klusek

trzoda a kiszonka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
klusek    9

czy swinie zjedzą kiszonke np. z kukurydzy?? lub z czegoś innego


"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

kiedyś miałem zadać takie samo pytanie ale zapomniałem :D


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesin    1

kurcze świnia WSZYSTKO zje! U mnie daje się świnią kiszonke z kukurydzy a dokładnie maciorom oczywiście nie sama ale stanowi dużą część dawki jedzenia :D no i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na zajęciach z hodowli trzody chlewnej prof twierdził że teoretycznie 60 litrów serwatki uzupełnione mikroelementami i witaminami zastąpi dzienną dawkę paszy treściwej dla tucznika o masie ok 80 kg... tylko jak wlać w niego taką objętość :D

A zmierzam do tego że jako zwierze sanitarne świnia faktycznie zje wszystko i przeżyje i... tylko przeżyje, więc kiszonka jako pasza objętościowa dla świń nadaje się tylko dla loch, jako bardzo dobre źródło włókna a tym samym wypełnienie przewodu pokarmowego przy żywieniu dozowanym. Ale nie dla innych grup produkcyjnych.


Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12

mój wuj karmi kiszonką swoje maciory, ale wcześniej na bieżąco miele jeszcze ja w bąk-u

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

jak wyżej - świnia ma żołądek jednokomorowy i trawi pokarm podobnie jak my, więc pasze objętościowe stanowią wypełnienie i dłuższe uczucie sytości

 

Pavel - bez urazy ale Twój wuj chyba cierpi na brak zajęcia :rolleyes:


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek1961    2

Kiedyś kisiło się parowane ziemniaki i świnie chętnie to jadły. Teraz można żywić maciory kiszonką ale z tucznikami jednak chyba nie będzie łatwo. Na zdrowy rozum i patrząc na skład to do żywienia świń można by wykorzystać kiszonkę z surowego ziarna kukurydzy ale tak do końca nie jestem pewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

mówisz o CCM ? energetycznie pasza znakomita ale z przygowaniem to chyba trochę zachodu, tyle wiem z gazet, pisali jakoś niedawno w TopAgrarze


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17

Witam ja robie kiszonke z kuku dla trzody ccm daje ja warchlaka tucznikom i maciora młuce ziarno srutuje okrywam folia przysupuje ziemia i czekam az sie zakisi naprawde za..ebista pasza duzo tego jest i mozna powiedzec ze tania


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

a wtedy to inaczej wtedy komponujesz pasze treściwe, bo chyba CCM daje się osobno czy miesza ze śrutą ? Sorry może to głupie pytanie ale nie miałem wcześniej styczności


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

mój kolega daje kiszonke świniom i nic im nie jest


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

jan2130 powiedz czy śrutujesz ziarno mokre zaraz po skoszeniu czy najpierw na suszarnie i słuszysz i dopiero później kisisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
jak wyżej - świnia ma żołądek jednokomorowy i trawi pokarm podobnie jak my, więc pasze objętościowe stanowią wypełnienie i dłuższe uczucie sytości

 

Pavel - bez urazy ale Twój wuj chyba cierpi na brak zajęcia :)

 

 

nie wiem co on tam robi, ale swinie to u niego spią na stojąco :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Pavel - ja pamiętam (to tak do '96 roku chyba) jak tata sypał śrutę oraz koncentrat do takiego wózka 300 litrowego (własnej roboty) i zaparzał to gorącą wodą... trudno określić czy to się kisiło czy fermentowało, w każdym razie żywej duszy (świni) w chlewni przed dzień nie było :rolleyes:


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yogi    13
jan2130 powiedz czy śrutujesz ziarno mokre zaraz po skoszeniu czy najpierw na suszarnie i słuszysz i dopiero później kisisz?

śrutuje sie odrazu na mokro!! a do zakiszenia jeszcze tzeba polewac wodą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klusek    9

a jak by na wiosne zakisić perko?? mój dziadek kiedyś tak robił


"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akuraciarz    1

Tak jak juz Lesin świnia zje wszystko ale musi być odpowiednia ilość, ale dla macior bym kiszonki nie polecał przynajmiej dla macior po wyproszeniu gdyż prosiaki dostaną od mleka matki rozwolnienia...no i oczywiscie nie powinnienes dawać kiszonki prosiakom świeżo odsadzonym od maciory...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan2130    17
jan2130 powiedz czy śrutujesz ziarno mokre zaraz po skoszeniu czy najpierw na suszarnie i słuszysz i dopiero później kisisz?

Witam dotuchczs srytowałem srutownikem bijakowym a teraz srutuje saco tłoczacym sita sie troche przerobiło i robota idze srutuje prosto z kombanu woda zadna nie polewaam


Kto nie inwestuje ginie!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klusek    9

no normalnie ze maciorom po wyproszeniu i prosiakom nie bo biegunka

kiedyś byłem po coś u weterynaza i jakiś dziadek stał przede mną i chciał cos na rozwolnienie prosiakom i sie go pyta "doktor" a czemu mają begunke a on no bo od maciory trawy dostały niektórzy naprawde nie patrzą i nie dbają o swinie tylko dają prosiakom co popadnie :angry: :angry:


"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pavel    12
Pavel - ja pamiętam (to tak do '96 roku chyba) jak tata sypał śrutę oraz koncentrat do takiego wózka 300 litrowego (własnej roboty) i zaparzał to gorącą wodą... trudno określić czy to się kisiło czy fermentowało, w każdym razie żywej duszy (świni) w chlewni przed dzień nie było :)

 

 

przez płot daly? :)

 

 

mi chodziło bardziej, ze niemiał czasu gnojowicy wywieźć i musiały spać na stojąco, bo jakby sie położyły to by sie utopiły :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

jan 2130 powiedz czy w bijaku bez problemu ześrutuję taka mokra kukurydzę na kiszonkę? chciałbym wyprubować ta pasze. napisz cos więcej o tym jak dajesz to świniom z czym mieszasz ile dziennie na sztuke dajesz. Z góry dzieki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Zastanawiam się nad dawaniem trzodzie chlewnej kiszonki z kukurydzy. Daje ktoś z Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pikuch76    0

Ja daję kiszonkę z liści od buraków i bardzo to lubią. Tylko trzeba powoli je przyzwyczajać od małych porcji. Myślę, że kukurydze kiszoną też możesz dawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOKSKOZLOW    0

Ja na twoim miejscu woziłbym taczkę kuku albo coś koło twej masy kupić od jakiegoś rolnika i zobaczyć czy będą jadły a jeśli tak to wtedy bym zaczął robić i zacząć badania jaki jest pryrost itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

Układ pokarmowy świni dobrze trawi włókno zawarte w kiszonkach więc z powodzeniem można podawać jako deser. Moje maciory jedzą kukurydzianą i czują się dobrze. Nie zauważyłem żadnych zmian w czasie ciąży i laktacji. Dostają max dwa wiaderka 10l na 5 sztuk.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj