna wstawione. Na szczycie, lub szczytach wykute po 3 wrota. do stołu paszowego i do wygarniania obornika 2.

Obora miała by być wolno stanowiskowa i dalej tak do końca nie wiem, czy na głębokiej ściółce czy zainwestować w ruszta. Słomy co roku muszę dużo kupować, co przemawia za rusztami. Ale trochę się boję czy da radę tak przerobić jak już są fundamenty itp

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj