Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
FarmerF10244C1

TMR

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
TMR

TMR

Jeszcze nigdzie takiego tematu nie znalazłem... Czy zakup paszowozu i robienie dawki TMR jest opłacalne? Czy jeśli sianokiszonka jest trochę gorszej jakości to krowy nic nie ruszą?Jaka dawka byłaby odpowiednia na stado prawie 30 krów + 15 młodzieży?

KPK - Ochrona

Tak, wiem jest sporo o paszowozach i są one o danych paszowozach np. ten co dałeś o Sano. Mi chodziło, aby założyć temat o dawce TMR czyli np. co wkładacie do wozu, ile mieszacie, co się zostaje, co z tym robicie itp.

KPK - Ochrona

Wiadomość z agroFakt.pl

Ja Ci bardzo chętnie odp na twoje pytanie.

Więc tak wóz paszowy jest bardzo dobra sprawą miej pracy oszczędność czasu większe spożycie mieszanki TMR jeden minus wiadomo ciągniki nie chodzą na wodę.

Pytałeś się czy krowy gorszą kiszonkę ruszą one tego nie odczują ale wiadomo jak na walisz samego zepsutego to sam zapach odrzuci krowę.

Powiem Ci lepiej nasza dawka dla 45 krów 1200 kg kukurydzy 600 kg trawy 50 słomy 200 młóta browarnego.

Dla 20 jałówek + zasuszonych krów jest trochę inaczej 50kg słomy 300 trawy(nie najlepszej jakości) i kukurydzy 500kg.

Bydło bardzo chętnie pobiera TMR zima jak i latem.

Zima mieszamy raz na 2 dni a latem trzeba codziennie mieszać wiadomo wyższa temperatura robi swoje do tego latem u nas krowy jeszcze chodzą na zielonej trawie

Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

50 kg słomy? Czyżby doradca żywieniowy z Sano?

Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

tumek19    5

40 sztuk bydła mlecznego

-150 kg słomy(tak na oko)

-400 kg wysłodków

-250 kg sianokiszonki(bardziej siana niz kiszonki ale cóż)

-700 kg kukurydzy

-240 kg młóta

-80 kg śrutu z pszenżyta

-60 kg rucor

-80 kg gotowej paszy do krów

-25 kg śruty rzepakowej

-8 kg Camisanu

Co do wyjadania TMR to na korycie zostaje najczęściej sianokiszonka i trochę słomy. Więc krowy są dość wybredne.

50 kg słomy? Czyżby doradca żywieniowy z Sano?

Z DOSSHE a co z SANO dają taka proporcje.

Wolnostanowiskowa, głęboka ściółka, DelAval rybia ość 2*5 szt., 2 stacje paszowe, szczotka, 44m.x23m.... BAJKA!

Nie, raczej w ogóle o słomę w TMR mi chodzi. Nie pojęte jest dla mnie z jaką determinacją ludzie ją tam ładują.

Agatka (dla przyjaciół Bajbusek) Taka maleńka istota, a nadaje życiu zupełnie nowy wymiar :D

Praca wymagająca zaangażowania więcej niż jednej osoby jest pracą źle zorganizowaną!

Jest to na pewno wartościowy towar ale tak jak my w tym roku nie mieliśmy wystarczająca kiszonek z traw to słoma nas właśnie uratowała. A po za tym ma jakieś plusy nam kiedyś opowiadał żywieniowiec. Słomy wiadomo krowa samej nie będzie chlała a tutaj jak wszystko jest razem wymieszane to nie ma wyjścia.

Wiesz, co innego jest gdy brakuje kiszonek, wtedy faktycznie słoma może być najtańszym ratunkiem.

Za to w gadki żywieniowców na temat słomy nie wież nigdy, zwłaszcza że masz oborę ścieloną. Im chodzi o to żeby sprzedać możliwie dużo paszy którą oferują. I osiągają to poprzez dodatek słomy do TMR.

To na pewno.

Gość wolf19   
Gość wolf19

Dla bydła opasowego TMR to by była odpowiednia pasza?

Raczo    19

Nie wiem czy dobra ale my bykom też dajemy TMR, ale oczywiście inny niż dla dojnych ;)

Park: NH T6.155, NH TL100, Zetor Proxima 8441 + TL 220SL, Zetor 7211, Ursus 3512, Ursus C-330, Manitou MLT 633, Bizon Z056 Super, Bizon Z058 Rekord...

@mlodyrolnik7 słyszałem, ze jeśli pasza leży długo i się napowietrza jest gorszej jakości... Czy wycinakiem szczękowym da radę wyciąć trochę z balota słomy lub sianokiszonki?

KPK - Ochrona

Lukasz1987    57
Dla bydła opasowego TMR to by była odpowiednia pasza?

My trzymamy Limousine na TMR już ładne lata i wszystko jest bez problemu, przecież to tylko dobrze wymieszana i rozdrobniona pasza zadana mechanicznie. Bydło wyjada wszystko a nie tylko to na co ma ochotę.

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

A co zrobić jak pasza jest za sucha? Na jednym filmie widziałem jak wodę dolewali. :( Da to coś. Jaka powinna być proporcja qq i sianokiszonki? 1:1?

KPK - Ochrona

Lukasz1987    57

My to serwatkę dajemy albo wodę ale to rzadko. My dajemy 60% QQ, 30% kiszonki a pozostałem to sorgo i nurty honey. Marchew podawana jest osobo, pasza treściwa dodawana do TMR.

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

gazela77    9

Witam. Czy opłacałoby się zakupić wóz paszowy dla 24 sztuk dojnych plus 8 szt młodzieży jeśli nie mam przejazdowych ganków w oborze. Przygotowany TMR rozwozil bym taczka. W tej chwili wydajność oceniam na około 7000 tyś litrów (obora nie jest pod kontrolą). Czy skóra warta jest wyprawki? Czy warto inwestować?

krupekf16    6

Witam żeby nie zakładać nowego tematu odświeżam, ze względu na brak możliwości na powiekszenie stada pracuje nad polepszeniem wydajności (która wynosi w granicach 6000) i tu moje pytanie czy wóz paszowy zwiekszy wydajność stada bazując na tych samych paszach? Wiem za na początku może być spadek zanim krowy sie przyzwyczają.

yage    2

Jeśli dawka będzie odpowiednio zbilansowana (ważna jest analiza pasz sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy) to powinna wydajność się podnieść. Kupowanie wozu bez wagi i mieszanie na oko moim zdaniem mija się z celem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez AtosPro
      Witam. Chciałem zacząć hodowle bydła mięsnego (tylko chów byków) oczywiście zacząć od krzyżówek . Z moich obliczeń opartych z jednego pliku . 
      Dawki w przyrostach 1200 g dziennie.
      WSZYSTKO jest podane w kilogramach, dawki na jeden dzień .
      150-200 kg 
      Kiszonki qq - 3 
      Śruta - 5,8 
      P.Ś.sojowa - 1,5 
      Kreda pastewna - 0,16
      200-250 kg
      Kiszonka qq - 9 
      Śruta - 5,5
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,07
      250-300 kg 
      Kiszonka qq - 15,6
      P.Ś. sojowa - 1,1
      Kreda pastewna - 0,05 
      300-350 kg 
      Kiszonka - 16,8 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,08 
      350-400 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna 0,1
      400-450 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
      Kreda pastewna - 0,095
      450-500 kg 
      Kiszonka qq - 18
      P.Ś. sojowa - 1,1 
       Kreda pastewna - 0,09 
      500-550 kg 
      Kiszonka qq - 20 
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      550-600 kg 
      Kiszonka qq - 22
      P.Ś. sojowa - 1
      Kreda pastewna - 0,09
      SIANA DO OPORU 
      Podsumowanie :
      Kiszonka qq - 5841,8~5900=885 zł
      Śruta - 452~460=322zł
      P.Ś. sojowa - 412,4~420=695zł
      Kreda pastewna - 34,14~35=15zł
      Lizawka = 15 zł
      Cielak =1700zł
      Słoma =400zł
      Wszystko wyszło 4032 zł od tego sprzedaż byka 4800-5000 
      Wyszło 375 chowu.
      Ceny są z województwa Małopolskiego.
      Czy to jest realne że tyle byk zje i kosztuje wychodowanie .

• Przez Arturo1610
      Witam. Trochę czytałem o tym fortisorb delacon i podobno daje to efekty w produkcji mleka. Chciałbym to gdzieś kupić na próbe ale nigdzie nie moge znaleźć, mogłby ktoś podpowiedzieć gdzie to kupić ? i czy sa naprawde po tym przyrosty mleka ?  

Jesli jest cos takiego ale z innych firm to też prosze o opinie które lepsze  ogolnie mam pasze z sano i nutreny. Ale mam niedaleko tez sprzedawców piasta i josery a tego fortisorb delacon nigdzie nie ma
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?