Mf255fan

Wyciągarka leśna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Wyciągarka 2T
Mf255fan    9

Witam 

Zamierzam zrobić wyciągarkę leśną do zrywki drewna w górzystym terenie (jak to bywa na podhalu) Bazą mojej wyciągarki była by wciągarka z Robura. http://www.bankfotek.pl/view/2050210

Przełożenie 3:1 i to chciałbym jeszcze zredukować poprzez koła zębate i łańcuch, tylko ile tak aby mieć wystarczającą moc i wydajność (prędkość zwijania liny) bęben liny ma średnicę 17 cm. Jak obliczyć prędkośc zwijania liny? 

Druga sprawa to hamulec wciągarka posiada bęben hamulcowy obok tego od zwijania liny, hamuje taśma taka jak w ursusie c 360 od ręcznego (u mnie akurat tego brakuje) jak zrobić automatyczny hamulec tego bebna wykorzystując tą taśmę gdyż ona pozwoliła by łagodnie luzować linę, ostatecznością była by zapadka.

Mechanizm wciągarki to koło talerzowe i wałek atakujący, tryb ataku jest rozłączany sprzęgłem kłowym z bardzo drobnymi wypustami, http://www.bankfotek.pl/view/2050213 , czy była by możliwość załączania i rozłączania napędu w czasie ruchu ? Czy jednak to groziłoby uszkodzeniem wypustów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marobas    230

oj kolego PKMy się kłaniają :D nie wszystko jest takie proste, po 1 o wciągarkach jest już dużo tematów, ale:
prędkość zwijania, zakładamy 540/3=180; 3,14x17=54; 180x54=9720cm/min, czyli 97m/min, pasowało by to przełożyć jeszcze przez 10,
moc nie wiem dlaczego ale z tego co pamiętam to mnie uczyli, ze przełożenie nie zmienia mocy, a jedynie moment obrotowy, wiec trzeba z tego polecieć, wiec zakładając ze masz 540 na wałku przy 2200 na silniku (mowa o obrotach) to w dużym przybliżeniu mamy przełożenie 4, moment silnika zakładając ze ma 200Nm x4=800Nm x (przełożenie wciągarki) 3 = 2400Nm na bębnie, / (przez promień) 0,085m= 28kN i teraz chyba bo już to dawno przerabiałem, dzielimy przez przyśpieszenie ziemskie czyli przez 10m/s*2 i masz 2,8 tony, ale musisz wziąć pod uwage że za szybko sie zwija, wiec pasowałoby zastosować wspomniane już przełożenie przez 10, wtedy uzyskasz prędkość zwijania ok 10m/min i uciąg ok 28ton... jeśli sie nie pomyliłem, bo coś za duży uciąg mi sie wydaje, tylko trzeba wziąć pod uwage że to przy obrotach momentu, czyli np dla c360 1600 obr/min, a prędkość liczona była dla 540 (ale wałka, a ta jest w 60'tce uzyskiwana przy 2200 silnika czyli to dodatkowe przełożenie mogło by być mniejsze, np 7, wtedy przy 1600 obr, silnika byłoby nadal te 10m/min, tylko uciąg z 28t spadłby do niecałych 20t), pytanie czy poszczególne elementy tej układanki wytrzymają takie obciążenie?
  Kolejna sprawa hamulec, nie wiem czy dobrze rozumiem, z tym automatycznym, ale chodzi Ci o to aby lina sie za szybko nie rozwijała? w takim wypadku, trzeba by zrobić sprzęgło odśrodkowe w bębnie, ale to już wyższa szkoła jazdy, ciężarki, promienie i charakterystyki sprężynek, lepiej poszukać i podpatrzeć jakieś już sprawdzone rozwiązanie,, chyba że chodzi Ci o coś takiego, że po podciągnięciu drzewa do siebie, żeby samo sie zakleszczało, to faktycznie tylko zapadka.
  I na koniec, tego sprzęgła nie można załączać pod obciążeniem -nie może mieć różnicy obrotów, jedyne znane mi i spotykane sprzęgło kłowe, które załącza się (z nieznaczna) różnicą obrotów, to takie ze skośnymi zębami (jak blokada w 60, ale to chyba wszyscy wiedzą że kiepskie rozwiązanie), tu musiałbyś zeszlifować czubki zębów w przesuwce i na wałku na szpic (choć nie wiem czy przy 133obr/min to by zaskoczyło, jakoś trudno mi sobie to wyobrazić, nie przypominam sobie nic takiego z takimi obrotami, czy możliwe byłoby, żeby to się zakleszczyło), albo można by zastosować synchronizator jak w skrzyniach biegów, dobry tokarzo-frezer może by to ududrał, pytanie czy gra warta świeczki, no i trzeba mieć świadomość, że w obydwu przypadkach, musiałbyś zakleszczyć przesuwkę zanim bęben skasuje luz na linie (synchronizator nie uciągnie pod obciążeniem, wiec zawsze po rozkleszczeniu połączenia, a przed ponownym załączeniem na obrotach wom, trzeba by zostawiać luźno rozciągnięty kawałek liny); lepiej chyba było by zastosować jakieś sprzęgło cierne (np. z jakiegoś mocnego motoru wielotarczowe), oczywiście przed tymi przełożeniami -miałoby mniejsze obciążenie ( w przypadku który liczyłem 800Nm, a to i tak duużo) wiec chyba lepiej wsiąść i tym nożnym w ciągniku sterować.

 

odnosząc sie do całości: tak przynajmniej mi się wydaje, a jest już późno, i po niedzieli :D

Edytowano przez marobas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mf255fan    9

Z tego co wyczytałem w innych tematach to prędkość fabrycznych wciągarek jes 0,5m/s-1m/s a tu wychodzi ( przy przełożeniu jeszcze przez 10) 0.16m/s ,to rochę chyba wolno, fabryczne wciągarki też są napędzane wom 540 więc jeśli prędkość dobierzemy taką samą przełożenie pewnie będzie podobne tak?

Czyli np. 540/(3*3)=60 ( 3-dodatkowe przełożenie),3.14*17=54 , 60*54=3240cm/min, 32m/min, 0.54m/s czyli chyba wystarczyłoby tylko dodatkowo zredukować 3 razy.

Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marobas    230

można by, wtedy uciąg spadnie do jakichś 8,5 t,

a co do załączania tą przesuwką, to jest możliwość zrobić to w domowych warunkach... trzeba by co drugi ząb spiłować o ok  4-5 mm ( z długości) zarówno na wałku od bębna, jak i w tulei (przesuwce) wtedy w momencie załączania jest większy luz wiec przesuwka by zakleszczała na tych 4-5mm a wtedy już spokojnie by sie wsuwała do końca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mf255fan    9

To załączanie przesuwką odpuszczę, bo i tak kiedy bym chciał rozłączyć pod obciążeniem to muszę sprzęgłem bo mogło by uszkodzić tryby. Ale dziś na złomie widziałem betoniarkę zafama z koszem i na pierwszy rzut oka wydaje się że tam jest jakieś sprzęgło cierne ale pewności nie mam bo nie dało się ruszyć.

Mam jeszcze pytanie co do hamulca, ponieważ nie ma fabrycznej okładziny, czy nie orientuje się ktoś jaka jest długość taśmyhamulca ręcznego do c 360? i czy można by było napinać tą taśmę siłownikiem hydraulicznym?

 

Edytowano przez Mf255fan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartollini    1

Ja to wam powiem że wciągarka z robura została policzona na konkretne obciążenie/moc/prędkość, oczywiście z pewnym zapasem i nie ma co szaleć z uciągiem rzędu 20t bo może nie wytrzymać przekładnia wciągarki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

koledzy  prośba podeślijcie mi link do przyczep lesnych na AF ,wyszukiwarka nie pokazuje takiego tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mf255fan    9

Przełożenie wciągarki ( 3,125:1) zredukowałem jeszcze o 3.75 raza razem wychodzi jakoś 11.7 i powiem wam że wydaje mi się idealne, prędkość zwijania jak i moc jest ok. Narazie dla próby wciągałem pod lekką górkę mf 255 ( oczywiście na hamulcu) z przyczepą załadowaną śniegiem i dyga to na wolnych obrotach :D .

Dla bezpieczeństwa przekładni zastosowałem fabryczne sprzęgło przeciążeniowe więc powinno działać. Niedługo będą fotki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał6x6    0

Witam czy ma ktoś może zdj jak wygląda ta wciagarka na gotowo? Mam taką do kupienia i zastanawiam się jak by ona wyglądała za ciągnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pylos
      Sexual adventures
      Verified Women
      Prime Сasual Dating
    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj