kuba93

Nowa Obora Rodzinna

Polecane posty

kuba93    3

Witam wszystkich. Chcialem wybudowac obore razem z tatą ale po przemyśleniach i rozmowach z kuzynami chcemy złączyć dwie gospodarki i wybudować obore dla krów mlecznych. Gruntów rolnych naprawdę mam pod dostatkiem nikt już u nas nie gospodarzy i właśnie z tad ta myśl. Was muszę poprosić o to jaka duża obora musiala by być żebyśmy mogli się z niej utrzymać . Nie będę więcej pisał , a Was proszę o informacje i propozycje jak można to zrobić. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

W czasie ferii dzieci się nudzą znasz takie przysłowie ze "mówiły jaskółki ze nie dobre spółki" jak już to zrób to z ojcem co znaczy ze ziemi masz pod dostatkiem? to jak masz ziemi pod dostatkiem to dlaczego jej nie uprawiasz?


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

chodzi mi o to ze ziemi jest pod dostatkiem ale razem z ojcem nie damy rady razem obrobic tylu hektarów . A wiem ze Tata już ma swoje lata i jak to będzie za parę lat? Może ktoś jest na forum kto tak prowadzi gospodarstwo ?kuzyni są naprawdę rzetelni i wporzadku w tym co robią A po za tym od wielu lat pomagamy sobie wzajemnie. Więc znam ich od podszewki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

to ile jest tej ziemi ze nie możecie we dwóch obrobic 10ha 30ha 70ha czy wiecej? nie rozumiem


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

Możemy wrócić do tematu? możesz mi jakoś doradzić czy nie jak bym robił z kuzynami to mógł bym nawet 200hektarow obrabiac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

to wiele zależy od rodziny sa sytuacje ze sprzęt drobny kupiony na spółkę z rodziną się nie sprawdza a co dopiero gospodarstwo na spółkę


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

Kolego, ja bym Ci proponował zająć się uprawą ziemi, skoro masz pod dostatkiem. Jeżeli masz jakiś sprzęt to 70 ha sam ogarniesz spokojnie .

A w spółki z nikim się nie wchodzi, a tutaj plany na conajmniej 10 lat .

 

Wolałbym mieć trochę mniej, a sam u siebie pracować i z nikim się nie kłócić ,

 

A i wiadomo że do hodowli trzeba isć 3x dziennie codziennie , jeżeli jesteś z 93 rocznika to pomyśl że całe swoje młode życie spędzisz przy krowach a mając około 70 ha masz weekendy wolne i czas na zabawę, wakacje 

 

Ja mam 24 lata i obora za domem stoi pusta, bo jest wujka, a nie moja, i nie przechodzi mi przez myśl żebym wchodził z nim w jakieś spółki , wolę mieć 40 ha i sam sobie to ogarniać niż się w jakieś spółki bawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

adrian3005 też o tym myślałem pola to tak jak mówię nawet ponad 100 to lekka ręka mógł bym mieć tylko jedne minus większość to teren gorzysty gdzie trudno o uprawę ale jest też sporo terenu równego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adrian3005    49

A powiesz nam, jakim sprzętem dysponujesz ?

 

Co do tego terenu górzystego to u mnie ludzie uprawiają naprawdę niezłe górki, gdzie trzeba się trzymać drzwi na pochylu, albo jak się w górę jedzie to jak by samolotem startował 

 

Tylko wiadomo że na taki teren potrzeba 50 koni więcej niż na teren równy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

Masz sporo hektarow to mozesz smialo na 60 krow budowac ale przy tym jest sporo pracy. Chcesz miec byblo a mniej roboty to postaw miesne ze 30 kilka mamek z tego bedziesz mial ok 60 opasow. Wiekszosc ras mięsnych nie potrzebuje obory wystarczy wiata, a prymitywne miesne nie potrzebuja nawet jej. Z obora na krowy wiaza sie ogromne koszty


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Sie najpierw dowiedz chłopie czy jakaś mleczarnia będzie chciała mleko odbierać ;) Poza tym na kogo będzie stało stado ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35
kuba93

Konkrety pisz, jaki areał do dyspozycji i fundusze na wkład własny co pozwoli określić w jakim kierunku Tobie doradzać.

Kilka lat temu planowałem budowę obory na 480 krów przy zakładanej powierzchni 140 ha na qq i lucerne. Na stanie była ponad 100 mlecznic.

Także do rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie zgodził bym się na takie spółki. Możecie żyć jak najlepiej ale do póki każdy ma swoje,bo prędzej czy później będą zgrzyty. Nie pchaj się w hodowlę krow mlecznych jeżeli nie masz o tym pojęcia. Już lepiej te opasy,dużo mniej roboty. Wiem że jak się jest w tym wieku to wszystko wydaje się takie proste,aleee w rzeczywistości nie jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

Rzeczywiście macie rację z tą prowadzeniem gospodarstwa na pół z rodziną może pomyślę nad 55 dojnych i obora wolnostanowiskowa.
MarcinZetor8011 trochę jesteś starszy ale już nie mów mi czy mam pojecie czy nie mam pojecia bo co do czego by przyszło to sam byś o coś pytał albo cos w podobnym stylu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że pytasz bo i ja też często o coś pytam. Ale podajesz zbyt mało szczegółów żebyśmy mogli wiedzieć w jakim stopniu orientujesz się w temacie hodowli. Bo zabezpieczenie odpowiednich ilości kiszonki ,słomy ,zakup krów ,postawienie obory itd itp to są ogromne koszty które mogą zwalić z nóg.

Albo mówisz że masz możliwość dobrać dużo hektarów,to masz fajnie. Tylko wiesz co będzie jak wymarznie?albo przyjdzie susza? Ile będziesz w plecy? Proponowałbym Ci stopniowy rozwój.

Edytowano przez MarcinZetor8011

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

Z pasza nie ma żadnych problemu kiszonka z kukurydzy sianokiszonka słoma i trochę siana zawsze zostaje bo sieje więcej obecnie mam 20 hektarów ziemi obecnie 15 szt bydla ale cały czas powiekszam na wiosnę chce dobić do 20 o myślę właśnie O pisanie na modernizację i nowa obore.
przepraszam za błędy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

Powiem ci jedno kredyty cie zjedza przy tak dużym skoku do przodu . Lepiej wolniej a pewniej. Te wszystkie prowy mr sa dla ludzi z dobrymi nerwami i musza miec duzo czasu wiem bo sam mam niby dostac mlodego.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

Podziwiam Twój zapał Kuba. Hodowla krów to ciężki kawałek chleba wiem co mowie bo mamy około 100 bydła i prawie 50 krów dojnych. Jeżeli jest dobra cena za mleko to i jest kasa ale koszty są ogromne i uwiązanie, nigdy nie masz wolnego. Mieszkam na Podlasiu tu jest zagłębie mleczarstwa ale widzę że sporo gospodarstw o podobnej wielkości wkrótce zakończy produkcje. Modernizacje też przerabialiśmy 5 lat temu. Ona jest bardzo dobra dla bogatych którzy inwestują za swoje i dostają potem zwrot. A jak bierzesz kredyt odsetki mogą dobić. Ale jeśli chcesz to życzę powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

Szczerze powiedziawszy, to areał nie jest taki bogaty jak mówiłeś. Na 20-30 sztuk bydła może paszy wystarczy, ale to bydło rośnie i potrzebuje więcej. Rolnictwo to jest biznes, do niczego się nie dojdzie "lekką ręką" Rozwijaj pierwsze to co masz. Zwiększaj swój areał i powoli powiększaj stado. Małymi kroczkami do celu :) 20 ha to spokojnie byś obrobił sam :) Kolega ma ponad 100 i sam sobie radzi, tylko na żniwa jego kuzyn mu pomaga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba93    3

mikaro rozumie Cię bardzo dobrze wiem ze to jest uwiazanie na całe życie i ciężki chlebek . ale skoro wiem ze chce i bardzo lubię przy tym robić to co ty byś doradzić pchać się w tą modernizację póki jestem młody czy mordować się w starych budynkach i dostawiac coś dalej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Najpierw sie ogarnij czy ktoś to mleko odbierze, teraz cena w górę bo niby mleka brakuje ale jeszcze pare msc temu było odwrotnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Z własną żoną niejeden nie może się dogadać a Ty byś z kuzynem chciał na dłuższą metę... Durny pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matias95    80

@up załóżmy, że ta rodzina to jest wyjątek i że współpraca by się zawiązała po ich myśli, ale jaki bank da mu tak duży kredyt, jeśli ma tylko 20ha? Sama budowa obory to jest nic, a czym doić? Co doić? Gdzie mleko sprzedać? Czym te rogi karmić? Bank głupi nie jest, nie da się nikomu wbić w balona. My tak samo planowaliśmy przebudowę budynku i zwiększenie hodowli świń, ale patrząc na dzień dzisiejszy, to wcale tego nie żałujemy przez AFS. W rolnictwie nic nie jest pewne. Na chwilę obecną powiększamy areał, a z biegiem czasu to pewnie trzeba będzie rzucić świnie i przejść na opasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Zobacz jak na forum zdjęć bydła przybywa - jeszcze troche opasów będzie więcej jak świń i cenę uwalą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj