Skocz do zawartości
Sadek

Dzierżawa ziemi synowi/córce a emerytura rolnicza.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agricolus    4

Można wydzierżawić dziecku w zamian za wcześniejszą emeryturą , warunek- umowa dzierżawy  musi być co najmniej na 10 lat  ( tzw. umowa z następcą) i rodzice wydzierżawiając podpisują oświadczenie o nieprowadzeniu działalności rolniczej. Tu odpowiedni cytat z oficjalnej strony internetowej KRUS-u: ,,Na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt II UK 82/11), dopuszcza się również zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem.Rodzice wydzierżawiając gospodarstwo rolne dziecku są zobowiązani do złożenia oświadczeń o nieprowadzeniu działalności rolniczej na tym gospodarstwie"  Tu link do definicji ,,zaprzestania działalności rolniczej"https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/swiadczenia/swiadczenia-z-ubezpieczenia-emerytalno-rentowego/emerytura-rolnicza/zaprzestanie-prowadzenia-dzialalnosci-rolniczej/

Matey    427

przyszedł do mnie człowiek że ma pole do wydzierżawienia ale tak mnie zakręcił ze nawet nie wiem o co chodzi. w dużym skrócie, czy osoba będąca na rencie, posiadajaca grunty orne, moze je wydzierżawic (normalnie, na umowę innemu rolnikowi) nie tracac tej renty? bo nie wiem czy dobrze zrozumialem ale chodzi chyba o utratę renty i tego że nie bedzie posiadał minimum 1ha dla KRUSU? 

Sadek    446

Rencista nie może mieć więcej jak 1 ha (nie wiem czy fizycznego czy przeliczeniowego).

Wiadomość z agroFakt.pl

Matey    427

a jeżeli ten rencista jest wspolwlascicielem tej działki?

Shaun    12
Dnia 8.11.2017 o 22:11, Sadek napisał:

Rencista nie może mieć więcej jak 1 ha (nie wiem czy fizycznego czy przeliczeniowego).

jestes pewien ze chodzi o renciste a nie o emeryta ??

w przypadku tego drugiego nie moze posiadac ponad 1 ha przeliczeniowego a rencista moze posiadac wiecej pod pewnym warunkiem o ile dobrze pamietam a temat byl u mnie przerabiany gdzies marzec-kwiecien (tj mam osobne umowy dzierżawy z rodzicami na 10 lat i są emerytami, chociaz ojciec juz troche wcześniej z mocy ustawy)

Matey, najlepiej niech ta osoba sama idzie do KRUS i sie dowie co mozna a co nie bo skoro tamten tak Ci potłumaczyl to co ty powiesz urzednikowi...

bula1    0
Napisano (edytowany)
Dnia 10.11.2017 o 23:32, Shaun napisał:

"(tj mam osobne umowy dzierżawy z rodzicami na 10 lat i..."

A czy w takim wypadku jak wydzierżawię synowi ziemię musi on posiadać wykształcenie rolnicze?

Tak mi powiedzieli w KRUS ostatnio...

Edytowano przez bula1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się