Skocz do zawartości
tomn95

Zabiegi herbicydowe w malinie letniej i jesiennej

Polecane posty

tomn95    14

Czym pryskacie maliny od chwastow na wiosne? Co lepsze reglone czy basta? Jakie dawki przy wykorzystaniu belki herbicydowej? Doglebowo devrinol i cos jeszcze? Czym niszczycie odrosty w malinie letniej i kiedy wykonujecie ten zabieg?

Co tak dużo pytań na raz? Poukładam trochę i odpowiem: Na wiosnę doglebowo możesz devrinolem czy stompem aqua (one mają rejestrację), możesz nawet połączyć...poza tymi śor można pryskać jeszcze m.in. zwykłym Stompem i zamiennikami lub linurexem i zamiennikami, to zależy jeszcze jaką malinę czy dopiero posadzoną czy już starszą...jeżeli pytasz czy basta lepsza czy reglone to i tak jest to samo(innej substancje), ale działanie to samo czyli pali powierzchniowo i nie idzie w korzeń. A odrosty malin możesz albo upalić którymś z tych środków lub ucinać sekatorem.

tomn95    14

Czyli co wyjdzie taniej? Raz zastosowac devrinol i pozniej basta w polowie lub pod koniec maja na odrosty? Czy lepiej zastosowac kilka razy baste? Malina letnia laszka sadzona na jesieni i polka starsza i mlodsza. Interesuja mnie dawki tych srodkow na ilosc wody.

Wiadomość z agroFakt.pl

Napewno lepsze będzie jak dasz na wiosnę doglebówkę czyli devrinol...Na maliny jesienią posadzone 4l/300l/ha na starsze plantacje 5-6 l devrinolu. Później basta lub reglone (4l/300) eg uznania.

marluk    29

Napewno lepsze będzie jak dasz na wiosnę doglebówkę czyli devrinol...Na maliny jesienią posadzone 4l/300l/ha na starsze plantacje 5-6 l devrinolu. Później basta lub reglone (4l/300) eg uznania.

mieszales stomp z devrinolem? jakie dawki wtedy polecasz?

mieszales stomp z devrinolem? jakie dawki wtedy polecasz?

ja stosowałem w mieszaninie na młode 3l devrinolu+2l stompu na starsze 4l devrinolu i 3 stompu. Ale na starsze maliny spróbuj sobie może 2l linurexu+3l Stompu...Wyjdzie taniej niż mieszanina devrinolu ze stompem a efekt podobny a jak trafisz z warunkami to nawet lepszy.

tomn95    14

Ja tym linurexem opryskalem gryke zaraz po siewie. Zostalo mi troche to mowie przelece szybciej jeszcze raz. I to byl moj blad bo w tym miejscu co poprawilem gryka byla sporo slabsza. Takze ostroznie z tym srodkiem w malinie. No i mam nadzieje ze mowisz o stosowaniu miedzy rzedami.

marluk    29
Napisano (edytowany)

ja stosowałem w mieszaninie na młode 3l devrinolu+2l stompu na starsze 4l devrinolu i 3 stompu. Ale na starsze maliny spróbuj sobie może 2l linurexu+3l Stompu...Wyjdzie taniej niż mieszanina devrinolu ze stompem a efekt podobny a jak trafisz z warunkami to nawet lepszy.

linurexu nie chce w malinach. Slyszalem niezbyt dobre opinie. Na stare maliny dawalem 4 + 4 i bylo ok. Wlasnie nie wiem jak z mlodymi. A myslisz ze na mlode 3 + 3 to za duzo? Ty jak dawales 3 + 2 to widac bylo jakies negatywne objawy w malinie? Dlugo ci trzymalo efekt?

Edytowano przez marluk

Ja tym linurexem opryskalem gryke zaraz po siewie. Zostalo mi troche to mowie przelece szybciej jeszcze raz. I to byl moj blad bo w tym miejscu co poprawilem gryka byla sporo slabsza. Takze ostroznie z tym srodkiem w malinie. No i mam nadzieje ze mowisz o stosowaniu miedzy rzedami.

tylko że gryka jest wrażliwa na wiele herbicydów. Nie wiem czy wiesz ale na gryke nie ma żadnych zarejestrowanych środków także kombinuje się z nią jak może. Jaką dawkę zastowowałeś? Malina jest wytrzymalsza od gryki pod tym względem, zważ na to że nie tak dawno przed wycofaniem guardianu każdy nim pryskał malinę i była malina i czysto, a gdybyś opryskał gryke zaraz po siewie nim to nawet by nie wyszła. Ja linurex kilka lat stosowałem w malinie w rzędach z pozytywnym skutkiem.

linurexu nie chce w malinach. Slyszalem niezbyt dobre opinie. Na stare maliny dawalem 4 + 4 i bylo ok. Wlasnie nie wiem jak z mlodymi. A myslisz ze na mlode 3 + 3 to za duzo? Ty jak dawales 3 + 2 to widac bylo jakies negatywne objawy w malinie? Dlugo ci trzymalo efekt?

Jeżeli mówisz o devrinolu i proporcji 3-2 ze stompem to śmiało. Ty chcesz dać 3-3 cóż spróbować możesz aczkolwiek pamiętaj że malina jest niedawno posadzona i nieukorzeniona. Ja w swojej dawce byłem zadowolony chociaż na jednej działce średnio. Przy doglebówkach trzeba pamiętać żeby ziemia była w miarę wilgotna i nie było przymrozku po zastosowaniu. Devrinol właśnie na te przymrozki jest bardzo wrażliwy, jeżeli nie będzie przymrozku po wykonanym zabiegu a podczas będzie ciepło i wilgotna gleba to efekt 100%. Linurex na malinę jak najbardziej byle nie przegiąć z dawką i na plantacje przynajmniej 2 letnie. 

marluk    29

Jeżeli mówisz o devrinolu i proporcji 3-2 ze stompem to śmiało. Ty chcesz dać 3-3 cóż spróbować możesz aczkolwiek pamiętaj że malina jest niedawno posadzona i nieukorzeniona. Ja w swojej dawce byłem zadowolony chociaż na jednej działce średnio.

No tak ale czy dawanie 2l Stompu to nie za malo? Jakos sceptycznie do tego podchodze. Chyba dam 3 + 3. Lepiej jak jakas sztuka sobie nie poradzi niz jak mi zarosnie chwastami bo nie mam tych malin 10 arów.

Rubusik    2

Nie ma opcji, na pewno wyhamujesz te maliny taką mieszanka. No ale coś za coś. Albo teraz strzał w korzeń a potem szybki wzrost w warunkach mniejszej konkurencji, albo teraz ładnie powychodzą a w drugiej części sezonu przyduszą je chwasty - zabiorą nawóz i wodę, a i światło i mniejszy przewiewe jak solidnie zapuścisz, więc szara pleśń będzie się ładować. 

Ja bym dał 3+3 i ciut więcej fosforu potem plus może ze dwa razy na liście w chłodniejsze dni plus coś ekstra. Słyszałem, że bardzo fajnie działają w malinie probiotyki. Nie stosowałem jeszcze u siebie, więc nie podpowiem Ci. Ale w zeszłym sezonie dałem dwa razy Superplon K z Biogenu. Tutaj opis z porzeczek jest akurat http://jagodnik.pl/antystresor-i-biostymulator/ ale zrobiłem tak samo. Nie chcę przesadzać, bo może tak się akurat pogoda ułozyła, ale spokojnie zerwaliśmy 1/5 więcej niż zwykle. Byłem zaskoczony, bardzo pozytywnie. To taki produkt bez dobrego marketingu, więc mało znany i dotarłem do niego późno. No ale było widać, że krzewy odżyły i owoce były większe. W tym sezonie dam go wcześniej, może w maju i 3 razy. Nie namawiam, ale u siebie widziałem, że działa.

tomn95    14

A basta i reglone chyba raczej letnich nie przyhamuje?

marluk    29

Nie ma opcji, na pewno wyhamujesz te maliny taką mieszanka. No ale coś za coś. Albo teraz strzał w korzeń a potem szybki wzrost w warunkach mniejszej konkurencji, albo teraz ładnie powychodzą a w drugiej części sezonu przyduszą je chwasty - zabiorą nawóz i wodę, a i światło i mniejszy przewiewe jak solidnie zapuścisz, więc szara pleśń będzie się ładować. 

Ja bym dał 3+3 i ciut więcej fosforu potem plus może ze dwa razy na liście w chłodniejsze dni plus coś ekstra. Słyszałem, że bardzo fajnie działają w malinie probiotyki. Nie stosowałem jeszcze u siebie, więc nie podpowiem Ci. Ale w zeszłym sezonie dałem dwa razy Superplon K z Biogenu. Tutaj opis z porzeczek jest akurat http://jagodnik.pl/antystresor-i-biostymulator/ ale zrobiłem tak samo. Nie chcę przesadzać, bo może tak się akurat pogoda ułozyła, ale spokojnie zerwaliśmy 1/5 więcej niż zwykle. Byłem zaskoczony, bardzo pozytywnie. To taki produkt bez dobrego marketingu, więc mało znany i dotarłem do niego późno. No ale było widać, że krzewy odżyły i owoce były większe. W tym sezonie dam go wcześniej, może w maju i 3 razy. Nie namawiam, ale u siebie widziałem, że działa.

probiotyki fajna sprawa, polecam. Wiadomo ze troszke przyhamuje ale tak jak mowisz nie ma idealnego rozwiazania. Jak masz 10 arow to wyplewisz a tak? Zostaja herbicydy. 3+3 to chyba idelany wariant na dopiero posadzone, na starsze mozna 4+4 nawet dac.

P.S. Co z fosforu polecasz kolego?

Czyli innymi lepiej nie pryskac?

powiedz jak chcesz zastosowac Baste w dopiero co posadzonych malinach?

Shaun    14

Wycofany jest ale kolega może ma jakiś zapas. Ja mam taki zapas i w tym roku zrobię zabieg jak zima popusci. I na letnie i na jesienne.
Kolego tomn95 jaki efekt chcesz uzyskać stosując Baste w letnich malinach i w jakim terminie ??

tomn95    14

Chce usunac odrosty i jezeli jakies chwasty puszcza to je takze. A co do daty to nie wiem kiedy najlepiej? Poczatek maja?

Shaun    14
Napisano (edytowany)

Ogólnie przyjmuje się, że do połowy maja taki zabieg się robi. Chwasty i odrosta malinowego spali tylko to co jest zielone nad ziemią, tam gdzie ciecz spadnie. Na stare zdrewniale rośliny Basta/Reglone nie działa.

PS. Dowiedziałeś się coś o tym co Ci kiedyś na pisałem na PW ??

Edytowano przez Shaun

pysa    0

gardjan spokojnie idzie kupić (bez faktury) 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez adasiorek
      powiedzciemi jakie teraz najlepeij sadzi odmiany
      czy sie oplaca nakrywac
      ja posaidam hanoy i elkant i dukat na przemysl
      mozecie ejszcze cos powiedziec o naworzeniu
      i zasadzie saszienie jaki rozstaw
    • Przez TomaszTrochim
      Witam .Jestem na etapie zakładania plantacji  jagody kamczackiej . Planuję zafoliować zagony ale zastanawia mnie jak póżniej nawozić obornik . Czy ktoś zna rozwiązanie późniejszego nawożenia ? Może lepszym rozwiązaniem byłoby przykrycie zagonów korą ? Moja uprawa ma być ekologiczna więc używał będę nawozów naturalnych. 
    • Przez zorak
      Po założeniu plantacji truskawki przyszedł czas na plantacje mialiny. W tym roku 1800 sztuk sadzonek odmiany POLANA. Dlaczego ta odmiana ?? Jest to malina bardzo plenna, owocująca na pędach jednorocznych które nie potrzebują podpórek. Po zbiorze wystarczy skosić pędy. Przedplonem był jęczmień. Pole na zime zaorane a wiosną zrobiona uprawka i własnie jestem na etapie sadzenia. Rozstawa w rzędzie 0,5m a między rzedami 3m.
      Pierwsze pytanie - czy po posadzeniu obcinać pozostałość zeszłorocznego pędu na równo z ziemią ?? czy pozostawić ??
      Jeśli ktoś zajmuje się profesjonalnie tą rośliną to prosze o kilka wskazuówek odnośnie nawozów i oprysków - zwłaszcza oprysków. Jakie oprysk, kiedy i na co.
      pozdrawiam i czekam na jakies wieści
    • Przez tomn95
      Ma ktoś z was jakąś wiedzę na ten temat? Po jakim czasie zwraca się taka inwestycja? Co do kosztów samych tuneli to firma haygrove robila mi już wycenę. Zastanawia mnie fakt czy ciężko jest poprowadzić taką uprawę. 
    • Przez Mateusznow
      Chce założyć mała winiarnie na powierzchni 10a na początek w okolicach Częstochowy. Jest to opłacalne? Mam miejsce i maszyny.