farmermf

łubin wąskolistny

Polecane posty

gwozd    104

Łubin przeżył. W miejscach gdzie jest rędzina jest bardzo nie równy i pewnie będzie wymagał desykacji. Napewno będzie niższy plon przez tą pomyłke z herbicydami ale jest bardzo czysty tylko czasem gdzieś widać owsik, ani śladu przytuli ;) 19.05 zasiliłem go dolistnie siarczanem Mg. Pojawiły sie pierwsze objawy antraknozy. Wczoraj pryskałem Gwarantem i odżywką dla strączkowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Umnie po sencorze 0.3/ha ,łubin wąskolistny bez żadnych uszkodzeń przeżył :) Troche rumianku też przeżyło :) ale pikuś, poszedł babopielik i czysto teraz ;) .Ale zastanawiam sie jakby to było jakbym do sencoru dodał 0.2 comanda?Może w następnym roku sie zrobi próbe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nowicjusz w kwestii łubinu chcialbym sie dowiedziec czy moja koncepcja siewu łubinu jest poprawna: :D

_zaprawienie nasion nitraginą i Vitavax 200 FS tylko nie wiem jak to sie robi jak to wyglada czy moge pomierszac te dwa preperaty razem i na mokro czy na sucho??

-siew 20marca-10kwietnia w ilosci ok 200kg/ha klasa ziemi rózna V-VIklasa

_ oprysk w ten sam dzień badż na drugi Afalonem (na mych piaszczycstych blebach jest problem z lebiodą, przytulią i powojem)

- hmm na jaki choroby moge sie przygodowac w czasie uprawy rosliny tzn. jakie objawy, czym zwalczyc i w jakich warunkach wystepuje intensywniej dana choroba)

-koszenie mam w planach opryskanie go glisofastem i jakims lepikiem na straczki w celu nie wysypania sie nasion

 

-nie mam w planach nawozenia P K a w szczegolnosci N

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

A gdzie kupujesz nitargine? I po ile na jaka ilosc?

Ja w tym roku to ok 15 ha obsiewam lubinem. Sieje slodki bialy i zolty i tak tez prawie jako nowicjusz w tym. U siebie bede sypal K prawdopodobnie tylko a na dzierzawazh jeszcze nie wiem bo tam vhyba na przoranie ze wzgledu na wieloletnie ugorowanie.

Edytowano przez wiesko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Afalon "bierze" przytulię? Na tak niskiej klasie gleb i bez zadnego nawożenia nie lepszy byłby żółty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

żółty lepszy na niższej klasie jest bardziej wydajniejszy?

kurcze kkupiłem jaki był w okolicy dostępny i był chyba tylko waskolistny nie jestem pewien :(

A mozna jakoś rozróznic nasiona żółtego a wąskolistnego??

@gwozd orientujesz sie troszke w uprawie łubinu?? mozesz cos poradzić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

nie mam pojecia co do ceny ale prawdopodobnie według mnie cena powinna kształtowac sie porównywalnie co do zapraw do zboza tak bynajmniej mi sie wydaje :D he ale moge sie zdziwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Kontaktowalem sie z firma biofood o cene nitarginy wiec cena dawki do zaprawy nasion na 1 ha (120 - 160 kg materiału siewnego) wynosi 34,00 + 8%Vat.

Czyli dosyc nie drogo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

przeczytaj tematy o łubinie i zadawaj pytania. Jeżeli będę potrafił to odpowiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Z tego co pamiętam to biały ma największe nasiona wąskolistny ma najmniejsze i takie szare w jakby kropki.Żółty ma nasiona bardziej jaskrawe, widziałem w czarne kropki ile wąskolistny i żółty mają wiele odmian i mogą różnić się wyglądem nasion.Wąskolistny często nazywany jest niebieskim, ale są odmiany które mają kwiaty różówe a nawet białe to pewnie poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem nasion. Poszukaj w necie, może są gdzieś zdjęcia.

Możesz też skiełkować nasiona w doniczce tak żeby wytworzyły liście właściwe. Żółty ma szersze liście. Można porównać ze zdjęciami w necie.

Ważne jest czy masz wysokoalkaloidowy (gorzki) czy niskoalkaloidowy(słodki). Od tego zależy do czego można go wykorzystać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Ale co do mojej rozpiski dotyczacej siewu terminu zaprawiania nie masz jakis zastrzerzeń tylko sie zastanawiam czy jest sens zaprawiania łubinu zawrawa + nitragina ??

 

Naszło mnie jeszcze jedno ciekawe zagadnienie dotyczące poplonów jako łubin ze wzgledu na to iż nawozy nie są tanie a u mnie na polach łubinu i motylkowych nie bylo odkąd pamietam to mozna zrobic tak jak pisze poniżej?:

--sieje łubin po żniwach IIpoł. lilpca- Ipołowa sierpnia

--zaprawiam go takzę nitraginą hmm i jak polecacie wowczas go siać siewnikiem w dawce 200kg na ha?? czu lejkiem ale wydaje mi sie ze siewnik bedzie bardziej efektywny :)

--i tak do początku pazdziernika (20,09-1,10)MUSZĘ! posiać albo pszenżyto albo czy lepiej zostawic do pierwszych przymrożków i przyorać czy zostawic orke sobie na wiosne

--i wowczas na dane pola juz na plon główny siać azot czy moze juz tylko go ograniczyc np. do 50% albo niesiac nic

 

Jak sądzicie taki eksperyment ma sens bo wydaje mi sie ze jest to jakaś alternatywa dla słabszych ziem i ograniczenia dawkowania azotu (czyt. zmniejszenie kosztów) na ziemniach których motylkowe nie widziały co najmniej 4-5lat

Edytowano przez janczar810

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

kolego po kolei

obecnie bardzo ciężko jest odróżnić łubiny od siebie ponieważ np. wąskolistny występuje zaróno w szarych i nakrpaianych odmianach koloró nasion po kremowe/białem to samo inne dlatego musisz zdać się na zaufanie sprzedających, cena mojego łubinu czyszczonego waha się 1,2 - 1,5 za kilogram wąskolistny słodki cezar odmiana. siałem go dwa lata ostatnie powierzchnia 2 ha na ziarno + poplony. nie zaprawiam nitraginą jedynie afalonem pryskam przedwschodowo + bravo/gwarant na grzyba w maju nieraz 2-3 razy jak mokry i ciepły maj przed antraknoza co 7-10 dni (środek kontaktowy) i reglone na dojrzewanie i chwasty jak są. nawożenie foforowo potasowe 200 kg polifoski 6 na ha.

 

w twoim przypadku proponuję posiać 1-2 ha na nasienie ponieważ później masz swój materiał na poplony a nie płacisz na ha 200 kg nawet po 1 zł wychodzi 200 zł. w dobrym roku masz 2,5 - 3 t z ha. kolejna rzecz ja sieję przeważnie do 10 kwietnia ponieważ taki jest optymalny termin siewu jednak nie ma się co rwać wcześniej bo łubin jest wrażliwy na przymrozki u mnie wytrzymał -5 czy 6 także nie jest źle. najgorsza jest antraknoza dlatego pryskam zapogiewaczo bo raz się spóźniłem jak były pierwsze objawy i polciało mi plonu.

jeżeli chcesz na polpon zasiać to najlepiej do końca lipca a jeżeli nie planujesz siewu na jesieni tylko na wiosnę proponuję zasiać do 1o sierpnia ale to zależy od jesieni. pod zasiew jesienny przoruj najlepiej jak kwitnie. a co do zasiewu gruber 10cm/talerzówka ta sama głebokość lub podorywka i w to siewnik (z lejka próbowałem w podorywke i talerzówkę w podorwyce lepiej na to agregat bierny po siewie ale gorsze duzo wschody), najlepiej siewnik.stanowisko jest świetne a najbardziej podoba mi się struktura gleby jest super rozluźniona, nawożenie azotowe ja tylko częściowo ograniczam bo dużo nawożę ale rośliny np. pszenżyto mają lepszy wigor i kolor, zależy wszytsko od pogody, w tym roku ograniczyłem o 30% azot.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

To może też sie trochę poreklamuje B) Mam do sprzedania łubin wąskolistny słodki odmiany baron. Jest to odmiana o podwyższonej zawartości białka w nasionach jak równiej odznacza się większą odpornością na choroby fuzaryjne. Jest to odmiana wczesna, dojrzewa w czasie żniw więc od razu można wysiewać jako polon ścierniskowy.Nasiona w cenie 1.5zł nadają się na poplony i na pasze. Jedyny minus to że jest bardzo lubiany przez dzikie zwierzęta.

Afalon nie zwalczy przytuli i wogóle działa około miesiąca i zwalcza dosyć słabo chwasty ale obecnie nie ma nic innego zarejestrowanego na łubin. Najlepiej po liściach rozpoznasz czy to wąskolistny czy żółty.

Łubin siany jako polon ścierniskowy raczej nie zdąży wyrosnąć do przyorania pod zboża ozime. No chyba że posiany zaraz po zbiorze rzepaku lub jęczmienia ozimego. Najwięcej azotu zawiera jak zawiąże strąki i wtedy najlepiej go przyorać.Łubin na poplon zawsze siałem pod jęczmień jary.Ile zmniejszyć dawki azotu pod zboże to zależy od stopnia wyrośnięcia poplonu a to w dużym stopniu zależy od rozkładu opadów po żniwach. Żeby wykiełkować potrzebuje dość dużo wilgoci i np w tym roku byłby z tym duży problem. Jak był dobrze wyrośnięty to przedsiewnie dawałem 100kg saletrzaku a później ze dwa razy mocznik dolistnie razem z siedmiowodnym siarczanem magnezu i jakąś tanią odżywką. Aha byłbym zapomniał.Nawożenie PK dla jęczmienia dawałem pod ten łubin żeby ładnie wyrósł. Poplon sieję zawsze w podorywke siewnikiem do zboża takim starym poznaniakiem.

Łubin w plonie głownym jest dobrym przerywnikiem w monokulturze zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Witam

Chciałem się poradzić jaką odmianę Łubinu wąskolistnego zasiać, chciałbym go po zebraniu przeznaczyć na poplon. Byłem zdecydowany na Zeusa ale jak zajechałem na centrale to mają Zeusa, ale bardzo zachwalali Borutę, ponoć sypnęła im 4t/ha i uważają że jest o wiele lepsza od Zeusa i mówili że na poplon też będzie bardzo dobra. Odmiany jakie tam mają to: Boruta, Sonet, Graf, Zeus i w takiej właśnie kolejności mi je proponowali (najmniej właśnie Zeusa).

Tak więc postawiłbym na Borutę, ale czy faktycznie nadaje się na poplony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Niedaj się omamić centrali prawdopodobnie Boruty mają najwięcej to ci wciskają. Najszybsze tempo wzrostu i szczególnie polecany na poplony przez hodowle smolice to odm. zeus zewzględu na największe tempo wzrostu.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

jak uwazacie warto nasiona łubinu dodatkowo zaprawiać jakimś "bajcem" dodatkowo do nitraginy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Zawsze pierw jaka kolwiek zaptarawa T lub kinto duo + np. nawóz donasienny Primus z intarmagu a potem nitragina przed samym siewem.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Czyli Kinto duo nadaje się na łubin wąskolistny?

Bo pytałem się o vitavax i w okolicy nie mają takiej zaprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Nadaje się bo tak zaprawine nasiona Regenta przywieźli mi wczoraj do siewu z centrali.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

A moge zaprawić zaprawą nasiona razem nitraginą jednoczesnie?? czy mozna tylko osobno tzn. np. dzis zaprawiam bajcem nasona a jutro przed siewem idzie nitragina ?? sorru za takie pierdoły ale przymierzam sie do siewu łubinu a jestem nowicjuszem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Możesz ale bezpośrednio przed siewem zaprawiasz zaprawą np w betoniarce po dokladnym zaprawieniu wlewasz nitraginę i mieszasz dalej wysypujesz np na plandekę robisz tak jakąś porcję czekasz aż wyschnie i do siewnika po tem jazda w pole.


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibiexpert    0

3 dni temu kupiłem metamitron, dałem nie więcej jak 50 zł za ha, kupowłem parę innych trucizn i dokładnie nie powiem, nie szukaj po nazwach, szukaj po substancji czynnej to co kupiłem też nie jest zarejestrowane na łubin ale to dokładnie to samo, kobieta co sprzedawała też nie wiedziała, goltix 75 wg to to samo co goltix 700sc tylko formulacja inna substancja czynna ta sama. Goltix 700sc widziałem w sklepie ale to co kupiłem było tańsze:)

 

to ile płaciłeś za 1 L metamitronu

 

Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady

 

uważam ,ze wybrałeś złe proporcje tej mieszaniny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj