Riko

MF 36 10 Nie działa ręczny i stuka coś w skrzyni na II biegu

Polecane posty

Riko    0

Witam Mam problem z hamulcem ręcznym.

Napiszę na wstępie, że się zaciąga linka działa dobrze, nie wiesza się.

Po ściągnięciu dekla za lewym kołem znalazłem część, którą wysyłam w załączniku.

 

Przypuszczam że jest to element z mechanizmu hamowania ręcznym i dlatego nie działa.

Czy to jest od hamulca czy od czegoś innego?

Znalazłem również 2 trybki, a stuka mi II bieg. Czy możliwe że ,mogły się one tam pod dekiel dostać z tych zębatek od 2 biegu?

post-12383-1237222890_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Na zdjeciu jest fragment terczy hamulcowej, dwa pozostałe elementy są zbyt zniekształcone. Zasada działania hamulaca ręcznego w tych MF jest identyczna jak hamulaca głownego w bizonie czy tez sieczkarniach smobieznych Z-350. Jeżali ci wyrwało ci fragment okładziny to trzeba rozebrać ręczny i wyminieć uszkodzone elementy. Nie próbuj podciągac recznego i go uzywać na tych okładzinach bo zerwie ci je do końca a zmielone fragmenty zpachaja filtr i siłowniki np. od WOM czy tez od napedu.

Jezeli juz masz spuszczony olej to odkreć dekiel przez który wchodzą dzwignie zmiany biegów i zobacz co tam się dzieje innej metody nie ma. Trudno zgadywać jeżeli się tego nie widzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

A jeżeli odkręce ten dekiel od drugiej strony co wchodzą te dźwignie to zobaczę te koła co zmienia się biegi?

Cy ju trzeba razczej speca żeby rozpołowić ciągnik i wtedy cokolwiek będzie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

Jak odkręcisz dekiel to wszystko zobaczysz a do tego nie trzeba speca. Tryby od biegów 1,2,3,4 i tak mozna zobaczyc przez ten dekiel rozpołowienie ciagnika w tym przypadku niec nie da, potrzebne jest dopiero przy rozbieraniu skrzyni i wymianie jej elementów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Tylko mam jeszcze jedno pytanie. Zeby tą tarczę do ręcznego wymienić to trzeba rozpaławiać traktor, czy da sie radę jakoś przez ten dekiel z lewej strony?

Wie ktoś ile kosztuje taka tarcza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piterq1991    30

U mnie tarcza się również tak rozleciała, mechanik powiedział, że jeśli bym chciał aby to zrobił to musiałby się dobierać do tylnego mostu więc rozbierania było by dużo. Obejdzie się bez ręcznego jak dla mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11    0
U mnie tarcza się również tak rozleciała, mechanik powiedział, że jeśli bym chciał aby to zrobił to musiałby się dobierać do tylnego mostu więc rozbierania było by dużo. Obejdzie się bez ręcznego jak dla mnie.

nie potrzeba dobierać sie do tylnego mostu da się to zrobić przez te okienko. takie tarczki kosztują coś około 400 zł za sztukę. to się ktoś przejechał na ręcznym ;) . i jeszcze coś w mf można prawie wszystko wyjąć bez rozpoławiania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Tak dziś patrzyłem czy można i jakoś tego nie widzę jak to można przez ten dekielek zrobić.

Pofatygowałem się nawet i porobiłem zdjęcia aparatem.

Przesyłam w załączeniu foto w którym miejscu się ta tarczka znajduje.

post-12383-1237236084_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak podciągałem ręczny w 3645 to też patrzałem czy dałoby się wymienić tarcze bez rozpoławiania. Wg. mnie nie da rady, ale może są jakieś nieznane mi metody ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Nie jestem pewien bo nie mam mf ale to mi na tarcze od hamulca ręcznego nie wygląda. Czy jest ktoś na af kto to rozbierał? rafik256 robiłeś to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Jeśli to tarcza nie od hamulca ręcznego to co to może być??

Znalazłem to na dole pod tą ośką co jest na drugim zdjęciu.

 

Ma ktoś może schemat tej ośki lub jakiś katalog części ze zdjęciami do MF 3610?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Ten ciągnik ma biegi pod obciążeniem i ta tarcza wygląda jak tarcza sprzęgłowa wykorzystywana do sprzęgieł wielotarczowych mokrych. Coś mi sie wydaje że to od półbiegów, ale nie jestem pewien bo nie mam mf i nigdy nie rozbierałem!!! A te kawałki to zęby z zębatki i pewnie dlatego masz problem II biegiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Czyli uważasz, że ten kawałek gdzieś z tąd wypadł:

post-12383-1237237735_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

marcin87 tarcze od biegów pod obciązeniem sa metalowe tak jak wszystkie wtarcze w sprzęgłach mokrych. Nie widziałem jeszcze sprzęgła mokrego z tarczami gdzie sa takie okładziny. Co do tych kawałków metalu to ja bym tak szybko nie mówił że to musza być zęby od II biegu ponieważ zęby stałego zazębienia dawałyby o sobie znać cały czas a jezeli byłyby to zęby z nakładki lub synchronizacji to sa o wiele mniejsze. MArcin jedna prosba jeżeli nie wiesz za duzo na ten temat to nie wprowadzaj zamieszania. Okładziny w tych ciągnikach sa tylko i wyłącznie na hamulcu recznym wystkie inne tarcze są metalowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Wychodzi że tak bo jego średnica (twierdząc ze zdjęcia) jest duża i pasuje do tej foty co dodałeś i jeszcze to jak ta tarcza wypadła to mogła uszkodzić jakąś zębatke (z tąd te zęby)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

To ten kawałek tarczy jest właśnie z metalu :/

Magnes go śmiało przyciąga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Jak bys się oriętował jak wyglądają tarcze w sprzęgłach wielotarczowych mokrych to byś wiedział że na przemian są ułożone tarcze metalowe i tarcze metalowe z okładziną (taki przekładaniec)

 

P.S jeśli twierdzisz że na zdjęciu jest okładzina to grubo się mylisz chyba że ja nie dowidze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22
Wychodzi że tak bo jego średnica (twierdząc ze zdjęcia) jest duża i pasuje do tej foty co dodałeś i jeszcze to jak ta tarcza wypadła to mogła uszkodzić jakąś zębatke (z tąd te zęby)

 

Chłopie popatrz gdzie jest koło II biegu a gdzie jest sprzęgło WOM. Twierdzisz ze niby tracza wypadła ze sprzęgła jakims tajemniczym sposobem przedostała się otworem o srednicy 5 cm to głównej części skrzyni tam podniosła się z dna skrzyni wpadła pomiędzy zeby i w całości wróciła tą samą drogą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Chyba nie wiesz co ja wcześniej pisałem nie znam rozmieszczenia w skrzyni gdzie co jest tylko widze że to mi nie pasuje do hamulca ręcznego. Wszystko to są sugestie. I nie szukam zaczepki bo widze że się wpieniłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Panowie spokojnie:)

 

Próbujemy dojść do tego co to jest.

Muszę zdobyć jakoś schematy to by jakoś dopasował do czegoś.

Jest kawałek tego żelaswa to muszę odrysować za pomocą cyrkla resztę i już będę miał średnicę.

I wtedy zobaczę do którego pasuje może.

Czy do tego hamulca na dole czy do tego sprzęgła wyżej.

 

Tak więc mam:

Średnica zewnętrzna: 140 mm

Grubość: ok. 1,8-2,0 mm

Materiał: Metal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Rafik256

Wiesz czy do wymiany tarcz hamulca ręcznego trzeba odkręcić skrzynie od mostu czy da się to zrobić przez lewą pokrywę(seria 36xx)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert11    0
Tak dziś patrzyłem czy można i jakoś tego nie widzę jak to można przez ten dekielek zrobić.

Pofatygowałem się nawet i porobiłem zdjęcia aparatem.

Przesyłam w załączeniu foto w którym miejscu się ta tarczka znajduje.

zobacz jest łącznik na wałku który się rozpina no i dalej rozkręcasz, może nawet trzeba zdiąc drugi dekel ten z pompą żeby było łatwiej. robiłem ręczny w mf 3120 a tak wogóle to dużo żeczy naprawiam w mfach. to jest na sto % tarcza ręcznebo bo tylko ona może wypaść co do tych małych kawałków to niewiem. te tarcze są metalowe a okładzina jesy na nich z mosądzu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Riko    0

Robert a jesteś pewny że to od ręcznego?

Z tego sprzęgła wyżej co też foto dawałem mogła wypaść?

Pewnie będę musiał sam coś porozkręcać bo w moim regionie(woj. podkarpackie) są tylko jedni spece co usługowo leczą fergusony...ale za zbyt dużą kasę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafik256    22

trooche sie irytuje bo wiem jak wygląda fragment tarczy sprzegła a piszac że sa metalowe mam na myśli że sa lite a tracze od hamulca ręcznego posiadają cos w rodaju okładziny która jest segmentowalne i może odrywac się płatami. Jeżeli byłby to fragment sprzęgła to musiałoby rozerwać trarczę i musiałby to być jej fragment . Oprócz tego widac że fragment ma gładkie brzegi (prawy i lewy) co równiez sugeruje że oderwał się z ręcznego ze wzgladu na podział tarczy na segmenty. Nawet gbyby tarcza od ręcznego pękła to mogłaby bardzo łatwo wypaść w przeciwieństwie do sprzęgła WOM chociaż żeby rozerwac ta tarcze to trzeba sie postarać i osobiście nie widziałem takiego przypadku.

Co do sprzęgieł mokrych to wiem jak wygląda i jaka jest jego budowa zwłaszcza w MF bo juz kilka rozebrałem.

 

Wrocając do pytanie Mariusza to w serii 36xx jeszcze nie miałem okazji wyjmować ręcznego ani wałka na którym siedzi ale z tego co zauwazyłem to po wyjeciu sprzęgła WOM i wyjeciu tulejki łączącej wałki bedzei tam dość miejsca żeby wszystko wyjąć. Ja zazwyczaj mam do czynienia z serią 30xx bo tego jest najwięcej w mojej okolicy a tam kolejnośc jest troche inna bo ręczny jest blizej mechanizmu róznicowego po drugiej stronie tej tulejki która łaczy oba wałki a widać ją na jednym zdjęciu za ręcznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Zazwyczaj tarcze hamulcowe czy to od ręcznego czy robocze wyglądają tak że składają się z okładziny ciernej grubej i dwóch tarcz metalowych służących jako docisk. Nie wiem jaki jest sens zakładania tarczy hamulca ręcznego składających się z wielu tarcz. A te okruchy (zwłaszcza pierwszy od tarczy) to jest ząb i czy czasem w okolicy nie brak na zębatkach zębów.

 

P.s. riko jak dojdziesz co to jest napisz!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilb1996
      Witam, mam pytanie do posiadaczy Massey Ferguson 29xp. Po odpaleniu załącza się unicontrol i zaczyna piszczeć. Świeca się wtedy 2 błędy w górnym rzędzie druga i trzecia kontrolka od lewej. Odlicza od 20 i po 20 sekundach gaśnie. Czytałem coś w tym temacie i niby że to kontrolka od ciśnienia oleju hydraulicznego. W którym miejscu znajdę czujnik? Jeden jest w zbiorniku oleju a myślę że musi być jakiś drugi? Ewentualnie czy posiada ktoś instrukcje obsługi w pdf ? Myślę ze tam też mógłbym coś znaleźć . Z góry dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez Robert452
      Witam, czy roztaczał ktoś kiedyś kule od cięgła i czy się da to zrobić, albo czy wiecie czy są może kule które mają  w środku 52mm od kat.4 a na zewnątrz 64mm od kat.3.
    • Przez Michalekk
      Witam mam taki problem ponieważ mój MF 255 ciągle się zakleszcza gdy pociągnę za lewarek do góry kupiłem już sprężynę do lewarka ale nie wiem czy do jej wymiany muszę odkręcić całą pokrywę czy tylko sam lewarek 
    • Przez calverdu
      Witam. Posiadam traktor MF 5435 od nowości z 2010 roku. Problem zaczął się na wiosnę 2020, podczas siewów kukurydzy. Ciągnik podczas zimnych poranków nie chcę jeździć/zmieniać kierunku jazdy/w trakcie jazdy rozłącza się układ jezdny. Występowało to tylko rankami po czym przestawało i ciągnik całe dnie pracował bezawaryjnie. W lato problem w ogóle nie występował z racji wysokich temperatur w ciągu całego dnia. Przyszła jesień, zimne noce i poranki - problem powrócił. Traktor potrafi ruszyć po czym po chwili przestaje jechać i trzeba czekać... Czasami moment, czasem 5-10 minut i tak w kółko. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ ciągnik pracuje z turem... Wyświetlają się komunikaty na skrzyni biegów ( migająca 1 i 4). Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać ? 
    • Przez BenQ
      Witam . Oryginalne wspomaganie w mf 255 
      Jest straszny luz na kierownicy mimo tego że jest wymieniony nowy wałek w kolumnie z nowymi kulkami….dalej jest luz dość duży 
      wspomaganie jest na jakimś serwomechanizmie i też późno siłowniki reagują na ruch kierownicą . Na zaworze jest jakaś regulacja ? 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj