wyrebski1

Pomiot ptasi

Polecane posty

saszeta    164

u mnie zawsze leży od października/listopada na pryzmie żeby zdążyła słoma przegnić. Czasem nawet po wiosennym rozrzuceniu 1-2 dni nie jest talerzowane. Azotu nie dorzucam a i tak nie zauważyłem braków w azotolubnej kukurydzy.

Z 10 lat temu nawet zrobiłem badanie gleby na azot w czerwcu to wyszło od 350 do ponad 1000kg na hektarze. Laboratorium stwierdziło że nie możliwe i chcieli próby powtarzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Tez mi sie wydawalo ze na gromadzie to tylko powierzchia zew i od gleby pomiot jest narazony na straty spore. Myslałem zeby pod jeczmirn dac 12t jesienia i posiac gorczyce na te kawalki. Pomiot juz by sie czesciowo rozlozyl w glebie a bardziej ruchliwe skladniki pochlonela by gorczyca.

 

Na trawy i laki jaka dawka? Chce dac 12 t/h. Czekac jak ruszy wegetacja czy najwczesniej jak sie da wjechac?

Edytowano przez RFRV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ja słyszałem że na łąki nie wolno dawać pomiotu. Słyszałem historie że kolesiowi stado krów padło po pomiocie.

Nie wiem czy to prawda, ale nie jeden mnie przestrzegał żeby na łąki nie dawać.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Z transportem za 3000 obornik kurzy gdzie poszly 23 baloty. Oplaca sie brac? Ile tego moze byc ton?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jakie duże baloty? Ile ton kurzaka na kurniku albo jaki duży kurnik? Na samochód wejdzie ze 25 ton ale to zależy czym ładowane i jaka wysoka wanna. Ładowarką dużą więcej nałoży bo bardziej dociśnie. Ja manitou 524 na samochód nie załaduję a na dwie hl z 17-18 ton wcisnę. Zależy kto ładuje. Ja ładuję sam a manitka kurnikowa

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Baloty 120x120. Nie wiem dokladnie bo z dowozem jest. Cykl 6 tygodni

Edytowano przez RFRV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

W literaturze podaja że wykorzystanie pomiotu w stosowaniu wiosna pod zboza to 50%. Teoretycznie wiec pod jeczmien te 12t nie powinno go powalic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Mogę kupić obornik kurzy za 900zł za cały samochód około 30 ton.Warto?Jak myślicie

I Ile ewentualnie tego dać?

Edytowano przez hardkor113

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Zależy od tego, gdzie mieszkasz - jak w okolicy kurników, to pewnie da się taniej. Jak np. 150 km od kurników, to byłaby to promocja.

Ostatnie kilka stron masz o dawkowaniu na ha.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Z kurnika co ma 160 m2 i okolo 40cm jest obornika moge dostac go bez transportu za 56 rolek 120x120. Obornik od kur niosek. Warto? Czy lepiej sprzedac slome i kupic pomiot po 750zl za 25t z transportem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Zetorki12. Dobre. Nie chodziło mi o sam aspekt ekonomiczny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Własnie otrzymałem wyniki z laboratorium. Pomiot który 2 lata temu był przywieziony a potem jeszcze przewożony z pryzmy na drugą. Dokładnie mówiąc resztki ktore zostały pobrał pracownik laboratorium.

NO 13.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@RFRV Pryzma była czymś przykryta? Pomiot bez słomy czy ze słomą?

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Bez przykrycia. Czysty pomiot.Z pryzmy co lodka przywiozl byl potem przewozony dalej wywrotka na druga i max grubosc pryzmy byla 50cm. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Potas 50% straty. A azot okolo 20%. Jak na dwuletni skladowany pomiot uważam że nie tak źle jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

azotu pewnie trochę poszło ale potasu raczej nie. Kurzak ogólnie ma mało potasu (nawet świeży).

Jeżeli dobrze rozumiem te wyniki to przy dawce 20 ton jest prawie 270 kg azotu, 160 kg fosforu i ponad 90 kg potasu. Przeliczając to na nawóz mineralny jesteś sporo do przodu nawet ( jak w moim przypadku) wszystko robi usługa. W tym roku koszt kurzaka wychodził u mnie 55 zł/tona. Transport z kurników, załadunek na rozrzutnik i rozrzucanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@saszeta ucieka też bardzo mocno i potas - wypłukiwanie przez deszcz. Czytałem kiedyś badania podłoża popieczarkowego składowanego przez około 6-8 miesięcy pod chmurką. Potasu w tym teście uciekło co najmniej połowę. Azotu została jakaś śladowa ilość, potasu zresztą w sumie też. Tylko fosfor utrzymywał się generalnie na niezmiennym poziomie.

Ale w kurzaku bez słomy potasu faktycznie będzie nie za dużo. @RFRV to był pomiot od kur niosek?

Myślę że w takim świeżym pomiocie bez słomy, od kur niosek, powinno być około 0,7-0,8% potasu (K2O), z tego co tak czytałem różne publikacje.

 

Ciekawe czy w tych wynikach z OSCHR w Gdańsku potas jest na pewno podany w formie pierwiastkowej K czy może to jednak K2O, osobiście to bym zadzwonił i się upewnił. Podobnie z fosforem - czy pierwiastkowy czy P2O5.

 

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

W tym roku czesc pol byla dawana przed siewem ozimych w dawce okolo 16t/h a jeden kawalek dalem wiosna poglownie i tam bylo 8t/h i chyba lepszy jest efekt gdzie dalem poglownie.

 

Pomiot od niosek. Podobno azotu z kurnika bylo na poziomie 3%. Test drogi byl ale chcialem sprawdzic czy warto kupic wczesniej pomiot gdy jest mniejszy na niego popyt zpryzmowac i zakryc folia zeby zmniejszyc straty.

 W badaniach raczej podaja jako K2O i P2O5 ale moge dopytac.

PS pamietajcie ze probka brana z resztek ktore zostaly. Bylo tego kilka taczek moze i luzno rozsypane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@RFRV

Z ciekawości - jak tak długo poleżał taki pomiot bez słomy na pryzmie pod chmurką to nie robi się po deszczu z niego taka papka jak np. z kredy luzem? Tak czy inaczej - zdecydowanie wypadałoby go przykryć. Ciekawe czy folia wytrzyma takie trudne warunki.

Jak będziesz miał czas po niedzieli to dopytaj czy to K czy K2O, P czy P2O5, jest to ważna rzecz a można w sumie podać wynik i w formie pierwiastkowej. Cena około 150 zł z próbki?

"Pogłównie", ale ja rozumiem że masz tu na myśli danie go np. pod talerzówkę? Chyba że na jakąś łąkę. A 16 t/ha dałeś pod pług.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Folia czarna wytrzyma. To tworzywo sztuczne. Jedynie zwierzyna lesna moze zniszczyc. Troche jest takie papkowe niestety. Przerabialem czarna bialostocka na talerzowy do jego rozrzucania.

Co do tego czy to czyste K czy K2O wyslalem zapyta do stacji. Koszt to 100 zl pobranie probki a badanie ok135 zl

 

Poglownie tz tak na ozime zboze wiosna po ruszeniu wegetacji. 16t poszlo pod grubera. Plug w odstawce.

Edytowano przez RFRV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
4 godziny temu, RFRV napisał:

Poglownie tz tak na ozime zboze wiosna po ruszeniu wegetacji. 16t poszlo pod grubera. Plug w odstawce.

Rozumiem, ja bym się bał tak zrobić - żeby nie zniszczyć zboża, druga sprawa - na pewno wtedy wystąpią duże straty azotu, a przy suchej wiośnie pomiot rozrzucony po wierzchu będzie słabo działał. Stąd tak dopytuję. Ale jak tak mówisz to eksperyment się powiódł - przynajmniej pod tym względem, że rośliny to przeżyły. 16 t/ha pod gruber przed siewem, tu ok, patrząc na doświadczenia innych userów, to nie miałbym większych obaw.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RFRV    13

Mysle ze po ruszeniu wegetacji roslina wchlania czesc amoniaku ktory paruje i straty nie sa tak wysokie. Oczywiscie dawka poglownie to max 9t.

Co do okrywania pryzmy z pomiotem to moze warto pod folie dac slomy bo bedzie sie skraplalo mocno pewnie. Tylko w slomie to lubia gryzonie zamieszkiwac to folijka bedzie jak szwajcarski ser wygladala

Edytowano przez RFRV

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Promieniowanie UV też swoje zrobi - z czasem truchełko pozostanie z folii, ale może ze 2-3 przykrycia by wytrzymała. Chyba że folię byśmy przyrzucili jeszcze ziemią. Z gryzoniami i tak będzie problem, miałem przez zimę przykryte czarną folią wapno, jak wiosną go rozwoziłem, to folia była już w kilku miejscach dziurawa/przegryziona.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez Szymon11231
      Witam posiadam do sprzedazy podany w linku humus najwyzszej jakosci, 100% oryginalny. Chętnych zapraszam do zapoznania się z ofertą. https://m.olx.pl/905511601/?bs=olx_pro_listing
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj