cycu12

Przebudowa obory wraz z rozbudową (osobliwy temat)

Polecane posty

cycu12    1

Witam! w związku z nadchodzącym naborem na modernizację budynków inwentarskich chcę rozbudować oborę na opasy, jednak mam dylemat który system wybrać na głębokiej czy ruszta. Budynek jakim dysponuję to obora z lat 80 uwięziowa po bydle mlecznym, o wymiarach 11x25 z dwoma rzędami uwięzi oraz stołem po środku, w odległości 2,9m od ścian znajdują się słupy podporowe, 2 sztuki z każdej strony o średnicy 40cm, a odległość od słupa do barierki wynosi 40 cm czyli razem 80cm. stół paszowy ok. 3,5m. Za budynkiem są 2 gnojowniki z przejazdem po środku, długie na ok. 11m szerokie na ok. 3,5m każdy, głębokie na ok. 1,5m, a pod przejazdem między gnojownikami mieści się aktualny zbiornik na gnojowicę, i na miejscu tych gnojowników miała by być dobudowana dalsza część obory. Obora ma być do 60DJP czyli ok. 80 szt. jak bym dobrze pokombinował.

i teraz pierwszy rozważany system to głęboka ściółka: musiał bym zejść z podłogą na części gnojowej do ok. 50cm, system w miarę tani ale w porównaniu do ruszt więcej pracy: prasowanie słomy, zwózka, ścielenie, wywóz obornika, oraz co chyba najgorsze przepędzanie bydła co 2 mies. na czas wywozu obornika. dodam że ciężko u mnie z miejscem bo mieszkam w centrum wioski więc bydło musiałbym wypędzać na stół paszowy. do tego dochodzą stopnie, musiał bym zrobić ze 2 stopnie, najlepiej po 40 cm. długości wtedy kończyły by się równo ze słupami. równie problematyczny byłby wywóz obornika, na ciągnik z ładowaczem pozostaje mi 2,9m więc musiał bym się nieźle gimnastykować, a ze stopni obornik bym musiał chyba widłami zrzucać, bo słupy są ok. 8m. od siebie więc ciężko między nie wjechać, tym bardziej że będą tam stopnie. ogólnie koncepcja tania ale trochę roboty jednak będzie.

natomiast drugi rozważany przeze mnie system to ruszta: musiał bym zejść z głębokością na kanały... no właśnie, ile? i na jaki okres by mi starczyło zmagazynować gnojowicę? przypomnę że gnojowniki już są na głębokość 1,5m. a zbiornik pod przejazdem pomiędzy gnojownikami mógłby również dalej służyć jako zbiornik na gnojowicę (przy głębokiej bym go zasypał). w zewnętrzny zbiornik nie chcę się pchać bo po prostu nie mam miejsca. i teraz ruszta byłyby wyżej, bo starczyło by jakieś 20cm. poniżej stołu paszowego, wszystko byłoby na równym, bez żadnych schodków, słomy nie trzeba prasować, wgl. nie trzeba w prasę inwestować, zamiast tego mógłbym kupić jaguara na kuku oraz trawy i dodatkowo na usługi jechać, ale musiał bym dokupić porządny wóz asenizacyjny. ogólnie roboty byłoby dużo mniej, jednak koszty budowy na pewno by się zwiększyły, i tu pytanie o ile mniej więcej? ogólnie prosił bym o wypowiedzi użytkowników obu systemów, mam nadzieję że dosyć dobrze opisałem sytuację więc myślę że dacie rady postawić się w mojej sytuacji. chciałbym też wiedzieć jak z chorobami na rusztach? czy nie przewieje bydła w takie mrozy jak teraz, od dołu spod rusztów? jak z bezpieczeństwem? (niby na rusztach gorzej z racicami ale na głębokiej znowu te schodki) oraz ogólnie jak wygląda dobrostan, przyrosty (ponoć też jest różnica pomiędzy tymi systemami).

Zapraszam do dyskusji i wyrażania opinii! Pozdrawiam!

Edytowano przez cycu12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LubieTosty    4

musisz miec projekt jesli chcesz wybowac. projektant ci wszystko narysuje. bo jeali chcesz bez tego to uwazaj zeby ci zaden sasiad nie podkablowal bo bedziesz mial nieprzyjemnosci. a mam pytanko a ta stara obora z lat 80 stoi przy płocie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

nie obora stoi na środku działki, dobre 15m od płotu, właśnie jakbym od podstaw miał budować to bym nawet nie kombinował bo by się sąsiedzi nie zgodzili, ale z rozbudową powinno być łatwiej, tym bardziej że nowa część powstanie na miejscu gnojowników, czyli teoretycznie dla nich będzie lepiej bo obornik nie będzie pod chmurką. w sumie to mam tylko 1 sąsiadów którego mógłbym się obawiać, chociaż w sumie dom koło mnie wybudowali dopiero kilka lat temu więc wiedzieli dobrze że jest gospodarstwo i obora :) najwyżej spróbuję się z nimi dogadać, jakoś to załatwię. główny dylemat to który system wybrać, ruszta zapowiadają się naprawdę obiecująco, byłoby tyle roboty co nic, ale nie chcę żeby mi bydło chorowało, to już wolę na głębokiej postawić. Dlatego czekam na opinię kogoś doświadczonego żeby coś doradził

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez michalkowalski115
      Witam. Przymierzam się do odbudowy stodoły na starych fundamentach(są sprawdzone przez nadzór budowlany), jednak chce wymienić całą posadzke, ponieważ stara była popękana oraz nierówno wylana. W projekcie mam podsypkę piaskową zagęszczoną na 30cm, podkład betonowy na 10 cm, następnie folia z siatka i na to wylewka 4cm. I teraz mam kilka pytań: ile cm starego piachu powinienem wybrać? (projektant mi powiedział że tyle ile będzie podsypka plus wylewki, lecz wole o opinie kogoś kto miał w praktyce z tym do czynienia), Oraz czy po zagęszczeniu podłoża mogę od razu położyć folie z siatką i wylać posadzkę na grubość 14 cm betonu B25?  Zamówiłem już piach 120 ton, czy mniej więcej tyle powinno wystarczyć na 180m2?
      Pozdrawiam
    • Przez dzony9203
      Witam.
      Zastanawiam się nad zrobieniem ramy do bron ciezkich.
      Myślę aby domyślnie miała 6-7 pól, składana oczywiście. Pewnie hydraulicznie. 
      Będzie to ciągnąć ciągnik o mocy 80 koni.
      Z jakiego materiału radzicie zrobić ramę? Profil, ceownik czy może dwuteownik? Jak grubość ścianki?
      Pozdrawiam.
    • Przez MIKOLAJ276
      Witam wszystkich. 
      Chciałbym dobudowac chlewnie do chlewni rodziców. 
      Czy mogę starać się o pozwolenie na budowę jeśli działka należy do rodziców. 
      Chlewnia jest teraz na 250 sztuk i na tyle samo chciałbym dobudowac, gdzieś na forum widziałem że facet tak zrobił i nie musiał się starać o pozwolenie środowiskowe bo jego dobudowka nie przekroczyła 40djp i jestem ciekaw czy to jest możliwe. 
      Dziwny temat ale mam nadzieję że pomożecie. 
    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj