Polecane posty

Witajcie. Piszę tutaj z bezradnością i nadzieją na ratunek. Nie wiem co ale coś złego dzieje się w moim budynku, dwóch weterynarzy oglądało padłe prosięta i łapią się za głowę. Kilka dni temu padło przez noc 9 sztuk prosiąt z jednego kojca w wieku kilka tygodni po odsadzeniu. Ładne, zdrowe, grube prosięta, sekcja nic nie wykazała. Lekarz zapisał specjalny proszek do paszy który miał temu zapobiec ale bez zmian, prosiaki wylatują jeden za drugim. Może to przyczyna mikroklimatu budynku? Nie jest to nowoczesna chlewnia. Może macie jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obrzękówka odpada, byłoby widać na sekcji, nie miały też typowych objawów. Wentylacja raczej kiepska, jest mały wiatrak no i wrota otwierane na czas przywożenia słomy i paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roman_h2    67

niedostateczna wentylacja to by im uszy obumierały ale nie padały masowo, jeśli było by za zimno nadmiernie owłosione by były przyczyna jest gdzie indziej może to być obrzękówka jak już ktoś wspominał albo jakaś bakteria najlepiej gdybyś jednego rozcioł i dokładnie obejrzał może coś zauważysz jak nie to daj im enroksin. Napisz też w jakim są wieku i co jedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakie sztuki padały najpierw (chodzi mi wagowo - najlepsze , najgorsze) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz747    5

Kiedys mialem podobne objawy. Doświadczenie nauczylo mnie ze przez 2 tygodnie daje im 1kg/t paszy siarczanu kolistyny( diraxa). Enroxin kiedyś dawalismy, ale espes( combi ject) wydawał się lepszym rozwiązaniem.
Stosujesz owies ? w jakies dawce i jak rozdrobniony ? Jesli okrywa owocowo- nasienna (łuska) jest gruba to delikatne jelita prosiąt sie kaleczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiekowo i masowo różnie ale raczej sztuki świeżo po odsadzeniu do wieku ok 2-3 miesięcy po odsadzeniu. Jako paszę zaraz po odsadzeniu dostają czysty jęczmień z dodatkiem granulek które dostawały jeszcze przy maciorze. Po około tygodniu przechodzą na mieszankę pszenżyta z jęczmieniem i dodatkiem koncentratów. 

Rozcinaliśmy kilka, weterynarz twierdzi że wszystko jest w porządku w środku. Ostatnie 4 sztuki które padły miały sine plamy na uszach i dopiero te stwierdził jako obrzęk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lazik11441    23

ja bym zrobił badanie krwi na choroby bo to prawdopodobnie może być PRRS czy jakoś tak, zdrowe zwierzętapadają. Szczepisz od myko i cyrko? wiem że na ten prrs są jeszcze jakieś szczepionki ale tego sie nie pozbędziesz.. najlepiej skasować stado odkazić i odnowic budynek i zacząć od nowa. chyba że zaczniesz podawać szczepionki to sie uspokoi. Tylko dziwne że weterynarz nic z tych rzeczy nie wykrył.. ale jak teraz jest bezradny to może taki z niego weterynarz jak...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trojak    22

Z mojego doświadczenia wiem że po odsadzeniu jak nie do dałem zakwaszacza do paszy to pojawiały się padnięci . Ja akurat nie karmię małych prosiąt ani owsem a już tym bardziej przenżytem o ile mi wiadomo to przenżyto dodaje się do tuczu końcowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakwaszacz podstawa, ale szczepić przy odsadzaniu też trzeba. Trudny temat, a masz wentylacje tam w ogole? Jaka temperatura?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez WojtekSprus
      Siemka co myślicie o stosowaniu gotowych pasz ?
    • Przez farmer1020304050
      Witam. Chciałbym dobudować i przebudować chlewnie, tylko jest jeden problem bo dobudowa będzie bardzo blisko drogi (droga prowadzi do lasu). Czy potrzebny będzie plan na tę dobudowę? Wymiary dobudowy to 5m x 10m   Dzięki za odpowiedź
    • Przez Erik999
      Poszukuję sprzedawcy loszek danbred. Pierwszy raz próbuję wybrać tę rasę, bo jestem coraz mniej zadowolony z dotychczasowych PIC, ale po wstępnym przeszukaniu internetu mam problem ze znalezieniem dostawcy. Dzwoniłem do przedstawiciela ze strony danbred.pl oraz do agro-sokołów, ale nie udało nam się dogadać. Macie może jeszcze jakieś pomysły gdzie pytać? Poszukuję tylko loszek bez mykoplazmy.
    • Przez Nasters
      Mam do sprzedania Wyposażenie chlewni Trzoda
      Wszystko firmy Big Dutchman  (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)
      Do Sprzedania:
      *Tubomaty (Automaty Paszowe) 
      *Ruszta Plastikowe
      *Kojce Porodowe
      *Pojedynki dla Macior
       
      Zainteresowanych proszę o Kontakt Priv(Wiadomość Prywatna)
    • Przez krzysiek15156
      Witam jestem tutaj nowy, więc przejdę do rzeczy potrzebuję dużo informacji na budowe nowoczesnej chlewni na 150-160 szt loch w cyklu zamniętym Np. z pozwoleniami i raporcie to wiem o co chodzi tylko którą firmę polecacie najbardziej na wyposażenie i projekty, bo zależy mi na produkcji zwierzęcej. Chyba ze ktos juz składał wnioski na PROW produkcja prosiąt to tez bym prosił o jakies informacje jak przez to przechodził wiem że to jest długa droga ale chcem juz byc przygotowany na to wszystko. Więć:
      - którą firmę polecacie która by sie tym wszystkim zajęła (wyposażenie,projekty itd.)
      - chyba ze jest jakis przedstawiciel handlowy na FO to niech zgłosi sie na email i wszystko mi tam opisze
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj