Skocz do zawartości
klusek

trzoda a kiszonka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zetor10045    11

Ja kiedyś gdy miałem jeszcze świnki to właśnie zawsze gdy przywoziło się dla bydła kiszonkę to zawsze dawało się i świnkom zawsze zjadały do czysta <_<

Wiadomość z agroFakt.pl

oFsik    30

Mi gościu od uboju świń mówił że jak jedzą kiszonkę to potem mięso śmierdzi <_< ale czy to prawda?

pasio    1

Spróbuje za jakiś tydzień, bo wtedy otwieram pryzmę<_<. Dam znać co i jak. Pozdrawiam i dzięki za rady

andrzej2110    529

Ja dziś wsypałem trochę w koryto. W korycie jest jeszcze ospa ale nie jadły. Wszystkie leżały. Jak wsypałem to po chwili 2 sztuki przyszły i jadły <_<

1rajdzik    14

Jak ktoś posiada mieszaną produkcję zwierzęca typu trzoda-bydło a robi kiszonkę z kukurydzy to może się to okazać łatwym sposobem na zaoszczędzenie paszy treściwej dla macior. U nas lochom naprawdę smakuje kiszoneczka - jadły nawet sianokiszonkę :)

andrzej2110    529

Co do tego mięsa i kukurydzy. Kiedyś miałem około 3t suchego ziarna i mieliłem na ospę świniom. Jak się takiego ubiło to mięso miało inny smak. I nie było lepsze w smaku... Na sprzedaż się tak karmiło ale dla siebie był chowany bez kuku :)

Marcelo1414    5

Nom @andrzej masz świętą rację mięso po QQ takie kijowe jest :D Najlepsze w smaku jest jak świniaka na ziemniakach utuczysz :D

robigal    0

Słuchajcie najpierw trzeba sprecyzować o jaką kiszonkę chodzi.

1.Kiszonka z całego QQ - jest paszą objętościową i dla tuczników raczej się nie nadaje ewentualnie dla macior.

2.CCM to kiszonka ziarna z osadką, czyli z samej kolby, która nadaje się dla macior i dla tuczników, kiedyś były takie maszyny które zrywały i obierały kolbę.

3. Kiszonka z samego ziarna które zaraz po omłocie rozdrabnia się i w dół z folią można jeszcze polewać zakwaszaczem. Po trzech tygodniach gotowa. Bardzo dobra pasza dla świń tylko kłopotliwa z zadawaniem.

Ja daję kiszonkę z ziarna i nie zauważyłem różnicy w jakości mięsa (smak, zapach, wygląd, mięsność).

Spokojnie do paszy można dodać 30% nawet do 50% kiszonki.

zetorek12    0

Ja dopiero rozkręcam uprawę QQ na ziarno ale znajomy u którego dorobiłem w wakacje zakisł 7 t QQ w systemie CCM i świnie i bydło u niego było bardzo zadowolone nawet moje kury były zadowolone z tej kiszonki z ziarna :) Kiszonka jest godna polecenia :)

ahme999    115

Kiszonkę z trawy (w pryzmie) podaje wszystkim świnkom oprócz prosiąt zamiast zakwaszacza-chętnie pobierają i są spokojniejsze, bo takiej objętościówki nie warto uwzględniać w dokładnym bilansie paszowym :)

FARMER1313    1

Ja osobiście nie stosuję żywienia świń kukurydzą, ale z tego co wiem to kuku z całych roślin nie jest polecana za dużo włókna może być stosowana jako pasza balastowa ale to tylko dla loch i knurów ale lepsza jest sianokiszonka. A co do CCM to czytałem parę artykułów i wyniki są niezłe. Trzeba również pamiętać że kuku rozrzedza tłuszcz i mięso ma inny zapach i gorsze walory smakowe, ale jest sposób należy nie podawać tej paszy przez okres 3-4 tyg przed odstawą i będzie ok ;) Dobrą metodą jest również kiszonka z ziaren(ześrutowane lub rozgiecone usypane w silos i zakiszone), ale to wszystko zależy od ceny zbóż i koncentratów na dzień dzisiejszy gdzie pszenica jestpo 450 a jęczmień 350 nie wiem czy warto kombinować, jedynym mankamętem jest wysoka cena soi co wpływa na wysoką cenę koncentratów. Jeśli ktoś ma doświatczenie praktyczne w żywieniu świń kuku to proszę o sugestię do to dobra matoda na obniżenie kosztów produkcji trzody chlewnej :D

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się