Skocz do zawartości
News
rolnik0987654321

Kupiliśmy pole czy jesteśmy rolnikami

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole

Witam mam pytanie mianowicie w 2016 roku w marcu kupiliśmy z żona 3 h pola uprawnego, przed wejściem ustawy rolnej (tej co weszła w kwietniu 2016) Pytanie jest takie czy możemy kupić pole po wejściu ustawy (żona i ja pracujemy zawodowo nie jesteśmy na krusie nie mamy wykształcenia rolniczego ale posiadamy pole i w nim pracuje) po prostu chce do kupić więcej areału czy jest to możliwe teraz? 

gr_rat    17

jeśli chcesz powiększyć gospodarstwo musisz min 5 lat gospodarzyć na tym jeśli nie ma 5 lat musisz starać się o zgodę w agencji i posiadanie wykształcenia rolnika obowiązkowe

Armag    2

Jest możliwe, ale potrzebujecie zgody od prezesa ANR ze względu na nie spełnienie warunku 5 lat posiadania gospodarstwa. Radzę tą zgodę mieć już w chwili pójścia do notariusza, bo notariusz jak nie będzie tej zgody wyśle wszystko wraz do ANRu i będziecie czekać do 3 miesięcy nawet. Kosztuje to 10zł i trwa ok 3m-cy nawet z tego co w farmerze piszą, ale musicie wysłać pismo z zapytaniem o zgodę do prezesa ANR i udowodnić, że jedna z nieruchomości które już posiadacie jest położona w gminie waszego zameldowania. Najprościej wziąść pismo z gminy o dacie zameldowania w miejscu zamieszkania i zaświadczenie od kiedy posiadacie nieruchomość rolną i wszystko wysłać do ANRu.

Trzeba to umotywować, że chcecie powiększyć gospodarstwo rolne w którym pracujecie i dobrze byłoby dać jako załącznik do wniosku o zgodę na nabycie konkretnej nieruchomości (opisać położenie, wielkość, las czy orne/łąki wg wypisu z rejestru gruntów) dołączcie również jakąś fakturę sprzedaży, czy za zboże, żywiec czy za owoce lub warzywa,że faktycznie zarządzacie sami tym gospodarstwem.

Wiadomość z agroFakt.pl

rudinho11    39

@Armag Czy orientujesz się czy gdy otrzyma się 'zgodę od prezesa ANR to przy następnym zakupie działki pozwolenia nie trzeba? A czy można strac się o ta zgodę na zapas?

pawelek11    17

O zgodę trzeba się starać na konkretną nieruchomość. Jeśli trafi się za pół roku coś innego do kupna to od nowa ta sama procedura(do agencji z prośbą o zgodę).

A co by było w sytuacji kiedy np mama ma 1 h pola, od 40 lat jest zameldowana w gminie gdzie jest pole (tylko że kto inny odpisuje je do agencji i bierze dotacje ale ona ona płaci w gminie podatek) czy ona może kupić mi to pole i odpisać jako darowiznę ?

tomek73    253

Tylko przez sąd może podarować. Pola po kupnie nie można sprzedać, darować, zbyć przez 10 lat, jak już to tylko przez sąd.

Armag    2

mama jest rolnikiem indywidualnym i może zakupić bez ograniczeń ale zbyć na ciebie nawet przed darowiznę nie może przed 10-cioma latami no chyba że sąd wyrazi na to zgodę którą np umotywujecie faktem złego stanu zdrowia mamy albo jakąś chorobą przewlekłą na którą zapadła po zakupie ale i z tym bym uważał. Najłatwiej wysłać zapytanie do ANR i opisać sprawę. Odeślą wzór pisma do wypełnienia/ robisz opłatę i wypełniasz odsyłając. Wpisujesz swoje dane, dane sprzedającego, dane działki i księgę wieczystą. Wielkich problemów nie robią przy wydaniu zgody ale musisz umotywować, że tworząc gospodarstwo rolne będziesz w nim pracował i będzie ci przynosiło kożyści wymierne. Niestety wykształcenie trzeba uzupełnić, ale może to być nawet roczny kurs rolniczy. Ważny jest papierek nic więcej

Jeżeli bys miał ziemie na siebie co najmniej trzy lata i co najmniej wykształcenie średnie i płacisz podatek za tą ziemie wówczas wójt potwierdza ci to w gminie ze praktykujesz w ziemi i nie trzeba miec wykształcenia  rolniczego.Wniosek przesyła pracownik anr emailem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez coolman111
      Jakie są ceny ziemi w waszych rejonach?

Wątek o cenach ziemi w 2013 i dyskusja z tym związana dostępna tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/72441-ceny-ziemi-2013/
      Dyskusja o cenach we wcześniejszych latach do zobaczenia tu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/5089-ceny-ziemi/

Statek a co ma powiedzieć "normalny" rolnik co ma z 20ha . Kupować działki o pow. nie więcej jak 1ha i bawić się na takich małych powierzchniach jeśli powiedzmy jest przyzwyczajony, że ma co najmniej z 10ha w jednym kawałku.
    • Przez grzesiek0782
      Nie przyglądałem się czy ten temat już był. Ale myślę że nie. Piszcie więc jaka jest obecnie cena dzierżawy jednego hektara w waszym rejonie. nie zapomnijcie dodać za jaką klasę i na jakich warynkach (czyje są dopłaty, kto płaci podatek?) u mnie teraz to poniżej 1000 za hektar II klasy nikt nie chce rozmawiać ale dopłaty są po stronie użytkującego a podatek płaci właściciel.
    • Przez Łukasz4514
      Koło mojej działki jest pole o powierzchni 12ha które nie jest użytkowane od roku. Dzisiaj byłem u właściciela tej działki z zapytaniem czy nie było by możliwości wydzierżawienia tego pola. Dowiedziałem się od niego że mógł bym uprawiać to. Tylko właściciel zgłosił ugorowanie gruntu jakiś miesiąc temu do ARIMR i powiedział że mam się dowiedzieć co można zrobić by znów uprawiać te pole (chciał bym tam zasiać pszenice ozimą) i w jaki sposób odwołać to ugorowanie i kiedy najszybciej da rade coś takiego zrobić. 
    • Przez solek01
      PGE chce poprowadzić na  mojej działce kabel niskiego napięcia .  Kabel miałby przebiegać blisko granicy na długości około 40m.
      Ile wołać od nich za zgodę 3-4 tyś będzie ok? Może ktoś ostatnio z nimi przerabiał taki temat to podpowie czy kwota jest odpowiednia?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.