SIEWCA

Rzepak, czy przetrwał zimę ?

Polecane posty

Gość murtek   
Gość murtek

Norbii11

Jak już jest ta choroba to masz pozamiatane z rzepakiem co najmniej przez kilka lat (za często siałeś na tym samym polu rzepak). :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Z tego co wiem, to Ci, którzy siali rzepak jako pierwsi "przedwcześnie" - można by powiedzieć teraz muszą na nowa kawałki orać i siać... U nas właśnie kilku sąsiadów siało szybciej, bo termin się zbliżał, czy już czas wg. nich i rzepaki padły przez zime, śnieg, mrozy,

 

Żadna to reguła, "przedwcześnie" czy optymalnie bądź z opóźnieniem. Po roztopach na pole, szacowanie uszkodzeń korzenia i jak najwcześniej saletra34. Chyba że całkowicie wymarzł to orka.

 

Ponad 60% plantacji rzepaku w moim regionie głoduje z powodu późnego wysiewu N.

Wysiewałem saletrę 6,8,9 10 marca, kilku rolników poszło w moje ślady, spora reszta pukała się w czoło że zbyt wcześnie. W ubiegły czwartek i piątek poszła 2 dawka N, spóźnialscy dopiero pierwszą. Różnica ogromna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

west    46

Tak jak napisał Torez jak najwcześniej z azotem na wiosne to nawóz ma czekać na rzepak a nie odwrotnie. U mnie też się śmiali że spłynie z śniegiem itp. Wole stracić 10% nawozu na wymycie niż narazić rzepak na głodówkę w fazie najbardziej wpływajacej na jego plonowanie. Zresztą żadnego wymycia nie bylo bo odwilż była stopniowa a mój rzepak już otrzymał drugą dawkę, nie mam porytego pola i pieknie zapowiadający sie rzepak.

@Norbii11 jak występują te obiawy placowo to na bank jest kiła. Za niskie ph i zbyt często na polu rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbii11    0

Panowie racja... przez około 10 lat siany był rzepak pszenica, rzepak pszenica ... :/ I co teraz? :lol: Niby puszcza nowe liście i korzonki ale czy to wystarczy?? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

panowie jak tam u was rzepaki bo jak tak dalej beda mrozy to chyba wymarznie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kyristo    0

Jest nie ciekawie, u mnie noce poniżej -15 i do tego jeszcze jak by tego było mało silny wiatr ze wschodu ;[, okrywa śnieżna prawie zerowa bo wiatr wszystko zdarł. Na glinkach już pewnie dostał po kulach ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
popo73    78

u mnie[wielkopolska]gdzie rzepak byl maly i stojala woda to wszystko wymiotlo,puste pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ludzie jest środek zimy, która póki co pokazała pazur z mrozem ale jak był śnieg a teraz jest mróz a nie ma śniegu ocenicie pola w kwietniu bez przesady


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Środek zimy?? Były takie "Środki Zimy" ze pod koniec lutego siałem pszenice jarą ( a jestem z lubelskiego) Widziałem dzisiaj kilka pól rzepaku i mogę dołączyc sie ze jest bardzo źle temperatura dochodzi do -15 w nocy wiatr 7m/s kurcze jeszcze śniegu jak na lekarstwo... Jak tak dalej pójdzie pszenica też dostanie w kość .... wysmali rzepak i pszenice ozimą...


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

U mnie jak te śniegi grudniowe zeszły to był piękny zielony a teraz po nocnych przymrozkach -10 i 0 śniegu to ginie w oczach, czarno to widzę :(

Woj. Opolskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

u mnie jest to samo po zimie bylo super a teraz sie zastanawiam ile ha trzeba bedzie orac bo 7 bylo siane pozno i przesiewane 2 raz dobrze ze chociaz 13 ha wczesnie sianego sie narazie trzyma .a sniegu nie ma nawet na lekarstwo . tez woj opolskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Moża jakieś armatki śnieżne ?? w górach na stokach a czemu by nie na polach rolników ciekawy pomysł co nie:) :lol: :blink:


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Wiatr jest potrzebny do rozrzucania śniegu po polu :blink:

Coś ta zima długo trwa w tym roku głupoty sie czepiają [%%%] :D :D :D :D

Edytowano przez MarekUA

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

wkoncu spadl snieg i troche ochroni rzepak przed wymarzaniem i wysmoleniem . jest nadzieja :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

Jak myślicie , czy nawet słaby rzepak gdy dostanie azotu gdy tylko bedzie temp na plusie to jeszcze coś z niego bedzie ?? a i jaka powinna być minimalna obsada roślin po zimie na m2 ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz pod pojęciem słaby rzepak. Rzadki, mały czy co? Niektóre warto ratować, inne nie, bo szkoda pola. Jeśli jednak jest równo wyrosły na całym polu, to ja dałbym mu szansę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie juz po rzepaku ;[ bede musiał posiać zboże jare, chciałem jęczmień ale pryskałem na chwasty mieszanina fuego + szabla, a po szabli nie można siac jęczmienia. Czy pszenice można posiac bez orania, tylko przejechać gruberem na 10cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

ja tym slabym rzepakom daje jeszcze szanse dzis sialem wigor S jutro pojade z saletra jak bedzie rosl i obsada bedzie w miare to zostawie a jak nie to talerzowka i posieje jeczmien bo niczym nie pryskalem go na jesien ale mysle ze powinien sie wyrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

najgorsze jest to że ta zima jeszcze trwa i co z tego że posiej nawóz jak do połowy maraca zapowiadają nocne przymrozki :(


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No rzepak nieźle dostanie w kość. U mnie w okolicy niektóre rzepaki próbują się trzymać, inne, te siane po 10 września to suchy liść, korzeń z łatwością wychodzi i nic z tego nie będzie. Zbiory będą napewno mniejsze, bo wiele rzepaków nie przezimuje, a jaka pogoda będzie dalej, nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, normalny tylko siew był opóźniony przez deszcze. Ja rzepaku nie sieję, ale kolega może wyciągać już pług i przygotowywać pole na inną uprawę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj