Skocz do zawartości
stanrol

GPS pomiar powierzchni pól

Polecane posty

stanrol    0

Panowie a żeby od razu kupić urządzenie i do pomiaru powierzchni pól i do naprowadzania równoległego. Bo też myślałem o naprowadzaniu równoległym, dobra sprawa by była.

jahooo    263
Napisano (edytowany)

Jeśli już, to Garmin z opcja GLONASS, koszt od około 1200zł, pokazuje pozycję z dokładnością do 30cm nawet wewnątrz budynków. Lepsza precyzja jest zastrzeżona dla zastosowań wojskowych i niedostępna (teoretycznie) w cywilu, wymaga zmiany algorytmów w nawigacji.

na przykład coś takiego :http://allegro.pl/garmin-gpsmap-64s-gps-glonass-bluetooth-kompas-i6683917684.html

można łączyć przez BT z laptopem lub obrabiać offline w domu na PC

Nawigacja w tablecie czy komórce niestety nawet z AGPS to dokładność max +/- 3m, do prowadzenia równoległego się nie nadaje

Ograniczeniem nie jest odbiornik, bo jak złapie 6-7 satelitów to w praktyce jest to wystarczające do uzyskania dokładności około 0,5m , tylko algorytm przetwarzania danych

Edytowano przez jahooo

yacenty    569

panowie garmin etrex20 co powiecie na jego temat i czy cena 450pln za 3 letni sprzęt jest odpowiednia??

nie wiem jakie różnice między 10 a 20,

za nową 10 dałem 350zł więc nie wiem czy kupować 3 letnia 20 za 450.

w moim przypadku mierzy bardzo dobrze, błedy pomiarowe są znikome - łapie się pod pomiary agencji

No właśnie o to mi chodzi bo w sumie nic więcej mnie nie interesuje. Powierzchnia i tyle.
A Jacku jak wygląda pomiar w ciągniku? Bo jak mam obejść 10-15ha w jednym kawałku to troszkę się zejdzie. A chodzi o to że w tym roku mam usługę do zrobienia a tam jest jakieś 80ha może więcej i stawka od ha także nie chcę być stratny.

jahooo    263

10 też ma już glonass, widzę że te nowsze mają go jak leci.

Pomiar robisz statycznie, czy po prostu lecisz dookoła pola ?

Pomiar wykonywany przeze mnie za pomocą zwykłego GPS-u miał odchyłki (nawigacja Lark) , zwłaszcza na mniejszych kawałkach (mniej niż 1ha) około 5 do 10%, na większych mieścił się w 3%. Do prowadzenia równoległego się nie nadawał w trybie dynamicznym, za duże odchylenia

krystek1992    4

i co dalej?

w tym etrexie właczasz urządzenie - dajesz opcję pomiar pola obchodzisz sobie pole dajesz zakończ i podaje wynik od razu

Zachodze na koniec pola i klikam ślady stop, wchodze we właściwości i mi pokazuje powierzchnie według tych śladów. Dokładności nie znam dokładnie ale plus minus się mieści . Wszystko zależy od satelit i od urządzenia.

yacenty    569

ponoc na etrexach da się dodać jakis ofset i mierzyc z quada czy ciągnika, nie wiem tego nigdy nie testowałem.

Raz sobie obszedłem pole 11ha chwile zeszło ale wynik dokładnie jak wg mapy

Baarth    1

Yacenty   ja  od  3  lat  mierzę  pola takim garminem jak twój. Jadę  quadem po granicy pola  i  mam pomiary  zgodne  z   kontrolnymi z  agencji.

yacenty    569

Szczęściarz my musimy dymac pieszo bo zamiast quada kupiłem suva

Benjamin    0

Dobry smartphone z odpowiednią aplikacją może poradzić sobie bardzo dobrze. Osobiście polecam aplikację Measure Area GPS (płatna, ok 17 zł)

gr_rat    17

szukam gps do pomiaru powierzchni aby wskazywał prędkość jeśli się poruszam , posiada któreś urządzenie taka funkcje ?

stanrol    0

Panowie podsumowując,  Garmin e-trex  jest odpowiednim sprzętem do pomiaru pól i wystarczającym dla indywidualnego rolnika.

Baarth    1

Stanrol  dokładnie tak :)   Kupuj  i ciesz się  super sprzętem :)

Baarth    1

Można  do niego wrzucić  mapy  topograficzne  i fajnie sprawdza się w pieszych wycieczkach.

Sunf    9

wgrywal ktos mape z geoportalu aby mierzy powierzchnie pola Etrex 10?

krychu    43

Kupiłem etraxa 10, zrobiłem pomiar powierzchni następnie zapisałem ślad i teraz mam pytanie. Jak sprawdzić ile to wychodzi m²ha w zapisanych śladach. Zrobiłem w jeden dzień pomiar dwunastu działek i teraz chciałbym sprawdzić ile one mają. Wszystkich nie zapamiętałem bezpośrednio po zmierzeniu. Niektóre pokazują dobrze. Przykładowo duszę na zapisany ślad: pokaż na mapie następnie guzikiem menu duszę przejrzyj ślad. Pokazuje się przykładów Dystans 0,4 km oraz obszar 8170.53 m² i tu jest wszystko jasne. Natomiast wieksza połowa jest pokazana przykład dystans 0,7 km oraz obszar 0,02 km². Jak to zmienić aby pokazało w m² w zapisanych śladach? Mierzyłem wszystko na tych samych ustawieniach. Nie wiem o co chodzi.

yacenty    569

a po co robisz slady?

tam jest opcja w menu głównym - pomiar powierzchni.

włączasz czekasz na satelity,

dajesz start, obchodzisz działkę dookoła, dajesz oblicz i pokazuje ci w jakiejś jednostce - teraz nie pamiętam czy w m2 czy ha, ale bez problemu zmieniasz jednostkę na ha.

U nas tylko w ten sposób mierzymy.

Z śladami też da się coś powalczyć ale z tego co kojarzę trzeba slad zrzucić na pcta, jakimś programem zrobić konwersję pliku i zaczytać go do innego programu i tam pokazywało - zrobiłem to tylko raz, zaraz po zakupie etrexa.

Teraz to tylko opcja wbudowana - u mnie pokazuje bardzo dokładnie, wg tego co mapy pól i bardzo zbliżone do tego co pokazuje ciągnik, ale niestety przez etrexa straciłem paru "kolegów"

krychu    43

Ale bez obrysu robi sam pomiar jeśli robisz bez śladu? Jak to później wygląda z zapisem takiego zmierzenia?

yacenty    569

Tak jak napisałem wyżej (szkoda ze etrex leży w domu to bym film nagrał)

Włączasz etrexa wybierasz pozycję: pomiar powierzchni, czekasz az złapie fixa na satelity. Dajesz start, idziesz po granicy pola, obchodzisz całe pole aż do punktu start. Dajesz Oblicz. W tym momencie na ekranie masz wynik.

Nie wiem czy on to gdzies zachowuje w swojej pamięci, ja to zwykle zapisuje w telefonie w notatkach i tyle.

Tak jak kolega wyżej pisze tak jest. A poza tym masz możliwość zapisania każdego pomiaru w samym urządzeniu.
I co trzeba przyznać jest dokładny pomiar.

@yacenty to widzę że nie jestem sam z tymi "stratami" w ludziach.

krychu    43

Zapisuje pomiar i gdzie wtedy muszę go znaleźć. Nadal tego nie rozgryzłem. Robicie pomiar bez śladu?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TopAgroPlus
      Temat postu odnosi się do nawigacji rolniczej. Zastanawiam się nad zakupem nawigacji rolniczej do prowadzenia równoległego gdyż podczas wykonywania siewu nawozu przed siewem nie ma scieżek agrotechnicznych jak i przy oprysku przed wschodowym co powoduje większy nakład nawozu/oprysku i niedokładność wykonywanych zabiegów.Czy ktoś by mógł wypowiedzieć się na ten temat czym się kierować przy wyborze takiej rzeczy.Potrzebuję coś w miarę dokładnego.Gospodarstwo liczy ok.90 ha oprsykiwacz to Unia Pilmet z elektryką Müllera a siewnik do nawozu to Unia Mx 850 wersja bez komputera.Ciągnik który z tymi maszynami współpracuje to Zetor 5340.Nawigacją która mi się spodobała jest Müller Track Guide II wygląda to ciekawie.Może ktoś miał lub ma do czynienia i się wypowie i opisze działanie jakie gniazda trzeba czy trzeba gniazdo ISOBUS i jak się obsługuję.Może ktoś będzie miał inne propozycje to chętnie wysłucham.Proszę o treściwe i tematyczne odpowiedzi.
    • Przez deer
      Zastanawiam się nad kupnem zestawu do prowadzenia równoległego ręcznego.

Wybieram pomiedzy tymi zestawami:
      -TRIMBLE EZ guide 500 http://www.precyzyjnerolnictwo.com/index.php?section=18 około 11000zł
      -TEEJET CL 230 http://home.agrojet.pl/porady/uprawy-polowe-1/nawigacja-gps-na-polu/centerline-230 z lepszą anteną ok 7000zł
      -MULLER Track guide http://www.ekotronic.pl/files/file/Mueller/Track%20Guide.pdf około 8000zł
      -TOPCON system 110 http://agrogps.webd.pl/rolnictwo_precyzyjne_agrisystem_systemy_i_doradztwo_dla_rolnictwa_czytaj_wiecej.php?article_id=102 z jakąs porządniejszą anteną ok 11000zł

Wszystkie ceny netto.
      Może ktoś zna ceny innych zestawów ? Mile widziane jakieś przemyslenia spotrzeżenia, a najbardziej doświadczenia .
    • Przez xXPioter99Xx
      Witam wszystkich. Ostatnio zagłębiłem się trochę w temat nawigacji GPS . Chciałbym nabyć najprostszy "zestaw" który bedzie sam kierował Ciągnikiem podczas:
      -Siewu zbóż i rzepaku
      -Uprawy przedsiewnej 
      -Rozsiewania nawozu i młócenia (o ile taki zestaw może być przenośny)  
      Czy to według was ma sens czy lepiej sobie darować?
      Jeśli ma to jakimi modelami się zainteresować? 
      Z góry dziękuję i pozdrawiam  
    • Przez yacenty
      Ktoś z was ma jakies doswiadczenie z taka oto zabawka?
      TeeJet CenterLine 220

link do ulotki polsko języcznej: http://www.agrojet.pl/produkty/ulotkaCL220a.pdf
      urzadzonko ponoc u osadkowskich kosztuje 6tys zł i ma byc dobre do jazdy równoległej,
      Przy takich kosztach to ja mowie TAK, warunek tylko jeden musi trzymac sciezke - tak do 10-20cm - jest to możliwe?

Pozdrawiam
      YacentY
    • Przez RobMaximus
      Cześć wam,
      zakupiliśmy u nas na gospodarstwo GPS firmz Trimble CFX-750, wszystko było by super jak by była instrukcja po Polsku. Niestety takiej nie dostałem.
      GPS był kupiony od przedstawiciela, czyli jest nowy i nie używany, mimo tego nie ma instrukcji po Polsku tylko jest po Angielsku.
      Sam sprzęt ma język Polski.

Może ktoś z was może mi pomóc i wyśle mi tą instrukcję obsługi w PDF na r.bielaszewski@wp.pl albo wysle mi linka gdzie mogę taką ściągnąć ponnieważ nie mogłem takiej znaleść.

Pozdrawiam