Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Chodzi o wyłącznik różnicowo-prądowy. Rzeczywiście, dawniej nie były one stosowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10
Jeżeli nastąpi opisany przez Ciebie przypadek, to w żadnym wypadku nie popłynie prąd w przwodach zerowych budynku, ani nie wystąpi niebezpieczne napięcie na bolcach zerujących w gniazdach. W kazdym budynku znajduje się tzw. główny punkt uziemiający, do którego podłączone są przewody N i/lub PE, oraz wszystkie metalowe elementy budynku (instalacje wodne, CO, elementy zbrojenia), i który połączony jest z ziemią przez główne uziemienie. W takim przypadku zadziała zabezpieczenie nadmiaroprądowe w stacjii transformatorowej bo nastąpi zwarcie przewodu fazowego z ziemią. Kolego @marcin1212, skąd Ty taką teorię wziąłeś?

A jeżeli budynek nie posiada głównego punktu uziemiającego ( to już czysto teoretyczne założenie ) a zwarcie nastąpi na przewodzie słup energetyczny - budynek ? ( przewód zerowy zerwany , przewody fazowe sprawne )


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

Czyli prąd pojawi się na elementach które normalnie są uziemione np na obudowie silnika elekrycznego? Czy bezpiecznik fazy która będzie miała kontakt z przewodem zerowym nie rozłączy ?


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotereK    0

W takiej sytuacji zadziałają zabezpieczenia na najbliższym transformatorze, bo przewód neutralny N przychodzi do budynku ze słupa od trafo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Nic nie zadziała, bo neutralny od strony transformatora nie zwiera , tylko odcinek od słupa do budynku i na korpusie np: rozdrabniacza będzie któraś faza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63
Chodzi o wyłącznik różnicowo-prądowy. Rzeczywiście, dawniej nie były one stosowane.

To bardzo dobre i po potrzebne urządzenie,mam go 10 lat ,początkowo było trochę problemów. ale warto dla swojego bezpieczeństwa go stosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotereK    0
Nic nie zadziała, bo neutralny od strony transformatora nie zwiera , tylko odcinek od słupa do budynku i na korpusie np: rozdrabniacza będzie któraś faza.

 

to tylko przy urządzeniach trójfazowych tak będzie, a w przy urządzeniach jednofazowych? Wtedy będzie zależało, czy faza która jest rozprowadzona w obwodzie tych urządzeń ma zwarcie do N, czy inna faza, bo jeśli ta sama to działać nie będą. A do silników trójfazowych nie używa się przewodu N, także na korpusie nie powinno być fazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

A co było podłączane do masy urządzenia? Silnik jednofazowy działać nie będzie , lecz na jego korpusie może być prąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

A czy trójfazowy silnik elektryczny będzie pracował dalej , jeżeli W TRAKCIE PRACY tego silnika nastapi przerwa w przewodzie zabezpieczającym ? ( instalacja czteroprzewodowa ) ? A jeżeli przypadek zwarcia opisany przeze mnie wcześniej ( na odcinku słup energetyczny - budynek ) wystąpi W TRAKCIE PRACY odbiornika trójfazowego ? Co się wtedy stanie ? ( zakładam teoretycznie że budynek nie posiada głównego punktu uziemiającego, bo gdy taki punkt jest to wiadomo co będzie :P )


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotereK    0
A co było podłączane do masy urządzenia? Silnik jednofazowy działać nie będzie , lecz na jego korpusie może być prąd.

 

No to w instalacjach czteroprzewodowych tak będzie, a jeśli ten silnik będzie stał na ziemi, lub urządzenie miałoby jakiś kontakt z ziemią to sądzę że zadziałał by bezpiecznik fazy na której jest przebicie...

 

A co do powyższego to silnik trójfazowy będzie pracował dalej, przewód zabezpieczający nie jest przewodem roboczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

A co do powyższego to silnik trójfazowy będzie pracował dalej, przewód zabezpieczający nie jest przewodem roboczym.

 

Mogę tylko potwierdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104
S-y to jedna wielka kicha bo raz wyrzyuci a 2 razy spali esa i tyle, no chyba ze dorgiego esa założyć,

 

jezeli zalozysz esa firmy LEGRAND to mozesz miec glowe spokojna.

 

A druga sprawa to dobre uziemienie bo czasami zalozysz bednarke (czytaj plaskownik) to slabo uziemia i jezeli tak to w suche dni podkop bednarke i wsyp sol 5kg EFEKT murowany.


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Basiu, ciągle mnie zaskakujesz widzę, że na instalacjach elektrycznych też się znasz. Masz rację LEGRAND są dobre, ale drogie. Ja montuję S 191 firmy ETI i też działają bezawaryjnie. Wiem to z doświadczenia, bo zamontowałem ich setki i nigdy nie było przypadku żeby nie zadziałał. A ich cena jest bardziej przystępna. Z tym uziemieniem też masz całkowitą rację, sól w znacznym stopniu zmniejsza rezystancję uziemienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Legranda mamy w domu.

 

A co do soli to nie chodzi zeby plaskownik byl posolony. Sol ciagnie wilgoc i wtedy bardziej plaskownik bedzie uziemiony.

 

PAMIETAJ!! Jezeli bedziesz calkowicie odizolowany od ziemi i noga nie bedzie Ci sie pocic to prad Cie nie kopnie. 230VOLT.


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bimladentoja   
Gość bimladentoja

Jeszcze nie poruszyliście tematu prądu powstającego przy różnicy potencjałów ,a temat ciekawy :)A może prądy wirowe w licznikach energii ,lub pola magnetyczne w licznikach wodociągowych zabezpieczonych magnetycznie i wpływ na wyżej wymienione nanodymów :-0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Może jeszcze mam napisać o wyższych harmonicznych powstających w przewodach zerowych (powodujących silne grzanie się tych przewodów) powstających przy impulsowm poborze prądu z sieci? ;) Co do liczników energii elektrycznej, to rzeczywiście można spowolnić tarczę takiego licznika magnesem neodymowym. Jednak po usunięciu takiego magnesu licznik będzie naliczał kilka razy więcej niż wynosi rzeczywisty pobór pradu (w niektórych licznikach błąd ten wynosi nawet 700%). Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że po reklamacji takiego licznika do zakładu energetycznego (że niby za dużo liczy), reklamacja nie zostanie uznana bo można w prosty sposób stwierdzić, że w pobliżu takiego licznika znajdował się silny magnes. A zakład energetyczny oskarży danego delikwenta o kradzież prądu. Więc taki proceder jest na dłuższą metę nieopłacalny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość bimladentoja   
Gość bimladentoja

Wiem ,jaja sobie robię wielkanoc się zbliża,czy ktoś na AF pomalował już jajka?;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
center    11

Przepraszam że się wtrącę ale jeśli chodzi o zwarcia to jest to temat tak naprawdę rzeka proponuję książkę mojego profesora z uczelni Pana Prof. Kacejki Zwarcia w sieciach elektroenergetycznych. A tak od siebie to rzecz jest w tym jaka to jest sieć i jak pracuje punkt zerowy transformatora. Licznik energii jak sama nazwa wskazuje mierzy energię elektryczną czyli kWh (kilo wato godziny) a nie prąd, do prądu służy amperomierz choć cewka prądowa jest w liczniku ale to dalszy wywód ;) Dopiero zauważyłem jaki fajny oscyloskop ma kolega elektrotechnik w logo:) Drogi hehe A i coś czytałem że przewodem N nie płynie prąd.. własnie nie przewodem neutralnym płynie prąd elektryczny w czasie normalnej pracy. I zasada różnicówki polega na tym że tyle prądu ile wpływa do urządzenia musi z niego wypłynąć jeśli tyle nie wraca to znaczy że część zamyka się gdzieś np przez obudowę i wtedy następuje off. W 3f sprawa wygląda nieco inaczej :/ pozdrawiam:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez emtecc
      Witam Mam agregat AV22. Nie jestem pewien czy nikt tam nie kombinował przy kabelkach. RDC jest nie podłączone i nie działa miernik F-BC na panelu. Nie wyświetla żadnych informacji. Ktoś poratuje jakimś zdjęciem wnętrza skrzynki ze środka, schematem tego miernika
    • Gość
      Przez Gość
      Witam serdecznie zakupiłem silnik SIEMENS 4KW chciałbym go zamontować do krejzagi. ale jak go podłączyć? czy będzie on działał na 400V
      czy w takim silniku stosuje sie wyłącznik gwiazda trójkąt? + zabezpieczenie termiczne,? prosił bym o poradę w załączniku wysyłam zdjęcia tego silnika wraz z tabliczka znamionowa



    • Przez DrJoint
      Zepsuł mi sie silnik od sterowania daszkiem rury sieczkarni, zamontowalem silownik dwustronnego dzialania przy zamianie + z - i teraz nie wiem jak to podlaczyc i co dokupić. 
      Z pilota sterowania mam 3 kable, w jednym jest stały minus, gdy wcisnę przycisk Góra to w drugim pojawia sie plus, gdy wcisne Dół to plus pojawia sie w trzecim. Od siłownika wychodzą tylko 2 kable. Jak to podłączyć??
    • Przez kuba123456
      Witam jakie oświetlenie ledowe polecacie do ciągnika ? 
    • Przez Hygdys12
      Witam mam problem ze śrutownikiem ssąco tłoczącym  mam silnik 5,5kw 2900obr i jak wezmę odsunę na maxa zasów to śrutownik zaczyna się zapychać i nie daje rade wrzucić sruty do mieszalnika co jest przyczyną za słaby silnik?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj