Skocz do zawartości
 • 0

Pytanie

PSOR    1

Masz puste opakowania po środkach ochrony roślin? Oddaj je do sklepu!

 
Czytasz ten tekst, więc zapewne jesteś użytkiem środków ochrony roślin i po przeprowadzonych opryskach zostają Ci puste opakowania. Wiesz, że nie należy ich wyrzucać razem z innymi śmieciami. Podpowiemy Ci, jak ich się legalnie pozbyć!
 
W ramach Systemu Zbiórki Opakowań PSOR każdy rolnik może oddać opakowania do sklepów ze środkami ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy mają ustawowy obowiązek odbioru odpadów opakowaniowych po tych środkach ochrony roślin, które na podstawie ustawy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są uznawane za środki niebezpieczne.  
 
Zanim jednak oddasz opakowania, pamiętaj, że:
 
Opakowania po środkach ochrony roślin muszą zostać 3-krotnie wypłukane. W Punktach Odbioru przyjmowane są tylko czyste i suche opakowania.
 
Trzykrotne płukanie opakowań jest niezwykle ważne z kilku powodów:

 • Chronisz w ten sposób siebie, swoich bliskich oraz wszystkie osoby, które w procesie zbiórki będą miały kontakt z Twoimi opakowaniami.
 • Nie marnujesz ani kropli środków ochrony roślin – popłuczyny z opakowania wlewasz do zbiornika z cieczą roboczą, wykorzystując maksymalnie wydane pieniądze.
 • Dbasz o środowisko: zużywasz całą zawartość opakowania do wykonania oprysków, dzięki czemu masz pewność, że środki nie przedostaną się np. do wód gruntowych.

Tak przygotowane opakowania możesz zwrócić do sklepu, w którym zakupiłeś środki lub też do każdego innego sklepu prowadzącego zbiórkę. Dzięki naszej wyszukiwarce możesz znaleźć Punkt Odbioru najbliżej Twojego gospodarstwa: www.systempsor.pl/punkty-odbioru.
 
Sklepy prowadzące zbiórkę, mają obowiązek przyjąć puste opakowanie bezpłatnie, sprzedawcy nie mogą Cię też prosić o okazanie paragonu czy faktury. Jeżeli posiadasz większą ilość pustych opakowań lub zbierasz je wspólnie z kilkoma innymi gospodarstwami, możesz zadzwonić na infolinię PSOR i zamówić bezpośredni odbiór: 801 561 461 lub (58) 622 01 08.
 
Opakowania_zwrot.png
 
Szukasz więcej informacji? Odwiedź www.systempsor.pl

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Polecane posty

 • 0
margoo78    83

A co w tym nowego, chyba większość tak robi. Gorzej jest z opakowaniami z nawozów, bo firmy sprzedające ich spowrotem nie chcą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 0
PSOR    1

A co w tym nowego, chyba większość tak robi. Gorzej jest z opakowaniami z nawozów, bo firmy sprzedające ich spowrotem nie chcą.

 

Cieszymy się, że masz takie wrażenie. W tym momencie zbieramy ok. 60% opakowań po środkach ochrony roślin sprzedawanych w Polsce - jest jeszcze wiele do zrobienia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 0
marian2011    111

Jak kupowałem w lokalnym punkcie środki to raz w roku ładowałem w worki opakowania i odwoziłem,teraz kupuję w sklepach rolniczych internetowych i jest problem ,mam to w beczkach i czeka ,bo zawieżc do punktu nie za bardzo bo od niego nie kupuję i trochę głupio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 0
PSOR    1

A co zrobić z niezużytymi, przeterminowanymi śor? Komu to oddać?

Szczypu201, przeterminowane ś.o.r. należy przekazać do utylizacji firmie zajmującej się utylizacją substancji niebezpiecznych. Gminy zazwyczaj współpracują z takimi firmami, można też dopytać we WIORIN: http://piorin.gov.pl/wiorin/ czy mają partnerów na terenie województwa.

Jak kupowałem w lokalnym punkcie środki to raz w roku ładowałem w worki opakowania i odwoziłem,teraz kupuję w sklepach rolniczych internetowych i jest problem ,mam to w beczkach i czeka ,bo zawieżc do punktu nie za bardzo bo od niego nie kupuję i trochę głupio

 

Marian2011, sklep zajmujący się sprzedażą środków ochrony roślin ma prawny obowiązek przyjęcia pustych opakowań po śor, niezależnie, czy zostały one w nim zakupione czy nie. Za pomocą naszej wyszukiwarki możesz też znaleźć inne Punkty Odbioru w Twojej okolicy: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią: 801 561 461

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 0
boo45    2

to samo mowia mi w agroloku tzn ze lokalni sprzedawcy musza odebrac...a najciekawsze jest to ze srodki biore z agroloku...a opakowania musze niestety zdawac do lokalnych punktow..
gdyz agrolok wykreca sie z tego obowiazku tzn ze nie ma odpowiednich folii ze nie maja transportu a niestety do golubia jechac to troche km(przywiezsc przywiaza ale juz nie odbieraja) jest wiec musze prosic sie w lokalnych punktach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


 • Podobna zawartość

  • Przez PSOR
        

   Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, wychodząc naprzeciw potrzebom rolników, właścicieli działek i ogrodów, stworzyło System Zbiórki Opakowań PSOR. System PSOR umożliwia bezpłatne pozbycie się pustych opakowań po środkach ochrony roślin, nawozach czy produktach biobójczych.

    

   Etykieta każdego środka ochrony roślin informuje o niebezpieczeństwie lub zagrożeniach, jakie mogą one stwarzać, wskazując jednocześnie na sposób postępowania z opakowaniem. W ramach Systemu PSOR odbierane są opakowania po środkach ochrony roślin zawierających substancje toksyczne i bardzo toksyczne oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych, wykorzystywanych w rolnictwie, np. nawozach, adiuwantach, produktach biobójczych, oznaczone minimum jednym z poniższych piktogramów:

        

   Opakowań po środkach niebezpiecznych nie należy palić we własnym zakresie, wyrzucać do pojemników na odpady komunalne, do lasu czy na pole. Nie należy również wykorzystywać ich do innych celów, np. jako pojemnik na narzędzia czy płyny. Takie opakowanie ma status niebezpiecznego i trzeba z nim postępować odpowiedzialnie.

    

   Czyste i puste opakowania należy zwrócić do dowolnego sklepu lub hurtowni, zajmujących się sprzedażą ś.o.r. Sklep lub hurtowia, przekazują zebrane opakowania profesjonalnej firmie, zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych.  Opakowania odbierane są przez Operatora Systemu, który zagospodarowuje je zgodnie z obowiązującym prawem. W przypadku Systemu PSOR zajmuje się tym firma Remondis.

    

   Sklepy, które prowadzą sprzedaż środków ochrony roślin, mają obowiązek przyjąć opakowania po wykorzystanym produkcie. Przy zwrocie opakowań, nie ma obowiązku okazania paragonu czy faktury VAT. Dotyczy to również sklepów wielkopowierzchniowych. 

    

   Punkty odbioru można wyszukać poprzez stronę: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/.

    
    
  • Przez PSOR

    
   Nowy sezon nadchodzi. Przygotowując się do pracy ze środkami ochrony roślin pamiętaj, aby wpłukać opakowania po wykorzystanym środku. Dlaczego?

   Nawet do 5% środka ochrony roślin osadza się na ściankach opakowania. Opłaca się to wykorzystać! Dlatego, zanim oddasz opakowanie do sklepu, dokładnie je wypłucz. 

   Trzykrotnie wypłukanie opakowania zwróć do sklepu, w którym kupujesz środki ochrony roślin. Sprzedawca zobowiązany jest prawnie do odbioru opakowań i przekazania ich firmie przetwarzającej odpady po substancjach niebezpiecznych. W ten sposób masz pewność, że opakowania zostaną odpowiednio zagospodarowane, a odzyskane surowce zostaną użyte do wyrobu produktów nie mających styczności m.in. z żywnością.

   W jaki sposób płukać opakowania? Obejrzyj nasz film instruktażowy:
   https://youtu.be/BWOi93O3log
  • Przez PSOR
   Kupujesz właśnie środki ochrony roślin na nowy sezon? Planujesz i kalkulujesz, żeby Twoja tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości? Sprawdź, czy podejmujesz mądre decyzje!
   W Polsce coraz częściej dostępne są promocyjne oferty m.in. pestycydów z zagranicy, często sprzedawanych na aukcjach internetowych. Kuszą niską ceną – to prawda. Ale czy wiesz ile ryzykujesz stosując nielegalne środki ochrony roślin? Obejrzyj film pokazujący skutki stosowania podrobionych środków ochrony roślin!
   Aby mieć pewność, że kupujesz oryginalne, sprawdzone i zarejestrowane w Polsce środki ochrony roślin, pamiętaj, że dostępne są one w punktach sprzedaży zarejestrowanych przez PIORIN. Środków ochrony roślin nie można kupować: na forach internetowych czy aukcjach, gdzie są proponowane środki w bardzo atrakcyjnej cenie, bez faktury VAT, z zagranicy, na bazarach, na targowiskach. Kupując oryginalne środki ochrony roślin zyskujesz wiele razy: Twoje plony, zdrowie i środowisko są bezpieczne, a odbiorcy mają pewność najwyższej jakości produktów.

   Po więcej informacji wejdź na www.bezpiecznauprawa.org 
  • Przez PSOR

    
   Brak zwrotu pustych opakowań po środkach ochrony roślin do punktu sprzedaży może skutkować zmniejszeniem dopłat unijnych - w tym dopłat rolno-środowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych, z tytułu rolnictwa ekologicznego, zalesiania lub ONW!
    
   Rolnicy są zobowiązani prawem do zwrotu opakowań po wykorzystanych środkach ochrony roślin do sklepów i hurtowni, a sprzedawca do ich przyjęcia. System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów. O tym jak należy postąpić z opakowaniem informuje również etykieta produktu. Opakowanie musi być czyste i trzykrotnie wypłukane. 

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym właściwego postępowania z opakowaniami po zużytych środkach ochrony roślin, PSOR przygotował formularz „zwrotu/odbioru odpadu”. Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań. Formularz można pobrać na stronie Systemu PSOR: http://systempsor.pl/uzytkownicy/

   Prawidłowo wypełniony formularz jest dowodem podczas kontroli ze strony ARiMR. Za nieprzestrzeganie wymogów dotyczących stosowania środków ochrony roślin i niewłaściwego postępowania z opakowaniami po nich, w przypadku stwierdzenia niezgodności po raz pierwszy jest stosowane zmniejszenie naliczonej płatności o 1, 3 lub 5% w zależności od wagi stwierdzonych naruszeń. W przypadku stwierdzenia powtarzającej się niezgodności, obniżka wynosi 15%, a w przypadku celowej niezgodności od 20% do 100%.
   Karta zwrotu-odbioru odpadu.pdf
  • Przez Random
   Witam. Zaopatrzyłem się w tym roku w oprysk Huzar activ. Jestem początkującym rolnikiem i chciałbym się dowiedzieć czy można mieszać nawozy typu mocznik z huzarem? Czy ktoś już tak robił i jakie są efekty? Pozdrawiam.
×