Skocz do zawartości
Sadek

Dzierżawa ziemi synowi/córce a emerytura rolnicza.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Sadek    446

Witam.

Mam taki problem, rodzice przekazali mi część gospodarstwa a część zostawili sobie. Tata osiągnął wiek do wcześniejszej emerytury i  w dzierżawę tą ziemię przepisał na mnie (syna). I tu zaczyna się problem gdyż starostwo nie chce zarejestrować umowy dzierżawy a KRUS daje decyzję odmowną z powodu że umowa nie jest zarejestrowana.

Czy jest jakaś możliwość aby tata dostał emeryturę?

Wiadomość z agroFakt.pl

wojtal24    164

a dlaczego starostwo nie chce zarejestrować umowy?

a nie moze być umowa u notariusza zawarta z datą pewną na 10lat

marko-kolo    213
Napisano (edytowany)

no niestety dzierżawa na syna nie przejdzie 

W myśl tej ustawowej definicji, uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając:

1. gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie nie będącej:

a) małżonkiem emeryta lub rencisty,

B) jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem,

c) osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,

d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c,
  2. gruntów trwale wyłączonych z produkcji rolniczej na podstawie odrębnych przepisów, w tym zalesionych gruntów rolnych,
  3. gruntów i działów specjalnych należących do małżonka, z którym emeryt lub rencista zawarł związek małżeński po ustaleniu prawa do emerytury lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  4. własności (udziału we współwłasności) nie ustalonej odpowiednimi dokumentami urzędowymi, jeżeli grunty będące przedmiotem tej własności (współwłasności) nie znajdują się w posiadaniu rolnika lub jego małżonka.

Edytowano przez marko-kolo

slawek74    135

marko-kolo mylisz się wujo wydzierżawił swojemy synowi przepisy się zmieniły kiedyś nie było moża ale teraz jest to możliwe nie wiem gdzie rejestrował umowę dowiem się jak się z nim spotkam .

Senior    15

Dokładnie jak pisze slawek 74. Sąsiad wydzierżawił synowi i ma emeryturę

Sadek    446

Tak starostwo nie chce zarejestrować z powodu co podał kolega, rejestrują tylko w przypadku MR.

Kolego @Senior jak i @sławek74 prosiłbym o więcej informacji jeżeli to możliwe to nawet na PW.

kris148a    9

Idziesz kolego do geodezji i mówisz że chcesz żeby podbili ci umowę (umowa na min 10 lat) ich nie może interesować po co i na co. Pieczątki za darmo. A po wyroku sądu najwyższego KRUS honoruje umowy na dzieci (nie można na zięcia i synową). Właśnie teraz to przerabiam. Jak w starostwie nie chcą podbić to powiedz ze niech się doucza

Nikita_Bennet    100

Witam.

Mam taki problem, rodzice przekazali mi część gospodarstwa a część zostawili sobie. Tata osiągnął wiek do wcześniejszej emerytury i  w dzierżawę tą ziemię przepisał na mnie (syna). I tu zaczyna się problem gdyż starostwo nie chce zarejestrować umowy dzierżawy a KRUS daje decyzję odmowną z powodu że umowa nie jest zarejestrowana.

Czy jest jakaś możliwość aby tata dostał emeryturę?

bez problemu. Ja tak mam. Nie chciałem kupować ziemi na siebie, kupiliśmy na tatę. Miał wiek emerytalny więc wydzierżawił mi aktem notarialnym na 10 lat w związku z przejściem na emeryturę.

Pani w KRUSIe coś przebąkiwała pod nosem że to fikcyjna umowa bo między ojcem a synem itp to no zwróciłem jej uwagę że mając takie podejrzenia powinna zawiadomić odpowiednie służby i o ile one to udowodnią to robić nam problemy. Zmieszała się i tyle było ich gadania.

Oczywiście wszystko pozytywnie, emerytura przyznana, ja mam ujęte to w swoim nakazie płatniczym podatku rolnego.

Sadek    446

Umowę dzierżawy rejestrowałeś w Starostwie?

dwojakowski    1

umowa notarialna.

To zawsze zamyka gębę pseudo urzędnikom ;)

Może ciut kosztuje ale spokój murowany.

50zł notariusz umowa i wtedy starostwo łaski nie robi musi zareiestrować

Shaun    12

Idziesz kolego do geodezji i mówisz że chcesz żeby podbili ci umowę (umowa na min 10 lat) ich nie może interesować po co i na co. Pieczątki za darmo. A po wyroku sądu najwyższego KRUS honoruje umowy na dzieci (nie można na zięcia i synową). Właśnie teraz to przerabiam. Jak w starostwie nie chcą podbić to powiedz ze niech się doucza

Heja, jak Ci to wyszło z KRUS tzn emerytura umowa dzierżawy itd ??

Sadek    446

Kolego mam dzierżawę od ojca i dostał emeryturę bez rejestracji umowy w starostwie.

Shaun    12

W poście nr 9 chodzi o Młodego Rolnika ?? Mi to jest potrzebne do emerytury tzn ojcu, jutro zobaczymy co nam w starostwie odparuja. Jeśli nie trzeba rejestracji to nawet by pasowało.

JonDir    0

Podobno przepisy tej nowej ustawy z 2016 są bardzo niejasne i duzo osób ma problem, gdy chcą przepisać ziemię na dzieci, bo prawnicy nie chcą zawierać takich aktów. Ostatnio Sąd podjął uchwałę w tej sprawie - okazało sie, że niepotrzebna jest zgoda SN, bo bliska rodzina jest wyłączona z kontroli przy przepisywaniu ziemi. Czy wy też mieliście problemy w takiej sytuacji?

romek6340    203

W innym temacie, dawniej, jak było o tym to akurat w ustawie jest wszystko bardzo ładnie opisane kto, co i jak. Pod tym kątem nie ma niejasności. Są nawet konkretnie podane pokrewieństwa w rodzinie które są na innych zasadach.

bula1    0

Pozwolę sobie podczepić pod ten temat.

Czy ktoś właśnie jest na etapie załatwiania wcześniejszej emerytury i co się z tym wiąże zaprzestania prowadzenia gospodarstwa. 

Jak to właśnie wygląda z wydzierżawieniem synowi całego gospodarstwa, czy krus sie nie czepia tego? Ewentualnie jak taki zabieg przeprowadzić by sie nie czepiali.

daron64    103

W poniedziałek będę w KRUS i u notariusza, to Ci powiem jak u mnie do tego podchodzą. Mial być przepis, ale chyba skończy się dzierżawa, nie ma co tego przeciągać

bula1    0

Ok, dzięki za info. Ja będę atakował KRUS we wtorek (kochane zapisy).

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się