kondziu123

Wybór siewnika do kukurydzy pneumatyczny vs mechaniczny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kondziu123    3

Witam, planuję zakup siewnika do kukurydzy i mam dylemat jaki wybrać. Zastanawiam się nad pneumatyczny monosem albo gasparo jednak wiadomo jak to bywa z używanymi maszynami. Dlatego rozważam również możliwość zakupu zwykłego siewnika mechanicznego z podsiewaczem (prawdopodobnie meprozet),i powiem szczerze mam dylemat bo nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o siewniki do qq dodam że używany siewnik byłby raczej 6 rządowy. Jakie są wasze opinie w tym temacie? Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

miałem okazje pracować na pneumatycznym i mechanicznym siewniku oba w porządku ale po pneumatycznym późniejsze wschody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

a co ma jedno do drugiego odnosnie wschodow :)

pneumatyczny bardziej wbije ziarno w glebę to ma do tego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

pneumatyczny bardziej wbije ziarno w glebę to ma do tego ;)

bzdury piszesz nic więcej siałem jednym i drugim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

no widzisz każdy ma inne doświadczenia pisze to co było zaobserwowane , pozdrawiam
ps siew był wykonany w jednym roku w tym samym czasie na jednej działce , miałeś takie porównanie czy z roku na rok porównujesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Wschody qq zależą też w dużej mierze od głębokości siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2467

a ja skolei słyszałem opinię ze tę mechaniczne są mniej precyzyjne mniej dokładne od tych pneumatycznych ale to też tylko słyszałem sieje zawsze kukurydzę siewnikiem z wentylatorem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondziu123    3

No właśnie, czy faktycznie jest duża różnica jeżeli chodzi o precyzję siewu? Odnośnie terminu wschodów to wydaje mi się że tak jak ktoś wyżej napisał raczej zależy to od głębokości siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

no właśnie nie tylko jak głęboko siewnik idzie a pneumatyczny dmucha ziarno i wbija się w glebę a mechaniczny swobodnie wypada no chyba ze tylko w horsche tak jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5r    18

Pneumatyczny (podciśnieniowy) nie wbija ziarna w glebę a jedynie przysysa je do tarczy, potem ziarno swobodnie opada. Oczywiście są siewniki np. vaderstada z systemami 'wstrzeliwania' ziarna w glebę, ale według mnie to zaleta ponieważ ziarno dociśnięte do wilgotnej gleby szybciej wschodzi. Nie wiem jak wygląda sprawa z pneumatami nadciśnieniowymi ponieważ nie miałem z takimi styczności.
Co do siewnika to posiadamy używany gaspardo bodajże mt600 na redlicach talerzowych i polecam, monosem też pożądne maszyny.

Edytowano przez kuba5r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

bądź co bądź różnica była napewno w dużym stopniu wpływa ba to gleba gdy jest mocno zróżnicowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

a nie przyszło ci do głowy że wschody qq zależą od wybranej odmiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gr_rat    19

a nie przyszło ci do głowy że wschody qq zależą od wybranej odmiany

tak ale wtedy była siana jedna odmiana aby sprawdzić siewniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Poprostu pneumatyczny był ustawiony na głębszy siew od mechanicznego lub gleba na której siał pneumatyczny była bardziej piaskowa (lżejsza) przez co redlice się bardziej zagłębiały dodatkowo na lżejszych glebach jest mniejszy % wilgoci więc mogą być takie efekty. Dołożyć można jeszcze prędkość siewników i źle wyregulowany "docisk aktywny" czyli wolno jedziesz a sprężyna napięta na max więc i redlica idzie głębiej

 

Pneumatyczny góruje nad mechanicznym tylko pod względem że pnem. można siać z większą prędkością ze względu na precyzje pobierania nasion na tarczę i precyzyjnym wysiewem ze względu na to że do tarczy ziarnko się "przysysa" a w mechanicznym z rowka może uskoczyć przez co mamy lukę w odstępie. Wadą pneumatycznych jest ich cena i koszt elementów które się zużywają tj. tarcze wysiewające i uszczelki 

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaxx    0

Co do mechanicznych siewników to słyszałem opinie że lubią też uszkodzić ziarna kukurydzy. Moim zdaniem pneumatyczny jest lepszy, dokładniejszy ale trzeba pilnować szczelności całego układu pneumatycznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paramonov    72

Prawda musiało być głębiej wsiane pneumatycznym nie ma innej opcji.... na pewno nie kupuj Polskich pneumatycznego na nadciśnienie, miałem i strasznie ciężko go ustawić- dasz za dużo powietrza komora zostanie pusta za mało powietrza to będzie siał po dwa lub trzy. zmieniłem na starego gaspardo SP 520 po  sezonie jestem zadowolony z siewu jedynie podsiewacz jest za mały....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

co za głupota napisać że siewnik pneumatyczny wstrzeliwuje ziarno w gleby Ty sobie sam przyssaj się do rury od odkurzacza a mówię Ci że Cię kabel wystrzeli xD 

 a teraz poważnie ja mam od 3 sezonów maschio mte 300 6 rzędów pneumatyczny nie kupiłem mechanicznego z uwagi na to iż nastawiłem się na usługi i sieje się różną kukurydzę,a jak chcesz mechanicznym siać i mega dokładnie to albo wybierać odmiany o okrągłych nasionach siewnych (np.prosna) bądż dawać do otoczkowania ziarno tak jak to się robi z burakami bo dużych trójkątnych nasion mechanicznym na bank dokładnie nie posiejesz


Pneumatyczny (podciśnieniowy) nie wbija ziarna w glebę a jedynie przysysa je do tarczy, potem ziarno swobodnie opada. Oczywiście są siewniki np. vaderstada z systemami 'wstrzeliwania' ziarna w glebę, ale według mnie to zaleta ponieważ ziarno dociśnięte do wilgotnej gleby szybciej wschodzi. Nie wiem jak wygląda sprawa z pneumatami nadciśnieniowymi ponieważ nie miałem z takimi styczności.
Co do siewnika to posiadamy używany gaspardo bodajże mt600 na redlicach talerzowych i polecam, monosem też pożądne maszyny.

 to o czym piszesz w vaderstad jest stworzone do precyzji siewu przy dużych prędkościach żeby podczas szybkiej jazdy nasiono nie toczyło się w brużdzie zrobionej przez redlice przed jej dociśnięciem i wtedy zachowana jest odległość między nasionami to teoria w praktyce nie widziałem jeszcze takiego siewnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simmi    167

Mamy Meprozeta S100 z podsiewaczem i sialiśmy 3 różne odmiany różnych producentów i wszystkie wysiał na równych rozstawie i głębokości. Żadnych wałków, dmuchaw, węży itp. Praca na niskich obrotach silnika i małe spalanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kondziu123    3

Seba jeżeli chodzi o siewniki gaspardo Mt masz do niego jakieś zastrzeżenia? Bo przeglądając ogłoszenia znalazłem kilka ładnych 6, chociaż zastanawiam się też nad monosem lecz będzie to raczej 4 bo poniżej 20 tyś ładnej 6 nie kupię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

nie mam zastrzeżeń aczkolwiek chwalę również monosema tylko jak chcesz go kupić to musisz zamawiać z rocznym praktycznie że wyprzedzeniem i prawie 20 tys. droższy a gaspardo był dostępny od ręki i nie oszukujmy się nie stać mnie było na monosema,który ma dużo bardziej wytrzymalsze uszczelnienia na łożyskach od talerzy i kół podtrzymujących głębokość pracy sekcji. mój mte będzie siał teraz 4 sezon rocznie robi około 300 ha w zeszłym roku wymienione około 8 łożysk teraz przed sezonem roznitowuje wszystkie talerze i rozbieram kółka nie będę znów na polu się męczył z łożyskami jak kupisz używany to na bank jak będzie na talerzach czeka Cię to samo plus jeszcze sprawdzenie szczelności tarcz i uszczelniaczy oraz przewodów,ogólnie moja rada taka czy nowy czy używany jakość kontra cena gaspardo górą.pokażcie mi meprozeta po zasianiu tysiąca hektarów chętnie go obejrze,to siewnik dla siebie na 10-20 hektarów nie na usługi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

ja też mam gaspardo i wiele osób gada ze sa lepsze od tych naszych krajowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba_cesc    2

Panowie wiecie może czy jest jakas roznica jesli chodzi o kółka dogniatające, jeśli jest jedno a jeśli są dwa ustawione w kształt V ?? Robi to jakąs roznice przy wschodach??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1985    16

robi na grudzie i cięższej ziemi dwa wąskie koła w V zrobią idealny podsiąk wody w brużdzie ziarna a pojedyncze koło dociskowe szerokie to na lżejsze gleby i dobrze uprawione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez zet9540
      Witam mam problem nad wyborem zestawu uprawowo-siewnego do 70 tyś netto , siewnik biorę na modernizację . Proszę o propozycję
    • Przez ROBERTINHO
      Panowie mam pytanko. Czy ma ktoś z was ten siewnik i wie czy sieje on dobrze?
      Najważniejsza napewno jest ta skrzynia bezstopniowa do regulowania dawki wysiewu. Czy jest ona precyzyjna?
      Myślałem by kupić jakiegoś nowszego poznaniaka albo Famarola-a  używanego no i tu jest problem bo te używane to przeważnie są już albo dojechane albo redlice pogięte.
      Dlatego chciałbym sie dowiedzieć jak to z tymi euromaszami jest?
    • Przez Stonka36
      Witam. Potrzebuję zdobyć instrukcję obsługi do siewnika Kutnowiak S068 /1. Z góry dziękuję za pomoc 😁. 
    • Przez damian315
      Posiadam siewnik nordsten 3m i taki oto sterownik, może mi ktoś wytłumaczyć jak on działa bo próbowałem różnych kombinacji i w żaden sposób nie może załączyć ścieżek . Z góry dziękuje za pomoc .

    • Przez rolnikgospodarny95
      Panie i Panowie mam pytanie odnosnie siewnika poznaniaka 6 2.7m chodzi mi o skrzynkę przekładniową w której znajduje się olej powiedzcie mi ile musi być tego oleju w skrzyni dodam ze siewnik jest z oku 1995 i skąd zabrać miarkę lub gdzie kupić taką mam zaślepionę taką srubą plastikową jak to było orginalnie bez miarki i jaki olej tam można wlać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj