yacenty

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

Polecane posty

saszeta    164

ale pogoda sprzyja więc ogórka będzie mnóstwo a to nie idzie w parze z ceną.ja miałem 7 zł w zeszłym sezonie.teraz będzie 8.a ręcznie to lepiej od kilogramów jak plantacja czysta.znajomy tak robi i ludzie zadowoleni.jak zbierze z 30 kg/godz po 0.40groszy to lepiej na tym wyjdzie.a jak akurat mniej ogórka to ty wyjdziesz lepiej.a szybciej robią.u mnie nie mają wyjścia.samolot jedzie do przodu więc nie można się ociągać.ja mam już takie po 4 cm na pojedynczych krzakach.ale sucho że wszystko leży w dzień.od poniedziałku kopią studnię więc ogórki się ucieszą a ja tym bardziej.ziemniaki miejscami też już leżą.u nas zaczynają szacować szkody suszowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SlawekSS86    7

Ja jestem po pierwszych trzech zrywach śremianina, w sumie w tym tygodniu plon 3tony/ha. Miałem zamiar rwać narazie tylko większe sorty, ale dopytywali na rynku o konserwę.

U mnie ceny w tym tygodniu rosły z dnia na dzień, dziś stanęły na 2-2.5zł/kg konserwowego i około 1.8zł/kg za średniaka.

 

Jeszcze z tydzień i zacznę zbierać z drugiego siewu (22-30V), bo narazie plonuje tylko z 8V.

 

W lipcu myślę, że można będzie odcinać kupony, ale na sierpień sytuacja wygląda nieciekawie. Przynajmniej u mnie w regionie siew ogólnie był opóźniony, a po powodzi na początku czerwca wiele osób zdecydowało się na siew ogórka w miejsce podtopionych upraw. Nadzieja w słabych wschodach, bo doszły mnie słuchy, że nawet na początku czerwca w gruncie nie były za dobre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rallyfan    15

A u mnie w okolicy Kutna gosc zaproponowal extra cene za kwaszeniak - całe 1,10zl :) a konserwa 1,5zl :) napewno planatatorzy mu dowiozą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Jesli chodzi o zbior i ludzi- to u nas za durzo nie podskoczysz i czasami to musisz zaciac zeby bo zejda z pola i rwij sam on- pujdzie do gminy wyplacze interwecyjne pielenie chodnika za 7 na godzine i ma cie gdzis Jak by mial kto rwac - to sial bym wiecej wazyw Do nas przyjezdza autobus i jak tylko wejdziesz dostajesz 10zl na drobne wydatki i w pole i niema chetnych? Czasem kazdy chce stawke jak w € W tamtym roku zeby miec ludzi to na farjant dalem po piwku bo woleli zbierac pomidory

A koo kutna placi ale nie bieze caly sezn ma malom kwaszarnie i jak jusz 50% zakisi to chcialby wiekszego korniszona a placic za kwasa i odsprzedaz warszawce.......... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

ale pogoda sprzyja więc ogórka będzie mnóstwo a to nie idzie w parze z ceną.ja miałem 7 zł w zeszłym sezonie.teraz będzie 8.a ręcznie to lepiej od kilogramów jak plantacja czysta.znajomy tak robi i ludzie zadowoleni.jak zbierze z 30 kg/godz po 0.40groszy to lepiej na tym wyjdzie.a jak akurat mniej ogórka to ty wyjdziesz lepiej.a szybciej robią.u mnie nie mają wyjścia.samolot jedzie do przodu więc nie można się ociągać.ja mam już takie po 4 cm na pojedynczych krzakach.ale sucho że wszystko leży w dzień.od poniedziałku kopią studnię więc ogórki się ucieszą a ja tym bardziej.ziemniaki miejscami też już leżą.u nas zaczynają szacować szkody suszowe

 

 

Jaki jest teraz koszt wykopania studni?? Bedziesz podlewał kropelkowo czy inaczej??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

A u mnie w okolicy Kutna gosc zaproponowal extra cene za kwaszeniak - całe 1,10zl :) a konserwa 1,5zl :) napewno planatatorzy mu dowiozą :)

 

ja bym sie tak nie cieszył...

u mnie na giełdzie od paru dni konserwa po 1-1,2 kwas po 0,6-0,7

a na lepsze sie nie zanosi, ogórków full...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

właśnie miałem napisać że po 1.10 i 1.50 to bym się nie zastanawiał.jak ktoś myśli że w tym roku zrobi fortunę na ogórkach to się raczej myli.chyba że susza da po tyłku.nawadniał będę kropelkowo.a w razie czego puszczę deszczownię.a koszt ok.400-600 za metr zależy kto kopie i ile czekasz.studnia 50 cm średnicy.mnie wyjdzie jakieś 10 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rallyfan    15

Mowicie ze ogorkow jest masa, ale jakos nie dostrzegam tego w swoim otoczeniu. No chyba ze w innych rejonach Polski ludzie ponasiewali tam gdzie inne uprawy ucierpialy w skutek wygnicia. Ma cicha nadzieje, ze to pierwasza fala, ktora osłabnie z powodu braku wody - bo wiadomo ze nie wszyscy maja sposobnosc nawodnic swoje plantacje. A o deszczu jak narazie nikt nie wspomina :)

Saszeta, po co Ci taka duza srednica studni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

Mowicie ze ogorkow jest masa, ale jakos nie dostrzegam tego w swoim otoczeniu. No chyba ze w innych rejonach Polski ludzie ponasiewali tam gdzie inne uprawy ucierpialy w skutek wygnicia. Ma cicha nadzieje, ze to pierwasza fala, ktora osłabnie z powodu braku wody - bo wiadomo ze nie wszyscy maja sposobnosc nawodnic swoje plantacje. A o deszczu jak narazie nikt nie wspomina :)

Saszeta, po co Ci taka duza srednica studni?

 

 

Pewnie po to zeby wiadro sie zmiesciło ;D no bo jak po wode sięgać ;D

 

żarty, żarty ;D

 

na Broniszach dzis ładny ogórek po 90 gr :)

wydaje mi sie ze to głównie wina pogody bo wszedzie dochodzą i trzeba codziennie zbierać.

No bo jeszcze 4 dni temu na tym samym rynku ogórek był po 3 zł :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

właśnie miałem napisać że po 1.10 i 1.50 to bym się nie zastanawiał.jak ktoś myśli że w tym roku zrobi fortunę na ogórkach to się raczej myli.chyba że susza da po tyłku.nawadniał będę kropelkowo.a w razie czego puszczę deszczownię.a koszt ok.400-600 za metr zależy kto kopie i ile czekasz.studnia 50 cm średnicy.mnie wyjdzie jakieś 10 tyś

łe, tak samo myślisz jak ja, woda sie znajdzie na 30'stym metrze i bedzie happy, jak sie okazało odwiert próbny za 2000zł poszedł i do 50m nie było nic, w drugim miejscu na 75 metrze woda jest, wykopanie 17tys, pompa 2 tys, rozdzielnia 3tys, pozwolenie wodno prawne 3tys no i wodę masz, jeszcze dolicz linie nawadniającą czy jakis staw...

 

 

Wywiercenie to pikuś, uzbrojenie to prawie drugie tyle kosztów co wywiercenie...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gontarz    0

Czy wiecie może czy ktoś konkretnie skupuje ogórek nadusha? Zawsze siałem potomac i byłem zadowolony ale go wycofali więc kupiłem Nadusha on jest zastępczy potomaca nowość. Jak się właśnie okazało to cholerstwo wcale nie przypomina potomaca jest krótki i gruby a tamten był prawdziwy kwaszeniak długi. Nie wiem czy kwasiarze będą chcieli go skupywać. Mam problem , złoże reklamację ale się zastanawiam czy sprawy firmie simens nie założyć bo w ulotce napisali że jest zastępczy potomaca, ale lepiej owocuje. I to się zgodziło owocuje bardzo mocno ale co z tego jak jest krótki, gruby i nie nadaje się na kwaszenie. Znajomi w małych areałach tez są niezadowoleni tej odmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

łe, tak samo myślisz jak ja, woda sie znajdzie na 30'stym metrze i bedzie happy, jak sie okazało odwiert próbny za 2000zł poszedł i do 50m nie było nic, w drugim miejscu na 75 metrze woda jest, wykopanie 17tys, pompa 2 tys, rozdzielnia 3tys, pozwolenie wodno prawne 3tys no i wodę masz, jeszcze dolicz linie nawadniającą czy jakis staw...

 

 

Wywiercenie to pikuś, uzbrojenie to prawie drugie tyle kosztów co wywiercenie...

u mnie woda jest na 130cm teraz obojętnie gdzie wykopię i tak do 25 metra jest cały czas.a średnicę taką zaproponowali.ja się nie znam.wolę szerszą a na 14 metrów jak cienką na 25 bo potem to pompa głębinowa.a potrzebuję tak 40-45 tyś litrów na godzinę żebym mógł też deszczownię puścić.pod domem mam na 14 metrów 10 cm średnicy i 10 tyś pompuję a ile mógłbym to nie wiem.pompę mam i całą stację transformatorową na 160 kV więc pompę mogę jaką chcę założyć.linię przesyłową też mam.staw także tyle że prawie pusty a nie chcę pogłębiać.studnię zrobię koło swojego transformatora bo za bardzo tego nie widać bo to przy ulicy.a staw w tym miejscu za bardzo rzucałby się w oczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lulak    6

gontarz a ile razy już rwałeś?

niektóre odmiany tak mają, że na początku owoce są krótkie i grube, po 1-2 rwaniach dochodzą do normy.

jeśli nie to faktycznie może być coś nie tak z tą odmianą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gontarz a ile razy już rwałeś?

niektóre odmiany tak mają, że na początku owoce są krótkie i grube, po 1-2 rwaniach dochodzą do normy.

jeśli nie to faktycznie może być coś nie tak z tą odmianą

popieram mam w tym roku po raz pierwszy karaoke i cabaret, dwa pierwsze zbiory malutkie w dodatku krutkie grubaski ale trzeci zbiór 4-krotnie większy od 2 i zrobiły się długie i szczuplutkie- aż chce się zrywać. Cena w skupie 1,40 za I i 0,70 za II ale jej prawie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

u mnie woda jest na 130cm teraz obojętnie gdzie wykopię i tak do 25 metra jest cały czas.a średnicę taką zaproponowali.ja się nie znam.wolę szerszą a na 14 metrów jak cienką na 25 bo potem to pompa głębinowa.a potrzebuję tak 40-45 tyś litrów na godzinę żebym mógł też deszczownię puścić.pod domem mam na 14 metrów 10 cm średnicy i 10 tyś pompuję a ile mógłbym to nie wiem.pompę mam i całą stację transformatorową na 160 kV więc pompę mogę jaką chcę założyć.linię przesyłową też mam.staw także tyle że prawie pusty a nie chcę pogłębiać.studnię zrobię koło swojego transformatora bo za bardzo tego nie widać bo to przy ulicy.a staw w tym miejscu za bardzo rzucałby się w oczy

Piszesz, że obojętnie gdzie studnie wykopiesz i wode masz tak płytko a w stawie wody nie masz? Coś mi tu nie pasuje


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gontarz    0

rwałem pierwszy raz a jutro drugi bo musimy zrywać jak najczęściej dopóki małe jak już większy to gruba baryłka. Dzięki za odpowiedź trochę mnie pocieszyliście bo już tak byłem zły że myślałem o zaoraniu. Plenne są bardzo na pierwszy raz zerwaliśmy dobre 300 kg z 65 arów. potomaca było zawsze ok wiadra na początek. W sobotę nie było nawet jednego ogórka a we wtorek na ruj. Juz reklamację złożyłem ale mam nadzieję że będzie tak jak panowie piszecie. a jak u was ceny i skąd jesteście u nas z okolic niedaleko warszawy powiat otwocki i garwoliński jest po 1 zł kwaszeniak. Ale u nas przeważnie tylko kwaszeniaka biorą razem wszystko idzie a sałaciaka to czasami biorą na początku ale za grosze. U nas ogórków też jest dużo ale deszczu nie było już ok miesiąca i niektórzy zaczynają rwać i im usychają. My mamy kropelkowe jest nieźle ale co trzy dni trzeba podlewać. Ci co podlewają z góry to grzyba ogórek dostaje także ciekawie nie jest z ogórkiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Piszesz, że obojętnie gdzie studnie wykopiesz i wode masz tak płytko a w stawie wody nie masz? Coś mi tu nie pasuje

bo staw mam około 1.70m głęboki.woda jest ale po kolana.jak zacznę pompować to 2-3 godz i jest sucho.a najdzie dopiero na drugi dzień.a poza tym ze stawu ciągnąłem pompą na wom bo jest kawałek od transformatora.koszt większy i traktor zajęty.mógłbym pogłębić ale to dalej wom.300 metrów od pola płynie rzeka ale bym musiał komuś przez pole wąż puścić i traktorem dojeżdżać.dlatego najlepszym rozwiązanie jest studnia koło prądu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie straszcie za bardzo tą suszą u mnie przeszła wczoraj burza i nawet dolało ale na takim słońcu znów jest skorupa, ja jak narazie sprzedałem 0.5t z 20arów a zbieram co 1-2 dni, dziś nie zbierałem bo wczoraj wieczorem zbieraliśmy i będę jutro bo nawet za bardzo nie czepiają się letko przerośniętych a cena to 1,1-1,2zł a gróby spadł na0,3zł, ale i tak nie ma takich potworów a nawet jeśli parę się trafi to na mizerie jak znalazł :) ja tak sie zastanawiam bo piszecie o nawadnianiu, mam ogórki zaraz za podwórkiem a do studni jest jakieś 100metrów plus ogórki mają 100mterów. Wracając do studni wody jest w niej jakieś 4tys. litrów na jeden raz ale szybko przybywa za jakieś 5-6godzin poziom jest ten sam, czy warto się w to bawic skoro mam beczkowóz 4200l i do rzeki 100metrów od podwórka? czy taka pompa z targu za 160zł o wydatku 28m3/godz i w pionie do 25m dała by rade? do tego od dna studni to pagórka na którym są ogórki różnica poziomu wyniosła by blisko 20m to czy warto zawracac sobie tym głowe i bawic się w takie rozwiązania? i oczywiście musiał bym kupowac 1300m jelit bo mam 13 rządek po 100m i do tego dokupic z 80m węża 2cale, a jażyna prawie się zeszła co o tym sądzicie? jak byście postąpili na moim miejscu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja nie mam wyjścia .od 30 kwietnia spadło 12 mm tydzień temu.nigdy nie miałem takich mizernych krzaków o tej porze.chociaż dobrze się ukorzeniły.u mnie piachy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

Będzie w tym roku cena bo Bułgaria i Rumunia stanęła i nie mają skąd dowozić. Po prostu ich zalało i nie mają skąd ściągać z zagranicy. Bo jak zaczęli wozić to już było kiepsko, ale cały czas obecnie idzie cena do góry i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

 

Co do ceny...

Tak jest to prawda, że z 1ha ogórków da się zarobić 20 kafli. Wystarczy, że będą bardzo dobrze plonować i cena około 1 - 1,2 zł.

 

Co do uprawy...

Ziarna na zasiew najlepiej od razu zaprawiać na robaka.

Później wiadomo, że należy dbać, żeby nie zarosły. Są już opryski na chwast w ogórkach, ale są bardzo drogie. Ja pielę.

Następnie, kiedy wzrastają, dobrze jest je posaletrować, nawet ze 2 razy w 2 - 3 tygodniowym odstępie czasu (jak masz maszynkę prowadzaną do siania warzyw, to weź wsyp w nią nawóz i poprowadź przy rządkach tak, aby nawóz nie spadał na liście, bo je popali). Następnie kiedy już kwitną warto już jechać je opryskiem na grzyba i odżywką. U mnie zawsze pryskamy Gwarantem lub Miedzianem i Cristalonem i jest bardzo dobrze. Pryska się średnio co tydzień, wiadomo, bo trzeba dbać o nie jak najdłużej. A jak uschną to talerzówka i nie ma zmiłuj się. Do zbierania jeżeli masz 1ha to będzie Ci potrzebnych 15 odpowiedzialnych osób lub więcej, aby co 2 dni całe pole zebrać, i wszystko sprawnie jakoś szło do przodu. Jednakże licz się z tym, że dochodzi ci jeszcze sortowanie i wywóz więc jak wyjdziesz rano o 5 na pole to do 16 będziecie rwać, a później jeszcze dalsze czynności i o 21 może do domu zajdziesz. No jeszcze zależy czym wywozisz...

 

Nawadnianie...

Warto kupić sobie dużą beczkę, wepchnąć ją na przyczepę i do tego trochę węży i kupić węże tzw. kropelkowe i pod wpływem grawitacji podlewać się będzie. Koszt może i Ci troszkę wyjdzie, ale to jest nie na jeden rok, ale na lata.

 

Odmiany...

Ja w tym roku mam odmianę Atlantis F1 i zobaczę jak to będzie, bo wcześniej nie miałem.

A Wy jakie macie odmiany i jak Wam się sprawują? Ja u siebie mam ogórki od 1999r. więc troszkę się w tym obracam.


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

uprawiałam w ubiegłym roku atlantis- owocował dobrze chociaż rośliny ogólnie wyglądały nie ciekawie przy dwóch pozostałych odmianach,a pod względem plonu, ogólnego wyglądu i kształtu najbardziej podobał mi się atomic F1.

w tym roku na jednym polu mam sonatę i octopus- krzaki obydwu odmian pięknie rozrośnięte ale będę zbierać 1 raz około soboty a na drugim cabaret i karaoke -plonują super tyle że to małe pole, posiałam na próbę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
surik    0

z tego co widzę to bardzo tanie są ogórki... ciekawe czy faktycznie cena poskoczy.

orientuje się ktoś może gdzie można ostawić ogórki w świętokrzyskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

Witam po przerwie W tym roku zasialem sonate na 1 ha Jak wspominalem mialem ruzne odmiany i tez szukan dobrej wczesnej odniany :D Ciekawe jak na tym wyjde bo zasialem 06-06 na polu o niskim polorzeniu i bez dostepu do wody Narazie rosna pieknie i wiec znow sonata mnie nie zawiodla Zbierac zaczne za dwa tygodnie bo ona jest puzna narazie czekam na deszcz :D i pewnie sie niedoczekam

Jesli chodzi o weze to na 30 arow to beczkom by nawozil ja mam durzy opryskiwacz i weze lub bym pokompinowal z przyczepom aseminacyjnom lecz wiem z doswiadczenia 5 lat- ze w taki upal trzeba by lac 24g na dobe I panowie nie oszukujmy sie zeby rosly ogorki potrzebny jest mikroklimat - odpowiednia wilgotnosc powietrza Rozmawialem z kolegom ktury leje wazywo jak narazie to tylko beton w plu sie zrobil a gdzie deszczownia z gory polala ogorka to mu sie posypaly B)

 

Co do ceny jesli jest po 1,50I ok 1,0II i 0,40III to nie jest zle przy plonie 20t a to niski plon :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie w tym roku cena bo Bułgaria i Rumunia stanęła i nie mają skąd dowozić. Po prostu ich zalało i nie mają skąd ściągać z zagranicy. Bo jak zaczęli wozić to już było kiepsko, ale cały czas obecnie idzie cena do góry i miejmy nadzieję, że tak pozostanie

 

no niestety u mnie koleś na skupie zszedł z 1,20 na 1,00 i grubego z 0,50 na 0,30 a jak tam u was cena się trzyma? śledziłem ceny giełdowe to wszędzie ogórek stał 1,20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robertkujawy    67

U nas na kujawach wczoraj zaczely sie skupy 1,40I ,1,0II 0,50III i towaru nie za duzo warunek oni sami sortuja a to ma duzo do zyczenia duzo I idzie do kwasa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez hodowca98
      Witam serdecznie, :rolleyes:
      ostatnio zainteresowałem się uprawą ogórków gruntowych.
      Mam do was kilka pytań w związku z tym:
       
      1. ile potrzeba ziemi, żeby zacząć na tym zarabiać? (mam 3 ha)
       
      2. jakie podstawowe maszyny są do tego potrzebne? (mam: t25, przyczepę, pług, brony, kultywator)
       
      3. ile kosztują nasiona w przeliczeniu na 1 ha?
       
      4. ile można zebrać ton z 1 ha?
       
      5. czy to prawda, że wystarczy przygotować ziemię i tylko potem pryskać?
       
      6. czy to jakoś trzeba rejestrować itp. ?
       
      7. no i najważniejsze gdzie to sprzedać bo nie mam zielonego pojęcia, dodam że 20 km od mojej wsi jest hurtownia warzyw i owoców morze jakoś tam?
       
      Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODP. :D
    • Przez TJStorm
      Opis
      Witam.
      W związku z zbliżającym się sezonem na warzywa i owoce postanowiłem dodać moja pracę wykonana w zeszłym roku tj. 2013 (lato).
      Konstrukcja była skończona dawno temu ale brakuje folii a nie było sensu na jesień-zimę kupować po to aby stała pusta. Teraz czekamy na odpowiednia pogodę i folie się założy ;]
      Folia u mnie to będzie na opcje nr 2 czyli owoce (winogron, arbuz, truskawki), gdyż na pomidory mam już inną (nie widać jej ale stoi na górce za tą malutka folią i żywopłotem)
       
      Wymiary:
      Szerokość: 3000mm (3m)
      Długość: 9000mm (9m)
      Wysokość: 2200mm (2.2m) w szczycie, 1500mm (1.5m) na bocznych gięciach
       
      Ta konstrukcja jest masywna (założenia winogron który jak kiedy mieliśmy był dość obfity w takiej folii ale z rurek plastikowych).
      Wcześniejsza była robiona z:
      pałąki 1/2"
      poprzeczki wzdłużne 3/4"
      ucho ze śrubą 1 1/4".
       
      Spis Elementów i cen:
      Jak wymodeluje folie w 3d to dam wszystkie elementy co i jak. Nie pamiętam ile metrów rurek było dokładnie
       
      ale coś mi się tam przypomina:
       
      Materiał: rury (ocynk), śruby nakrętki to kwota 1450zł
       
      Rura 22mm:
      -100mm - 20 szt
       
      Rura 1 1/4":
      -150mm - 4 szt
       
      Rura 1":
      -7000mm - 5 szt
      -2000mm - 5 szt
      -3000mm - 2 szt
       
      Rura 1 1/2"
      -50mm - 24szt
       
      Rura 3/4"
      -6000mm - 10-12szt (poprawie jak wymodeluje)
       
      Farba biała:
      -1L puszka - 4 szt
       
      rozcieńczalnik Nitro:
      -1L - 2 szt
       
      Śruby M8:
      -50mm
       
      Nakrętki M8:
      -28szt
       
      Słupki dębowe:
      -12-14szt (w zależności od posiadanych, osobiście użyłem 14)
       
      Narzędzia używane do tworzenia:
      -giętarka do rur
      -ukośnica do ciecia rur na wymiar (można" flex'em" jak się nie posiada takiego sprzętu)
      -mały "flex" 1100W szlifowanie ostrych krawędzi rur
      -spawarka Mig/Mag
      -wiertarka (można w kolumnowej/stołowej)
      -pilnik okrągły
      -młotek
      -punktak
      -kompresor do pomalowania (można i pędzelkiem)
       
       
      Jak to jest zrobione:
      Postaram się w miarę w poszczególnych krokach/punktach opisać co i jak się robi.
       
      Poprzeczki wzdłużne:
      1. Przygotować rury 1" o długościach 7000mmm i 2000mm lub 6000 i 3000mm zależy jaki kto ma dostęp do rur. (5 sztuk każdego wymiaru)
      2. Zespawać do czoła te rury ale przed spawaniem polecam w środek wstawić jakiś kawałek rurki pasującej w 1" (czyli 1/2") ze 200mm aby nie wzmocnić łączenie.
      3. Zespawane rury oszlifować flex'em (połączenie spawane +10cm po obu stronach) i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny). Zostawić aż wyschnie.
       
      Rama dolna:
      1. Przygotować sobie rurę 1" o długości 3000mm. (2 sztuki)
      2. Przygotować sobie rurę 1 1/4" o długości 150mm (4 sztuki takich kawałków). (4 sztuki)
      3. Na końcach rury 3000mm przyspawać rurę 150mm (wcześniej lekko oszlifować na końcach rurę 3000mm (porobić takie wklęśnięcia) aby lepiej było spawać)
      Widać to w miarę na 14 zdjęciu http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg
      4. Po przyspawaniu lekko oszlifować spawy i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny).Zostawić aż wyschnie.
       
      Pałąki:
      1. Przygotować sobie rury 3/4" o długości 6000mm. (10 sztuk)
      2. Przygotować sobie rury 1 1/2" o długości 50mm. (24 sztuki)
      3. W rurach 1 1/2" wywiercić otwory na śrubę M8 (polecam wywiercić większym wiertłem np. M10 lepiej aby
       
      luźno było przy spawaniu nakrętek do tych rurek)
      4. Przyspawać nakrętki M8 do tych rurek 50mm (dość dobrze przyspawać aby później nie odpadły przy kręceniu)
      5. Wcześniej przygotowane rury z pkt 1 ułożyć na równej powierzchni. Odmierzać po 1500mm i zaznaczyć (namalować kredka jakaś kolorowa).
      (Dobra rada: niby rury maja 6000mm jak kupujemy w hurtowni, ale warto je dociąć na te 6000mm bo różnice są do 5cm na długościach (np 6050, 6040). Najważniejsze aby te rury były jednakowych długości bo później wychodzą cuda)
      6. Tak przygotowane rury można giąć. Giece to lekka metoda prób i błędów ( u mnie polegało to na włożeniu w giętarkę i lekko dociśnięciu i od tego momentu było zero na tłoku giętarki i mierzyliśmy 85mm wysuwu tłoka od zera zaznaczonego wcześniej.) Nie muszę mówić aby przy każdym gięciu rura była w pozycji poziomej ;] bo będą wychodzić sprężyny zamiast pałąków.
      Przymierzać sobie do "Ramy dolnej" (powinno być na środku rur z każdej strony (prawej i lewej) wyjaśnia to 14 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg Rurę powinno się lekko odginać jak się wciska w te kawałki widoczne na zdjęciu.
      7. Po udanym gięciu wcześniej przygotowane kawałki (50mm) z punktu 2-4 przyspawać solidnie w wewnętrznej stronie gięcia, w miarę na środku w obu stronach. Wyjaśnia to 23 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia23.jpg i 22 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg (w miarę potrzeby oszlifować: dotyczy głównie spoin wystających i ostrych poza obrys rury 3/4" bo później będą dziurawić folię, radzę dobrze obejrzeć każdą spoinę).
      Spawania trochę jest w sumie 8 pałąków po 3 spawy także cierpliwość jest wymagana
      Byłbym zapomniał 2 pałąki nie spawać na środku! Pałąk pierwszy i ostatni spawać w sposób pokazany na zdjęciu 20 http://www.opisiarz....lia/folia20.jpg
      Co do spawania ocynku oczywiście rękawy spawalnicze wymagane i na bezdechu spawać ;] (chyba że ktoś posiada wyciąg oparów spawalniczych.
      6. Po takich zabiega przemalować wszelakie gięcia i spawane kawałki emalia ftalową (podkład antykorozyjny).
       
      Zostawić aż wyschnie.
      Wyjaśnia to zdjęcie 22 http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg
       
      Ustawienie i wkopanie słupków dębowych:
      1. Przygotować sobie słupki dębowe średnicy 80-100mm, odcinki 600-800mm (mogą być 10000mm w zależności od "równości terenu".
      2. Okorować (polecam jak świeże czyli prosto z lasu od razu to zrobić, jeżeli już wyschnięte to zlać je woda konkretnie aby kora łatwiej odchodziła.
      3. Rozłożyć sobie je wzdłuż i w poprzek tunelu czyli naszej ramy dolnej: wyjaśnia to 11 i 12 zdjęcie: http://www.opisiarz....lia/folia11.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg
      Są to wzdłuż krótkiego boku 3 sztuki na końcach i w środku (czyli 1500mm). Wzdłuż dłuższego boku to w zależności od posiadanej ilości słupków (12-14): Co 1800mm(12 słupków) lub 2250mm (14 słupków)
      4. Wykopać wszystkie dołki pod słupki.
      5. Wstawić 4 słupki narożne lekko przysypując ziemią. Nie na gotowo !!
      6. Wbić 4 gwoździe na tych słupkach i rozciągnąć sznurek "budowlany" w celu wyłapania poziomu całości.
      7. Po wyłapaniu poziomu można wstawiać pozostałe.
      Uwaga przy wstawianiu słupków bocznych pamiętać aby ostrą krawędź zewnętrzna (wychodzącą poza obrys ramy dolnej) lekko ściąć i zaokrąglić (aby nie kaleczyła folii, później i tak owijać będziemy biała szmatą)
      8. Można wstawić ramę dolna w celu ustawienia na gotowo słupków
      9. Po ustawieniu ubić ziemie wokół słupków jakimś kijem polewając woda wokół słupków.
      10. Powinno to wygladać jak na zdjeciu 12 i 13 http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia13.jpg
       
      Na dziś t.j 25.02 wystarczy jutro kolejna porcja opisu jak to zrobić ;]
      min: Ustawienie i wkopanie słupków dębowych
      Rama dolna i "kotwy" (rurki fi 22mm o długości 100mm) i mocowanie do słupków dębowych
      Etapy składania całości
       
      cdn...
       
      Galeria:
       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       



       
      [EDIT]
      Drzwiczki z innej folii (na pomidory, ogórki, paprykę itp):
      Na dniach postaram się pokazać jak to będzie na tej nowej folii ;] (przykręcę je chociaż na 2 śruby i jakiś filmik pokaże)
       
      [EDIT2]
      Dodałem kilka fotek z założonej już płachty folii ;]
      Jeszcze drzwiczki ale to na dniach jak pogoda pozwoli na zgrzewanie najlepiej jak słońce pali na max ;]
      Najlepsze efekty z naciągania jak i z zgrzewania ;]
       





       


       
      Krótki filmik z malowania:
      http://www.youtube.com/watch?v=JfZo00yfd7Y
    • Przez zdzichu124
      Witam, planuje na tegoroczne zniwa zakup kombajnu John Deere 1188, planowalem zakup 1177 ale ze wzgledu ze mam do objechania duzo usług a jesli zmienie sprzet to pewnie klientów przybedzie , dlatego zdecydowalem sie na model z 6 wytrzasaczami i wieksza powierzchnia separacji ziarna oraz mocniejszym silnikiem. Budżet jaki planuje wydac to 80tys zł , na aukcjach są modele za okolo 50-60tys ale sa tez takie w okolicach 100tys zł i nie wiem dlaczego ceny sa tak zroznicowane, co ma ten za ponad 100tys czego nie ma ten za 60tys i jest warte tą roznice w cenie. Mam pytanie do osob mających pojecie o tym modelu , szczegolnie użytkownikow oraz serwisatnow tych maszyn , na co zwrócic uwage przy kupnie, co sprawdzic , co jest ich slabym punktem itp. dzieki za odpowiedzi. pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj