kml22

Rębak do gałęzi ...

Polecane posty

rafal0    33

@robi57362 tu masz film z pracy takiego rębaka:

 https://www.youtube.com/watch?v=DZ9zJLyAprQ

Edytowano przez rafal0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez aktualnie zastanawiam się nad rębakiem i chciałbym wykonać srubowo ślimakowy prosty albo stożkowy :) Znalazłem zdjęcia może ma ktoś większa dokumentację odnośnie budowy albo posiada taki :)

\

Zielony ślimak stożkowy

Czerwony ślimak prosty

post-46668-0-39059300-1474715341_thumb.jpg

post-46668-0-14276000-1474715342_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

refresh

nikt więcej nic nie podpowie ?

rozważam r-80,r-100 i r-150

lub ten z filmika

 

Kolego kupiłeś ten R-150, bo też się zastanawiam. Można do niego dołożyć koło zamachowe? Myślałem, żeby napędzać go z WOM a koło zamachowe założyć z tyłu, tam gdzie producent przewidział miejsce na koło pasowe do napędu elektrycznego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RobsonWawa    0

Ja mam tak uzbrojony rębak Wom ze sprzęgłem a z drugiej strony koło zamachowe.

Koło tylko 30 kg a daje bardzo dużo :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego RobsonWawa dziękuję za odpowiedź. A koło zamachowe zamontowali Tobie fabrycznie, czy sam dokładałeś? Ten model R-150 to dobry wybór? Chcę tym rąbać brzózki o grubości około 10 cm. Planuję go zapiąć do ciągnika 80koni. Po czasie jesteś zadowolony, że kupiłeś rębak, czy drugi raz byś go nie kupował?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mireek111    0

adamek92- jakie masz teraz obroty na bębnie tnącym po zmianie koła na 410mm? mam taki sam rębak i taki sam ciągnik, wg mnie to duże obroty ma ciągnik żeby cięło i w miere wyrzucało bo mam problem z wyrzutem zrębki , wylot mam prosty do tyłu ale i tak muszę gazować bo wylot czasem zapcha.Chce też zamontowac silnik elektryczny tylko nie wiem jakie obroty na wale zrobić.Ja mam koła 120 i 280mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem rębak R-150 z fabrycznym kołem zamachowym. Zamówiłem w piątek w południe a wczoraj o 9 rano był już u mnie. Jeszcze nie testowałem bo muszę dokupić wałek ze sprzęgłem, ale jakość i precyzja wykonania bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wszystkie otwory od osłon pasowały idealnie. Widać, że to solidna maszyna. Ciekawe jak sprawdzi się w pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Jeśli możesz podrzuć gdzie go kupiłeś a w przyszłości jak już będziesz wiedział napisz jak się sprawuje.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Dobry rębak to dobrze dopasowany do potrzeb. Rębak walcowy odpowiedni jest do większych równych gałęzi ( 2-10 cm) najlepiej bez cienkich gałązek i liści. Zrębka po nim to właściwie małe polany, dobra do tradycyjnych piecyków zamiast standardowego drzewa w polanach. Nie nadaje się do podajników ani tym podobnych. Minusem jest też wylot zrębki - musi być dodatkowo wymuszony aby podawać go do góry co w przypadku innych rębaków jest normalne. No i składowanie - duża zrębka a raczej krótka polana nie jest wcale przyjemna w składowaniu, na pewno nie tak jak zrębka po bębnowym czy tarczowym, jedynie łatwiejsza w suszeniu.

Także należy zastanowić się co chcesz ciąć i w czym to będziesz spalać.

seweryn20 - koło zamachowe założysz na każdy tego typu rębak np w taki sposób:

 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markus1    2

Kupiłem rębak R-150 z fabrycznym kołem zamachowym. Zamówiłem w piątek w południe a wczoraj o 9 rano był już u mnie. Jeszcze nie testowałem bo muszę dokupić wałek ze sprzęgłem, ale jakość i precyzja wykonania bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Wszystkie otwory od osłon pasowały idealnie. Widać, że to solidna maszyna. Ciekawe jak sprawdzi się w pracy.

 

Daj znać jak to pracuje w praktyce bo też chce takiego kupić.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już testowałem w praktyce. Jest niesamowicie mocny. Niestety w moim MTZ 82 przy grubych kołkach sprzęgło na WOM się ślizga. Przełączyłem go do 60tki 3-p i sprzęgło nie stawało, ale grube kołki gasiły ciągnik. Bez problemu rąbie każde drewno o średnicy do 10cm.

 

R-150 ma swoje własne sprzęgło przeciążeniowe, dodatkowo producent zaleca sprzęgło cierne na wałku od WOM ustawione maksymalnie na 1010Nm, ja kupiłem wałek ze sprzęgłem ustawionym na 830Nm, ale tak jak wcześniej pisałem w MTZ nie dawały rady taśmy na WOM a w 3p silnik. Sprzęgło na wałku nie miało okazji się załączyć. Możliwe, że jak dał bym większe obroty silnika, to 3p radził by sobie z grubszymi kołkami niż 10cm, ale nie chcę przemęczać tego ciągnika, a taki wymiar mi wystarcza.  

 

Efekt pracy rębaka rewelacyjny. W minutę pociąłem kołki, które piłą ciął bym z godzinę.

 

Zamówiłem telefonicznie a kontakt znalazłem na: rębaki24.pl

 

Wybrałem wersję R-150 z 4ma nożami i od razu odkręciłem 2 (tak mi polecił sprzedawca), więc mam wersję z 2ma nożami na bęben. Długość zrębki to około 25cm. Taka pasuje mi zarówno do pieca tradycyjnego jak i CO.

 

Wziąłem wersję z wylotem prostym(jest w standardzie) i planuję rąbać do małych big-bagów takich z 4ma zewnętrznymi uszami - bez dolnego wysypu. Potem big bagi ładowaczem na przyczepę i wysypywać z nich pod wiatę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

 

Rębak robiący sieczkę by mi pasował bo łatwiej składuje i przemieszcza się zrębki ale zaś trzeba je suszyć a to już kłopot. Wywalone na kupkę 50 cm grubości pleśnieje i grzeje się jak diabli nie wspominając o  trzymaniu w piwnicy. 

A klocki świeżego nawet w piwnicy wysychają i nie ma się kompletnie czym martwić. 

Mam kupe drzew przy polach które zaczynają wchodzić na pole, rąbanie tego jest prze okrutnie czasochłonne. 

Zobaczę mam na razie czas i szczerze mówiąc za bardzo nie mogę się zdecydować.

Edytowano przez seweryn20

BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Zrębka po rębaku bębnowym 2-5 cm składowana w workach raszlowych ( siatkowych ) bez problemu z suszeniem, nawet na zewnątrz tylko przykryte od góry, składowane na paletach ok  5 rzędów do góry.

Taka zrębka również mniej objętościowo zajmuje w porównaniu do tej po walcowych.

Mam coś podobnego do tego:

http://sprzedajemy.pl/rebak-rozdrabniacz-do-galezi-z-wyrzutem-bebnowy-polski-dowoz-nr42447632

Ścinam gałęzie do 6-8 cm, powyżej to już ładna polana więc szkoda mi sieczki robić. Pali się bardzo dobrze w kotle z dolnym spalaniem bez nadmuchu ( tylko miarkownik ), w kotle tradycyjnym z górnym spalaniem to praktycznie do rozpałki ale można na upartego palić - mocno gazuje.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlik794    20

jak rębak to tylko bębnowy bo nie robi drobnicy ,gałęzie średnicy szklanki idą bez problemu ,rębak z linku według mnie trochę za wąski przy rozłożystych gałęziach

mogą się klinować w gardle ,ja robiłem sam  (waga samego bębna z nożami ok 50 kg, średnica 40cm) napęd na paski i zwykły wałek wom  ,jak rąbie z kupy to dwie osoby mają co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Mi ten rębak jakoś nie pasuje nie wiem dla czego. Strasznie  kojarzy mi się z sieczkarnią do QQ.

Zobaczę na razie mam czas. Coś się w końcu wymyśli.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A klocki świeżego nawet w piwnicy wysychają i nie ma się kompletnie czym martwić. 

Mam kupe drzew przy polach które zaczynają wchodzić na pole, rąbanie tego jest prze okrutnie czasochłonne. 

Zobaczę mam na razie czas i szczerze mówiąc za bardzo nie mogę się zdecydować.

 

Z R-150 będą wylatywały ładne polana długości około 25cm. Wkładasz całe drzewka coś jak na tym filmie:

https://www.youtube.com/watch?v=p2Ce9mN9JWc tylko R-150 jest większy od tego modelu.

 

 

 

 

Zastanawiam się, czy nie kupić starej przyczepy samozbierającej, coś tego typu: 659714058_big.jpg

I nie rąbać do łyżki od tura i łyżką sypać na taką przyczepę. Co o tym myślicie? Będzie drewno wysychało na takiej przyczepie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Po co Ci taka przyczepa jak możesz tak pocięte kawałki składować jak drzewo spod siekiery?

seweryn20 i pawlik794 - ja mam podobny jak w linku ale nie taki sam. Wlot jest inny choć nie za szeroki i nic się nie dzieje, podstawa to dużej średnicy wałek wciągający a najlepiej dwa ( dolny stały i ruchomy górny ). Duża średnica bębna i nie potrzeba koła zamachowego, współpracuje z MF255 i przy obrotach 1300-1500 ładnie wyrzuca na niską przyczepę, jeśli duża to należy podnieść trochę obroty.

Tak jak kolega pawlik794 napisał do max. średnicy szklanki ładnie idą a mniejsze super. W tych walcowych problem jest z drobnymi gałązkami, zarówno z ich cięciem jak i składowaniem. Sam szukałem różnych, tarczowy za duża sieczka ( problem z paleniem w tradycyjnym kotle i trzeba uważać z suszeniem oraz składowaniem choć najmniejsza objętość zrębki ), śrubowy bardzo fajny ale potrzeba mocy, walcowy już wyżej pisałem no i ta objętość zrębki a raczej sporych kawałków ( ten rodzaj rębaka warto wybierać gdy chcemy zastąpić piłę ale nie potrzebujemy zrębki ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Tak jak tnie ten walcowy z filmu post wyżej to dla mnie była by to ameryka. 

Ja pale flotem i grubsze kąski bardziej mnie urządzają niż sieczka a długość 10 cm to dosłownie ideał. Takie można naparzać łopatą albo widłami do ziemniorów.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markus1    2

Już testowałem w praktyce. Jest niesamowicie mocny. Niestety w moim MTZ 82 przy grubych kołkach sprzęgło na WOM się ślizga. Przełączyłem go do 60tki 3-p i sprzęgło nie stawało, ale grube kołki gasiły ciągnik. Bez problemu rąbie każde drewno o średnicy do 10cm.

 

R-150 ma swoje własne sprzęgło przeciążeniowe, dodatkowo producent zaleca sprzęgło cierne na wałku od WOM ustawione maksymalnie na 1010Nm, ja kupiłem wałek ze sprzęgłem ustawionym na 830Nm, ale tak jak wcześniej pisałem w MTZ nie dawały rady taśmy na WOM a w 3p silnik. Sprzęgło na wałku nie miało okazji się załączyć. Możliwe, że jak dał bym większe obroty silnika, to 3p radził by sobie z grubszymi kołkami niż 10cm, ale nie chcę przemęczać tego ciągnika, a taki wymiar mi wystarcza.  

 

Efekt pracy rębaka rewelacyjny. W minutę pociąłem kołki, które piłą ciął bym z godzinę.

 

Zamówiłem telefonicznie a kontakt znalazłem na: rębaki24.pl

 

Wybrałem wersję R-150 z 4ma nożami i od razu odkręciłem 2 (tak mi polecił sprzedawca), więc mam wersję z 2ma nożami na bęben. Długość zrębki to około 25cm. Taka pasuje mi zarówno do pieca tradycyjnego jak i CO.

 

Wziąłem wersję z wylotem prostym(jest w standardzie) i planuję rąbać do małych big-bagów takich z 4ma zewnętrznymi uszami - bez dolnego wysypu. Potem big bagi ładowaczem na przyczepę i wysypywać z nich pod wiatę.

 

Dlaczego kazał ci odjąć dwa noże?Czy na dwóch dobrze wciąga?nie szarpie?Ja myślałem że na czterech będzie płynniej skrzynia tak nie dostanie w d*pę.Szwagier ma R-80 na dwóch nożach i zdarza się że przerwie wciąganie i mocno szarpie.Dlatego myslałem o 4 nożowym.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci taka przyczepa jak możesz tak pocięte kawałki składować jak drzewo spod siekiery?

Myślałem, żeby z taką przyczepą od razu pojechać do zagajnika o krótkotrwałej rotacji, wrzucić na nią porąbane kawałki i wstawić pod wiatę. A potem w zimie po trochę przesuwać do tyłu. Wydaje mi się, że to byłoby najprostsze.

 

Tak jak tnie ten walcowy z filmu post wyżej to dla mnie była by to ameryka. 

Ja pale flotem i grubsze kąski bardziej mnie urządzają niż sieczka a długość 10 cm to dosłownie ideał. Takie można naparzać łopatą albo widłami do ziemniorów.

To co na filmie pokazują z rębakiem R-120 to jeszcze nic. R-150 jest o wiele większy, po wyjęciu 2ch noży robi od razu drzewo kominkowe (około 25cm). I rąbie grube kawałki, to na filmiku to jest cienka brzózka. Ja testowałem mój na twardym grubym drzewie i szło bez problemu. Dopiero jak zapchałem słup niewiele cieńszy niż telefoniczny i z gwoździami to przerąbało go do połowy i wałek stanął a jak sprawdzałem w 60tce to ona zgasła. Ale w praktyce, na takie wielkie słupy, to będę brał piłę motorową, bo to i tak za ciężkie, żeby dźwigać długi kawałek do rębaka.

 

A co myslicie o zrebkowaniu do bigbaga?

Ja tak planuję robić. Ale potem i tak chyba trzeba wysypywać, żeby przeschło?

 

markus1 kazał mi odjąć dwa noże, bo chciałem jak najdłuższe kawałki. Wciąga dobrze, nic nie szarpie bo mam koło zamachowe. Jedynie przy długich kawałkach trzeba na początku trochę podpychać. Najlepiej stanąć tak, żeby rębak stał lekko ukosem, wysypem niżej a wlotem wyżej to wtedy wciąga bardzo precyzyjnie. Jak stanie się odwrotnie to rąbie na krótsze kawałki. Przy 2ch nożach ciągnik ma lżej bo jednak połowę mniej pracy wykonuje.

 

Póki co to jedyną wadą mojego zestawu jest zbyt małe koło zamachowe. Ma ono około 30kg. A do tego rębaka powinno mieć około 120kg i średnicę 50cm, wtedy mógł by chodzić nawet z 30stką. Może producent wprowadzi kiedyś takie koła, to chętnie zamówię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobry. A na ile Nm jest ustawiony? Rębak R-150 powinien mieć wałek maksymalnie do 1010Nm. Ja kupiłem ustawiony na 830Nm i spokojnie wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o zrebkowaniu do bigbaga?

 

Testowałem już zrębkowanie do big baga. Idzie super. Tylko najlepiej kupić big bagi z 6 uszami. 4 u góry do przenoszenie i 2 u dołu do wysypywania. Bo z takiego zwykłego trudno jest wysypać turem.

 

Pobawiłem się trochę więcej moim R150. Jestem bardzo zadowolony, 3p spokojnie daje radę na wolnych obrotach z gałęziami do grubości ręki. Z grubszymi trzeba dodać trochę gazu i też idzie bez problemu. A przy takich o średnicy około 12cm gaz na maxa i też idą. Big bag napełnia się w oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez WitekW
      Poszukuję rozdrabniacza lub kosiarki do rozdrabniania i koszenia trawy w sadzie. Potrzebuję rozdrobnić gałęzie pozostające po przycinaniu. Średnica tych gałęzi to od 0,5cm do 10-12cm. Ciągnik jakim dysponuje posiada 74KM.
    • Przez sylweks44
      witam chciałbym zrobić rębak do gałęzi przystosowany pod napęd z ciągnika, jednak że nie jestem nadzwyczaj zdolny jak inni (niestety) to mam problem z nożem. moje pytanie jest następujące; czy ktoś mógłby zrobić noże osadzone już na wałku z uchwytami, gotowy do założenia ? oczywiście odpłatnie
      z góry dziękuje i pozdrawiam
    • Przez Marecki2922
      Witam , panowie mam prasę taką jak na zdjęciu i czeka ją już raczej tylko złom może przy odrobinie szczęścia znajdzie się jakiś kupiec ze wschodu , ale do rzeczy mam może trochę szalony pomysł ale może się udać otóż jak by zrobić z tej prasy rębak, drewno mógłby podawać nawet oryginalny podajnik ten poprzeczny a tłok raczej by poradził z drewnem o grubości do 10 cm . Co wy na to?
    • Gość
      Przez Gość
      Witam. Chciałbym kupić sprzęgło przeciążeniowe do rębaka. Producent podaje, że zalecana moc ciągnika powinna wynosić 35kM i sprzęgło przeciążeniowe powinno mieć wartość 1000Nm. Na forum znalazłem temat w jaki sposób można wyliczyć wartość w Nm wałka wom w ciągniku. I w moim przypadku wychodzi tak:
      W ciągniku maksymalny moment obrotowy silnika wynosi 160Nm przy 1500obr/min.
      I teraz 1500:540=2,77
      160x2,77=443Nm Tyle wynosi u mnie w ciągniku moment obrotowy wałka WOM.
      Czyli, żeby nie uszkodzić czegoś w ciągniku powinienem zastosować sprzęgło wom o wartości mniejszej niż 443Nm ? Bo jak wstawię sprzęgło 1000Nm to ciągnik po prostu zdechnie, ponieważ nie będzie miał takiej siły, żeby zadziałało sprzęgło ? 
      Mam zamiar kupić sprzęgło przeciążeniowe cierne, myślę, że to by był najlepszy wybór. Czekam na odpowiedź kogoś kto się w tym orientuje.
      A obliczenia wziąłem z tego tematu:
       
    • Przez jaszczur2008
      Witam
      Niedaleko mnie jest na sprzedaz Same Corsaro 70 chlodzony powietrzem.
      Rok temu mial kompletny remont silnika. Niby ma wsadzone wieksze tloki od 90konego. Jest to mozliwe?
      Pozatym wszystko sprawne z kabina bez przedniego napedu zarejestrowany i oplacony.
      Opony przod 70%, tyl 40%.
      Caly odmalowany.
      Ile orientacyjnie moze byc warty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj