SajzPL

Buraczek czerwony-przechowywanie i oczyszczanie z liści

Polecane posty

SajzPL    27

W tym roku miałem 2 ha buraczka.Ogławialiśmy go maszyną pasową na polu a potem kopaliśmy przerobioną kopaczką z taśmą do załadunku na przyczepę.Buraczki były przechwywane w kopcach i obcinane ręcznie.W tym roku ma być okolo 3ha i tu moje pytanie.Jak pozbyć się reszty liści nie obciętych na polu i tych co odrosną podczas przechowywania(tak by były gotowe na handel)?Wiosną mamy ociepliś budynek po świniarni i zastanawiamy się jak przechowywać : w big bagach, skrzynio paletach czy może luzem? Każda wiedza się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

Jest taki temat ale o ogławianiu na polu a mnie interesuje po zebraniu oraz przechowywanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jjacekk4    3

nie wiem czy jest jakas maszyna bo ja tez ręcznie, może jakaś szczotka bu obrała, przechowuje buraka jako jedyne warzywo w kopcu bo jak wyciągne go w kwietniu to jest tak jak prosto z pola prawie żadnych strat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk741    31

Ja pozostałe liście jak szykuje to obcieram w płuczce,duża ilość jeden o drugi i problem z głowy ;) i poprawiam jeszcze na stole jeśli któregoś trzeba ale to już na prawdę rzadko się zdaza
słyszałem też że po szczotkarce efekt też może być zadowalający ... nie miałem nigdy okazji próbować :(
najlepiej przechowywać luzem ale żeby była wentylacja nie będą się tak osuszac ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

patryk741

Zastanawiałem się właśnie czy nie naprawić starego kręconego sortownika do ziemniaków.Myślisz że wystarczy? Szukałem też jakiegoś filmiku lub opini jak zrobi to szczotkarka jednak nic takiego nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk741    31

noo mówisz o sortowniku "bebnowym" pewnie ... też taki mam ale nigdy nie testowałem bo szykuje wszystkie buraczki myte więc robię to w płuczce... Ale zasada działania obu tych urządzeń jest taka sama :) jak będę za słabo się obcierac to ustawisz trochę "pod górkę" i będą dłużej się kręcić i też to pomoże :)
taki sortownik mam przerobiony na prąd i komplet sit których nie uzywam to zaspawalem dziurki drutem i używam to łamania kiełków przy ziemniakach... najlepsze urzadzenie jakie może być po prostu... te wszystkie szczotkarki to nawet nie mają co się porównywać z efektem jaki jest po sortowniku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banbus123    1

masz za grubo kopiec okryty ty musisz odczekac zeby one odparowaly najlepiej je cienko ziemia okryc a dwa to nalepiej w przechowalni jak ja mam i nie mozesz swiatla dostarczyc bo wtedy rosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

Po wysypaniu w kopiec pszysypuje delikatnie ziemią a jak temperatura spadnie to dopiero słomą i okrywam folią.Po pewnym czasie zaczynają puszczać liście ale są one łamliwe. Gdy by świeże nie puściły to sypał bym prosto we worki jednak zawsze coś odrośnie.Wolę jednak by trochę odrosło niż by przymarzły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banbus123    1

buraczek jest wytrzymaly do -2 wytrzymuje bo nie raz na polu worki zostaly i nic im nie bylo nawet na przetworni nic nie chowia na mrozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

Zobaczymy jak to będzie w przechowalni jednak nie przekonuje mnie przechowywanie juzem gdyż musiał bym to sypać gablami. W skrzynio paletach z nowu obsychają.Najwygodniejszym rozwiązaniem były by big bagi lub skrzynie. Myślę ze część nasypię luzem a część spróbuję w big bagi. Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

Też myślę że big bag to najlepsza opcja szczególnie że część buraczków sprzedaje myte w big bagach to nie było by problemów że za dużo nasypię w kosz przyjęciowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael1985    0

wpisz na youtube separator do warzyw tam jest moje cudo co wymysliłem potem napisz co o tym myslisz ja ta maszyna pracuje juz 3 sezon sam ja wymysliłem a znajomy mi to zrobił według mojego projektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SajzPL    27

wpisz na youtube separator do warzyw tam jest moje cudo co wymysliłem potem napisz co o tym myslisz ja ta maszyna pracuje juz 3 sezon sam ja wymysliłem a znajomy mi to zrobił według mojego projektu

 

Jeśli chodzi o filmik na kanale michal chuda to fajna sprawa gdy np. warzywa przywozi się z pola i chce się odsiać ziemię. Jednak nie obczyści to pewnia buraczka z liści gdzyż na moich w trakcie przechowywania zawsze coś odrośnie(część jak widać na pewno by odpadła ale w nie dużym stopniu).Ty te buraczki wcześniej obcinałeś?

Edytowano przez SajzPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michael1985    0

na filmiku ten burak jest z chlodni myty w maju jak odrosnie to tez obtraci  liscie reszte załatwi myjka . nie nie obcinalem prosto z chlodni ze skrzyni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian91    0

Witam wszsystkich i prosze o pomoc! Bede siał buraka czerwonego odmina (okrągły ciemnoczerwony). Chciał bym posiać to na płasko i zbierac kombajnem do ziemniaków Anna. Czy ktos tak robił z was i moze sie podzielic spostrzezeniami? Jaki siewnik? Jaki rostaw? Ile na 1ha? Czy trzeba miec jakas przystawke do kombajnu? Z góry dziekuje za odpowiedź :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Witam!
      dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
      Jak je sie uprawia?
      jaki sprzet jest potrzebny?
      duzy nakład pracy jest potrzebny?
      ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
      coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi
      pozdrawiam
      YacentY
    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj