Kuki19

Homologacja - po co to jest?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kuki19    2

Homologacja jest wymagana przy rejestracji nowego ciągnika, ale czy na inne maszyny rolnicze też jest homologacja, czy przyczepe bez homologacji da sie zarejestrować, np. te tanie przyczepki lub rozrzutniki z allegro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ducho    0

Homologacja to w najprostszych słowach jest taki dokument wystawiany producentowi, na podstawie którego wszystkie egzemplarze wyprodukowanego pojazdu (nieważne czy przyczepy, czy ciągnika, czy skutera, czy samochodu czy czegoś innego) są dopuszczone do pierwszej rejestracji bez robienia pierwszego przeglądu (takiego jak przy samochodach sprowadzanych). Kopię homologacji otrzymujesz przy kupnie nowego pojazdu. Jeśli chodzi o tanie sprzęty bez homologacji to różnica jest taka, że przed rejestracją musisz pojechać na przegląd i musi wszystko grać i być sprawne (płacisz pewnie tyle ile 1 przegląd dla samochodów sprowadzonych). Chyba, że producent nie uzyskał homologacji, bo produkt ma jakąś wadę, która nie dopuszcza go do ruchu, więc mogą wtedy nie przepuścić w Stacji Kontroli Pojazdów.

 

Ale jeśli chodzi o tanie przyczepki robione przez prywaciarzy, to nie robią oni homologacji, bo to jest strasznie drogie i nie opłacałoby się im to. Taniej wyjdzie, jak sobie każdy co kupi, sam pojedzie na przegląd. Także chyba nie ma się co martwić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Znajomy rejestrował przyczepkę do samochodu to pojechał na przegląd (nie wiem czy nie jest potrzebny rozszerzony jeśli tak to jest droższy) potem jedzie się wyrobić tabliczkę znamionową i do urzędu. Nie wiem jak to jest z przyczepa od producenta ale pewnie w papiery wbite byłoby SAM tak jak ww. przypadku;) I chyba odbyłoby się to na takiej zasadzie jak w przypadku samoróbki.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

To przyczepy, a jak to jest z tymi słynnymi beczkowozami na SPO co były rejestrowane, lub nowy rozrzutnik gdybym chciał zarejestrwać jako przyczepę itp, to czy takie właśnie inne maszyny rolnicze co nei podlegają ogólnie rejestracji to też mają jakąś homologację?

 

Co do przyczep z zachodu, to tam mają różne cuda hamulce najazdowe ( co mnie interesuje) lub hydrauliczne, to przegląd takiego czegoś nie będzie potem problemem bo nie kazda stacja może być wyspecjalizowana w sprzęt do sprawdzenia tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Homologacja to jest ogólnie dokument dopuszczający do poruszania się po drogach publicznych prze pojazdy wymagające rejestracji. Rozrzutnika nie ma obowiązku rejestracji i homologacji też chyba niema. A dlaczego tak Ci zależy na najazdowym?




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

Zależy nie zależy zaciekawiło mnie to rozwiązanie, a jak to jest z rozrzutnikami w końcu mogą poruszac się po drogach publicznych więc też muszą mieć homologację?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Rozrzutnik jest uznawany jako maszyna rolnicza (tak jak kombajn) i nie trzeba rejestrować przez co nie trzeba homologacji. Homologacja jest potrzebna tylko przy pierwszej rejestracji.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuki19    2

I tutaj jest chyba paradoks, bo każda przyczepa musi mieć co roku przegląd (światła hamulce itd) a rozrzutnik czy przyczepa zbierająca itp, również mają duże masy własne hamulce światła itd i nie podlegają żadnym badaniom, ale już mniejsza o to.

W innych tematach był poruszany problem przeróbek starych przyczep zbierających na platformy do bel, i ktoś napisał że duża ingerencja w konstrukcje maszyny (przyczepy zbierającej) może też się niespodobać policji, więc jakąś homoloagcję czy dokumentacje techniczną musi mieć rozrzutnik lub inne maszyny rolnicze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Właśnie nie. Rozrzutnik jak i przyczepa samozbierająca oraz tym podobne są uznawane tak jak pług agregat itd.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Kolega rok temu kupił nową platformę do bel sipmy i nie chcieli mu jej w wydziale komunikacji zarejestrować bo stwierdzili że to jest maszyna rolnicza a nie typowa przyczepa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj